Czy zakup działki zajętej przez komornika jest możliwy? - Forum Prawne

 

Czy zakup działki zajętej przez komornika jest możliwy?

Witam, Posiadam 3 konie i planuję zakup ziemi dla nich, minimum 1 ha, gdyż ta, na której się znajdują nie jest już wydajna w sensie użytkowania pastwiska. Interesuje mnie działka, konkretnie 2 (analizując ich rozmieszczenie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
27-11-2013, 13:24  
kolasinska
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Czy zakup działki zajętej przez komornika jest możliwy?

Witam,

Posiadam 3 konie i planuję zakup ziemi dla nich, minimum 1 ha, gdyż ta, na której się znajdują nie jest już wydajna w sensie użytkowania pastwiska. Interesuje mnie działka, konkretnie 2 (analizując ich rozmieszczenie na mapach geodezyjnych), które znajdują się w bezpośredniej bliskości do mojej działki, wyłączając polną drogę. Działki to typowa ziemia rolna. W chwili obecnej porastająca lasem, nie jest użytkowana i pisząc prosto, leży odłogiem.

Podejmując pierwsze kroki, udałam się do Urzędu Miasta aby ustalić kto jest właścicielem albo wydzierżawić ziemię w przypadku gdy będzie ona należała do gminy.

Poinformowano mnie, że właścicielem jest sąsiad a więc osoba prywatna i to z nim właśnie należy negocjować cenę sprzedaży lub dzierżawy interesującej mnie ziemi.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla mnie byłoby wydzierżawienie ziemi od samej gminy z wykorzystaniem w czasie późniejszym prawa do pierwokupu.

Niestety po rozmowie z sąsiadem do którego należą działki okazało się, że zostały one zajęte przez komornika.Stąd też moje pytania:
Czy można tę ziemię odkupić od komornika?
Czy w przypadku kupna takiej ziemi (o ile to możliwe) kto spłaca pozostałe zadłużenie?


Sprawa jest pilna gdyż obawiam się zagęszczenia zabudowy wokół miejsca mojego zamieszkania i już teraz muszę zadbać o odpowiednią ilość miejsca dla nich. Dzierżawa ziemi w pobliżu mojej działki bez bezpośredniego przejścia mnie nie interesuje gdyż ze względu na schorzenia jednego z koni, muszę wyłączyć przepęd koni na inne pastwiska.

Proszę o możliwie szybką odpowiedź, sprawa jest pilna.
Kontakt e-mail ****
kolasinska jest off-line  
27-11-2013, 14:37  
rew123
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: Czy zakup działki zajętej przez komornika jest możliwy?

Tak jest możliwe.

Należy udać się Komornika i porozmawiać, względnie złożyć wniosek do Komornika o sprzedaż z wolej ręki motywując go własnym zainteresowaniem kupna.
Następnie Komornik Sądowy występuje do wierzyciela (wierzycieli), czy wyrażają zgodę na sprzedaż z wolnej ręki.
Po uzyskaniu zgody, należy umówić się z z notariuszem na sporządzenie aktu sprzedaży działki i uzyskać od Komornika Sądowego zaświadczenie o całości zadłużenia na dzień sporządzenia aktu notarialnego.
Pozostałe zadłużenie naturalnie pokrywa dłużnik.
rew123 jest off-line  
27-11-2013, 17:58  
kolasinska
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Czy zakup działki zajętej przez komornika jest możliwy?

Dziękuję za odpowiedź.

Dobrze, że jest to możliwe, kwestia tego, jak dotrzeć do Komornika, który zajął interesujące mnie działki. Sąsiad niekoniecznie może chcieć mnie poinformować na temat danych Komornika.

Czy dobrym posunięciem będzie moja rozmowa z sąsiadem na temat kupna przeze mnie jego ziemi? Myślę tu o kwestii "łagodzącej" w sensie, że sąsiad nie zostanie zaskoczony pismem urzędowym nie orientując się o co chodzi.

Czy czeka mnie "szukanie igły w stogu siana"?
Do kogo lub do jakiej instytucji należy zgłosić się aby wystosować odpowiednie pisma dotyczące kupna ziemi?
Czy osoby bądź owe instytucje mogą zasłonić się brakiem obowiązku udzielania takich informacji?
kolasinska jest off-line  
27-11-2013, 19:07  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.860
Domyślnie RE: Czy zakup działki zajętej przez komornika jest możliwy?

Pani chyba niecałkiem zrozumiała. Sprzedaż pozalicytacyjna czyli tzw. "z wolnej ręki" nie będzie mogła się odbyć, jeżeli dłużnik (właściciel nieruchomości) nie będzie nią zainteresowany. Żadne "pismo urzędowe" od komornika go do tego nie zmusi. Reasumując. Jeżeli Pani sąsiad nie jest zainteresowany sprzedażą ziemi, to jedyne co Pani pozostaje, to czekać aż komornik wyznaczy termin licytacji, wpłacić wadium i wraz z innymi zainteresowanymi przystąpić do przetargu. Wygra ten, kto da więcej.
lokata jest off-line  
28-11-2013, 11:16  
rew123
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: Czy zakup działki zajętej przez komornika jest możliwy?

dokładnie jak przedmówca napisał.

Natomiast sprawdzić który Komornik to można udać się (lub zadzwonido wydział ewidencji gruntów (budynków i lokali lub podobna nazwa) w Urzędzie Gminy lub Miasta (zależy gdzie jest nieruchomość położona to podadzą nr księgi wieczystej nieruchomości.
Jak ustalimy nr księgi to informację o tym który Komornik zajął można sprawdzić tutaj:
Portal Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych

może ewentualnie nr księgi dobrowolnie poda dłużnik.

Problemem będzie, gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej.
rew123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak to w końcu jest z zajęciem wypłaty przez komornika? (odpowiedzi: 7) Jak to w końcu jest? Czytałam na forum-niejednym zresztą,że kwotą wolną od zajęcia komorniczego jest najniższa krajowa-która-nota bene na rok 2015...
§ Zakup samochodu zajętego przez komornika. (odpowiedzi: 28) Może ktoś jest mi w stanie pomóc bo podobne tematy widziałem, że były wałkowanie wielokrotnie, ale mój jest odrobinę inny... 07.09.2014 zakupiłem...
§ Wynagrodzenie na konto które jest zajęte przez komornika (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, chciałbym zasięgnąć rady w pewnej sprawie. W dniu 27 stycznia zakończyłem "karierę" w pewnej firmie Rozstałem się w napiętej...
§ Zakup samochodu zajętego przez komornika (odpowiedzi: 2) Witam , zwracam sie z prośbą o podpowiedź w takiej sprawie: Zakupiłam od znajomego samochód w "okazjonalnej" cenie, sporządziliśmy umowę,...
§ zajęcie rachunku przez komornika do którego mąż jest pełnomocnikiem (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie dotyczące zajęcia rachunku przez komornika. Mąż ma egzekucję komorniczą za zobowiązania zaciągnięte przed zawarciem małżeństwa,...
§ zakup samochodu zajętego przez komornika (odpowiedzi: 4) niewiem co robić,w lipcu 2007 kupiłem samochód,podczas rejestracji okazało się że samochód jest zajęty przez komornika z użędu skarbowego w maju...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:55.