Powództwo opozycyjne a zachowanie wierzyciela
Proszę o poradę w następującej sprawie.
Stan faktyczny:
Sąd zasądził na moją rzecz kwotę 1500 zł, po uprawomocnieniu się wystąpiłam z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności, otrzymałam postanowienie i złożyłam wniosek o wszczęcie egzekucji, która została wszczęta. Komornik nie dokonał żadnych czynności po wszczęciu.
Następnie dłużnik złożył oświadczenie o potrąceniu, do czego był uprawniony - tego nie kwestionuję oraz jednocześnie wniósł pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.
Od razu złożyłam wniosek do komornika o umorzenie postępowania ponieważ dług został zaspokojony poprzez potrącenie. Komornik w odpowiedzi wezwał mnie do dokładnego oznaczenia daty potrącenia, co uczyniłam. Teraz czekam na odpowiedź.
Dowód doręczenia tego pisma do komornika dołączyłam jako dowód w odpowiedzi na pozew oraz wysłałam dłużnikowi.
Mimo tego dłużnik nadal wnosi o pozbawienie tytułu wykonalności, twierdząc że po umorzeniu nadal będzie istniała możliwość wszczęcia egzekucji w przyszłości i nie zgaśnie wykonalność tego tytułu, powołując się na wyrok SN V CK 296/05
Moje pytania:
- czy powyższe stanowisko dłużnika jest słuszne? czy nadal może podtrzymywać żądanie pozwu wobec mojego wniosku o umorzenie?
- co zrobi komornik, w sytuacji gdy zaspokojenie nastąpiło poza post. egzekucyjnym? zatrzyma TW? zwróci ze wzmianką? zwróci bez wzmianki?
- co zrobi sąd? w chwili orzekania komornik zapewne umorzy postępowanie.
Z góry dziękuję za pomoc
|