Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela. - Forum Prawne

 

Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Witam, z powodu problemów finansowych przez dłuższy czas nie spłacałam raty kredytu w banku, otrzymałam przed sądowne wezwanie do zapłaty i po paru miesiącach spłaciłam całe zadłużenie w oddziale banku. Opiszę po kolei: dostałam zwrot ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
13-06-2013, 12:58  
likeheaven
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Witam,
z powodu problemów finansowych przez dłuższy czas nie spłacałam raty kredytu w banku, otrzymałam przed sądowne wezwanie do zapłaty i po paru miesiącach spłaciłam całe zadłużenie w oddziale banku. Opiszę po kolei: dostałam zwrot podatku dochodowego, który przeznaczyłam na spłatę zadłużenia, poszłam do banku aby się dowiedzieć ile wynosi cała kwota zadłużenia, tego samego dnia zrobiłam przelew na podany przez pracownika banku rachunek. po kilku dniach poszłam do placówki po potwierdzenie spłaty zadłużenia i zamknięcie rachunku i myślałam, że na tym koniec. Kilka dni temu otrzymałam jednak pismo od komornika wystawione na dzień, w którym ja dokonałam spłaty zadłużenia na konto banku. Kwota egzekwowana taka sama jaką ja spłaciłam +koszty komornicze. Zostało również wysłane pismo do zakładu pracy i do urzędu skarbowego o zajęciu wynagrodzenia i podatku dochodowego. Dzwoniłam do komornika to dowiedziałam się tylko tyle że muszę pójść do oddziału banku i oni mają wysłać listownie potwierdzenie spłaty zobowiązania ale przecież to trwa a odsetki cały czas są naliczane...Co jeżeli to pismo nie dojdzie przed wypłatą mojego wynagrodzenia? Czy jeżeli zostanie potrącone te 50% na konto komornika to czy on potem mi to zwróci(50% mojego wynagrodzenia wynosi 1200zł to o ponad połowę więcej niż naliczone koszty komornicze). Czy wystarczy tylko potwierdzenie wysłane przez bank do komornika czy będę musiała załatwiać jeszcze jakieś formalności? Czy bank nie powinien automatycznie informować komornika o wpłacie albo przynajmniej poinformować mnie, że sprawa jest w sądzie a nie przyjmować wpłatę i wystawiać potwierdzenie spłaty i zamknięcia konta? Czy komornik faktycznie ma prawo żądać zapłaty kosztów komorniczych w dodatku z odsetkami mimo, że spłata dokonana została w dniu wystawienia pisma komorniczego i mimo, że poinformowałam go o zapłacie. Czy powinny być naliczane odsetki w trakcie przesyłania potwierdzenia z banku? Czy może one zostaną potem anulowanie? Bardzo proszę o pomoc.
likeheaven jest off-line  
13-06-2013, 14:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Cytat:
1.Czy wystarczy tylko potwierdzenie wysłane przez bank do komornika czy będę musiała załatwiać jeszcze jakieś formalności?
2. Czy bank nie powinien automatycznie informować komornika o wpłacie albo przynajmniej poinformować mnie, że sprawa jest w sądzie a nie przyjmować wpłatę i wystawiać potwierdzenie spłaty i zamknięcia konta?
3. Czy komornik faktycznie ma prawo żądać zapłaty kosztów komorniczych w dodatku z odsetkami mimo, że spłata dokonana została w dniu wystawienia pisma komorniczego i mimo, że poinformowałam go o zapłacie.
4. Czy powinny być naliczane odsetki w trakcie przesyłania potwierdzenia z banku?
5.Czy może one zostaną potem anulowanie?
1. Wystarczy
2. Powinien i z pewnością to uczyni.
3. Liczy się dzień złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji przez wierzyciela. Jeśli dokonałaś zapłaty po tym dniu to egzekucja została wszczęta celowo.
4. Odsetki należne są do dnia zapłaty.
5. Komornik w postanowieniu dokona rozliczenia. Ustali koszty. W piśmie o wsczęciu egzekucji jest mowa o odsetkach liczonych dziennie do dnia zapłaty.
Cytat:
przynajmniej poinformować mnie, że sprawa jest w sądzie
Jesli tytułem do wszczęcia egzekucji jest BTE, to żadnej sprawy nie było. Sąd na wniosek wierzyciela nadał jedynie klauzulę wykonalności BTE.
 
13-06-2013, 15:25  
likeheaven
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Chciałabym jednak wyjaśnić pewne nieścisłości:
zobowiązanie spłaciłam 7 maja, na dzień 7 maja komornik wystawił pisma a zostały wysłane dnia następnego(wg stempla pocztowego), 14maja bank wystawił mi potwierdzenie zamknięcia konta, list od komornika odczytałam dopiero wczoraj(korespondencja wysyłana jest na mój adres zameldowania czyli mój dom rodzinny, rodzina twierdzi, że ten list przyszedł dopiero w tamtym tygodniu). N piśmie od komornika jest napisane, że działa w oparciu o wyrok sądu z 19 lutego. Dzisiaj rozmawiałam z komornikiem, który nie wiedział, że zobowiązanie zostało spłacone. Minął już ponad miesiąc od wpłaty- stąd moje zdziwienie, że bank do tej pory nie poinformował komornika o spłacie zobowiązania, ani że nie poinformował mnie na początku maja o tym, że skierował sprawę do sądu. Od 7maja do dziś i za każdy dzień dopóki do komornika nie dojdzie pismo od banku naliczane są odsetki. Stąd moje pytanie czy komornik zwróci mi te odsetki, czy ma prawo je dalej naliczać skoro go poinformowałam, że spłaciłam całe zobowiązanie 7maja? Z odpowiedzi, którą dostałam wynika, że komornik nalicza odsetki do dnia spłaty zobowiązania-w moim przypadku ten dzień nastąpił za nim komornik wysłał pismo do mnie, do zakładu pracy i do US. A jak się okaże, że potwierdzenie z banku nie dojdzie przed dniem wypłaty wynagrodzenia to komornik zajmie 50%, czy tak można? Czy to wynagrodzenie po otrzymaniu już potwierdzenia z banku komornik mi zwróci? Ile ta procedura może trwać?
likeheaven jest off-line  
13-06-2013, 15:53  
Bracianka
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Na Twoim miejscu nie dzwoniłabym, tylko napisała do komornika, ewentualnie stawiła się w kancelarii celem oświadczenia ustnie do protokołu o spłacie całego zadłużenia, jednocześnie trzeba będzie przedstawić dowody wpłat. Najlepiej by było, żeby komornik wstrzymał się z czynnościami, wtedy będzie musiał wysłać oficjalne pismo do wierzyciela. Dzwonienie nic nie da, a banki nieraz potrafią nawet na kilka miesięcy "zapomnieć" o wysłaniu wniosku o umorzenie.
Bracianka jest off-line  
13-06-2013, 16:31  
likeheaven
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Niestety osobista wizyta nie wchodzi w grę to kilkaset km od mojej miejscowości..A gdybym wydrukowała potwierdzenie dokonania przelewu ze swojego konta dołączyła do tego kopię zaświadczenia z banku o zamknięciu rachunku i jakieś pismo wyjaśniające(nie bardzo wiem jakby to miało wyglądać) i wysłała poleconym priorytetem do komornika i te same kopie wraz z wyjaśnieniem wysłała na e-maila komornika (podał e-mail do kontaktu na dokumentach, które mi przesłał) coś by mi to dało? Czy mam wnioskować o wstrzymanie naliczania odsetek przez komornika?
likeheaven jest off-line  
13-06-2013, 17:21  
Bracianka
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

W takim razie jak najbardziej pismo z załączonym wydrukiem przelewu, zamknięcie rachunku raczej komornika nie zainteresuje. Oświadcz w piśmie, iż wpłata została dokonana na poczet dochodzonych przez wierzyciela należności (podaj sygnaturę tytułu wykonawczego, komornik zawsze powinien ją podać), najlepiej, żeby nie było żadnych wątpliwości zaznacz, że chcesz zastosowania art. 822 kpc. Komornik wyśle pismo do wierzyciela o ustosunkowanie się do dowodów wpłat. Kosztów postępowania egzekucyjnego raczej już nie unikniesz moim zdaniem.
Bracianka jest off-line  
13-06-2013, 20:27  
likeheaven
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Bardzo dziękuję za porady. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że będę musiała zapłacić koszty komornicze, które zostały naliczone do dnia wystawienia pisma tj. do 7 maja, ale nie chciałabym płacić żadnych odsetek naliczanych po tym dniu po pierwsze dlatego, że są dość wysokie, a po drugie 7 maja dokonałam spłaty całego zobowiązania. Jutro wyśle pismo do komornika listownie i na e-maila, mam nadzieję, że to pomoże. Jeszcze raz dziękuję i gdyby ktoś jeszcze zechciał w tym temacie wyrazić swoje zdanie to chętnie je przeczytam.
likeheaven jest off-line  
13-06-2013, 20:44  
mithloss
Stały bywalec
 
mithloss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.180
Domyślnie RE: Otrzymanie pisma od komornika po spłacie zadłużenia u wierzyciela.

Cytat:
Napisał/a likeheaven Zobacz post
Czy mam wnioskować o wstrzymanie naliczania odsetek przez komornika?
Bez znaczenia. Komornik po prostu umorzy postępowanie na wniosek wierzyciela obciążając Panią najniższą opłatą stosunkową i wydatkami gotówkowymi - przy założeniu, że czegoś Pani nie przemilczała, albo zignorowała jakieś awizo.
Wniosek o wstrzymanie jak pisał mój przedmówca jak najbardziej zasadny, ale można by go jeszcze uzupełnić o zastosowanie przez komornika art. 808 kpc.

Gdyby się okazało, że wierzyciel do tej pory nie wystosował pisma do komornika rozważyłbym powództwo o pozbawienie tytułu egzekucyjnego wykonalności z art. 840 kpc.

Jeszcze jeden detal. W postępowaniu egzekucyjnym obowiązuje zasada pisemności. Komornik nie jest związany wnioskami wysyłanymi emailem czy faksem, a już najmniej ustaleniami dokonywanymi przez telefon.
mithloss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spłata zadłużenia u wierzyciela a koszty komornicze (odpowiedzi: 11) Witam. Mieszkam na stałe za granicą. Byłam dłużna spółdzielni mieszkaniowej (w Polsce) 40 000. Chcę sprzedać to mieszkanie i dogadałam się z...
§ Porozumienie o spłacie zadłużenia (odpowiedzi: 15) Witam Dzisiaj dostałem pismo o tytule Porozumienie o spłacie zadłuzenia z firmy windykacyjnej mam to niby podpisać i odesłać W pismie jest podany...
§ alimenty po spłacie zadłużenia (odpowiedzi: 1) Mój znajomy spłacił zaległe alimenty, ponieważ była żona nie zgadza się na wycofanie zajęcia komorniczego mam pytanie : czy komornik dalej będzie...
§ brak pomocy w spłacie zadłużenia.. (odpowiedzi: 3) Witajcie, Powiedzcie co mogę zrobić, żeby była żona pomogła mi w spłacie naszych wspólnych długów zaciągniętych w trakcie trwania małżeństwa?...
§ opóżnienie księgowej w spłacie zadłużenia pracownika u komornika (odpowiedzi: 3) Witam. Mam pytanie. W trakcie umowy o prace miałem zajętą pensje przez komornika. Już nie pracuje w tej firmie. Po miesiącu zadzwoniła do mnie...
§ Anulowanie eksmisji po spłacie zadłużenia (odpowiedzi: 1) Posiadam nakaz eksmisji do lokalu socjalnego z tytułu zadlużenia za mieszkanie. Spłaciłem zadłużenie, podpisano zemną nową umowę najmu na mieszkanie,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:26.