RE: Zajęcie emerytury po zmarłej matce
Jeszcze w powyższym temacie pytanie - w czytanych informacjach nigdzie nie jest wymienione postanowienie o nabyciu spadku. Informacje, że należy przedłożyc wypełniony wniosek, akt urodzenia osoby ubiegającej się o świadczenie, oświadczenie o wspólnym gospodarstwie, ale nigdzie nie ma postanowienia o nabyciu spadku.
Jak więc jest z tym postanowieniem o nabyciu spadku i jego zrzeczeniu się
poniżej cytat znaleziony w internecie
Szanowna Pani!
Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie śmierci osoby, która pobierała emeryturę bądź rentę - świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca sie podmiotom wskazanym w art. 136 ust.1 w/w ustawy.
W przepisie tym wyraźnie wskazano kolejność kręgów podmiotowych, tj. osób, które mogą ubiegać się o wypłatę świadczeń niezrealizowanych. Kolejność ta jest następująca:
1. małżonkowie i dzieci, z którymi osoba zmarła prowadziła wspólne gospodarstwo domowe,
2. małżonkowie i dzieci, z którymi nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego,
3. inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.
Niestety z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego nie wynika czy ewentualnie spełniałaby Pani warunki do uzyskania renty rodzinnej po Babci (patrz pkt.3). Wyjaśniamy, że wnuki mają prawo do renty rodzinnej po zmarłych dziadkach jeżeli zostały przyjete na wychowanie i utrzymanie przed osiagnięciem pełnoletności. Jedynie spełnienie tych warunków dałoby podstawę do wypłaty tzw. świadczeń niezrealizowanych.
PROSZĘ NEUMO O INFO oraz osoby, które z takim problemem się zetknęły
|