egzekucja komornicza - Forum Prawne

 

egzekucja komornicza

Witam mój tata posiada emeruture zus w kwocie 3 tyś złotych i ma zadużenie na 70 tys z którego tytułu bierze mu komornik co miesiąc 1000zł i w ostatnim czasie dostalismy pismo o wszczeciu postepowania ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
05-07-2012, 20:13  
marta555_
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie egzekucja komornicza

Witam mój tata posiada emeruture zus w kwocie 3 tyś złotych i ma zadużenie na 70 tys z którego tytułu bierze mu komornik co miesiąc 1000zł i w ostatnim czasie dostalismy pismo o wszczeciu postepowania egzekucji na nieruchomość czyli na dom chcielismy z komornikiem iść na ugode by posyłac mu jeszcze jeden 1000 zł co miesiac ale sie nie zgodził to samo w banku nie wiemy co robic czy jest wyjście z tej sytulacji ?Ja jestem osobą niepełnosprawna na Igrupie tez mieszkam w tym domu boimy sie że komornik wyżuci nas na bruk prosze o jakąś porade
marta555_ jest off-line  
05-07-2012, 21:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Komornik nie może z Państwem zawrzeć ugody, ugodę może zawrzeć bank - wierzyciel, natomiast jeżeli złoży wniosek o wszczęcie p. egzekucyjnego z nieruchomości do czego ma prawo to prędzej czy później dojdzie do licytacji.
 
06-07-2012, 01:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Z tą egzekucją to nie jest tak prosto. Komornik ma prawo a nawet obowiązek wybrać dla dłużnika najmniej uciążliwą formę egzekucji, oczywiście takiej, która może przynieść skutek. Może więc, jeśli uzna za stosowne nie prowadzić egzekucji z domu , jeśli nie rokuje to szybkiej spłaty. Na przykład w moim wypadku sprzedał mi komornik ziemię w roku 1996 a do dziś żaden z wierzycieli nie uzyskał od niego ani grosz, mało tego nikt nie wie, gdzie jest forsa za tę ziemię a było jej 50 hektarów. Podobnie sprzedał mieszkanie, które ma już trzeciego właściciela a sad nie chce oddać forsy z depozytu, bo licytacja była w 1997 a ja w tzw. międzyczasie pospłacałem wierzycieli i nie ma komu wypłacić wyegzekwowanych pieniędzy. Tylko złośliwości sądu zawdzięczam, że forsy od lat nie mam i konieczne będzie powództwo o zapłatę przeciwko Skarbowi Państwa o swoje pieniądze.
Na egzekucjach komorniczych straciłem parę milionów z powodu głównie złośliwego działania tych urzędników państwowych.
Więc w opisywanym przypadku, jeśli spłaty będą 2000 PLNów, to znaczy spłacicie kapitał po 35 miesiącach czyli trzech latach a to jest normalka przy egzekucji z nieruchomości. Nie ma więc powodu, żeby komornik licytował Wam dom, skoro w tym samym czasie, bez kłopotów uzyska forsę na spłatę zadłużenia. Walczcie o swoje, bo - moim zdaniem - jest szansa.
Poleciłbym Wam poczytanie o moich egzekucjach na mojej stronie, bo tu nie ma dość miejsca a tam są i dokumenty sądowe i komornicze, ale pewnie moderator się nie zgodzi, żebym podał nazwę strony - no chyba żeby się zgodził, to niech jej nie wykreśla z wiadomości. Nie prowadzę żadnej działalności a moja strona NON PROFIT ma charakter wyłącznie informacyjny
Moderacja
  Received Infraction
06-07-2012, 02:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Pan Baratata twierdzi, że żadna ugoda z komornikiem nie może powstać. Owszem, przepisy nie wskazują na formalną możliwość jej zawarcia ale dają sądowi możliwości na przykład art. 747 Kpc do ograniczenia egzekucji przy zastosowaniu zabezpieczenia. Mamy więc sytuację, że komornik (wierzyciel) może a nawet powinien dokonać wpisu hipoteki przymusowej na przedmiotowe mieszkanie ale korzystać z ograniczenia egzekucji póki wpłaty będą wpływały regularnie.
I taką sytuację miałem na myśli namawiając do współpracy z komornikiem w tym zakresie.
Pozdrowienia dla uczestników forum od początkującego - Michał.
 
06-07-2012, 06:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Panie paraprawo, jeśli wierzyciel składa wniosek o prowadzenie egzekucji z nieruchomości i przedkłada dodatkowo zaliczkę na wydatki na ten cel to nie ma absolutnie żadnej podstawy żeby nie skierować post. egz. do nieruchomości.
 
06-07-2012, 07:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Szanowny Panie (Pani) istnieje przepis art. 799 par. 2 Kpc, który daje dłużnikowi możliwość wyboru przedmiotu egzekucji.
Wierzyciel jest tylko właścicielem tytułu wykonawczego a nie panem życia i śmierci dłużnika emeryta w szczególności. Jest przecież jeszcze art. 5 Kc, z którym też trzeba sie liczyć. O wszystkim może zdecydować sąd nadzorujący egzekucje danego komornika.
Podstawowym zadaniem postępowania egzekucyjnego nie jest zamęczenie lub sponiewieranie dłuznika ale zaspokojenie wierzyciela. Niestety, te sprawy często są mylone i zemsta bierze górę.
Z Pana (Pani) tonu wypowiedzi mniemam, że posiadanie tytułu wykonawczego stwarza wyobrażenie nadczłowieka mogącego wszystko. Nie, żyjemy w społeczeństwie aspirującym do cywilizacji i tak musimy stosować prawo, jakbyśmy byli po prostu ludźmi.
Nie można dłużnika wyrzucić poza nawias społeczeństwa, tylko dlatego, ze mu się nie powiodło. Jeśli chce płacić i płaci, należy mu stworzyć takie warunki aby podołał swoim deklaracjom. Oczywiście, przesada nie jest wskazana także i w tę strone. Od tego komornik i sąd ma rozum, żeby znalexi "złoty środek".
Pozdrowienia.
Gdyby Pan (Pani) zechciał poczytać u mnie na stronie do czego prowadzi nadgorliwe i zapalczywe działanie komornika - to zapraszam.
 
06-07-2012, 08:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Zgadzam się z Pana argumentami, skierowanie p. egz. do nieruchomości można uznać za niezasadne jeżeli istnieją inne możliwości zaspokojenia. Natomiast kazus, który opisała marta555 dotyczy innego stanu faktycznego. Jeżeli zadłużenie sięga 70 tyś. zł zaspokojenie wierzyciela ze świadczenia z ZUS oznaczałoby trwającą wiele lat egzekucję. Ponadto to nie komornik ale wierzyciel jest faktorem sprawczym p. egz. a jego wnioski są dla komornika wiążące. Komornik nie spełnia funkcji pomocy społecznej, nie ma prawnej możliwości zawierania z dłużnikiem ugody. Jego podst. rolą w post. jest określenie stanu majątkowego Dł. i skutecznego wyegzekwowanie należności. To wierzyciel wskazuje sposoby egzekucji, mało tego w przyp. egz. z nieruchomości ma obowiązek dokładnie oznaczyć nieruchomość będącej przedmiotem zajęcia poprzez wskazanie jej adresu i nr. księgi wieczystej. Art. 799 par.2 daje Dł. wyłącznie możliwość złożenia wniosku o zaw. post. w syt. gdy posiada inny składnik maj. którego zaj. pozwoli zaspokoic wierzyciela. W opisanym kazusie nie ma takiego skł. maj.
Proszę wybaczyć ale zamiast Pana strony wolę poczytać komentarze do ustawy oraz orzecznictwo.
 
06-07-2012, 08:57  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Cytat:
Napisał/a paraprawo Zobacz post
Szanowny Panie (Pani) istnieje przepis art. 799 par. 2 Kpc, który daje dłużnikowi możliwość wyboru przedmiotu egzekucji
A gdzie w tym przepisie jest napisane że dłużnik może sobie wybierać? Hmm?
Prawo to taka dziedzina gdzie trzeba czytać przepisy precyzycjnie...a nie na zasadzie..."chodzi mniej więcej o to, że..."
Rozumiem że przeczytał Pan bogatą literaturę i orzecznictwo dotyczące tego przepisu...jak i ma Pan świadomość istnienia przepisu art. 803 kpc?
Art. 5 kc...to że tak powiem nie jest worek do którego możemy wrzucić wszystko co nam nie pasuje. A wielu tak właśnie ten przepis traktuje.

Pana nick łamie regulamin. Zostanie zmieniony.
Bartata jest off-line  
06-07-2012, 12:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Pan Bartata.
Jeśli mój nick łamie regulamin, to proszę go zmienić na Michał.
Z Panskiej wypowiedzi wynika, że tam gdzie potrzeba żąda Pan prcyzji a w innym miejscu każe mi Pan roważać art. 803 Kpc , który nie dotyczy tematu ale jest przepisem ogólnym tak jak art. 5 i po prostu obowiązuje a ani ja ani Pan nie kwestionujemy ważności ich obydwu.
Mam 17 letnią praktykę egzekucyjną i moja wiedza wynika berdziej z tej praktyki niz z zaliczenia masy książek.
Pan Jekyll.
Nie zmuszam Pana do czytania czegokolwiek. Albo ma się pęd do wiedzy albo się jej unika - to cecha osobowa.
Ale niestety, u Pana zauważyłem stanowisko nieobce właśnie, tym, na których się stale skarżę - sędziom i komornikom.
Pan twierdzi, że marta555 nie ma innego skłądnika majątkowego wbrew oczywistemu, to jest gotówce 2000 PLNów miesiecznie.
Wyliczyłem Panu, że spłaci dług w 35 miesięcy a nie w czasie wieczności.
Gdyby Pan zechciał zapoznac się z materiałem proponowanym to by się Pan dowiedział, że komornik ściąga z mojej renty inwalidziej 929 PLN kwotę 215 zł miesiecznie i twierdzi, że tym zaspokoi koszty egzekucyjne, które wyliczył na 96.000 PLN!
To bedzie trwac 106 lat a mimo tego uznaje to za realne (mam już 57 lat) i jednocześnie prowadzi egzekucję z nieruchomości.
Więc o czym mówimy?
Pozdrawiam i nie obraziłem się. Każdy w demokracji może mieć własne zdanie.
A odnośnie orzeczeń i komentarzy, to podam Panu, że ta sama SSNajwyzszego B.U., wydała w dniu 15.07.2010 orzeczenie w sprawie art. 703 Kc ale w dniu 03.12.2010 orzeczenie o przeciwnym znaczeniu dla zastosowania art. 703.
Mam przypadek, gdy ta sama SSOkregowego wydała (daty nie pamiętam ) orzeczenie o terminie na zażalenie na opis i oszacowanie, że biegnie on od daty ukończenia czynności a rok później, że biegnie od daty doręczenia protokołu opisu i oszacowania. A żeby było lepiej mam też inne dwa orzeczenia, które podają zupełnie inne terminy.
Przecież mamy niezawisłość sędziów , nieprawdaż?
Michał.
 
06-07-2012, 13:11  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Cytat:
Napisał/a paraprawo Zobacz post
Jeśli mój nick łamie regulamin,
Jeśli? Czytał Pan regulamin...czy od razu go zaakceptował?
Cytat:
to proszę go zmienić na Michał.
Mamy ponad 12 tys. użytkowników...obawiam się że "Michał" może być zajęty. Admin zgłosił się do Pana w tej sprawie i to z nim proszę tę kwestię załatwiać.
Cytat:
każe mi Pan roważać art. 803 Kpc , który nie dotyczy tematu ale jest przepisem ogólnym tak jak art. 5
Nie dotyczy tematu? To bardzo ciekawe.
Cytat:
Mam 17 letnią praktykę egzekucyjną i moja wiedza wynika berdziej z tej praktyki niz z zaliczenia masy książek.
Rozumiem, że sędzia, komornik, radca, adwokat lub asesor komorniczy? Bo inną praktykę ciężko mi sobie wyobrazić, a wykonując jedną z w/w profesji raczej nie pozwoliłby Pan sobie na "popełnienie" www którą nam Pan przez chwilę zaprezentował.
Zaliczanie masy książek mówi Pan...tylko że te książki...i orzecznictwo tworzą właśnie wielokrotnie praktycy i fachowcy do których poziomu nam daleko...chyba warto czerpać wiedzę od nich (pytanie retoryczne)

Proszę pamiętać, że egzekucja to przymus...czas na spłatę w ratach był przed egzekucją. Teraz co do zasady należy spłacić CAŁOŚĆ OD RAZU.
Przy dobrej woli wierzyciela może się to odwlec w czasie.

Podyskutujmy jeszcze chwilkę o problemie

Zgodnie z art. 803 kpc
Przepis prawny:
tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego.

i troszkę tej marginalizowanej doktryny
Cytat:
Zauważyć należy że zakres egzekucji jaki i sposoby jej przeprowadzenia ustala wyłącznie wierzyciel w ramach posiadanego tytułu wykonawczego, a organ egzekucyjny jest wnioskami wierzyciela związany. Uprawnienie wierzyciela wynikające z cytowanego przepisu może być ograniczone tylko wtedy gdy takie ograniczenie wynika z tytułu wykonawczego (Kodeks postępowania cywilnego, Komentarz, Cześć trzecia, Postępowanie egzekucyjne, Henryk Pietrzkowski s.129)
Art. 799 kpc jest skierowany wyłącznie do wierzyciela, który powinien (a nie musi) zastosować sposób najmniej dotkliwy dla dłużnika. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku gdy wierzyciel skieruje egzekucję do różnych składników majątku dłużnika to komornik ma obowiązek wnioski te zrealizować, w przeciwnym razie naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą i dyscyplinarną.
Cytat:
Ponadto nie ulega wątpliwości, że to wierzyciel a nie dłużnik decyduje o toku postępowania egzekucyjnego i dłużnik nie może żądać zmiany sposobu egzekucji który jest wg. niego mniej uciążliwy. Przysługuje mu jedynie w tym zakresie roszczenie odszkodowawcze wobec wierzyciela na zasadach ogólnych (Kodeks postępowania cywilnego, komentarz do art. 506-1217, tom II, red. Andrzej Zieliński s. 707)
Postępowanie egzekucyjne jest w samym swoim zamierzeniu postępowaniem przymusowym, ukierunkowanym na szybkie i przede wszystkim skuteczne zrealizowanie tytułu wykonawczego. Jest ono najczęściej poprzedzone czynnościami pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, które zmierzają do spłaty zadłużenia bez angażowania organu egzekucyjnego.
Skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego stanowi dla wierzyciela na ogół ostateczną formę rozwiązania problemu. Niestety dla dłużnika najczęściej najbardziej dotkliwą, co też wiąże się z przymusowym charakterem postępowania egzekucyjnego.
Bartata jest off-line  
06-07-2012, 13:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

ze wszystkim się zgadzam, nigdy nie negowałem prawdziwych autorytetów i prawomocnych orzeczeń, choćby nie wiem jak mi nie odpowiadały.
Z wykształcenia jestem chemikiem i dla mnie nawet prawo rozciąga się do czwartego miejsca po przecinku. A praktyke mam dłużnika - ale o tym właśnie na stronie. Z tym z czym ja się zetknąłem nie chciałby Pan i Pan mieć do czynienia ani przez chwilę.
Jeden tylko przykład -w roku 1996 sprzedał mi komornik 50 hektarów ziemi, po licytacji zażądał wpłacenia vadium od tych co ja wygrali i to tylko w części odnośnie działek, które kupili a nie całości jak w ogłoszeniu.
Dziś mija 16 lat a forsy nie ma i nie wiadomo gdzie jest. Ja spłaciłem wierzycielowi całość i nie grymasił a egzekucję z nieruchomości po prostu umorzył - traktował ją jako zabezpieczenie spłaty.
Jako amator prawa nie mam dalej czelności dyskutować z fachowcami. Jedno tylko wiem, że obecnie mało kto z sędziów respektuje opinie i komentarze zawarte w programach prawniczych o ile nie są one zbieżne z założeniem orzeczenia.
Podałem przykład SSN B.U z roku 2010 - te orzeczenia mnie dotyczyły bezpośrednio a wagą było 30 milionó PLNów odszkodowania.
Pozdrowienia
Proszę spróbować nick "Prawo na niby"
 
06-07-2012, 13:53  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Cytat:
Napisał/a paraprawo Zobacz post
"Prawo na niby"
Niestety po wpisaniu w google również wyskakuje Pana strona www.
Trzeba/można szukać dalej
Bartata jest off-line  
06-07-2012, 14:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egzekucja komornicza

Cieszę się, że "wyskakuje" choć się tego nie spodziewałem, to może po nazwisku "Turzyński"
Nie chciałbym się nazywać jak jakiś potwór albo historyczny gad.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzekucja komornicza (odpowiedzi: 1) Moje pytanie brzmi: Ilu komorników może jednoczenie prowadzić egzekucję?
§ Egzekucja komornicza (odpowiedzi: 19) Witajcie mam pare pytan : 1 Dostałem pismo o stawienie sie u komornika stawiłem sie i na pytanie ile moge placic mowie ze 50zł do poki nie znajde...
§ Egzekucja komornicza (odpowiedzi: 10) Witam.Otóż "tatuś" mojej córeczki a niebawem mój były "mąż" ma zasądzone alimenty od dnia 1 marca 2012 roku płatne do 15go dnia każdego m-ca po 300...
§ egzekucja komornicza.... (odpowiedzi: 2) Czy komornik może przerwać egzekucje (alimenty) jesli okaze sie ze dluznik przebywa za granica?Czy jesli przyjął już wniosek (podałam adres dluznika...
§ Egzekucja komornicza (odpowiedzi: 3) Witam mam takie pytanie.Czy prawdą jest iż komornik może zająć moja wynagrodzenie gdy żona nie pracuje i jest nie ściągalna a wzieła kredyt gotówkowy...
§ eksmisja komornicza, koszty i egzekucja komornicza (odpowiedzi: 1) Witam, mam kilka pytań ale najpier opisze sytuacje. pięć lat temu moi rodzice zostali eksmitowni z mieszkania spółdzielczego, stracili prawo...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:15.