Zajęcie wierzytelności u komornika - Forum Prawne

 

Zajęcie wierzytelności u komornika

Czy jeden komornik może skutecznie zająć wierzytelności przysługujące dłużnikowi (ale jednocześnie wierzycielowi w innym postępowaniu) od innego komornika, tak, żeby to co wyegzekwuje ten drugi komornik, trafiało w efekcie do tego pierwszego komornika?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
27-08-2012, 12:13  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 3.684
Domyślnie Zajęcie wierzytelności u komornika

Czy jeden komornik może skutecznie zająć wierzytelności przysługujące dłużnikowi (ale jednocześnie wierzycielowi w innym postępowaniu) od innego komornika, tak, żeby to co wyegzekwuje ten drugi komornik, trafiało w efekcie do tego pierwszego komornika?
rewt jest off-line  
27-08-2012, 12:28  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: Zajęcie wierzytelności u komornika

Oczywiście.
Najczęściej takie zajęcie jest z tytułu "kwot wyegzekwowanych w postępowaniu o sygn...."

Ba!
Jest to możliwe nawet w jeszcze bardziej ciekawym przypadku.
Zajęcia wierzytelności u samego siebie.

Przykład.
W sprawie A ta sama osoba jest wierzycielem a w B dłużnikiem.
Jeżeli w sprawie A, jest np. plan podziału sumy uzyskanej z nieruchomości to komornik może w sprawie B zająć u samego siebie wierzytelność z tytułu sumy przysługującej dłużnikowi w sprawie A w związku z planem podziału itp.

Sytuacje rzadkie ale możliwe
Bartata jest off-line  
30-08-2012, 18:50  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: Zajęcie wierzytelności u komornika

1.
Czy wierzyciel ( a jednocześnie dłużnik ) posiada w takiej sytuacji uprawnienie do złożenia wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego ( albo np. zawieszenie ) ? Jaki przepis(-y) znajduje(-ą) tu zastosowanie ?

2.
W jakiej sytuacji komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne przeciwko wierzycielowi ( a jednocześnie dłużnikowi ) w trybie art. 824 § 1 pkt 3 kpc ? Czy dopiero wtedy jak postępowanie egzekucyjne, z którego jest zajęcie wyegzekwowanych kwot zostanie umorzone na podstawie w/wym przepisu ?
Bedek jest off-line  
31-08-2012, 22:01  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: Zajęcie wierzytelności u komornika

1. Fakt, jest jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem ale w innych sprawach a więc będzie miał uprawnienia uzależnione od tego którą stroną postępowania jest w danej sprawie.

2. Wydaje mi się, że nie ma przeszkód umorzyć postępowanie na podst. ww przepisu przeciwko dłużnikowi który jest w innej sprawie wierzycielem. Charakter obu stron jest zupełnie inny.
Egzekucja z majątku dłużnika okaże się bezskuteczna i tyle. Równa się to jednak temu, że tenże dłużnik w innej sprawie niczego nie dostaje, bo inaczej można zająć wierzytelność a zatem jako dłużnik też jest wypłacalny. Pogmatwane.
Bartata jest off-line  
03-09-2012, 14:19  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: Zajęcie wierzytelności u komornika

Dziękuję za odpowiedź.

Ad 1. Zgadzam się.
Uprawnień nie traci, zresztą podobnie jak trzeciodłużnik.
Jak jednak powinien zachować się komornik - gdy wierzyciel, który zajął tą wierzytelność - złoży przeciwstawny wniosek - o dalsze prowadzenie postępowania. Przecież umorzenie postępowania może nie leżeć w interesie tego wierzyciela.

Ad 2. Zgadzam się.
Podobnie jak w przypadku zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego. Być może coś wpłynie na rachunek za 5 albo za 10 lat - ale czy to oznacza, że trzeba czekać nie wiadomo nawet ile ? Jest bezskuteczna, nie ma wniosków - powinna być umożona.
Bedek jest off-line  
14-09-2012, 07:35  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: Zajęcie wierzytelności u komornika

W sumie przypomniało mi się, że rodzi to zabawne sytuacje kiedy to dłużnik z jednej sprawy sam sobie spłaca swoją wierzytelność.

Zakładając że w sprawie A, Nowak jest dłużnikiem wobec Kowalskiego i potrącenia przychodzą np. z ZUS
a w sprawie B, Kowalski jest dłużnikiem a Nowak wierzycielem to zajmujemy w B wierzytelność u komornika z tytułu kwot wyegzekwowanych w sprawie A.

Tym samym potrącenie z ZUS od Nowaka (po pewnych odliczeniach oczywiście) jest w zasadzie zwracane Nowakowi do sprawy B jako zajęta wierzytelność.

Perpetum mobile normalnie
Bartata jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zajęcie wierzytelności po wizycie u komornika (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Na wizycie u komornika chciałem się dowiedzieć, kilku informacji m.in. po umorzeniu egzekucji z nieruchomości kiedy mogłaby być...
§ zajęcie wierzytelności przez komornika (odpowiedzi: 3) Witam! Mam obawy w związku z długami, które ciążą na moim byłym już mężu.Otóż kilka lat temu wzięliśmy rozwód, nie dokonaliśmy jednak podziału...
§ Zajęcie Wierzytelności - pismo od komornika HELP! (odpowiedzi: 11) Witam, piszę w imieniu mojej mamy, bardzo się martwi bo dostała takie pismo od komornika i nic z tego nie rozumiemy. Może wie ktoś co trzeba teraz...
§ pismo komornika do banku o zajęcie wierzytelności (odpowiedzi: 1) Czy podlega egzekucji przez komornika przyznany z opieki społecznej zasiłek okresowy dla rodziny? To i tak są kwoty głodowe.
§ Zajęcie wierzytelności przez komornika (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Błagam o pomoc. Cztery lata temu zaciągnęłam w banku kredyt mieszkaniowy ( 30.000). Niestety straciłam pracę i teraz borykam...
§ Zajęcie Wierzytelności - pismo od komornika (odpowiedzi: 2) Witam, mam taki problem. Kupuję mieszkanie. Mam podpisaną umowę w formie aktu notarialnego z deweloperem na zakup mieszkania. Deweloper spóźnia się z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:21.