RE: Pit11 za 2019r
art 39 pit
2. Jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31 zakłady pracy jako płatnicy zaliczki na podatek dochodowy, art. 33 pobieranie zaliczek przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne i art. 35 podmioty obowiązane do poboru zaliczek, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, lub urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imiennej informacji, o której mowa w ust. 1.
Jakie są możliwości uzyskania niewypłacanych świadczeń pracowniczych ze środków FGŚP?
– O wypłatę zaległych świadczeń pracowniczych należnych od niewypłacalnego pracodawcy można ubiegać się nie tylko na drodze postępowania sądowego, ale również ze środków FGŚP. Pracownik lub były pracownik składa wniosek wyłącznie w przypadku zaistnienia niewypłacalności pracodawcy. Do podstawowych przesłanek niewypłacalności należą m.in. ogłoszenie upadłości pracodawcy lub oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości z uwagi na brak majątku u pracodawcy, a także faktyczne zaprzestanie działalności.
Wniosek składa się do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca i 2 tygodni od daty wystąpienia niewypłacalności. Do wniosku załącza się dokument potwierdzający niewypłacone świadczenia pracownicze, tj. wyrok sądu lub potwierdzone przez pracodawcę świadectwo pracy, jeśli został rozwiązany stosunek pracy, lub wyrok sądu potwierdzający okres zatrudnienia u pracodawcy.
|