Samochód kupiony z zajęciem komorniczym - Forum Prawne

 

Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Dzień dobry wszystkim, chciałbym prosić o poradę w nietypowej jak sądzę sytuacji. Kupiłem samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Była to kolejna (4 z kolei) umowa, poprzedni właściciele nie przerejestrowywali pojazdu, zachowana była ciągłość umów. Kiedy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
21-03-2019, 13:35  
Pepsaj
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Dzień dobry wszystkim,
chciałbym prosić o poradę w nietypowej jak sądzę sytuacji.

Kupiłem samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Była to kolejna (4 z kolei) umowa, poprzedni właściciele nie przerejestrowywali pojazdu, zachowana była ciągłość umów.

Kiedy poszedłem do wydziału komunikacji zarejestrować samochód, okazało się, że nie mogę tego zrobić ponieważ na 1 właścicielu samochodu (tzn. na tym, na którego nadal zarejestrowany jest pojazd) wisi egzekucja komornicza, miał on również zakaz sprzedaży samochodu.

Nie mam możliwości zwrotu samochodu poprzedniemu właścicielowi, bo niestety w międzyczasie zmarł :| Zresztą podejrzewam, że i tak był w tej sytuacji bez winy, bo skoro nie przerejestrowywał samochodu to nie wiedział o komorniku. Wiem, że wszyscy poprzedni właściciele są tutaj w jakimś sensie winni, bo przerejestrować pojazd powinni, ale w sumie jest to teraz mało istotne.

I teraz moje pytanie. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Dzięki paniom z WK wiem pod którego komornika "podlega" samochód, poleciły się z nim skontaktować, aby potwierdzić czy na pewno ta egzekucja jest jeszcze ważna, bo być może dług został już spłacony, albo chociaż dowiem się jak dużo tego długu zostało (w sensie, że gdyby zostało np. 700 zł to opłacałoby mi się ten dług spłacić i mieć święty spokój).

Boje się jednak, że gdy się z nim skontaktuję to komornik będzie mógł mnie zidentyfikować i po prostu zabrać samochód. Czy słusznie się obawiam? Nie wiem czy to nie przesada podpadająca pod paranoję, ale boję się, że gdy do niego napiszę albo zadzwonię to będzie w stanie mnie namierzyć i odebrać samochód za który przecież zapłaciłem.

Bardzo proszę o porady co mogę w tej chwili zrobić.
Pepsaj jest off-line  
21-03-2019, 16:29  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Cytat:
I teraz moje pytanie. Co w tej sytuacji mogę zrobić?
To będzie wiadomo, jak ustalisz, kiedy zajęcie miało miejsce. Krótko mówiąc czy pierwotny właściciel sprzedał pojazd zajęty, czy też może najpierw sprzedał, a następnie komornik dokonał zajęcia - nie mając wiedzy o sprzedaży (skoro następny nie przerejestrował nie jest to niemożliwe)?

A także drugie pytanie - jak dawno temu nastąpiła ta pierwsza sprzedaż z pierwotnego właściciela?
Syphar jest off-line  
22-03-2019, 07:23  
Pepsaj
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Zajęcie i zakaz sprzedaży nastąpiło na jesień 2017 roku (nie pamiętam dokładnie, nie mam w tej chwili przy sobie dokumentów), a sprzedaż wiosna 2018, później kolejna w lecie no i mój zakup w styczniu 2019.

Wynika z tego że ten samochód został sprzedany jako już zajęty.
Pepsaj jest off-line  
22-03-2019, 11:33  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Cytat:
Wynika z tego że ten samochód został sprzedany jako już zajęty.
Nie wynika, ale załóżmy, że tak było. Wynikałoby jakbyś pamiętał dokładnie - a to jednak ważne daty - odpowiedź traktuj tak, jakby był sprzedany po zajęciu. Jeśli był sprzedany przed zajęciem i nieprzerejestrowany, to sprawa jest zupełnie inna i należy rozważać Twoją "obronę" na gruncie Art. 59 kodeksu cywilnego - minął ponad rok od pierwszej sprzedaży, aczkolwiek Ty kupiłeś w tym roku.

Jeśli został sprzedany już po zajęciu, to komornik nadal może prowadzić z tego pojazdu egzekucję, ale jako, że jesteś nabywcą w dobrej wierze, to stosując 848 kpc należy jasno podkreślić, że jesteś właścicielem tego samochodu, zgodnie z Art. 169. § 1 kpc jako prawidłowo wydanego. Oczywiście nie powoduje to, że komornik nie mógłby prowadzić z niego egzekucji, bo rzecz jasna może, ale zarejestrować możesz normalnie.

Krótko mówiąc jeśli chodzi o samą czynność administracyjną jaką jest rejestracja pojazdu, to możesz jej dokonać. Zastanów się jednak czy warto. Samochód moim zdaniem ma wadę prawną kwalifikującą to do zwrotu.

Cytat:
Nie mam możliwości zwrotu samochodu poprzedniemu właścicielowi, bo niestety w międzyczasie zmarł
To kieruj roszczenie do spadkobierców.
Syphar jest off-line  
27-03-2019, 15:40  
Pepsaj
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Może doprecyzuję swoje wątpliwości. Nie chodzi mi o to czy mogę zarejestrować samochód czy nie, co mi po zarejestrowaniu jeśli komornik nadal będzie mógł zabrać pojazd?

Poprzednim właścicielem był mój szwagier, jestem pewien, że on nie wiedział o zajęciu, bo on nigdy samochodów nie przejestrowywał (handlował nimi). Co za tym idzie, spadkobiercą jest moja siostra i nie ma opcji żebym od niej odzyskiwał środki. Chcę po prostu sprzedać samochód tak żeby nie narobić sobie problemów.

Zastanawiam się po prostu czy kontakt z komornikiem może na mnie ściągnąć kłopoty czy nie. A zakładam, że raczej tak...

Póki co mój plan to odwiedzić tego pierwszego właściciela, który sprzedał pomimo zakazu sprzedaży i dowiedzieć się chociaż ile tego długu zostało i czy w ogóle on jeszcze jest.

Poniżej chronologia zdarzeń:
05. 10. 2017 - Wniosek o dokonanie wpisu w rejestrze pojazdów. Wniosek o dokonanie wzmianki o zakazie zbywania pojazdu.
22. 06. 2018 - sprzedaż nr 1
14. 10. 2018 - sprzedaż nr 2 (zakup przez szwagra)
28. 01. 2019 - mój zakup od szwagra
Pepsaj jest off-line  
07-04-2021, 19:09  
pytanie2000
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Witam mam podobny problem, jak zakończyła się twoja sprawa?
pytanie2000 jest off-line  
13-04-2021, 11:48  
mithloss
Stały bywalec
 
mithloss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.153
Domyślnie RE: Samochód kupiony z zajęciem komorniczym

Cytat:
Napisał/a pytanie2000 Zobacz post
Witam mam podobny problem, jak zakończyła się twoja sprawa?
Wprawdzie nie ja jestem adresatem pytania, ale w jakiej dacie została zrobiona wzmianka w CEPiKu o zajęciu: przed czy po 13.11.2017?
mithloss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupiłem samochód z zajęciem komorniczym (odpowiedzi: 2) Witam zakupiłem używany samochód od osoby prywatnej niecały miesiąc temu. Przy próbie rejestracji okazało się, że samochód posiada zajęcie komornicze...
§ Mieszkanie z zajęciem komorniczym (odpowiedzi: 3) Witam, proszę o pomoc w następujacej kwestii. Narzeczony kilka lat temu wziął kredyt na mieszkanie, kredyt był tylko na Niego. Na chwilę obecną bank...
§ problem z zajęciem komorniczym (odpowiedzi: 5) Witam mam taki problem 8 lat temu rodzice przekazali mi aktem darowizny dom. W akcie notarialnym jest wyszczególniona dozywotnia służebność na ich...
§ Kupiony samochód z zastawem komorniczym (odpowiedzi: 7) Witam chciałem się dowiedzieć czy komornik może zabrać mi samochód, który jest zastawem komorniczym poprzedniego właściciela od którego kupiłem...
§ Darowizna z zajęciem komorniczym... (odpowiedzi: 2) Witam, ciocia (bezdzietna panna) miała zajęcie komornicze za zadłużone mieszkanie i jeszcze kilka mniejszych. Zachorowała na raka. Aktem darowizny...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:07.