Komornik zajął emeryturę (jak odblokować zajęcie komornicze w banku) - Forum Prawne

 

Komornik zajął emeryturę (jak odblokować zajęcie komornicze w banku)

Szanowni Państwo, sprawa wygląda tak: mój ojciec posiada emeryturę w wysokości 1007.25 zł (po odjęciu zaliczki na podatek dochodowy ORAZ 437.83 zł tytułu egzekucji administracyjnej komorniczej), które pieniądze ZUS przelewał na konto bankowe. obecnie inny ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
12-07-2013, 13:36  
darque
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Komornik zajął emeryturę (jak odblokować zajęcie komornicze w banku)

Szanowni Państwo,

sprawa wygląda tak:

mój ojciec posiada emeryturę w wysokości 1007.25 zł (po odjęciu zaliczki na podatek dochodowy ORAZ 437.83 zł tytułu egzekucji administracyjnej komorniczej), które pieniądze ZUS przelewał na konto bankowe. obecnie inny (widocznie) komornik zablokował mu tę kwotę i nie może wypłacić nic (na konto bankowe przelewane jest wyłącznie emerytura).

moje pytanie brzmi: skan jakich dokumentów muszę wysłać do komornika (rozumiem, że historię przelewów przychodzących jako dowód, że kwota 1007.25 pochodzi ze świadczenia emerytalnego ZUS-u) i na jaki paragraf mam się powołać, aby ojcu odblokowali tę kwotę (albo jakąkolwiek kwotę)? pytam, bo w Internecie znalazłem jedynie paragraf odnośnie wynagrodzenia za pracę oraz rent alimentacyjnych. wiem o kwocie wolnej od zajęcia, ale mój ojciec nieświadomie ją już wykorzystał. komornik jest w Warszawie, ja mieszkam w Krakowie, w grę nie wchodzi przejazd, gdyż ojciec jest w b. złym stanie zdrowotnym.

pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź.
darque jest off-line  
12-07-2013, 13:46  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 10.007
Domyślnie RE: Komornik zajął emeryturę (jak odblokować zajęcie komornicze w banku)

Zapraszam do zapoznania się z wieloma wątkami przerabianymi w związku z tym samym problemem + magiczna opcja "szukaj"
LLawyer jest off-line  
12-07-2013, 14:24  
darque
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Komornik zajął emeryturę (jak odblokować zajęcie komornicze w banku)

Przeszukałem. Czy w takim razie wystarczy taka treść pisma skierowana do komornika?

"Mając na uwadze art. 890 paragraf 2 KPC wnoszę o ograniczenie zajęcia mojego rachunku bankowego w banku (odpowiedni bank) w zakresie kwot wpływających na wskazany rachunek bankowy z tytułu emerytury przekazywanej przez (właściwy ZUS), ponieważ kwota ta stanowi kwotę wolną od potrąceń."

+ jako załącznik historia przelewów z ZUS-u?
darque jest off-line  
14-07-2013, 19:00  
Talisman
Użytkownik
 
Posty: 330
Domyślnie RE: Komornik zajął emeryturę (jak odblokować zajęcie komornicze w banku)

Powinno wystarczyć.
Talisman jest off-line  
05-10-2013, 13:41  
Marcin46
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Komornik zajął emeryturę (jak odblokować zajęcie komornicze w banku)

Nie musi pisać Pan żadnego pisma i zwracać się do komornika.

Wystarczy, by Tato udał się do placówki ZUS i poinformował, żeby Mu przysyłali emeryturę pocztą. Nie mogą odmówić. Jest to zgodne z prawem, nawet jeśli konto jest już zablokowane.
Komornik nie może napisać do ZUS-u, by emerytura Pana Taty została zajęta na poczet długów i nie została wypłacana przez listonosza, bądź odbierana na poczcie.

Wówczas komornik z emerytury będzie mógł potracić jedynie 25% z emerytury i niech sobie blokuje to konto. Nie może również naruszyć lokaty, czy debetu, który jest przyznany do konta.

Ludzie nie wiedzą, że emerytura przestaje być emeryturą, gdy wpływa na konto bankowe i staje się wówczas dochodem, który nawet w całości może zabrać komornik.
Marcin46 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zajęcie komornicze pensji i limit na konto w banku (odpowiedzi: 13) Dzień dobry, może coś doradzicie mam zajęcie komornicze na wypłatę 50 procent i zajęte konto w banku, ale w ten sposób, że roczne mogę wypłacić...
§ czy komornik może zająć emeryturę mamy za moje długi (odpowiedzi: 5) Witam ,jak w temacie,czy komornik może zająć emeryturę mojej mamy za moje długi w zus? .jestem bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy.
§ Zajęcie komornicze za niesłuszny dług w banku (odpowiedzi: 12) a wiec to bylo tak pan X mial karte kredytowa furOra na limit 1000 zl przelewal na serwis zagraniczny kase lal lal i lal w momencie splaty oddal im...
§ Dłóg w banku-zajęcie komornicze? (odpowiedzi: 8) Witam chciałabym się dowiedzieć czy komornik może zająć mi mieszkanie za dług w banku 14tyś.zł.dodam że na dzień dzisiejszy niemam żadnego dochodu.
§ Czy komornik może zająć emeryturę bez sprawy sądowej? (odpowiedzi: 1) Witam. Mam takie pytanie, czy komornik może zająć emeryturę bez sprawy sądowej? Jeżeli tak to jak to się odbywa? Bardzo proszę o odpowiedzi. Piotr
§ zajęcia komornicze i upośledzeni pracownicy banku (odpowiedzi: 3) Dzień dobry może ktoś dokładnie wie jak się ma sprawa z zajęciami komorniczymi na koncie ponieważ mam taki problem komornik wszedł mi na pensje i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:57.