Niestety miał prawo tak zrobić. Jeśli US i ZUS będą dochodziły należności w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, to może dojść do zbiegu egzekucji. Wtedy Sąd podejmie decyzję, kto prowadzi dalej egzekucję i sprawy będą połączone. Co do pensji pracownika - z tego co pamiętam, to ograniczenie egzekucji z przeznaczeniem zwolnionej kwoty na wypłatę pensji dotyczy wyłącznie zajęcia rachunku bankowego, a nie dotyczy zajęcia wierzytelności dłużnika.
- Przepis prawny:
Art. 890. KPC
§ 1. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy dłużnika, jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłat z tego rachunku i obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym, w tym rachunku bankowym obejmujący wkład oszczędnościowy w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia.
§ 2. Wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania - do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.). Wypłata na wynagrodzenie za pracę następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na alimenty i renty alimentacyjne - tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub renty.
§ 2(1). Bank dokonuje wypłat, o których mowa w § 2, na podstawie zezwolenia komornika. Wypłaty na alimenty i renty alimentacyjne następują do rąk uprawnionego do tych świadczeń.
Prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem będzie uzyskanie tytułu wykonawczego i przyłączenie się do egzekucji przeciwko pracodawcy.