Komornik spłacony konto nadal zablokowane - Forum Prawne

 

Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Witam pomocy rzecz w tym... Skończyła mi się kwota wolna od zajęcia bankowego w dniu 3 lub 4 stycznia wypłaciłem ostatnie 300 złoty z konta bankowego. W nasępnym dniu do komornika zostało wysłane 470 złoty ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
31-01-2014, 00:23  
Dyzio1988
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Witam pomocy rzecz w tym... Skończyła mi się kwota wolna od zajęcia bankowego w dniu 3 lub 4 stycznia wypłaciłem ostatnie 300 złoty z konta bankowego. W nasępnym dniu do komornika zostało wysłane 470 złoty z mojego konta bankowego, 17 stycznia spłaciłem całość zadłużenia. Nie mam pieniędzy na jedzenie a tym bardziej zby dzwonić do komornika pisząc emeile kazdego dnia z zapytaniem kiedy zostanie odblokowane moje konto bankowe nie dostaję żadnej odpowiedzi chciałbym się dowiedzieć ile komornik ma czasu na zawiadomienie mojego banku o całkowitym spłaceniu zadłużenia i czy jest to jakoś w prawie ulokowane???? i co powinienem zrobić w takiej sytuacji dodam jeszcze tyle że jestem z Katowic a komornik z Warszawy proszę o szybką odpowiedz z góry dziękuje.
Dyzio1988 jest off-line  
31-01-2014, 09:17  
pios
Przyjaciel forum
 
pios na Forum Prawnym
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Komornik w pierwszej kolejności musi zaksięgować otrzymane wpłaty. Zazwyczaj zajmuje mu to kilka dni. Potem, jeżeli faktycznie wszystko zostało opłacone (należność główna, wszystkie odsetki i koszty egzekucji), wtedy Komornikowi przedkładane są akta do umorzenia postępowania egzekucyjnego. To zazwyczaj trwa około 2-3 tygodnie od "rozliczenia". Razem z postanowieniem o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, Komornik powinien uchylić*wszystkie czynności egzekucyjne w sprawie, czyli w tym przypadku - zawiadomić bank, aby zwolnił rachunek bankowy spod zajęcia. To trwa zazwyczaj około tygodnia.

Niestety nikt się tutaj nie będzie spieszył. Wszystko też zależy od obłożenia kancelarii komorniczej i sprawności banku. Sądzę, że w ciągu miesiąca od całkowitej spłaty, rachunki powinny być już odblokowane.

Proszę się jednak upewnić, czy faktycznie dokonał Pan całkowitej spłaty. Czasami wystarczy nie naliczyć odsetek za jeden dzień (kilka groszy) i egzekucja jest prowadzona dalej.
pios jest off-line  
31-01-2014, 09:44  
Dyzio1988
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Dzwoniłem do kancelari komorniczej dnia 20 stycznia i potwierdzili mi że cała należność została zapłacona lecz pamiętam że 4 lata temu też miałem komornika i po całkowitej spłacie zadłużenia konto zostało odblokowane natychmiast czyli następnego dnia roboczego ale pytanie jest takie czy jest w prawie zapisane gdzieś ile wynośi ilość dni w której komornik powinnien mi odblokować konto ???? i jak można zostawić człowieka bez środków do Życia ?????
Dyzio1988 jest off-line  
31-01-2014, 10:38  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 10.033
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Nie. Niezwłocznie.
Jak widać można ..., chyba, że to pytanie retoryczne było.
LLawyer jest off-line  
01-02-2014, 21:01  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Cytat:
Napisał/a pios Zobacz post
To zazwyczaj trwa około 2-3 tygodnie od "rozliczenia". Razem z postanowieniem o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, Komornik powinien uchylić*wszystkie czynności egzekucyjne w sprawie, czyli w tym przypadku - zawiadomić bank, aby zwolnił rachunek bankowy spod zajęcia.
Muszę coś wtrącić.
Jeżeli trwa to 2-3 tygodnie to należy złożyć skargę na bezczynność.
Komornik powinien podobną szybkość wykazać przy zajmowaniu jak i zwalnianiu składników majątku spod zajęcia.
Komornik powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne niezwłocznie.
Obłożenie kancelarii komorniczej nie jest niestety żadnym wytłumaczeniem, szczególnie że przy zajęciu nie było problemem.

Komornik nie musi jednak zawiadamiać banku o umorzeniu - robi to dla spokoju ducha - ponieważ umorzenie postępowania uchyla wszystkie zajęcia.
Ale żeby zachować czystość formy faktycznie takie umorzenia wysyła się.

Z praktyki wiem, że jeżeli zadłużenie zostanie spłacone, należy jak najszybciej postępowanie zakończyć, odcięcie dłużnika od jego środków tylko z powodu nadmiaru pracy jest nadużyciem.
Bartata jest off-line  
01-02-2014, 21:11  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 10.033
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Zgadza się, jak najszybciej.
Wszystko pięknie, być może wyszło niezwłocznie od komornika, a bank "zamulił" po prostu.
Różne banki różnie realizują zajęcia i odpowiadają w związku z nimi, w przypadku umorzenia/uchylenia zajęcia już nic ich jako tako w ich mniemaniu nie nagli.

Oczywiście nie ma tu znaczenia najistotniejszy fakt, jaką szybkość, jak napisano, wykazał dłużnik żeby zobowiązania dopełnić już w trakcie postępowania egzekucyjnego.
LLawyer jest off-line  
01-02-2014, 21:22  
wnm
Stały bywalec
 
Posty: 887
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Jako wierzyciel mam inne doswiadczenie i nie zgodzę się .że komornik niezwłocznie zajmuje. Ani zobowiązany pracodawca dłużnika .ani bank nie działają natychmiast .jak byc powinno. W moim przypadku dłużnik zdążył stracic pracę a bank też zajął konto gdy większosc z ostatniej wypłaty została już wypłacona przez dłużnika. Zanim dłużnikowi zostanie cos zajęte .to dużo wody upłynie .i nie dzieje się to z dnia na dzien. A wierzyciel naiwnie czeka .czeka . czeka i zapożycza się. Może kiedys też zostanie dłużnikiem i dorwie go komornik. Chyba o to chodzi żeby koszty rosły i kancelarnie miały pracę
wnm jest off-line  
02-02-2014, 00:35  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.564
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Przeszadzasz, @wnm. Niezwłocznie, to znaczy bez zbędnej zwłoki. Czyli te 7 dni można przyjąć. Do tego 5 dni roboczych poczta (komornik ma wysyłać priorytetem? A co, płacisz za to?), + 14 dni na odebranie (załóżmy, że w firmie akurat szefa nie było, mógł coś załatwiać, awizo). Wychodzi miesiąc. I tak, to jest niezwłocznie. Co do "ostatniej wypłaty" to i tak do 10 tysięcy (około) jest kwota wolna od zajęcia, nie sądzę, że Twój dłużnik ma więcej "wypłaty" miesięcznie.

Natomiast komornik ma działać niezwłocznie i koniec, a nie usprawiedliwiać się nie wiadomo czym.
Syphar jest off-line  
02-02-2014, 01:18  
wnm
Stały bywalec
 
Posty: 887
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Widocznie miałam wyjątkowego pecha bo na pieniądze czekalam kilka miesięcy. Zakład pracy dłużnika był znany i bank w ktorym ma konto też. Chodzi o dług alimentacyjny więc kwota wolna nie była przeszkodą. Dodam .że na przyznanie zabezpieczenia w Sądzie czekałam prawie 4 miesiące ( naczytałam się że Sąd ma na to tydzien ?), Gdy zaczęłam swolą przygodę z urzędami .doszłam do wniosku .że do tej pory zle pojmowałam słowa- natychmiast i niezwłocznie. Pozdrawiam
wnm jest off-line  
02-02-2014, 08:28  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 10.033
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Tak, bo w kancelarii chce się specjalnie przedłużać egzekucję ... bez przesadyzmu.
Ponaglanie o rmua wspaniałych pracodawców, nakładanie grzywien, ponowne ponaglanie, wyjaśnianie zbiegów bo sieroty odpisać nie potrafią, przechodzenie z um zlec na najniższe krajowe, a to chora księgowa, kadrowa, duch święty i w ogóle, szukanie prezesa, karanie prezesa, uprawomocnianie itd itp ponaglanie banków - bo sknery uważają, że jak nie odpiszą to znaczy że nie ma ...
Uwierz, jak się wysyła zajęcie, czy cokolwiek, to chce się żeby sprawę pozytywnie zakończyć. Nie przedłużać.
Rozumiem, że zawsze dłużnikom źle, bo zły komornik, wierzycielom też źle, bo leniwy komornik, ale jakoś wierzyciele za często z roszczeniem wobec pracodawcy "nie wyskakują "... albo wielki dziw, że "ma alimenty na 15stego" a pieniędzy nie ma ... i pretensje, co może komornik je wziął dla siebie albo pracownicy w black jacka przeputali po pracy ...
Wszytko o czym wspomniałem to czas, poczta musi dostarczyć, strona odebrać, odesłać albo odczekać termin i ponaglenie i znów czas, odpowiedź na ponaglenie śmieszna ... i dalej pismo albo od razu ukaranie i znów czas.
Weź poprawkę ...

A, a jeszcze jak korespondencją wychodzącą od komornika zajmuje się modna ostatnio PGP w postaci InPostu ... bo też komornicy z niej korzystają i się nie dziwię wcale, bo tańsza ale nie pochwalam wyboru.
LLawyer jest off-line  
02-02-2014, 10:08  
wnm
Stały bywalec
 
Posty: 887
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

LLawyer. dziękuję za wyjasnienia. Moja szefowa otrzymała kiedys pismo od komornika w sprawie pracownika. Nie poszła tego dnia na obiad .tylko odpisała mu. Wzięła dosłownie jego polecenie. Ale nasza firma słynie z dokładnosci i solidnosci. Gdy przychodzi klient z reklamacją. to „rzucamy wszystko"i go załatwiamy. Najczęsciej okazuje się bezzasadna.bo po godzinie klient przypomina sobie .że kupił to gdzie indziej. Jestem bardzo zdziwiona przewlekłoscią urzędow i to w majestacie prawa..nie miałam dontej pory okazji przekonac się jak to naprawdę wygląda. Przede mną rozwod .az strach pomyslec ile może potrwac. Może i dobrze. że nie byłam od razu swiadoma tej przewlekłosci. Pewnie zrezygnowałabym na początku. Odnosnie In Postu .nie spodziewałam si´ .że będę z niego zadowolona. Otoż moj mąż (notorycznie uchylający się od odbierania poczty) musiał odebrac pismo z Sądu .bo czekało na niego w uiubionym sklepie gdzie codziennie kupuje piwo. Pozdrawiam
wnm jest off-line  
02-02-2014, 13:46  
Dyzio1988
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Cytat:
Napisał/a Bartata Zobacz post
Muszę coś wtrącić.
Jeżeli trwa to 2-3 tygodnie to należy złożyć skargę na bezczynność.
Komornik powinien podobną szybkość wykazać przy zajmowaniu jak i zwalnianiu składników majątku spod zajęcia.
Komornik powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne niezwłocznie.
Obłożenie kancelarii komorniczej nie jest niestety żadnym wytłumaczeniem, szczególnie że przy zajęciu nie było problemem.

Komornik nie musi jednak zawiadamiać banku o umorzeniu - robi to dla spokoju ducha - ponieważ umorzenie postępowania uchyla wszystkie zajęcia.
Ale żeby zachować czystość formy faktycznie takie umorzenia wysyła się.

Z praktyki wiem, że jeżeli zadłużenie zostanie spłacone, należy jak najszybciej postępowanie zakończyć, odcięcie dłużnika od jego środków tylko z powodu nadmiaru pracy jest nadużyciem.
Takie pytanie gdzie taka skarge mogę złożyć
Dyzio1988 jest off-line  
02-02-2014, 14:47  
KSEH
Stały bywalec
 
KSEH na Forum Prawnym
 
Posty: 892
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Do Sądu.
KSEH jest off-line  
08-01-2016, 19:01  
brakk
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Cytat:
Napisał/a Dyzio1988 Zobacz post
Takie pytanie gdzie taka skarge mogę złożyć
Do sądu działającego przy komorniku.. i nie składasz wtedy skargi, tylko naprzód ...
Wniosek o podjęcie czynności nadzorczych art. 759 § 2 kpc).
Jest on całkowicie bezpłatny i w odróżnieniu od skargi komorniczej, można go złożyć w każdym terminie.
Nie jest obligatoryjny do podjęcia czynności przez sąd, ale warto... bo może sędzia się zainteresuje, jak działa, jego podwładny
brakk jest off-line  
08-02-2016, 17:58  
student5
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Komornik spłacony konto nadal zablokowane

Witam,
proszę o pomoc, bo nie wiem już, co mogę zrobić.
Miałem długi, większość spłaciłem. Została niewielka kwota do spłaty, ale w tym samym czasie straciłem pracę, więc nie miałem jak dalej dokonywać regularnych i umówionych z Komornikiem spłat.
Komornik zajął mi konto w banku. Oczywiście w międzyczasie korzystałem z wypłat kwoty wolnej od egzekucji.
W którymś momencie Komornik przysłał mi pismo o Umorzeniu postępowania w całości na podstawie art. 824 par 1 pkt. 3 kpc.
Zawiadomienie to wysłał do wiadomości mojej - dłużnika i wierzyciela.
Nie wysłał tej informacji do banku.
W związku z tym, że podjąłem na nowo pracę to na konto wpływa moja wypłata.
Poszedłem do banku by wypłacić środki, a tam dowiedziałem się, że nie mogą mi już nic (ponad 22zł) wypłacić, bo rachunek jest zajęty przez Komornika, a wykorzystałem pełną wypłatę z kwoty wolnej od egzekucji.
Pismo od komornika o umorzeniu jest z 29 września 2015r
Bank takiego pisma nie otrzymał i nie chce honorować tego postanowienia, w oryginale, które ja otrzymałem i przedstawiam w banku, gdyż nie ma na dole informacji, że wiadomość o umorzeniu jest do wiadomości banku.
Kontaktowałem się z Komornikiem, ten stwierdził, że skoro obecnie sprawa jest umorzona, to on nie będzie nic robił, bo już nie ma tych dokumentów, oddał je wierzycielowi i nic nigdzie nie będzie wysyłał, bo nikt mu już nie zapłaci za wysłanie takiego pisma.
Moje pytanie:
- czy bank (ING Bank Śląski) ma obowiązek przyjąć posiadane przeze mnie postanowienie o umorzeniu egzekucji i zwolnić rachunek, czy może mi odmówić?
- czy Komornik faktycznie morze odmówić mi wysłania takiego zawiadomienia do banku, czy też ma jednak obowiązek powiadomić skutecznie bank, że (jak na razie) umorzył postępowanie, a tym samym nie może zajmować środków na rachunku do momentu wznowienia egzekucji?
- jakie mam teraz możliwości, by nie zostać bez środków do życia, skoro egzekucja jest na razie umorzona w całości?


Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi
student5 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wierzytelność zwolniona,a komornik nadal zajmuje konto (odpowiedzi: 10) Witam Wierzyciel odstąpił od dalszej egzekucji należności, wysłał również pismo do komornika by ten zaprzestał ściągalności długu. Minął już rok, a...
§ Zablokowane konto/ugoda/nowe konto (odpowiedzi: 3) Witam, komornik zablokował mi konto bankowe, zadzwoniłem, dogadałem się na spłatę długu na raty, kazał napisać wniosek o odblokowanie konta, pierwsza...
§ Komornik - dług spłacony a komornik nadal żąda zapłaty (odpowiedzi: 8) Witam wszystkich. Sprawa, którą tutaj opiszę dotyczy mojej żony a od Was drodzy forumowicze chciałbym dowiedzieć się co żona może zrobić z...
§ Zablokowane konto (odpowiedzi: 1) Od około roku komornik dokonuje zajęcia części wynagrodzenia na moim koncie, pozostawiając tam kwotę ok. 940 zł, którą co miesiąc mogłem wypłacić z...
§ Dług spłacony a konto dalej zablokowane, bank przekazał pieniądze komorninkowi. (odpowiedzi: 11) Dzień dobry. Potrzebuję porady, nie wiem jak w tej sytuacji postąpić i co dalej robić. Przeszukałam wątki ale nie znalazłam odpowiedzi na moje...
§ Komornik i zablokowane konto w banku (odpowiedzi: 3) Witam Mam zajęte wynagrodzenie. Bezpośrednio z firmy w której pracuję jest wysyłana kwota ponad najniższą krajową. Ostatnio komornik zają mi konto...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:08.