Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić? - Forum Prawne

 

Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Witam wszystkich serdecznie. Zwracam się do forumowiczów z prośbą o pomoc w mojej sprawie, otóż szukałem podobnej na forum jednak identycznej nigdzie nie zlalazłem. Otóż we wrześniu 2014 roku moja eks złożyła wniosek do Sądu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
30-01-2016, 13:19  
tomkob
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Witam wszystkich serdecznie. Zwracam się do forumowiczów z prośbą o pomoc w mojej sprawie, otóż szukałem podobnej na forum jednak identycznej nigdzie nie zlalazłem.

Otóż we wrześniu 2014 roku moja eks złożyła wniosek do Sądu o alimenty na dziecko. Sąd na jej wniosek z automatu udzielił tzw. „zabezpieczenia alimentów” w kwocie po 500zł miesięcznie do czasu rozstrzygnięcia sporu. Po 12 miesiącach (wrzesień 2015) Sąd wydał wyrok o zasądzenie alimentów w wysokości 800zł co miesiąc począwszy od dnia wytoczenia pozwu. Oczywiście przez całe te 12 miesięcy płaciłem „zabezpieczenie alimentów” na jej konto bankowe w wysokości 500zł miesięcznie bez dnia zwłoki. Miałem jej zatem do wyrównania po 300 złotych w trakcie minionych 12 miesięcy = 3600zł, co toteż chciałem uczynić wraz z następną wpłatą alimentów powiększoną o kwotę zasądzoną przez Sąd. W międzyczasie na moim koncie bankowym pojawiło się zajęcie komornicze w wysokości 5.050zł. W rozmowie z bankiem dowiedziałem się o jakiego komornika chodzi, do którego zadzwoniłem. Dowedziałem się, iż moja eks otrzymała wyrok o natychmiastowej wykonalności więc zwróciła się do komornika o ściągnięcie zadłużenia. Dług spłaciłem. Miesiąc w miesiąc na jej konto jak dotychczas płacę alimenty po 800zł a mimo to w grudniu znów pojawiło się zajęcie komornicze na kwotę 460zł. Zadzwoniłem do kancelarii komorniczej i dowiedziałem się, że jednak chodzi o kwotę 550zł i że jeśli ją spłacę moja sprawa wraz z sygn.. akt. zostanie zamknięta a konto odblokowane. W wyjaśnieniu usłyszałem informację, iż są to koszta prowadzenia sprawy wraz z potrąceniami komorniczymi. Kwotę tą ostatkami sił zapłaciłem, odebrałem osobiście pismo z kancelarii komorniczej o zdjęciu blokady z konta po czym zaniosłem szybko do placówki banku i konto zostało mi odblokowane. Zapłaciłem zatem zasądzone alimenty w styczniu br.na konto mojej eks, natomiast pod koniec tego tygodnia pojawiło się kolejne zajęcie komornicze na moim koncie z nowym już numerem sygn..akt. na kwotę 483,75. Próbowałem się dodzwonić do kancelarii, natomiast nadaremno. Słucham jedynie melodii na poczekaniu i to wszystko, nikt nie odbiera. Pewnie dlatego, że to piątek po południu. Dodam jeszcze, że nigdy nie otrzymałem żadnej listownej przesyłki z Kancelarii Komorniczej z jakimkolwiek odpisem, wyliczeniem czy tytułem sprawy. Zadzwoniłem do banku, otrzymałem informację, że chodzi o tego samego komornika jednak różni się sygnatura akt. Jako że miałem 50zł na koncie, zostało to już pobrane na poczet spłaty ponieważ przekroczyłem kwotę wolną, około 11.000. Nie wiem jak mogłem to zrobić gdyż do tego czasu nie przewinęła się taka kwota przez moje konto. Niedługo wraz z nowym miesiącem kolejne rachunki do opłacenia a ja mam zablokowane konto.

Co w tej sytuacji powinienem zrobić?
Nie mogę przecież płacić normalnych alimentów w wysokości 800zł oraz niemalże 500zł komornikowi za nic.

Proszę o poradę, gdyż walczę z tą kobietą już klika lat i brakuje mi sił. Nie idzie się z nią w żaden sposób porozumieć.

Życząc miłego weekendu forumowiczom,
pozdrawiam
Tomasz
tomkob jest off-line  
30-01-2016, 19:05  
Emulka
Stały bywalec
 
Posty: 1.048
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Czy nie może Pan podnieść zarzutu bezzasadności wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego? Jako dowód można przedstawić dowody wpłat.

O ile postępowanie zostało wszczęte, winien Pan wpłacać środki do komornika, powiększoną o koszty egzekucyjne.
Emulka jest off-line  
30-01-2016, 20:11  
maroblk
Zbanowany
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Cytat:
Napisał/a Emulka Zobacz post

O ile postępowanie zostało wszczęte, winien Pan wpłacać środki do komornika, powiększoną o koszty egzekucyjne.
Nie jest to konieczne... właśnie chodzi o te koszty egzekucyjne. Ja zapłaciłem alimenty 1 dzień po terminie (bo akurat tak chciała wierzycielka) a potem wszczęła postępowanie przeciwko mnie. Komornikowi powiedziałem stanowczo - będę płacił jej bo tak mam w wyroku a nie będę ponosił dodatkowych kosztów. Inna sprawa że komornik był ugodowym człowiekiem - na chwilę obecną wysyłam tylko maile z potwierdzeniami do kancelarii.

A jeżeli alimenty były płacone zawsze zgodnie w terminach i co do zasądzonych kwot w przypadku takiego wszczęcia bezpodstawnej egzekucji można doprowadzić do sytuacji, żeby wierzyciel ponosił w takim wypadku koszty egzekucji... tak stanowi prawo (osobiście pisałem skargę na czynności komornika o obciążeniu dłużnika kosztami egzekucji)

Za niecelow� egzekucj� d�ugu p�aci wierzyciel - Aplikacje/egzaminy - rp.pl

Jest jeszcze sposób na pozbycie się komornika - i może to uczynić dłużnik. Wpłacasz do sadu do depozytu (o ile nic sie nie zmieniło) zabezpieczenie w wysokości 6-krotnych alimentów i zobowiązujesz komornika do dysponowania tymi pieniędzmi w wypadku gdybyś nie płacił alimentów zgodnie z wyrokiem. I jako dłużnik wnosisz o umorzenie postępowania egzekucyjnego...

Cytat:
Napisał/a tomkob Zobacz post
Proszę o poradę, gdyż walczę z tą kobietą już klika lat i brakuje mi sił. Nie idzie się z nią w żaden sposób porozumieć.
Witaj w klubie...
maroblk jest off-line  
30-01-2016, 20:50  
maroblk
Zbanowany
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Cytat:
Napisał/a tomkob Zobacz post
Niedługo wraz z nowym miesiącem kolejne rachunki do opłacenia a ja mam zablokowane konto.
Otwierasz rachunek w innym banku. Masz do tego prawo i nikt Cię nie może za to ukarać. O ile nie masz zajętych poborów kierujesz je na nowe konto. Tamto zostawiasz dla komornika.
Jeżeli była dostała w tym samym miesiącu alimenty od komornika i od Ciebie możesz od niej (sądownie) żądać zwrotu nienależnie pobranych alimentów. W przypadku pobierania ich od komornika nie ma prawa przyjąć ich od Ciebie.
A co do zajęć na rachunku musisz rozmawiać z komornikiem. I ugaduj się z nim, żebyś to Ty płacił alimenty a nie ściągał komornik. Im mniej kasy przewinie się przez kancelarię komornicza tym mniej zapłacisz kosztów - walcz o to...
maroblk jest off-line  
30-01-2016, 21:01  
Enter40
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Cytat:
Napisał/a maroblk Zobacz post
Otwierasz rachunek w innym banku. Masz do tego prawo i nikt Cię nie może za to ukarać. O ile nie masz zajętych poborów kierujesz je na nowe konto.
Nie do końca tak jest. Banki znajdujące się w systemie OGNIVO zablokują nowy rachunek i zgromadzone na nim środki.

W systemie tym nie były (mogło się to zmienić) SKOK-i.

http://www.zadluzenia.com/artykul/57...stemie-ognivo/
Enter40 jest off-line  
30-01-2016, 21:18  
maroblk
Zbanowany
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Cytat:
Napisał/a Enter40 Zobacz post
Banki znajdujące się w systemie OGNIVO zablokują nowy rachunek i zgromadzone na nim środki.
Z informacji jakie podałeś w linku wynika, że banki nie blokują "z automatu" rachunku.

To komornik występuje do zajęcia konta, jeżeli już upewni się że dany bank prowadzi rachunek.

Cytat:
Komornik wysyła do banku zapytanie w systemie OGNIVO czy dany Bank prowadzi rachunek bankowy dla wskazanego Dłużnika. Jeżeli Bank wskaże twierdząco, komornik dopiero wówczas przesyła zawiadomienie do konkretnej instytucji finansowej.
A w kwestii skargi na czynności komornika o obciążeniu dłużnika kosztami:

Cytat:

W postępowaniu egzekucyjnym dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi tylko koszty egzekucji celowych, a więc niezbędne do celowego przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Komornik, który otrzymuje wniosek o wszczęcie egzekucji, powinien ocenić, czy koszty, które oblicza, są niezbędne. Komornik zatem powinien spytać, czy dłużnik dobrowolnie nie spełnił świadczenia wynikającego z tytułu wykonawczego czego Pan XX niestety nie uczynił.
Roszczenia alimentacyjne były i są dobrowolnie spełniane wobec wierzyciela czego kolejnym dowodem jest wpłata alimentów wierzycielowi za miesiąc sierpień 2013r


W kwestii uchylenia obowiązku poniesienia przez dłużnika kosztów postępowania powołuję się na uchwałę Sądu Najwyższego.

Podstawa prawna - uchwała Sądu Najwyższego z 27 listopada 1986 r. III CZP 40/86, w której stwierdza się, że dłużnik, przeciwko któremu wszczęta została egzekucja alimentów, mimo że dobrowolnie zaspokajał je w terminie i w wysokości określonej w tytule wykonawczym, może skutecznie - stosownie do okoliczności - w drodze skargi kwestionować czynność komornika w zakresie obciążenia go kosztami egzekucyjnymi.

Natomiast w kwestii obciążenia wierzyciela kosztami egzekucji niecelowej ma zastosowanie także uchwała Sadu Najwyższego.

Podstawa prawna - uchwała SN z 9 września 1987 r. III CRN 233/87 która stwierdza,że wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji, sam powinien ponieść wywołane tym postępowaniem koszty.

Skarga na czynności komornika jest zatem zasadna i skierowana do Sądu zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2004 r. III CZP 16/04, która stwierdza, że rozstrzygnięcie o kosztach niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji należy do sądu rozpoznającego skargę na postanowienie o ustaleniu jej kosztów.
maroblk jest off-line  
30-01-2016, 21:40  
Enter40
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Cytat:
Napisał/a maroblk Zobacz post
Z informacji jakie podałeś w linku wynika, że banki nie blokują "z automatu" rachunku.
To komornik występuje do zajęcia konta, jeżeli już upewni się że dany bank prowadzi rachunek.
Przerabiałem temat i problemy skończyły się dopiero po wokandzie. Jeśli Ciebie stać na kilkumiesięczną blokadę (Sądy nie należą do demonów szybkości w PL) zaryzykuj i przekonasz się ile potrzeba czasu komornikowi na zajęcie Twojego nowego rachunku. Ja nie byłem dłużnikiem a zajęcie było bezprawne.
Enter40 jest off-line  
30-01-2016, 21:59  
maroblk
Zbanowany
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Nie miałem styczności z bankowym systemem OGNIVO, ale dla mnie bardzo wątpliwe jest, żeby bank przykładowo 6 miesięcy po zapytaniu komornika z automatu zablokował nowe konto. Dlaczego?
W analogicznej sytuacji byłem z urzędem skarbowym. Komornik wystąpił na początku stycznia o zajęcie zwrotu z nadpłaty podatku. Problem w tym, żeby to zajęcie było skuteczne musiałby to robić systematycznie każdego miesiąca.
Ja natomiast poczekałem do końca kwietnia i dostałem pełną kwotę zwrotu mimo takiego jednorazowego zajęcia...
maroblk jest off-line  
30-01-2016, 22:53  
maroblk
Zbanowany
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Płacę alimenty na konto matki, komornik zajmuje konto. Co robić?

Zresztą uważam, że w tej sytuacji konto bankowe to najmniejszy problem. Otwiera nowy rachunek osoba zaufana i udziela koledze Tomaszowi pełnomocnictwa...

Cytat:
Własność środków na rachunku a pełnomocnik

Pełnomocnik ogólny do rachunku bankowego jest jedynie pełnomocnikiem do umowy rachunku. Środki zgromadzone na rachunku czy lokacie nie są jego własnością, mimo, iż najczęściej może nimi rozporządzać dowolnie i samodzielnie. Rodzi to pewne komplikacje – dużo osób obawia się, że np. pełnomocnik wpadnie w długi to komornik zajmie środki na rachunku, na którym zadłużony widnieje jako pełnomocnik. A to błąd – taka sytuacja nie ma prawa wystąpić. Choć dużo osób wykorzystuje sytuację i korzysta z konta kogoś zaufanego, mimo, że na swoim koncie hula tylko wiatr i komornik…
Wszelkie opłaty można wykonywać z takiego rachunku, taki rachunek można podać do wpłat - banki weryfikują odbiorcę wyłącznie po nr rachunku a nie na podstawie danych osobowych. "Problem" ten poruszał swego czasu Janusz Weiss w RadioZet.
maroblk jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Komornik zajmuje konto (odpowiedzi: 1) Witam, Otrzymałam pismo od komornika przy sądzie rejonowym warszawa-wola o wszczęciu egzekucji. Postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte na...
§ Wierzytelność zwolniona,a komornik nadal zajmuje konto (odpowiedzi: 10) Witam Wierzyciel odstąpił od dalszej egzekucji należności, wysłał również pismo do komornika by ten zaprzestał ściągalności długu. Minął już rok, a...
§ komornik zajmuje konto (odpowiedzi: 2) Witam, Moja sprawa wygląda tak: miałam niespłacone raty (laptop wzięty na raty), więc ten dług przejęła firma windykacyjna ta nie mogła ściągnąć...
§ Komornik zajął konto matki (odpowiedzi: 4) Witam,mam taką sprawę ,matka ma nie spłacony kredyt,komornik zajął jej 25% emerytury i od jakiegoś roku było wszystko wporządku,emerytura wpływała na...
§ mino ugody z bankami komornik zajmuje moje konto i chce ode mnie 5 % (odpowiedzi: 7) mialam niesplacone kredyty w dwoch bankach, sprawy trafily do komornika ktory zajal mi wynagrodzenie, zawarlam jednak ugody z bankami i banki...
§ Komornik zablokował mi konto - co robić? (odpowiedzi: 3) W piątek w banku dowiedziałam się ,że komornik zablokował moje konto. Dowiedziałam się również ,że 7 lat temu odbyła się rozprawa i zapadł wyrok na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:37.