Spłata należności bezpośrednio do wierzyciela (kara MPK) z pominięciem komornika - Forum Prawne

 

Spłata należności bezpośrednio do wierzyciela (kara MPK) z pominięciem komornika

Witam serdecznie. Mój przypadek jest następujący: Dostałam wczoraj zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. wierzycielem jest MPK, któremu nie zapłaciłam kary za jazdę bez biletu 2 lata temu. Kwoty jakich żąda komornik wyglądają następująco: ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
14-08-2012, 14:04  
mukluk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Spłata należności bezpośrednio do wierzyciela (kara MPK) z pominięciem komornika

Witam serdecznie. Mój przypadek jest następujący:
Dostałam wczoraj zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego.
wierzycielem jest MPK, któremu nie zapłaciłam kary za jazdę bez biletu 2 lata temu. Kwoty jakich żąda komornik wyglądają następująco:

1-należność główna : 121, 20 zł
2-odsetki wyliczone na dzień 2012. 08. 03 : 25,19 zł
i dalsze odsetki w kwocie 0,04 zł i 15 proc. opłaty egzek. za każdy dzień aż do dnia zapłaty.
3-koszt procesu: 90 zł
4-koszty zastępstwa w postęp. egzek.: 0 zł
5-opłata egzek. stosunkowa na dzień 2012-08-03: 297,47 zł
6-opłata egzek. stała, wydatki gotówkowe: 126,42 zł
7-zaliczka wierzyciela: 0 zł
Oraz piszą, ze ostateczna wys. kosztów egzekucyjnych zostanie zakończona przy zakończeniu postępowania. A także załączają do wypełnienia protokół o stanie majątkowym.


I teraz moje pytania:
1. Z tego co dowiedziałam czytając to forum, bardziej opłaca się spłacić należność bezpośrednio wierzycielowi. Podejrzewam, że tak będzie też w moim wypadku, co sądzicie ?...

2. Czy dobrze rozumiem,że MPK mam zapłacić pierwsze 3 kwoty, a tę niebagatelnie wielką resztę ( opłaty egzek. ) naliczył sobie komornik :< ?

3. wyczytałam na tym forum, że komornikowi w przypadku gdy dłużnik spłaca bezpośrednio do wierzyciela, gdy post. egzekucyjne zostało już wszczęte, należy się 5 % kwoty lecz nie mniej niż 1/10 wynagrodzenia podstawowego.

-Czy dobrze wyczytałam, i ile ta kwota wyniesie w moim wypadku,gdybym zdecydowała się własnie zapłacić teraz bezpośrednio na rachunek mpk ?
Jestem studentką, mieszkam z rodzicami, i nie mam pracy ani tym samym wynagrodzenia. (Nie posiadam też na własność żadnych drogocennych sprzętów, które mógłby zająć).

Pytam, gdyż jestem kompletnym laikiem w tych sprawach i nie wiem co mam rozumieć np. przez wynagrodzenie podstawowe czy chodzi o moje wynagrodzenie średnie (którego nie mam) , czy o wynagrdzodzenie komornika, czy w ogóle o średnią krajową, i nie wiem od czego komornik miałby naliczac sobie prowizje, czy od samej należnosci głównej (121,20), czy od wszystkich pierwszych trzech kwot, i wogóle nie wiem, jakim cudem mógł dla siebie policzyć więcej, niż wiszę wierzycielowi (!), dlatego proszę was bardzo o pomoc !
mukluk jest off-line  
14-08-2012, 15:20  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: Spłata należności bezpośrednio do wierzyciela (kara MPK) z pominięciem komornika

Ad.1 W Pani przypadku nie ma to żadnego znaczenia, gdyż zarówno przy wpłacie bezpośrednio wierzycielowi, jaki i za pośrednictwem komornika, opłata egzekucyjna będzie wynosiła tyle samo tj. 297,47 zł + poniesione przez komornika wydatki gotówkowe.

Ad.2 Tak

Ad.3 Tak, tyle że nie "wynagrodzenia podstawowego", a "przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim"

Ad.4 297,47zł

Ponadto zapraszam do lektury wątku http://forumprawne.org/komornik-post...uchomosci.html
lokata jest off-line  
14-08-2012, 16:56  
mukluk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Spłata należności bezpośrednio do wierzyciela (kara MPK) z pominięciem komornika

Bardzo dziękuję za pomoc !
Ale mam jeszcze jedno ważne pytanie, a propos odsetek z należności w pkt 2. ("dalsze odsetki w kwocie 0,04 zł i 15 proc. opłaty egzek. za każdy dzień aż do dnia zapłaty" )

Czy jeżeli zapłacę kwotę należną MPK bez opłat egzekucyjnych, do MPK, bądź komornikowi, żeby przekazał ją MPK, to czy w.w odsetki dalej będą rosły ? (Nie mam tyle pieniędzy by zapłacić naraz, stąd chciałam tą kwotę pierwotną zapłacić teraz a resztę jakoś dopłacić potem, bądź w ratach..)
I czy te 15 % opłaty egzek. aż do dnia zapłaty....to 15 % z 297,47 zł ?! ....Za każdy DZIEŃ zwłoki 0,04 zł + 44, 62 zł ?!!

Proszę, to nie może prawda..
mukluk jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jakie koszty egzekucji, wpłata bezpośrednio do wierzyciela (odpowiedzi: 1) Witam Moje pytanie dotyczy wysokości kosztów egzekucyjnych. Kwota była egzekwowana przez przedstawiciela wierzyciela (Kruk). Wierzyciel ustalił z...
§ Wyprzedzanie bezpośrednio przez przejściem dla pieszych - odmowa. (odpowiedzi: 14) Dziś ok. godz 21:40 wracałem do domu w mieście (ogr. pr. do 50kmh) i przede mną jechało auto, po czym się zatrzymało na poboczu, lecz zdążyło jeszcze...
§ Spłata bezpośrednio do rąk wierzyciela z pominięciem komornika (odpowiedzi: 13) Witam. Moja sprawa wyglada nastepująco. Miałem dwa kredyty w Banku AIG ktory został przejety przez Santander. Niestety nie byłem ich potem w...
§ Spłata bezpośrednio do rąk wierzyciela z pominięciem komornika (odpowiedzi: 33) Witam, mam zadłużenie na kwotę ponad 20 000 (w tym odsetki) z tytułu odszkodowania (z czasów liceum), obecnie po skończeniu studiów przed podjęciem...
§ Wezwanie do zapłaty Intrum Justita a spłata bezpośrednio u wierzyciela. (odpowiedzi: 5) Witam. Chodzi o brak spłaty 39 zł na rzecz UPC polska. Dziś (tj 30.08.2011) dostałam list od Intrum Justita z wezwaniem do zapłaty 39 zł plus...
§ wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem i na skrzyżowaniu (odpowiedzi: 7) Jadąc jezdnią o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku wyprzedziłem radiowóz policyjny który wlekł się prawym pasem z predkością 40km/h. Ja jechałem z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:55.