Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty komornicze - Forum Prawne

 

Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty komornicze

Witam. Mam dość nietypowe pytanie odnośnie tego w jaki sposób komornik może dochodzić swoich kosztów komorniczych. Wierzyciel zażądał umorzenia postępowania, postępowanie dotyczyło egzekucji wierzytelności zabezpieczonych nieruchomością. Dłużnikiem faktycznym jest ktoś inny, egzekucja prowadzona była na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
02-05-2016, 22:42  
Lucyl
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty komornicze

Witam. Mam dość nietypowe pytanie odnośnie tego w jaki sposób komornik może dochodzić swoich kosztów komorniczych.
Wierzyciel zażądał umorzenia postępowania, postępowanie dotyczyło egzekucji wierzytelności zabezpieczonych nieruchomością. Dłużnikiem faktycznym jest ktoś inny, egzekucja prowadzona była na nieruchomości dłużnika rzeczowego (żyranta). Komornik ustalił wysokie koszty stosunkowe i obciążył nimi dłużnika rzeczowego. Minęło kilka miesięcy, komornik w żaden sposób nie domagała się/nie egzekwował tych kosztów a po ok 7 mcach od umorzenia nieruchomość została sprzedana. W KW widnieją wpisy tego komornika o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym na rzecz wierzyciela, które zostało umorzone na podstawie art. 825 par.1 KPC. Komornik nie chce wydać prawomocnego postanowienia(dłużnikowi)/zaświadczenia o umorzeniu postępowania (nabywcy nieruchomości) bo twierdzi że należą mu się te koszty, czego nikt nie kwestionuje a on w ten sposób je zabezpiecza. Jednak ostrzeżenie w KW nieruchomosci o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym dotyczy sprawy wierzyciela a nie komornika. Czy komornik powinien dokonać wpisu o kosztach swojego postępowania w KW tej nieruchomości (złożyć wniosek po umorzeniu postępowania) i dopiero na tej podstawie żądać zaspokojenia tych kosztów od nabywców nieruchomosci? Czy są jakies przepisy regulujące zabezpieczanie się komornka np na nieruchomości dłużnika w kwestii swoich kosztów egzekucyjnych? Jak to ugryźć. Proszę o jakąś inspirację.
Lucyl jest off-line  
03-05-2016, 10:13  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.183
Domyślnie RE: Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty komornicze

Dlaczego dłużnik rzeczowy po sprzedaży nieruchomości nie zapłacił komornikowi kosztów egzekucyjnych lub nie uzgodnił z nabywcą że obniży cenę o wartość tych kosztów i to nabywca zapłaci koszty ?

Skoro nikt to znaczy dłużnik, dłużnik rzeczowy i nowy właściciel nieruchomości nie kwestionują kosztów to trzeba je zapłacić.
Krispl jest off-line  
03-05-2016, 11:17  
Lucyl
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty komornicze

Dłużnik wtedy nie wiedział o tych kosztach, bo korespondencja nie dotarła do niego, od wierzyciela wiedział że egzekucja jest umorzona. Swoją drogą wg prawników to komornik powinien tymi kosztami obciążyć dłużnika, a nie dłużnika rzeczowego. Ta sprawa podobno jest w toku, ale ja nie o tym.
Co do płacenia to sprawa między nimi.
Generalnie moje pytanie brzmi czy komornik mając roszczenie z tytułu kosztów egzekucyjnych powinien się wpisać w KW tak jak każdy kto chce zabezpieczyć swoje wierzytelności na hipotece?
Lucyl jest off-line  
03-05-2016, 12:38  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.183
Domyślnie RE: Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty komornicze

Dłużników mamy solidarnych tak podstawowego i rzeczowego. Obaj solidarnie odpowiadają za powstałe w toku egzekucji koszty egzekucyjne. Inny jest tylko zakres tej odpowiedzialności. Nieruchomość została zajęta przez komornika tak na poczet świadczeń należnych wierzycielowi jak również na poczet kosztów egzekucyjnych w tym opłaty egzekucyjnej stosunkowej należnej komornikowi. Domyślnie można uznać, że komornik umarzając postępowanie egzekucyjne w trybie art.825 KPC i na wniosek wierzyciela umorzył to postępowanie tylko wobec świadczeń należnych wierzycielowi. Może natomiast kontynuować postępowanie w celu uzyskania własnych kosztów egzekucyjnych. Proszę zwrócić uwagę, że złożenie wniosku o umorzenie przez wierzyciela postępowania egzekucyjnego nawet w chwili rozpoczęcia przetargu nie skutkuje automatycznie jego całkowitym umorzeniem, co sugeruje pośrednio KPC:
...
Art. 981. Jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję.
...

Co do hipoteki to komornik ma prawo wpisać hipotekę na nieruchomości dłużnika na podstawie prawomocnego postanowienia o ustaleniu kosztów egzekucyjnych - tak SN.
Hipoteka w tym wypadku umożliwia uczestnictwo w postępowaniu egzekucyjnym z nieruchomości prowadzonym np. przez innego komornika w innej miejscowości niż siedziba komornika.

Czy w chwili sprzedaży nieruchomości w związku z istniejącym ostrzeżeniem komornika w dziale III KW przedstawiono notariuszowi zaświadczenie od komornika, że postępowanie egzekucyjne zostało całkowicie umorzone czy transakcja odbyła się na tzw. "wiarę" ?
Krispl jest off-line  
12-05-2016, 21:43  
Lucyl
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty komornicze

Odnośnie pytania:
"Czy w chwili sprzedaży nieruchomości w związku z istniejącym ostrzeżeniem komornika w dziale III KW przedstawiono notariuszowi zaświadczenie od komornika, że postępowanie egzekucyjne zostało całkowicie umorzone czy transakcja odbyła się na tzw. "wiarę" ?"
Notariuszowi przedstawiono postanowienia o umorzeniu postępowań egzekucyjnych przez tego komornika. Jedno postępowanie zostało umorzone i koszty rozliczone a różnicą do dopłaty obciążono wierzyciela (tak jest w postanowieniu). Drugie postępowanie też zostało umorzone i naliczone zostały te koszty w stosunku do dłużnika rzeczowego.
Lucyl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Koszty komornicze bez postępowania egzekucyjnego? (odpowiedzi: 2) Witam! Cała sprawa wygląda tak: moja matka złożyła wniosek egzekucyjny przeciwko mojemu ojcu o pewną zaległą kwotę alimentów. Przy okazji we...
§ Umorzenie postępowania a koszty komornicze (odpowiedzi: 1) Witam, W ubiegłym roku miałam trochę problemów i nabawiłam się długu u pewnej firmy. Firma ta podała sprawę do sądu w sierpniu 2014, uzyskując...
§ Umorzenie postępowania - koszty komornicze (odpowiedzi: 3) Witam, w maju ubiegłego roku komornik Jacek Bogiel zajął mi rachunek bankowy oraz próbował zająć wynagrodzenie w zakładzie pracy. ZP poinformował...
§ Umorzenie postępowania komorniczego a koszty komornicze (odpowiedzi: 4) Kochani. Jakiś czas temu otrzymałam od komornika informację o zajęciu kont bankowych ze względu na dług sprzed 12 lat (sprawa dotyczy TELE-2), gdzie...
§ Umorzenie z art. 824 § 1 pkt 3 kpc a koszty postępowania egzekucyjnego (odpowiedzi: 5) witam otrzymałam od komornika postanowienie o umorzeniu postepowania z art. 824 § 1 pkt 3 kpc, jednak komornik postanowil obciążyc mnie kosztami...
§ Umorzenie postępowania egzekucyjnego? (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. W czerwcu dostałem list o komornika o zajęcie wynagrodzenia za prace (niespłacony kredyt w BRE banku 6600zł) i dokładnie tak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:41.