Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego - Forum Prawne

 

Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego

Witam, bardzo proszę o pomoc w sprawie trzech zgłoszeń do komornika, bo wszystko jest bardzo zagmatwane i już mnie przeraża bo widać, że błądzimy. Od 2007 roku po uzyskaniu rozdzielności majątkowej i podczas faktycznej separacji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
06-08-2016, 02:19  
brunetkapogada
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego

Witam, bardzo proszę o pomoc w sprawie trzech zgłoszeń do komornika, bo wszystko jest bardzo zagmatwane i już mnie przeraża bo widać, że błądzimy.
Od 2007 roku po uzyskaniu rozdzielności majątkowej i podczas faktycznej separacji mojej z mężem sama wychowywałam i utrzymywałam troje dzieci. Rozwód trwał 3 lata a wyrok rozwodowy zapadł w 2011 r. Ich ojciec płacił tyle ile chciał przez 2 lata, potem zaniechał płacenia obkładając się zwolnieniami lekarskimi, zaświadczeniami ,że jest bezrobotny itp. I nadal nie płacił.
Międzyczasie skorzystałam z podpowiedzi znajomej i zgłosiłam się do komornika a potem do Gminy po świadczenia z funduszu alimentacyjnego.Było bardzo ciężko i nie miałam specjalnego wyboru. Alimenty zasądzone były na troje dzieci a egzekucja nieskuteczna, więc dzieci otrzymywały przez klika lat alimenty z funduszu alimentacyjnego kwota obciążenia ojca dzieci to prawie 100 tys.zł.
Najstarsza moja córka już ma 28 lat a obowiązek alimentacyjny nie wygasł, bo tata nie płaci i nie jest ścigany więc o zdjęcie alimentów nie zadbał. Córka brała alimenty z funduszu alimentacyjnego 3 lata to jakieś 21 tys. Córka wyjechała do innego miasta i zaniedbała temat, zaprzestała brania alimentów z funduszu alimentacyjnego a komornik przysłał jej wezwanie o poparcie wniosku egzekucyjnego. Córka nie poparła tego wniosku i komornik w 2012 r( prawie 4 lata temu) przysłał jej postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Córka wyliczyła że od 2010 r do 2016 tj alimenty nie pobierane z funduszu + alimenty zaległe na rzecz wierzyciela ustalone przez komornika ( który umorzył egzekucję ) wynoszą bez odsetek około 50 tys złotych.
Pytanie czy o te 50 tys. córka będzie mogła wystąpić z wnioskiem do sądu o rozliczenie z jego części nieruchomości podczas podziału majątku dorobkowego, czy te alimenty się przedawniają, bo ostatnio wpadł mi taki artykuł na ten temat i włosy mi się zjeżyły.
Podobna jest sytuacja z 21 letnim synem, który brał prawie 5 lat i poparł wniosek egzekucyjny ale ma wezwanie do usunięcia braków formalnych we wniosku. Zaczynamy się zastanawiać czy komornik po poparciu wniosku nie zajmie nam i nie zlicytuje naszego wspólnego mieszkania. Syn oprócz alimentów, które pobierał powinien jeszcze otrzymać od ojca około 40 tys + odsetki. Boimy się, ze nie dostarczenie w terminie dokumentów wyroków sądowych spowoduje umorzenie egzekucji. Właściwie ta egzekucja, która nam nic nie daje nie ma dla nas sensu , ale czy te alimenty po umorzeniu egzekucji będzie mógł odebrać z części nieruchomości podczas rozprawy o podział majątku dorobkowego.
Wydaje mi się że z biedy zaciskałam sobie i moim dzieciom pętlę na szyi , bo one pobierając niezbędne i przyznane alimenty z funduszu alimentacyjnego nieświadomie poprzez ojca obciążały nasze mieszkanie. Podobna sytuacja jest z trzecią córką. W tym roku chciałam wystąpić do sądu o podział majątku dorobkowego i liczyłam, że po podziale dzieci będą mogły odebrać zaległe alimenty z jego przyznanej części nieruchomości i w ten sposób uratujemy nasze mieszkanie ale teraz zaczynam wątpić,że cokolwiek się może udać. Czy sytuacja jest patowa?
brunetkapogada jest off-line  
06-08-2016, 03:09  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego

Po pierwsze to to jest mieszkanie Twoje i męża (byłego czy też nie). Jak najbardziej można zlicytować jego udział, przy tak wielkim długu - nawet jest to prawie pewne.

Jednak wierzyciele (dzieci) mogą w zamian za stosowną część długu po prostu ową nieruchomość przejąć.
Syphar jest off-line  
06-08-2016, 03:37  
brunetkapogada
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego

Super, a co z drugim właścicielem , tego drugiego na bruk ? Adwokat powiedział mi, że nie ma takiej możliwości póki żyję. Nie pomogłeś mi, szukam rozwiązania a nie bezsennych nocy
brunetkapogada jest off-line  
07-08-2016, 15:49  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego

Ale jakiego rozwiązania? Z drugim właścicielem dokładnie nic. Tak jak rzekł adwokat.
Syphar jest off-line  
08-08-2016, 08:20  
brunetkapogada
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego

Hej, chyba nie zrozumiałeś, adwokat powiedział mi , że póki ja żyję to nikt nie ruszy naszego mieszkania tym bardziej, że są tam zameldowane oprócz mnie jeszcze trzy osoby czyli nasze dzieci. Wiem, że sprawa jest mocno zawiła... ale nie ma spraw, które nie są zawiłe.Nie chcę czekać aż odejdę i zostawię dzieciom po sobie problemy, bo o byłym mężu nie będę wspominać. Jego spojrzenie ma prawo być inne. To ja jestem matką. Więc szukam rozwiązania.... chociaż ta sprawa mocno mnie przerasta.Potrzebuję dobrego, myślącego adwokata , żeby nie czuć lęku przed tym co się może zdarzyć tera( bo prawo może się zmienić) i potem ( jak mnie nie będzie i nie będę mogła już cokolwiek zrobić»
brunetkapogada jest off-line  
08-08-2016, 13:15  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Poparcie wniosku egzekucyjnego - komornik, podział majątku dorobkowego

Prawo zmienić może się zawsze, a uchwalają je posłowie, nie adwokaci - przed tym zabezpieczyć się nie da, dzisiaj rządzą jedni, za 10 lat mogą być inni. Co do odpowiedzialności za długi ojca, to dzisiejszy stan prawny jest taki, że dzieci odpowiadają za nie do wysokości inwentarza, jeśli nie zadeklarują przed sądem inaczej.

Więc nie mają się czego obawiać, tj. oczywiście jest możliwość, że udział ojca stracą - ale ten udział to on sam zadłużył i stracić może go i dzisiaj.

I taki jest stan prawny na dzień dzisiejszy, dlatego adwokat powiedział jak powiedział. Lepszego możesz szukać, ale nikt Ci kłamać nie będzie, żebyś się lepiej poczuła - na daną chwilę nie da się nic zrobić z tą sytuacją, tj. może, Twój mąż, spłacić zadłużenie, to jedyne co zmieni całą sytuację. Ty, ani dzieci, zrobić nie możecie nic.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział majątku dorobkowego (odpowiedzi: 11) Witam Jestem w trakcie rozwodu to co posiadałem przez zawarciem związku to działka rolna niezabudowana ok2500metrów. Ślub był w 2007r. w tym samym...
§ Podział majątku dorobkowego (odpowiedzi: 1) Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie czy radca prawny może reprezentować w sądzie w sprawach podziału majątku jw. Ponieważ czytałam różne...
§ Podział majątku dorobkowego (odpowiedzi: 9) Witam! Jestem w trakcie rozprawy o podział majątku dorobkowego po separacji! Do podziału mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe zakupione w...
§ Poparcie wniosku egzekucyjnego - alimenty (odpowiedzi: 1) Witam! Mam pytanie, odnośnie egzekucji alimentów. Otóż dostałam od komornika list, w którym informuje, że egzekucja alimentów jest bezskuteczna...
§ podział majątku dorobkowego (odpowiedzi: 1) chodzi o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. pomiędzy małżonkami jest orzeczony rozwód ale nie zadecydowano komu ma przysługiwać prawo do...
§ ------ do którego sądu złożyć sprawę o podział majątku i majątku dorobkowego (odpowiedzi: 2) witam chciałabym się dowiedzieć czy sprawę o podział majątku po rozwodzie, a jednocześnie podział majątku dorobkowego w postaci prawa do najmu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:30.