Skandal - sędzia robi "wyjątek" i stąd cała masa problemów... - Forum Prawne

 

Skandal - sędzia robi "wyjątek" i stąd cała masa problemów...

Proszę o pomoc. Sytuacja wygląda tak: Sędzia wydała postanowienie w warunkach nieważności postępowania - powódka była chora, miała zwolnienie od lekarza sądowego i był złożony wniosek o odroczenie - jednak sędzia zrobiła "wyjątek", wysłuchała kłamstw ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
14-06-2013, 02:00  
tom101
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Skandal - sędzia robi "wyjątek" i stąd cała masa problemów...

Proszę o pomoc.
Sytuacja wygląda tak:
Sędzia wydała postanowienie w warunkach nieważności postępowania - powódka była chora, miała zwolnienie od lekarza sądowego i był złożony wniosek o odroczenie - jednak sędzia zrobiła "wyjątek", wysłuchała kłamstw drugiej strony i wydała absurdalne postanowienie, na które 8 dni później nadano klauzulę wykonalności. Jak się łatwo domyśleć, sędzia nie wysłała zawiadomienia/informacji do powódki o zapadłym postanowieniu. Powódka była ciężko chora i nie mogła jechać do sądu, przez telefon informacji nie chciano jej udzielić, więc pozostawało wysłanie wniosku o odpis protokołu i kolejnego wniosku o odpis postanowienia z uzasadnieniem.

Złośliwy wierzyciel (bo wierzycielowi nie chodzi o pieniądze, a o robienie na złość) od razu pobiegł do komornika, który w ciągu 4 dni (a więc 12 dni po wydania postanowienia) wszczął postępowanie egzekucyjne.

Wnioski powódki przeleżały się jeszcze w sądzie - pierwszy przyszedł odpis protokołu (wersja elektroniczna) 15 dni po wydaniu postanowienia - dopiero wtedy powódka, która dopełniła wszelkiej staranności, mogłaby dowiedzieć się o treści postanowienia (mogłaby, gdyby miała komputer).
5 dni później (czyli 20 dni od wydania postanowienia) powódka dokonała wpłaty na konto wierzyciela.

15 dni po dokonaniu tej wpłaty (czyli 35 dni od wydania postanowienia) przyszły pisma od komornika z informacją o wszczęciu postępowania, o wysokości rzekomego długu i zajęciu wierzytelności z Urzędu Skarbowego.

W postanowieniu powódka zobowiązana jest wpłacać określoną kwotę raz w miesiącu (renta).
W wyznaczonych dniach opłaty są uiszczane. Jedynie pierwsza wpłata nastąpiła z opóźnieniem, gdyż w wyniku "wyjątku" poczynionego przez sędzię nie było możliwości wpłacić w terminie.

Proszę o pomoc:
Czy komornik ma obowiązek umorzyć postępowanie, skoro dłużniczka (powódka) uiszcza wpłaty dobrowolnie - a pierwsze pismo komornika doszło do niej 15 dni po pierwszej dobrowolnie poczynionej wpłacie?

Czy komornik miał prawo wejść na emeryturę dłużniczki (to była kolejna czynność), mimo że ta wywiązywała się z płatności. Komornik twierdzi, że miał prawo, gdyż było zadłużenie - tzn. nieuiszczone opłaty komornicze - gdyż powódka cały czas wpłacała pieniądze na konto wierzycielki.

Czy komornik ma prawo ignorować bankowe dowody wpłaty? Twierdzi, że są niewiarygodne, gdyż łatwo je podrobić. Mówi, że musi czekać na potwierdzenie wierzyciela, no a ten się uchyla z czystej złośliwości. W efekcie komornik wraz z wierzycielem (i jego adwokatem) próbują wyłudzać podwójne wpłaty. Czy jest sens zgłosić to do prokuratury (usiłowanie wyłudzenia)?

Proszę serdecznie o pomoc i odpowiedź. Prawnik, któremu zostało to powierzone, spał, nic nie robił, nie złożył ani jednej skargi ani wniosku, cały czas twierdził, że "dogadał się" z komornikiem i że ten obiecał mu, że postępowanie zostanie umorzone, doradził wpłacać na konto wierzycielki, a nie komornika.... A teraz wygląda to beznadziejnie.

Pozdrawiam!
tom101 jest off-line  
14-06-2013, 08:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Skandal - sędzia robi "wyjątek" i stąd cała masa problemów...

Cytat:
1.Czy komornik ma obowiązek umorzyć postępowanie, skoro dłużniczka (powódka) uiszcza wpłaty dobrowolnie - a pierwsze pismo komornika doszło do niej 15 dni po pierwszej dobrowolnie poczynionej wpłacie?

2.Czy komornik miał prawo wejść na emeryturę dłużniczki (to była kolejna czynność), mimo że ta wywiązywała się z płatności. Komornik twierdzi, że miał prawo, gdyż było zadłużenie - tzn. nieuiszczone opłaty komornicze - gdyż powódka cały czas wpłacała pieniądze na konto wierzycielki.

3.Czy komornik ma prawo ignorować bankowe dowody wpłaty? Twierdzi, że są niewiarygodne, gdyż łatwo je podrobić. Mówi, że musi czekać na potwierdzenie wierzyciela, no a ten się uchyla z czystej złośliwości. W efekcie komornik wraz z wierzycielem (i jego adwokatem) próbują wyłudzać podwójne wpłaty.
4.Czy jest sens zgłosić to do prokuratury (usiłowanie wyłudzenia)?
1. Nie. Wystarczy że dłużnik na dzień złozenia wniosku o wszczęcie egzekucji posiadał nadal zadłuzenie (choćby 1zł) to postepowanie egzekucyjne jest zasadne.
2. Tak.
3. Fakt wykonania zobowiązania musi potwierdzić wierzyciel. Komornik powinien zwrócić się do niego o potwierdzenie. To potrwa.
4. Moim zdaniem - nie.
 
14-06-2013, 11:58  
tom101
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Skandal - sędzia robi "wyjątek" i stąd cała masa problemów...

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Nie jest ona po naszej myśli, ale dobrze wiedzieć, jak się sprawy mają.

Ciekawostka - prawnik, który na pierwszym spotkaniu wmówił nam, że "dogadał się z komornikiem" (wykonał telefon z sąsiedniego pokoju) i tym samym skłonił do powierzenia mu tej sprawy żąda kilku tysięcy złotych za - jak to określa - prowadzenia sprawy komorniczej. A przecież nie było żadnej sprawy, a jedynie kłamstwo prawnika, który od początku wprowadzał w błąd - pieniądze należało po prostu wpłacać na konto komornika. Prawnik (adwokat z dużej kancelarii) uparcie jednak twierdził i do dziś twierdzi, że komornik nie ma racji. Teraz obok problemów z komornikiem - prawnik chce swej sowitej zapłaty, bo poświęcił czas.

Przestrzegam wszystkich przed prawnikami, którzy obiecują gruszki na wierzbie. Czasem lepiej wpłacić komornikowi, niż potem mieć dużo większe problemy.
tom101 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Komornik robi mnie "w konia" (odpowiedzi: 7) Może od początku. Jakoś w okolicach września 2014 pewien komornik zablokował mi konto bankowe (kwota nieduża ale już mam na głowie egzekucję,...
§ Nauczyciel robi co chce, dyrektor "bezsilny" (odpowiedzi: 4) Witam :) Jestem w klasie maturalnej i całą klasą mamy problem z nauczycielką matematyki. Żeby lepiej przedstawić sytuację wypunktuję wszystko. ...
§ Netia robi sobie "jaja" (odpowiedzi: 8) Witam. Jest pewna sprawa odnośnie internetu: podpisałem umowę z siecią Multiplay, która (chyba) w grudniu została przejęta przez Netię. Nie dostałem...
§ parkowanie za znakiem "zakaz wjazdu za wyjątkiem lokatorów" (odpowiedzi: 15) Witam wszystkich – jestem „świeżynką” na forum więc jeśli coś poknocę to z góry przepraszam. Postaram się możliwie krótko opisać swój problem. Jestem...
§ "Znajomy" mojej matki robi co chce (odpowiedzi: 8) Witam. Mam pewien problem , mam wielką nadzieję że ktoś mi pomoże. Mój ojciec umarł gdy miałem 15 lat , po odkryciu spadku , otrzymałem połowę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:51.