Bankowy tytuł wykonawczy-tylko jeden do jednego długu?
Witam,
Chciałbym prosić Forumowiczów o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwestii. Sprawa jest dość skomplikowana, więc postaram się przedstawić ją w punktach:
1. rodzice mojej znajomej są rozwiedzeni od wielu lat. Jej ojciec prowadził kiedyś działalność gospodarczą na dużą skalę i popadł w spiralę długów. Niestety, w pewnym momencie, biorąc kolejny kredyt inwestycyjny przekonał swoją byłą żonę, aby zabezpieczyła jego spłatę. Mam koleżanki podpisała przystąpienie do długu w całej sumie (kilkaset tysięcy PLN)
2. wkrótce firma ojca koleżanki splajtowała, a do jej mamy zapukał komornik z bankowym tytułem wykonawczym z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Klauzula ta opiewała jednak tylko na ułamek kwoty niespłacanego kredytu. Był to rok 2003
3. mama koleżanki była przekonana, że nastąpiła pomyłka w BTW i gdy zacznie dociekać, bank oświadczy "HMM NO TAK, POMYLILIŚMY SIĘ. NINIEJSZYM NAKŁADAMY NA PANIĄ BANKOWY TYTUŁ WYKONAWCZY NA KILKA RAZY TYLE, CZYLI CAŁĄ SUMĘ" i zamiast spłacić należność wymaganą przez komornika i mieć go z głowy, pozwoliła sobie wejść na pobory i tak przez 10 lat spłaca kilkaset PLN miesięcznie, a odsetki urosły do ponad dwukrotności sumy wymaganej według BTW (kredyt był dotowany z UE). Bank ani komornik nigdy jednak nie próbowali "poprawić" BTW, zwiększając wymaganą sumę.
4. obecnie zastanawiamy się nad możliwością wystąpienia do wierzyciela z propozycją wykupu wierzytelności (oczywiście w zakresie sumy z BTW), ale mama koleżanki ciągle boi się pozwolić nam zrobić jakikolwiek ruch z obawy przed roszczeniem o resztę tego długu.
5. Według mojej wiedzy, skoro od 10 lat nie było żadnej korespondencji dotyczącej reszty tego długu, to ta pozostała kwota (ogromna większość) się przedawniła, czy mam rację? (bank ani komornik nie czynili żadnych kroków, aby ściągnąć pozostałą kwotę. Cały czas egzekucja toczy się w oparciu o BTW na ułamek oryginalnej wartości kredytu)
6. Pomijając kwestię przedawnienia - jeden z prawników, z którymi się konsultowałem, stwierdził też, że wobec 1 dłużnika (osoby fizycznej) w odniesieniu do 1 długu (jednego niespłacanego kredytu), można tylko raz wystawić bankowy tytuł wykonawczy. To by oznaczało, że wystawiając 10 lat temu BTW na ułamek całej kwoty bank automatycznie zamknął sobie drzwi do ściągania od mamy mojej koleżanki całej pozostałej sumy? Czy to jest możliwe? A jeżeli tak, czy ktoś może mi podać dostawę prawną takiego ograniczenia?
7. Czy możliwe jest zaangażowanie prawnika do reprezentowania mamy mojej koleżanki w pertraktacjach z bankiem dotyczących ewentualnego wykupu wierzytelności? Czy ktoś zna prawnika w Warszawie, na wschodnim Mazowszu lub zachodnim Podlasiu, który mógłby się tego podjąć? Jeżeli tak, będę wdzięczny za info na PRIV
Z góry dziękuję za porady,
Pozdrawiam,
Ignorantia Iuris Nocet
|