Limit spraw z obszaru apelacji - Forum Prawne

 

Limit spraw z obszaru apelacji

Mam pytania dotyczące przyjmowania spraw spoza rewiru - z właściwości sądu apelacyjnego. Zgodnie z art. 10 ukk (wcześniej 8 uoksie), ust. 4, pkt 2. komornik odmawia wszczęcia postępowania, gdy: „(...)2) wpływ wszystkich spraw w danym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
13-03-2019, 13:19  
Arystokrata20
Użytkownik
 
Posty: 352
Domyślnie Limit spraw z obszaru apelacji

Mam pytania dotyczące przyjmowania spraw spoza rewiru - z właściwości sądu apelacyjnego. Zgodnie z art. 10 ukk (wcześniej 8 uoksie), ust. 4, pkt 2. komornik odmawia wszczęcia postępowania, gdy: „(...)2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 2500(…). Sam artykuł dziesiąty tyczy się przede wszystkim spraw z wyboru wierzyciela, więc można byłoby wywnioskować, że mowa o „wszystkich” sprawach spoza rewiru właśnie.

Załóżmy zatem przypadek, w którym w styczniu wpływa do kancelarii 2499 sztuk spraw rewirowych. Rejestrujemy je, bo rewirowych wszczęcia odmówić nie możemy (oczywiście za wyjątkiem nowego przepisu o 100 sprawach tego samego wierzyciela itp. - to, chwilowo, pomijamy).
W takiej sytuacji moglibyśmy przyjąć 1 (słownie: jedną) sprawę z apelacji przez całe pół roku do końca czerwca, a następnie nielimitowaną ilość spraw rewirowych?

Jaki cel i jaką rolę spełniałby w takim razie limit narzucony przez ustawodawcę?

Czy nie powinno się, Waszym zdaniem, odejmować spraw z rewiru z ogólnego wpływu w ten sposób, by móc przyjąć DOKŁADNIE 2500 spraw z apelacji, nawet gdyby taka sprawa miałaby mieć przypisaną sygnaturę chociażby i np. 4000/19? Takie sygnatury spraw przyjętych spoza rewiru (powyżej KM 2500/19), w związku z przepisem o niewliczaniu do wpływu spraw zwróconych oraz z odmową wszczęcia, pojawią się siłą rzeczy.

Artykuł 7. dotyczący nowo powołanych komorników jest, wydaje się, sformułowany w bardziej czytelny sposób: (...)W pierwszych dwóch latach kalendarzowych działalności komornik nie może przyjąć więcej niż 2 500 spraw z wyboru wierzyciela w każdym roku.(…) i wygląda na to, jakby można było przyjąć dowolną liczbę spraw z rewiru, powiedzmy 3000 sztuk, a następnie 2500 spraw z apelacji nawet ostatniego dnia grudnia.

Zdawałoby się, że właśnie po to w statystykach MS-Kom23 istnieje dział 2. mówiący o ilości spraw z wyboru oraz sam Wykaz W, w którym wskazana będzie wyłącznie ilość przyjętych spoza naszego rewiru, bez względu na to, jaki jej numerek nadamy - brak przecież w tym wykazie dat przyjęcia spraw i nie widać kolejności rewirowych/spoza rewiru, a wskazana jest jedynie ilość.

Jakie macie zdanie na temat tych przepisów?
Arystokrata20 jest off-line  
13-03-2019, 17:59  
Cranmer
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Limit spraw z obszaru apelacji

Rozmawiałem ostatnio z jednym komornikiem o tych limitach. Cały czas był przekonany, że będzie mógł przyjąć 2500 spraw z wyboru w tym roku, no a potem przeczytał dokładnie przepis i był w ciężkim szoku.

Nie widzę tu za bardzo pola manewru. Ustawodawca użył słowa "wszystkie", a mógł napisać przecież "z wyboru" albo nawet nie używać żadnych przymiotników. Wtedy może byłyby jakieś wątpliwości, ale wszystkie to wszystkie, a nie niektóre.

Co do limitów, to zostały one wprowadzone oczywiście po to żeby ograniczyć patologię zwaną hurtowniami komorniczymi. W tym miejscu należy zauważyć, że dla Ministra Sprawiedliwości hurtownią jest już kancelaria przyjmująca 5000 spraw rocznie. W tym kontekście wspomniane przepisy powinny być bardziej zrozumiałe.
Cranmer jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zdublowana płatność za fakturę VAT, jedna z obszaru UE (odpowiedzi: 2) W skrócie taka sytuacja, prowadzę (jeszcze, bo duży ZUS mnie właśnie wykańcza) jednoosobową działalność gospodarczą, wykonywałem usługę reklamową...
§ Ustalenie obszaru układu ruralistycznego (odpowiedzi: 0) Witam. Chciałbym dowiedzieć się jak ustalić obszar układu ruralistycznego, który obowiązuje na terenie danej gminy. Posiadam działkę rolną kl 6, na...
§ Naruszenie obszaru działki (odpowiedzi: 0) Witam. Na wstępie opiszę ogólną sytuacje. Moi rodzice mieszkają na wsi, mają dom z działką (ok. 1 ha). Rok w rok jeden z sąsiadów zmniejsza tą...
§ No limit w tmobile ma limit i skradziony numer (odpowiedzi: 0) Witam Kupiłem kiedyś kartę pre paid przeniosłem ją do playa pożniej na abonament do Tmobile, a tu zadzwonili do mnie że jak to nazwali generuję...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:26.