Skarga na komornika - Forum Prawne

 

Skarga na komornika

1.Czy mogę,jako tzw. osoba trzecia zainteresowana prawnie złożyć równocześnie skargę na komornika do sądu oraz do prezesa sadu.Interesuje mnie ,czy one mają jakąś gradację,kolejność,czy nie wykluczają się wzajemnie.Pierwsza dotyczyłaby zaniechania a druga całokształtu. 2.W pierwszej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
16-11-2012, 18:45  
anamo50
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie Skarga na komornika

1.Czy mogę,jako tzw. osoba trzecia zainteresowana prawnie złożyć równocześnie skargę na komornika do sądu oraz do prezesa sadu.Interesuje mnie ,czy one mają jakąś gradację,kolejność,czy nie wykluczają się wzajemnie.Pierwsza dotyczyłaby zaniechania a druga całokształtu.
2.W pierwszej (do sadu) płacę 100 zł i składam ją w ilu , 4 egzemplarzach (dla wierzyciela,dłużnika,komornika i sądu)?
3.Czy tę drugą też opłacam i w jakiej kwocie?
anamo50 jest off-line  
16-11-2012, 22:51  
Kamil_87
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Skarga na komornika

Wystarczy poczytać kpc w części dotyczącej postępowania egzekucyjnego, tam naprawdę jest wszystko opisane
Art. 767 k.p.c.
§ 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

§ 2. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.

"a druga całokształtu|
§ 3. Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Jeżeli jesteś osobą jedynie "zainteresowana prawnie" i chcesz skarżyć "całokształt" to szkoda twoich pieniędzy.
Kamil_87 jest off-line  
17-11-2012, 07:21  
anamo50
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Skarga na komornika

Właśnie dlatego,ze poczytałam kpc, zrodziły się te pytania.Chcę skarżyć zaniechanie ,ponieważ narusza to moje prawa.Inną rzeczą ,natomiast jest nieprzestrzeganie etyki zawodowej (poczytałam też kodeks etyki zawodowej komornika).Wg mnie to już inna działka,więc tu rodzi się pytanie czy mogę te skargi złożyć niezależnie .Ta druga (całokształt) zahacza o sprawy dyscyplinarne,czego sąd na co dzień nie jest w stanie sprawdzić,a szkoda.Sąd nakaże wydać(lub nie )postanowienie,a pozostałe poczynania (np.nierzetelność,niekompetencja i wiele innych ) pozostaną bez echa.
anamo50 jest off-line  
17-11-2012, 23:54  
Kamil_87
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Skarga na komornika

W takim wypadku najlepiej będzie złożyć skargę na komornika do właściwej rady izby komorniczej, krajowej rady komorniczej i prezesa sądu okręgowego;
Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji
art 64. 2. Nadzór nad działalnością komorników sprawuje Minister Sprawiedliwości przez prezesów
sądów okręgowych, sędziów-wizytatorów, a w zakresie kontroli finansowej – przez osoby
upoważnione.

Art. 65. 1. Krajowa Rada Komornicza sprawuje nadzór nad komornikami niezależnie od
nadzoru sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości i prezesów sądów.

Art. 93. 1. Do zakresu działania rady izby komorniczej należy:
(...)
4) nadzór nad przestrzeganiem przez komorników i asesorów komorniczych powagi i godności zawodu;

Te organy mogą zająć się tego typu sprawami, a i skarga nic nie będzie kosztowała (przynajmniej do rad izb - o tym wiem).
Kamil_87 jest off-line  
18-11-2012, 08:30  
anamo50
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Skarga na komornika

Kamil,art. 3 ust 3 tej ustawy mówi tez o prezesie sądu rejonowego ,który sprawuje nadzór nad komornikiem.Mógłbyś mi wyjaśnić czy te ścieżki skarg są niezależne?
1)To znaczy,czy mogę np.złożyć równocześnie skargi do:
a. prezesa sądu rejonowego
b.prezesa sądu okręgowego
c.izby komorniczej( tej rejonowej czy od razu krajowej)?
2.)Jakie jest prawdopodobieństwo,że poważnie potraktują moją skargę,przecież, nie oszukujmy się,to są ludzie z tego samego środowiska? Szczególnie,gdy mówimy o izbie komorniczej.
anamo50 jest off-line  
19-11-2012, 22:22  
onlyrock
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Skarga na komornika

Skarga na czynności czy zaniechanie czynności z KPC dotyczy czynności (czy ich braku) stricte związanych z danym (konkretnym) postępowaniem egzekucyjnym. Tutaj podmiot składający tą skargę musi wykazać niejako legitymację, że jest uprawniony do jej złożenia.

Nadzór prezesa sądu rejonowego nad komornikiem można powiedzieć, że jest to nadzór administracyjny, czyli hipotetycznie: przychodzisz sobie do komornika pierwszy raz w danym dniu, kiedy ten ma przyjmować interesantów, a komornik mówi, że Cie nie przyjmie i nie mówi dlaczego.

Nadzór izby - tutaj chodzi w wielkim skrócie o nadzór nad przestrzeganiem powagi i godności urzędu.


Reasumując - ja bym najpierw jednak złożył skargę do sądu według KPC i do prezesa sądu rejonowego. Nie jest wykluczone, że dany jeden czyn czy jego brak może wypełniać różne aspekty nazwijmy to ,,odpowiedzialności"
onlyrock jest off-line  
20-11-2012, 06:28  
anamo50
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Skarga na komornika

Dzięki,fajnie ,ze istnieje to forum.Powoli mi się układa.Powiedz ,proszę jeszcze,czy taka skarga do prezesa musi spełniać jakieś wymogi formalne?O tej z Kpc,poczytałam i zredagowałam.
Nie chciałabym pominąć czegoś ,co ją zdyskwalifikuje.Tamto było pismo procesowe a tu po prostu moje żale i zastrzeżenia?Mam "wypunktować" jego poczynania,opierając się na kpc ,ustawie o komornikach i kodeksie etyki?Musze upewnić się też co do opłaty,przypuszczam,ze podobnie jak z kpc ,100 zł?
anamo50 jest off-line  
20-11-2012, 16:46  
onlyrock
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Skarga na komornika

Tutaj skarga do prezesa sądu rejonowego nie musi spełniać szczególnych wymagań formalnych. Wystarczy że wskażesz swoje imię, nazwisko, adres, czego dotyczy, przytoczysz zarzuty i je uzasadnisz. Jeśli chodzi o opłatę, to ona jej chyba nie podlega (tego nie jestem pewny). Najlepiej będzie jak po prostu weżniesz tą skargę i pójdziesz wręczyć ją prezesowi kiedy ten ma dyżur kiedy ma przyjmować interesantów.
onlyrock jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Skarga na komornika - czy to coś da? (odpowiedzi: 1) Witam, mam dwa zajęcia komornicze, od których dowiedziałam się od pracodawcy (wszystkie dokumenty wysyłane były na nieaktualny adres). Oba zajęcia...
§ skarga na komornika (odpowiedzi: 1) Proszę o poradę, moi rodzice otrzymali OBWIESZCZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI (przedmiotem licytacji jest działka oraz dom w którym mieszkają), nie...
§ skarga na komornika (odpowiedzi: 5) potrzebuje pomocy w sprawie komorniczej. pod koniec kwietnia zostala sciagnieta z mojejgo konta suma.po wyjasnieniu sprawy dzwoniac do komornika...
§ skarga na komornika (odpowiedzi: 3) Witam,jestem wierzycielem a komornik chce abym uregulował koszty egzekucji(w kwocie118zl)którymi obciążył dłużnika-egzekucja długu okazała się...
§ Skarga na komornika (odpowiedzi: 5) Wyrokiem Sądu Okręgowego, brat został przywrócony do pracy w związku z nieuzasadnionym zwolnieniem dyscyplinarnym w wyniku którego pozostawał bez...
§ Skarga na KOMORNIKA??? (odpowiedzi: 8) Witam, Proszę o radę, co mam w tej sytuacji zrobić? Otóż: W dniu dzisiejszym listonosz doręczył mi pismo od komornika. Z przerazeniem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:54.