Jak się bronić przed egzekucją długu powstałego w wyniku oszustwa?.
Moja teściowa, która od lat leczy się psychiatrycznie i jest osobą mającą ograniczoną zdolność oceny sytuacji i pokierowania swoim postępowaniem została oszukana przez firmę telekomunikacyjną PGT S.A.. Polegał to na wprowadzeniu jej w błąd co do treści i skutków umowy i pozbawieniu jej możliwości jej wypowiedzenie bez konsekwencji w określonym czasie poprzez pozbawienie jej jakichkolwiek dokumentów lub innych informacji pozwalających choćby zidentyfikowanie podmiotu, który był stroną umowy. Okazało się, że takich przypadków jest więcej i Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi w tej sprawie postępowanie, podobnie jak OUKiK. Zerwaliśmy umowę i wróciliśmy do poprzedniego operatora, co pozwoliło uniknąć kary za niezamierzone zerwanie umowy ale naraziło ją na roszczenia ze strony PGT S.A. Wyjaśniliśmy powody zerwania umowy i odmówiliśmy zapłaty kary umownej.
Obecnie postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku sygnatura akt V Ds 168.2015. Okazało się, że poszkodowanych jest ponad 30.000 osób, a podejrzanych 30. Prokurator jest pewien postawienia zarzutów ale w tym celu musi przeanalizować ponad 30.000 umów i przesłuchać tyluż świadków co potrwa lata.
W styczniu 2017 powstała firma o wiele mówiącej nazwie ONE DEBT PARTNERS S.A., która kupiła te wierzytelności od PGT S.A. i za pośrednictwem "KOKSZTYS KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO" SPÓŁKA KOMANDYTOWA przystąpiła do egzekwowania najprawdopodobniej pochodzących z przestępstwa wierzytelności składając pozwy w VI wydz. Cyw. Sądu Rejonowego w Lublinie tzw. E-sądu, który w odróżnieniu od prokuratury działa bardzo sprawnie i wydaje nakazy zapłaty w trybie upominawczym. O tym, że zapadło orzeczenie i został wydany nakaz zapłaty w stosunku do mojej teściowej dowiedzieliśmy się z pisma od komornika, kiedy nakaz już się uprawomocnił.
Jak możemy powstrzymać egzekucję i unieważnić nakaz zapłaty ?
|