Wezwanie od komornika trafia do niewłaściwej osoby - Forum Prawne

 

Wezwanie od komornika trafia do niewłaściwej osoby

Dobry wieczór. Trafiła do mnie znajoma ze łzami w oczach, więc proszę uprzejmie o poradę. Komornik wręczył jest wezwanie do zapłaty długu, od spółdzielni mieszkaniowej, na sumę 10 000 zł. Już w czasie rozmowy z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
09-03-2019, 20:10  
Dociekliwy2
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Wezwanie od komornika trafia do niewłaściwej osoby

Dobry wieczór. Trafiła do mnie znajoma ze łzami w oczach, więc proszę uprzejmie o poradę.

Komornik wręczył jest wezwanie do zapłaty długu, od spółdzielni mieszkaniowej, na sumę 10 000 zł.
Już w czasie rozmowy z komornikiem, kobieta zorientowała się, że nie jest adresatką tego wezwania. Mimo to komornik wręczył jej niemal na siłę cały stos dokumentów.

Zgadzały się: imię, nazwisko, imię ojca, pesel
Nie zgadzały się: imię matki, adres zameldowania.

Nie mam podstaw, by nie wierzyć znajomej. Wierzycielem jest spółdzielnia w odległym mieście, a ją znam wiele lat, mieszka tu od urodzenia. W międzyczasie dotarliśmy do informacji po nieaktualnym adresie zameldowania, że faktycznie w jej miejscowości mieszkała kiedyś osoba o takim samym nazwisku (jest dość popularne) i jest znana dość dobrze z zaciągniętych innych długów.
Na razie podejrzewam, że komornik, (w dobrej wierze) pomylił osoby. Mając przed sobą domniemaną oszustkę nie chciał jej uwierzyć na słowo. Trochę rozumiem jego postawę. I chcę wierzyć, że po kolejnym spotkaniu wycofa się i przeprosi.

Jednak pytanie do Państwa:
- co zrobić, by się zabezpieczyć przed jego działaniem?
- skąd komornik uzyskał (lub mógł uzyskać) pesel?

(Jakaś spółdzielnia z drugiego końca Polski raczej peselu nie wymyśliła, ktoś go musiał uzyskać tu na miejscu, czy legalnie?)

Do kogo pisać teraz odwołanie (?) zażalenie, i w ogóle, jak udowadniać że się nie jest wielbłądem. Komu zwrócić te dokumenty? Miejscowa kancelaria adwokacka (sąsiedzi komornika) zażądała kwoty nieco zaporowej, pani musiałaby przez miesiąc nie jeść. Czy ktoś umiałby oszacować ile taka usługa może kosztować?

Z góry dzięki.
Dociekliwy2 jest off-line  
09-03-2019, 21:24  
Cranmer
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Wezwanie od komornika trafia do niewłaściwej osoby

Jeżeli PESEL znajomej jest na klauzuli wykonalności to komornik się nie pomylił i nie ma za co przepraszać. No chyba, że tytuł wykonawczy jest stary, wtedy na klauzuli może być samo imię i nazwisko dłużnika. Komornik winien doręczyć odpis tytułu wykonawczego wraz zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji, więc można to łatwo sprawdzić.

Co do zasady to wierzyciel jest obowiązany do wskazania danych numerycznych dłużnika we wniosku o wszczęcie egzekucji, więc obstawiałbym raczej, że to wina spółdzielni. Proponuje udać się w poniedziałek do kancelarii komorniczej i przejrzeć akta sprawy, w szczególności jakie dane dłużnika zostały podane we wniosku.
Cranmer jest off-line  
09-03-2019, 21:36  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 3.559
Domyślnie RE: Wezwanie od komornika trafia do niewłaściwej osoby

Cytat:
Napisał/a Dociekliwy2 Zobacz post
Na razie podejrzewam, że komornik, (w dobrej wierze) pomylił osoby.
Może koleżanka nabyła po kimś spadek i w części jest właścicielem mieszkania za które ktoś nie płaci?
rewt jest off-line  
11-03-2019, 16:32  
Dociekliwy2
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Wezwanie od komornika trafia do niewłaściwej osoby

Pesel to nie wszystko, są inne dane, które przecież są do zweryfikowania, a tu są ewidentnie sprzeczne. Czy zwyczajna rzetelność zawodowa nie obowiązuje do skrupulatnego sprawdzenia komu się doręcza?

Wciąż nie rozumiem, skąd spółdzielnia sobie wytrzasnęła pesel. Różne inne rozwiązania, jak spadek też brałem pod uwagę, ale wówczas dane by były kompletne, bezbłędne.
Dociekliwy2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ smsy z banku do niewłaściwej osoby (odpowiedzi: 13) Mam pytanie.Moja siostra zaczęła dostawać smsy z banku o rzekomym zawarciu umowy z bankiem i o tym, że nie odnotowano wpłat podczas gdy ona ani tam...
§ Komornik wysłany do niewłaściwej osoby-pilne. (odpowiedzi: 43) Moi rodzice prawie dwa lata temu kupili mieszkanie. Od niedawna zaczęły przychodzić do nich upomnienia od komornika i jakieś listy dotyczące długów,...
§ wskazanie niewłaściwej osoby z zdjęcia fotradaru (odpowiedzi: 2) Witam, na codzień użytkuję auto firmowe... Pewnego dnia przyszedł do firmy list z wezwaniem do wskazania osoby, która tego dnia prowadziła. Auto...
§ Przesyłka trafiła do niewłaściwej osoby. (odpowiedzi: 5) Otóż, w ten wtorek 7.10.2013, wysłałem kurierem DPD telefon, wart ponad 200 zł. Lecz do innej osoby :/ Pomyliłem adresy. Dzisiaj to zauważyłem,...
§ Zajęcie konta niewłaściwej osoby (odpowiedzi: 8) Witam Wczoraj otrzymałem pismo od komornika o zajęciu przez niego mojego konta bankowego . Na podstawie tytułu wykonawczego sądu rejonowego z dnia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:12.