Egzekucja - co z nią zrobić - Forum Prawne

 

Egzekucja - co z nią zrobić

Witam. Zwracam się do forumowiczów w sprawie egzekucji która mnie dotknęła. Egzekucja dotyczy alimentów przy czym prowadzona jest w ramach złośliwości i w ramach zemsty poprocesowej, choć prawnie. Krótko opiszę sprawę z datami chronologicznie. 18 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
11-01-2017, 20:51  
mwsec
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Egzekucja - co z nią zrobić

Witam.

Zwracam się do forumowiczów w sprawie egzekucji która mnie dotknęła.
Egzekucja dotyczy alimentów przy czym prowadzona jest w ramach złośliwości i w ramach zemsty poprocesowej, choć prawnie.
Krótko opiszę sprawę z datami chronologicznie.
18 listopada - wyrok sądu z rygorem natychmiastowej wykonalności w zakresie ustalenia zaległości na kwotę 1.350 pln (do października) i ustaleniu wysokości bieżących alimentów. dodam iż zaległość powstała gdyż dobrowolnie płaciłem alimenty ale w wysokości niższej niż ustalił sąd więc musiałem wyrównać wcześniejsze m-ce.
29 listopada - jak się okazało potem, powód tego dnia rękami swojego pełnomocnika wniósł wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na tą zaległość + alimenty za listopad (500pln) i grudzień (500) i na alimenty przyszłe od stycznia.
2 grudnia - zapłaciłem bezpośrednio wierzycielowi (nie mając jeszcze pojęcia o egzekucji) kwotę 2350 - czyli zaległość + listopad + grudzień, dopiero udało mi się załatwić tą kasę.
15 grudnia - odbieram polecony od komornika o wszczęciu egzekucji i zajęciu wynagrodzenia datowane na 13 grudnia.
22 grudnia - oczywiście zakład pracy potrąca mi niemal 2200 zł i przesyła komornikowi. 2 razy zatem mają zapłacone za to samo.

Przyznać się mogę, że zapomniałem doliczyć jakichś tam 35pln odsetek ustawowych do tego co wpłaciłem 2 grudnia.

Kosztów egzekucyjnych, kosztów dla pełnomocnika wyszło ze 750 pln w piśmie o wszczęciu egzekucji.

Pomóżcie mi proszę w odp. na poniższe pytania.
1. Czy wierzyciel miał obowiązek poinformowania komornika pomiędzy datą złożenia przez niego wniosku (29.XI) a datą pisma od komornika o wszczęciu w egzekucji (13.XII), że uregulowałem (2.XII) praktycznie wszystko poza tymi odsetkami i że egzekucja na 2350 jest nieuprawniona ??jest na to jakaś podstawa prawna?
2. jaki jest moment wszczęcia egzekucji - data wniesienia wniosku przez wierzyciela (29.XI) czy data pisma komornika o jej wszczęciu (13.XII)?
3. Jak teraz odzyskać te pieniądze potrącone przez zakład pracy drugi raz za to samo ??? Komornik sam odda? Bo ja się nie mogę pogodzić że zapłaciłem jeszcze przed wiedzą o egzekucji a potem jeszcze zakład mi potrącił na same święta grube pieniądze.
4. ja rozumiem że nie wykonałem natychmiastowo wyroku ale jaka kwota jest tak naprawdę podlegająca egzekucji ? Czy aby nie same odsetki o których zapomniałem?? Co wtedy z kosztami egzekucji ?? Komornik przeliczy ? Czy może wierzyciela obciąży za to że nie poinformował że wszczął egzekucję na tak naprawdę nieistniejący dług na dzień 13 grudnia (pismo komor.) a istniejący na dzień wniosku (29 list.)???
5. może jakieś pismo do komornika mam wysłać z żądaniem zwrotu czy coś podobnego ? Skargę,zażalenie ??

pozdrawiam
mwsec jest off-line  
12-01-2017, 07:49  
NieAndrzej
Praktyk
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Egzekucja - co z nią zrobić

1. Nie ma niestety żadnego przepisu, który by określał w jakim czasie i w jaki sposób wierzyciel powinien rozliczać spłacany dług.
2. Data na zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji od komornika.
3. Komornik nie może odzyskać pieniędzy, które już przekazał wierzycielowi. Powinieneś natomiast złożyć do niego pismo z informacją o tej wpłacie bezpośredniej, wraz z jej potwierdzeniem.
4. Jeżeli wierzyciel wezwany przez komornika nie potwierdzi, że otrzymał od ciebie wpłatę bezpośrednią i dobrowolnie nie zwróci tobie nadpłaconej kwoty, to pozostanie ci tylko odzyskanie tych środków na drodze sądowej.
5. Komornik nie zawinił w żaden sposób, więc nie ma podstaw do skargi. Nie jest też uprawniony do żądania zwrotu środków przekazanych do wierzyciela. To jest odpowiedzialność wierzyciela, aby ciebie rozliczyć prawidłowo.
NieAndrzej jest off-line  
12-01-2017, 09:02  
mwsec
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Egzekucja - co z nią zrobić

Dzięki NieAndrzej za odpowiedź. dużo mi ona naprawdę wyjaśnia.

Wynika zatem, że na moment wszczęcia egzekucji (13.XII) nie miałem formalnie żadnego długu, no może oprócz tych drobnych odsetek i to jest odpowiedzialność wierzyciela że nie wycofał, nie zmienił wniosku od komornika ?
Ja wiem że komornik nie bada meritum sprawy tylko jest zobowiązany wnioskiem wierzyciela, ale co teraz z kosztami egzekucyjnymi, które przecież są istotne i obliczone procentem od tego długu, który przecież faktycznie na dzień wszczęcia egzekucji nie istniał? Obciąży nimi wierzyciela ? Anuluje ?
A jest w ogóle jakaś droga by ukarać w myśl przepisów wierzyciela za takie złośliwe postępowanie ? Czy tylko pozostanie sądowa droga cywilna ?
mwsec jest off-line  
12-01-2017, 10:03  
NieAndrzej
Praktyk
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Egzekucja - co z nią zrobić

Przy stwierdzaniu zasadności liczy się data złożenia wniosku przez wierzyciela. Gdybyś wpłacił przed 29.XI, to kosztami egzekucji można by obciążyć wierzyciela i sprawę odkręcić, ale w twoim przypadku tak nie będzie.
NieAndrzej jest off-line  
12-01-2017, 10:58  
mwsec
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Egzekucja - co z nią zrobić

aha, czyli jednak data złożenia wniosku do komornika jest wiążąca co do uznania istnienia czy też nie długu. dzięki serdecznie za pomoc. jakoś tą wredną i złośliwą egzekucję przeżyję. tak czy siak wychodzi na to że i tak te koszty egzekucyjne pobierze i do pełnego zaspokojenia długu będzie obciążał mi wypłatę, więc w zakresie tego co dobrowolnie wpłaciłem będę się ubiegał o zwrot od wierzyciela choćby i drogą postępowania cywilnego w sądzie.
dzięki z a pomoc i pozdrawiam
mwsec jest off-line  
18-01-2017, 10:09  
jinxperson
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Egzekucja - co z nią zrobić

Witam, dostalam pismo o wszęciu egzekucji. Kwota do zaplaty w tym momencie wzrosła dwukrotnie. Wynosi 1200 zł. Wierzycielem jest Uniwersytet Łódzki. Jest to sprawa o niezapłacony warunek o wartosci 400 zł. Jak mogę uniknąć płacenia? Dostaje stypendium socjalne z Uniwersytetu, więc mają wgląd, że mam cięzką sytuace finansową. Gdzie mam się głosić? Jesli pojde do dziekana UŁ to czy anuluje mi podstawe kwoty czy całość wraz z kosztami procesu?
jinxperson jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzekucja alimentów - co jeszcze mogę zrobić? (odpowiedzi: 4) Dzień dobry, Mam zasądzone alimenty od ojca. W związku z tym, że nie płacił on ich dobrowolnie, prowadzona jest egzekucja komornicza. Rok temu...
§ Omówić rózniće. (odpowiedzi: 7) Witam. Czy mógłby ktoś mi udzielić odpowiedzi na następujące pytaniea a dokłanie: Omówić różnice między zwykłym kredytem bankowym a odwróconym...
§ Jak rozróznić drogę gruntową od twardej ? (odpowiedzi: 7) Czy ktoś jest wstanie na podstawie tego zdjęcia z google maps ...
§ Co mogę zrobić aby opóznić termin rozprawy posiedzenia (odpowiedzi: 5) Witam. Dostałam zawiadomienie od sądu okręgowego o posiedzeniu które odbedzie sie 16 kwietnia 2014 roku w celu rozpoznania zażalenia na zarządzenie...
§ Bezpodstawna egzekucja z ZUS- co zrobić? (odpowiedzi: 21) Witam wszystkich. Zwracam się z problemem, który mnie dziś dotknął, a który wydaje się... śmieszny. W lutym br. dostałem ponaglenie z ZUS o...
§ Egzekucja sładek zdrowotnych,bezprawnie co zrobić? (odpowiedzi: 5) Witam.Jeżeli ktoś miał taki przypadek,to proszę o podpowiedź co zrobić :( 1995rok Będąc pracownikiem na PKP zarejestrowałam działalność gospodarczą.W...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:32.