Klauzula wykonalności - Forum Prawne

 

Klauzula wykonalności

Witam serdecznie. Mam spory problem, ale to zacznę od początku. Dostałam z sądu wezwanie na sprawę sądową, która dotyczy nadania klauzuli wykonalności Tytułowi Egzekucyjnemu z zaznaczeniem przejścia obowiązków po powstaniu tytułu egzekucyjnego(jestem spadkobiercą po zmarłym ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
15-04-2013, 12:31  
MWMW87
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Klauzula wykonalności

Witam serdecznie.
Mam spory problem, ale to zacznę od początku.
Dostałam z sądu wezwanie na sprawę sądową, która dotyczy nadania klauzuli wykonalności Tytułowi Egzekucyjnemu z zaznaczeniem przejścia obowiązków po powstaniu tytułu egzekucyjnego(jestem spadkobiercą po zmarłym ojcu w całości, niestety się nie zrzekłam spadku:/). Jest to dług z banku na kwotę 13000, był nadany tytuł egzekucyjny w 2001 roku, został przez komornika zwrócony bankowi w 2009 roku(ojciec zmarł w 2004, a wcześniej był nieuchwytny, a nikt nie wiedział o tym całym "prezencie") i teraz w tej sprawie jest rozprawa. Ja złożyłam wniosek przed sądem o przedłożenie przez bank oświadczenie ojca o poddaniu się egzekucji na okoliczność kwoty zadłużenie do której bank może starać sie o BTE oraz o przekroczenie terminu do którego bank mógł wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności( w aktach nie ma tego oświadczenie, a jest tylko uzasadnienie od jakiej kwoty ojciec podda się egzekucji, a o terminie ani słowa). Sądze, że to istotne, bo ten termin w jakim ojciec mógł sie poddać egzekucji i co za tym idzie termin do którego bank mógł sie ubiegać o swoja należność już dawno minął. Sąd ten wniosek odrzucił ze względu na to, że tytuł wykonawczy już jest i on go tylko tak jakby odświeża(tak ja to zrozumiałam) i te wszystkie wnioski mogę składać na sprawie przeciw egzekucyjnej, która oczywiście sama mogę założyć. Idę jutro na rozprawę, w której jak sądzę sąd "odnowi" ten tytuł egzekucyjny. Teraz proszę o pomoc, co ja mogę zrobić oprócz tego wniosku(?), proszę o porady od Was, bo juz mi ręcę opadają
MWMW87 jest off-line  
15-04-2013, 12:35  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Proponuję podnieść zarzut przedawnienia, skoro tytuł egzekucyjny jest z 2001 roku, to przedawnienie roszczenia nastąpiło w 2011 roku.
LawoK jest off-line  
15-04-2013, 12:47  
MWMW87
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Nie sądze, że się to uda, gdyż dopiero w 2009 roku komornik oddał tytuł bankowi, a według przepisów każde "zaczepienie" takich historii odświeża termin przedawnienia, czyli trzeba liczyc 10 lat(bo od sądowych spraw jest tyle) od 2009 roku . Więc można się chyba tylko czepić tego oświadczenia, które ojciec zadeklarował przy podpisywaniu umowy z bankiem, to sie mogło przedawnić. Tylko właśnie nie wiem, dlaczego sąd odrzucił to moje podanie o przedstawienie przez bank tego oswiadczenia, argumentując tym, że trzeba było to składac na rozprawie w 2001 roku ewentualnie wtedy albo złożyc dopiero na rozprawie przeciw egzekucyjnej. nie moge jakiegoś zażalenia od wyroku klauzli złożyc? Czy to ma sens?
MWMW87 jest off-line  
15-04-2013, 16:47  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Należy wnieść odrębne powództwo o pozbawienie wykonalności ty.t egzekucyjnego (który sąd wyda teraz) z uwagi na przedawnienie wraz z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Oczywiście nie piszesz, czy była egzekucja, czy nie, więc domniemuje, że od ew. umorzenia egzekucji minęły co najmniej 3 lata.
rafal_26 jest off-line  
15-04-2013, 19:19  
MWMW87
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Uważam, że nie nastąpiło przedawnienie o którym piszesz, gdyż jak napisałam w 2009 roku komornik zawiesił postępowanie egzekucyjne ponieważ (tak jest w postanowieniu) "wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnych do dalszego prowadzenia postępowania i nie złożył wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania. Postępowanie egzekucyjne umorzyło się zatem z mocy prawa zgodnie z mocy prawa art. 823 kpc."(w ogóle to jest dziwne, bo dopiero w 19-02-2010 komornik pismo wysłał, że zakończył postępowanie egzekucyjne, a w 2009-01-12 zawiesił je). Więc na jakiej podstawie sie przedawniło, jest 10 lat od tytułu wykonawczego. Jaki wniosek o zabezpieczenie powództwa? Pytaj/pytajcie nie wiem co mam jeszcze zamieścić, żebyście mogli mi pomóc.
MWMW87 jest off-line  
15-04-2013, 19:51  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Prze bte są 3 lata.

Skoro zmarł w 2004 roku, to umorzenie winno nastąpić po roku bezczynności. Bezczynność wykazuje się przed sądem i termin umorzenia z mocy prawa. Nie jest do tego konieczna decyzja komornika i to, kiedy komornik umarza ma drugorzędne znaczenie.

Nie jest to łatwa sprawa i bez dobrego prawnika w realu nie poradzisz sobie.
rafal_26 jest off-line  
16-04-2013, 09:58  
MWMW87
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Problem w tym, że nie stać mnie na prawnika(chce 2600 + koszty sprawy :/, zwracane jeżeli sprawa wygrana, ale czy ta taką będzie). Bte owszem może i przedawnia sie po 3 latach,ale był nadany tytuł egzekucyjny do tego bte, więc dopiero po 10 latach mógł się przedawnić czyli w tym przypadku 2011 roku,a każde "zaczepienie" sprawy sprawia, że termin się odnawia. To, że postępowanie egzekucyjne się umorzyło z mocy prawa(bo komornik nie mogł zlokalizować dłużnika), nie oznacza, że tytuł egzekucyjny sie przedawnił. Na tej sprawie dzisiejszej raczej nic nie zwojuje. Chodze do prawniczki(zawsze to lepiej dla mnie zaplacić 50 zl za wizyte, nie 2600) powiedziała ona, że nic raczej nie zwojuje już w tym postępowania(próbowałam, na jej polecenie złożyć wniosek o przedstawienie przez bank oświadczenia ojca odnośnie poddaniu się przez niego bte - sąd odrzucił, bo jak uzasadnił na takich rozprawach on praktycznie sprawdza tylko czy dokumenty są w porządku, skoro Tytuł egzekucyjny już był), dopiero na przeciw egzekucyjnym moge te swoje wnioski składać, jak zgłosi sie do mnie komornik, to wtedy postępownaie przeciwegzekucyjne i walczyć z dziadami.
MWMW87 jest off-line  
16-04-2013, 11:13  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

50 zł lepiej wydać na prąd i poczynać nasze posty w podobnych sprawach, a na portalu orzeczeń sądów apelacyjnych znaleźć kilka, w których jest wyjaśnione że twoja "prawniczka" nie ma pojęcia o czym mówi, lub nie rozumiesz jej należycie.

Tak, jak napisałem, skoro zmarł w 2004, wtedy winno być umorzenie egzekucji.

Skoro było bte, a nie nakaz zapłaty, czy wyrok, to przedawnienie następuje po 3 latach. Tak uznają praktycznie wszyscy praktycy z forum (wszyscy jesteśmy czynnymi prawnikami) oraz wiele sądów apelacyjnych - Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa.
rafal_26 jest off-line  
16-04-2013, 12:15  
MWMW87
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

To znaczy, że błąd tkwi w postępowaniu komornika. Dlaczego umorzył dopiero w 2010. W takim wypadku co ja powinnam zrobić z ta całą sprawa? Już jestem zielona. Był Tytuł Wykonawczy, nadany przez sąd na podstawie bte, może był nakaz zapłaty, nie wiem, ojciec nie mieszkał z nami juz w tym czasie. A jak mogła się umorzyć egzekucja, skoro przechodzi ona na spadkobierców czyli w tym przypadku na mnie.
MWMW87 jest off-line  
16-04-2013, 16:49  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Egzekucja nie przechodzi sama z siebie.

Jesteś zielona, jak i twoja "prawniczka", w tematach gdzie się jest zielonym korzysta się z porady dobrego prawnika, który zna się na postępowaniu egzekucyjnym. Tak samo, jak się korzysta z porady okulisty, a nie pediatry, jak jest problem ze "wzrokiem".

Komornik winien już w 2004 zawiesić egzekucję. Nie zrobił tego, więc należy przyjąć, że w 2005 roku powinno być umorzenie z mocy prawa z uwagi na bezczynność wierzyciela. nawet przyjmując brak bezczynności w tej formie, należy prześledzić postępowanie egzekucyjne i sprawdzić, czy nie było innych podstaw do umorzenia z mocy prawa. Skoro tyle czasu toczyła się egzekucja, w której nie podejmowano czynności.

Wszystko trzeba wyjaśnić możesz to zrobić sama sprawdzając wszelką dokumentację.

Mogło też być tak, że już w dacie złożenia wniosku o egzekucję roszczenie było przedawnione - upłynęły 3 lata od nadania klauzli wykonalności.

Natomiast w postępowaniu klauzulowym nie masz żadnej obrony.

Inną obroną byłoby tzw. "przywrócenie terminu" do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku z uwagi na to, że nie wiedzieliście o długach. Ta insytutucja była też przez nas wielokrotnie wałkowana.
rafal_26 jest off-line  
18-04-2013, 11:47  
MWMW87
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Orzeczenie odroczone na 30. 04, z powodu braku zgonu jednego ze spadkobiercow(mojego brata), takze mam jeszcze czas za nim zapadnie orzeczenie o "odnowieniu" klauzuli wykonalności. Dlaczego komornik zamknął dopiero w 2010 roku, jak mam mu udowodnić zaniedbanie? Gdzie mam tą dokumentacje sprawdzić? Ja czytałam, że od nadania klauzuli wykonalności, czy też tytułu egzekucyjnego jeszt 10 lat, a nie trzy. Pójde do dobrego prawnika, a może ktoś poleci kogoś z Lublina, kto zna sie na tych sprawach?
MWMW87 jest off-line  
18-04-2013, 15:30  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Napisałem CI wprost, abyś poczytała orzeczenia Sądów Apelacyjnych.

Po nadaniu klauzuli jest 10 lat, ale tylko jeśli sąd ROZSTRZYGAŁ sprawę, a w przypadku klauzuli na bte sąd nie rozstrzyga sprawę, tylko orzeka, czy bte spełnia wszelkie wymogi FORMALANE.
rafal_26 jest off-line  
29-04-2013, 13:49  
G_T
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Mam pytanie odnośnie klauzuli.
Jako spadkobierca otrzymałam postanowienie sądu klauzulę wykonalności zapłaty długów po śmierci osoby zadłużonej, ale komornik sporządza spis inwentarza i trwa to już dość długo.

Jeśli otrzymałam postanowienie o klauzuli wykonalności to po jakim czasie może się ona przedawnić?
I ile czasu może komornik sporządzać spis inwentarza?

Pozdrawiam
G_T
G_T jest off-line  
29-04-2013, 14:58  
EagleInterceptor
Stały bywalec
 
Posty: 2.337
Domyślnie RE: Klauzula wykonalności

Cytat:
Napisał/a rafal_26 Zobacz post
Inną obroną byłoby tzw. "przywrócenie terminu" do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku z uwagi na to, że nie wiedzieliście o długach. Ta insytutucja była też przez nas wielokrotnie wałkowana.
Potwierdzam. Właśnie udało mi się skutecznie odrzucić spadek żony wynoszący około (-)100tys zł. Dłużnik zmarł w 2008r i też zostawił tajną niespodziankę. Przedawnienia nie było orzeczenie z 2002r ze skutecznie przerwanym biegiem przedawnienia.

Bez pomocy prawnika w realu bazując na tym forum (no i na treści przepisów). Cztery rozprawy i już gotowe - wierzyciel się bronił

Nie myślałaś o takiej próbie?
EagleInterceptor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ klauzula wykonalności (odpowiedzi: 2) Pomóżcie mi, bo nikt nie jest w stanie jednoznacznie mi odpowiedzieć. Czy Sąd, mając postanowienie o nabyciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza...
§ klauzula wykonalności (odpowiedzi: 4) Witam Otrzymałem wyrok zaoczny na moją rzecz od pozwanego. Rozumiem, że teraz muszę uzyskać klauzulę wykonalności. Czy wniosek o klauzulę mogę...
§ Klauzula Wykonalności (odpowiedzi: 2) Witam , W sądzie rejonowym wygrałam sprawę o zapłatę strona pozwana odwołała się od wyroku ale sąd okręgowy podtrzymał wyrok na moją korzyść chcę...
§ klauzula wykonalności (odpowiedzi: 6) Mam Sądowy Nakaz Zapłaty za niespłacony przez wierzyciela weksel związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Poprzednio uzyskany NZ,...
§ Klauzula wykonalności (odpowiedzi: 5) Witam zostałem rok temu oszukany przez internet. Sprawa na policji, dostałem parę pism i dzisiaj takie: WYROK NAKAZUJĄCY W IMIENIU...
§ Klauzula wykonalności ale... (odpowiedzi: 4) nie w formie pieczęci lecz wydruku. Czy jest dozwolona, na nakazie zapłaty? Szczerze mówiąc ani regulamin sądów ani rozporzadzenie o treści klauzuli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:20.