Rzeczywiście ustawa o abolicji wkracza w zakres sądowego postępowania egzekucyjnego i to zbyt daleko bo zobowiązuje komornika do umorzenia kosztów egzekucyjnych w sprawie z wniosku ZUS o należnośći objęte abolicją. Jeśli można zrozumieć, że ZUS umarza swoje składki zobowiązanemu to dlaczego komornik musi umorzyć koszty egzekucyjne np. wydatki gotówkowe które poniósł w toku egzekucji ? Ustawodawca cokolwiek się zagalopował w tym zakresie. Co do tematu:
- zgodnie z treścią art.1 ust.14 tzw. ustawy abolicyjnej postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu z mocy prawa a nie na wniosek ZUS; ZUS informuje tylko komornika iż wniosek taki wpłynął w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego;
- zgodnie z treścią art.1 ust.14 nie stosuje się art.823
kpc (umorzenie po rocznej bezczynnośći wierzyciela), a zatem zawieszenie może trwać bez końca,
- zgodnie z art.1 ust.17 decyzję o umorzeniu zaległośći ZUS przekazuje komornikowi sądowemu w celu wydania postanowienia o umorzeniu kosztów egzekucyjnych.
- nic w w/w ustawie nie ma na temat jak, kiedy i w jakim trybie umarza się postępowanie egzekucyjne należności objętych abolicją (z mocy prawa np. jak w prawie upadłościowym czy na wniosek ZUS), mowa jest tylko i wyłącznie o wydaniu postanowienia o umorzeniu kosztów (luka prawna).
Skoro nie ma określonego trybu umorzenia postępowania egzekucyjnego, nie można zatem z góry zastosować właściwych przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w zakresie ustalenia kosztów egzekucyjnych. W wypadku umorzenia postępowania np. na wnisoek wierzyciela (ZUS) w trybie art.825
kpc dopiero po umorzeniu powstają koszty w wysokosći 5 % świadczenia umorzonego. Czy te koszty mają podlegać również umorzeniu tak jak koszty, które już powstały w toku postępowania egzekucyjnego ? Niestety nie wiem. Brak jasności przepisów w tym zakresie.
Być może kluczem do sprawy jest art.1 ust.10 cyt. wyżej ustawy:
"10. Warunkiem umorzenia należności, o których mowa w ust. 1 i 6, jest nieposiadanie na dzień wydania decyzji, o której mowa w ust. 13 pkt 1, niepodlegających umorzeniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od dnia 1 stycznia 1999 r., do opłacenia których zobowiązana jest osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub płatnik składek, o którym mowa w ust. 2, oraz należnych od tych składek odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia, opłat dodatkowych, a także kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego."
Wystarczy zatem zaświadczenie od komornika sądowego, że na dzień dzisiejszy nie masz żadnych kosztów egzekucyjnych do zapłacenia i to wszystko. Moim zdaniem art.1 ust.17 jest niedopracowany i brakuje w nim umorzenia z mocy prawa postępowania egzekucyjnego po wydaniu decyzji przez ZUS o umorzeniu zaległości z tytułu składek. W takim wypadku nie byłoby żadnych dodatkowych kosztów (opłat), podobnie jak to jest przy umorzeniu egzekucji z powodu ogłoszenia upadłości.