dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały? - Forum Prawne

 

dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Witajcie. Pierwsze pytanie dotyczące procedury. CY komornik powinien wysłać mi jako wierzycielowi postanowienie o wszcEciu egzekucji. Nie zrobił tego.wysłał za to pismo z informacją że wierzytelnosc pieniezna została zajęta z tytułu zwrotu lub nadpłaty podatku. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
28-04-2019, 22:58  
systemowy
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Witajcie.
Pierwsze pytanie dotyczące procedury. CY komornik powinien wysłać mi jako wierzycielowi postanowienie o wszcEciu egzekucji. Nie zrobił tego.wysłał za to pismo z informacją że wierzytelnosc pieniezna została zajęta z tytułu zwrotu lub nadpłaty podatku. W tej chwili nie znam daty wszczecia egekucji. Co jest ta datą? Czy jest to data dokonania tego pierwszego zajęcia


Druga sprawa wiem W komornik jest porzadnym człowiekiem a dłużnik zwykłym chamem, który nie wpuszcza go do domu. Dalej twierdzi E nie ma majątku a wszystko co jest w jego domu nalzy do rodziców. Rodzice nie są właścicielami domu tylko babcia. Czy moze on spławić komornika takim prostym wybiegiem. Skór w jego pokoju Najduja się meble TV i komputer to czy może powiedzieć że to rodziców. Jak to zweryfikować?

Trzecie pytanie dotyczy wykazu majątku który złożył ten Pan. Są tam różne części do pojazdów silniki koła itp.
Wykaz majątku był wykonany w styczniu 2019.
Egzekucja rozpoczęła się w lutym b.r. o ile się prawnie wogóle rozpoczęła bo jak pisze nie dostałem postanowienia o wszczęciu egzekucji tylko zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej skierowane do U.S.
I teraz ważne pytanie. Czy ja mogę złożyć wniosek do komornika o to aby zwrócił się do dłużnika z rzadaniem wydania rzeczy z wykazu majątku?
Komornik twierdził kilka tygodni temu że trzeba pojechać do domu do dłużnika. Pytam się po co jechać. Czy komornik nie powinien najpierw zarządac dobrowolnego wydania w tym tych rzeczy a w przypadku gdy mój dłužnik odmówi wtedy pojechać i zająć je.Moze dojść do sytuacji że on ukryje te rzeczy przed komornikiem komornik uzna że nic nie może zająć i umorzy egzekucję. Ja nie odzyskam pieniędzy.

Co mi radzicie Panie i Panowie w tej sytuacji?

Każda wypowiedź na pewno przestudiuje.
systemowy jest off-line  
29-04-2019, 17:27  
Dragazes
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Po pierwsze to nie ma czegoś takiego jak postanowienie o wszczęciu egzekucji. Jest za to zawiadomienie o wszczęciu egzekucji (art. 805 kpc). Co do doręczenia odpisu wierzycielowi to są dwie szkoły: trzeba albo nie trzeba doręczyć. Większość komorników wysyła odpis wierzycielowi jednakże przepisy tego nie nakazują - odsyłam wprost do treści 805 kpc. Na chłopski rozum - wierzyciel i tak wie na jakiej podstawie wszczęto egzekucję, obowiązkowe pouczenia (z wyjątkiem tego z 916 par.3 kpc, ale przecież nie trzeba pouczać w treści zawiadomienia) wierzyciela też nie dotyczą, więc po co doręczać?
W twoim przypadku na podstawie odpisu zawiadomienia o zajęciu wierzytelności jesteś w stanie skontrolować czy np. komornik dobrze powprowadzał sobie kwoty do systemu.
"Egzekucja rozpoczęła się w lutym b.r. o ile się prawnie wogóle rozpoczęła bo jak pisze nie dostałem postanowienia o wszczęciu egzekucji tylko zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej skierowane do U.S."
Rozpoczęła się, wszak otrzymałeś odpis zajęcia wierzytelności - co jest czynnością egzekucyjną.
Komornik z urzędu powinien wezwać dłużnika do złożenia wykazu. Co do egzekucji z ruchomości - wróżenie z fusów, poczytaj na forum.
Dragazes jest off-line  
30-04-2019, 10:02  
systemowy
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Dziękuję za szybką odpowiedz. Bo o co mi chodzi:
Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności i w tytułu zwrotu lub nadpłaty podatku jest datowanie na 8.02.2019 r.
Czyli rozumiem że data tej czynności jest data wszczęcia egzekucji, która po 6 miesiącach może już zostać umorzona tak?
Druga sprawa dlaczego komornik nie pojechał do dłużnika do domu i nie zajął jego ruchomości, minęły dwa miesiące od kiedy złożyłem wniosek. Zaznaczam że do wniosku załączyłem wykaz majątku dłużnika, gdzie jest wyraźnie wypisane co on ma oraz protokół z posiedzenia o wyjawieniu majątku gdzie on na posiedzeniu wskazał dodatkowy majątek ( bo rzecz jasna w samym wykazie zataił pewne przedmioty, co wyszło na posiedzeniu). skoro komornik ma czarno na biały dlaczego nie jedzie zając rzeczy ruchomych dłużnika?

Trzecia sprawa gdyby się nagle okazało że komornik pojechał np za miesiąc w maju b.r. i dłużnik nie miałby w domu tych wszystkich rzeczy np wywiózł je do kogoś innego lub sprzedał lub schował to czy ja już po otrzymaniu od komornika protokołu z takiej czynności egzekucyjnej terenowej mogę złożyć zawiadomienie do organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa udaremniania zaspokojenia wierzyciela?

(Nie jestem jedyna osobą oszukaną przez tego pana wielu znajomych moich oszukał)
systemowy jest off-line  
30-04-2019, 12:12  
systemowy
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

I jeszcze jedno pytanie w związku z tą kwestią.
Po rozmowie z komornikiem wydało mi się że unika on pojechania do dłużnika ( ) ale czy ja mogę zawnioskować teraz do komornika o to aby powiedzmy jeszcze w maju pojechał i dokonał zajęcia. Wiem gdzie przebywa dłużnik obecnie a za dwa miesiące się przeprowadza. Dojdzie to sytuacji że rodzice jego odmówią wpuszczenia komornika zasłaniając się tym że syn już tu mieszka. To jest właśnie ten problem jak uchwycić dłużnika.
Chce napisać taki wniosek. czy mam prawo do tego. Wniosek o zajęcie ruchomości itp

Jest to dziwne na pierwszy rzut oka bowiem powtórzę tym samym w jakimś stopniu to co napisałem we wniosku o wszczęcie postępowania.

Czy komornik wysyła jakieś pismo do dłużnika lub się z nim kontaktuje telefoniczne to wszystkie przedmioty mogą być w kilku miejscach jak to zając teraz

co to wniosku do organów ścigania to obawiam się ze on wyzbywa się swojego mienia poniewaz wystawił na olx.pl te przedmioty, które były w wykazie majątku ( pomimo że wie że ja obserwuje jego konto) i dodatkowo wystawił przedmioty, których nie ma w wykazie majątku. Jak to potraktować. Dla mnie to jawne usiłowanie oszustwa oraz udaremniania spłacenia wierzycieli.
systemowy jest off-line  
30-04-2019, 13:43  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Cytat:
Druga sprawa dlaczego komornik nie pojechał do dłużnika do domu i nie zajął jego ruchomości, minęły dwa miesiące od kiedy złożyłem wniosek.
O to należy spytać samego komornika. Jeśli nie telefonicznie - to pisemnie. Zapewne kwestia pieniędzy - wpłaciłeś zaliczkę?

Cytat:

Trzecia sprawa gdyby się nagle okazało że komornik pojechał np za miesiąc w maju b.r. i dłużnik nie miałby w domu tych wszystkich rzeczy np wywiózł je do kogoś innego lub sprzedał lub schował to czy ja już po otrzymaniu od komornika protokołu z takiej czynności egzekucyjnej terenowej mogę złożyć zawiadomienie do organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa udaremniania zaspokojenia wierzyciela?
Masz prawo zawiadomić organy ścigania o każdym przestępstwie, tylko, że sam fakt "wywiezienia" nie wypełnia jeszcze znamion tego przestępstwa, aby do ich wypełnienia doszło wymagane jest trochę więcej, polecam obszerne komentarze do 300 kk. Mimo to oczywiście możesz zawiadamiać.

Cytat:
Po rozmowie z komornikiem wydało mi się że unika on pojechania do dłużnika ( ) ale czy ja mogę zawnioskować teraz do komornika o to aby powiedzmy jeszcze w maju pojechał i dokonał zajęcia.
Masz oczywiście prawo taki wniosek złożyć. Nadto przypomnę, że skargę na czynność komornika w trybie art. 767 kpc można składać również na jego bezczynność. Może warto to rozważyć, ale żeby wiedzieć jakie są szanse powodzenia trzeba byłoby zobaczyć dokumenty. Przede wszystkim Twój wniosek o wszczęcie. Dodatkowo akurat czynności terenowe według obecnie obowiązujących od 1 stycznia przepisów komornicy przeprowadzają wyłącznie osobiście, nie mogą już działać przez asesorów w tym zakresie.

Cytat:
Wiem gdzie przebywa dłużnik obecnie a za dwa miesiące się przeprowadza.
Ustalenie dokąd nie jest aż tak trudne.

Cytat:
Dojdzie to sytuacji że rodzice jego odmówią wpuszczenia komornika zasłaniając się tym że syn już tu mieszka.
Owszem, ale by komornik w to uwierzył podadzą mu aktualny adres dłużnika. I problem masz z głowy.

Cytat:

Czy komornik wysyła jakieś pismo do dłużnika lub się z nim kontaktuje telefoniczne to wszystkie przedmioty mogą być w kilku miejscach jak to zając teraz
To jest problem komornika i ewentualnie organów ścigania, jeśli dłużnik po informacji usunie przedmioty.

Cytat:

co to wniosku do organów ścigania to obawiam się ze on wyzbywa się swojego mienia poniewaz wystawił na olx.pl te przedmioty, które były w wykazie majątku ( pomimo że wie że ja obserwuje jego konto) i dodatkowo wystawił przedmioty, których nie ma w wykazie majątku.
To dobrze, będzie miał pieniądze. Pieniądze komornik może zająć, będzie to dla Ciebie sytuacja lepsza niż zajęcie ruchomości. Jeśli to jest powód Twojego planowanego zawiadomienia do organów ścigania - to sobie je całkowicie daruj. Absolutny brak podstaw. Ma majątek, nie czeka aż komornik go zajmie tylko sprzedaje sam, by mieć pieniądze, których użyje do spłaty długu. To jest wzorowe zachowanie dłużnika. A dopóki nie sprzedał i pieniędzy nie ukrył nie ma podstaw podejrzewać, że zamierza to zrobić

Cytat:
Dla mnie to jawne usiłowanie oszustwa oraz udaremniania spłacenia wierzycieli.
Wątpię, by dla prokuratora też tak było. Co do zasady sprzedaż przedmiotu w wyniku licytacji komorniczej przynosi mniej pieniędzy niż sprzedaż z wolnej ręki, przedmioty nie są obecnie zajęte więc zakazu ich sprzedaży nie ma, a 300kk to przestępstwo polegające na zmniejszaniu swojego majątku, który może podlegać zajęciu - gdy on obecnym działaniem zwiększa swoją wypłacalność (zamiast trudniej zbywalnych przedmiotów będzie miał łatwe do zajęcia pieniądze).
Syphar jest off-line  
07-05-2019, 16:15  
systemowy
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Z powyższych wywodów zrozumiałem że w mojej sytuacji należy jak najszybciej złożyć wniosek wypisując w w nim jak najszybsze żądanie zajęcia ruchomości gdyż dłużnik zbywa sprzęt na olx.pl!
Do tej pory bowiem nie otrzymałem protokołu zajęcia a minęły dwa miesiące od wszczęcia postępowania.
Nie chce od razu składać skargi bo to jeszcze wydłuży cały proces.

Czy ja mogę we wniosku zakreślić nieprzekraczalny termin komornikowi w którym on ma dokonać zajęcia aby odpowiedzialność za opieszałość spadłą na niego?


Mam jeszcze jedno pytanie.

Może się to Wam, wydać dziwne ale dzisiaj widziałem dłużnika, który ma odebrane prawo jazdy jak prowadzi samochód. Mam numery auta. Jak ustalić czy należy do niego?
W wykazie majątku nie podał tego auta a wypożyczalnia bez prawa jazdy nie wypożyczy (tak mi się zdaje). Jak mogę sprawdzić po numerze do kogo należy samochód, ważne, bo mogę wtedy skierować przeciwko niemu egzekucje.
systemowy jest off-line  
07-05-2019, 16:41  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Cytat:
Z powyższych wywodów zrozumiałem że w mojej sytuacji należy jak najszybciej złożyć wniosek wypisując w w nim jak najszybsze żądanie zajęcia ruchomości gdyż dłużnik zbywa sprzęt na olx.pl!
A zastanawiałeś się po co? Nie lepiej wnioskować o zajęcie pieniędzy, które w wyniku tej sprzedaży otrzymuje?

Cytat:
Czy ja mogę we wniosku zakreślić nieprzekraczalny termin komornikowi w którym on ma dokonać zajęcia aby odpowiedzialność za opieszałość spadłą na niego?
Ale opowiedzialność za co? Na razie Twój dłużnik powiększa swój majątek nadający się do egzekucji. Kwestia wniosku do komornika o zajęcie wierzytelności z tytułu sprzedaży i środków pieniężnych w posiadaniu dłużnika.

Cytat:
Mam numery auta. Jak ustalić czy należy do niego?
Zawnioskuj do komornika o sprawdzenie w bazie czy dłużnik jest właścicielem jakichś pojazdów.

Cytat:
Jak mogę sprawdzić po numerze do kogo należy samochód, ważne, bo mogę wtedy skierować przeciwko niemu egzekucje.
Tylko, jeśli należy do dłużnika, ale w takim wypadku będzie w cepiku.
Syphar jest off-line  
07-05-2019, 18:53  
systemowy
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Jeśli on spienięży sprzęt to komornikowi powie że pieniądze wydał na bieżące potrzeby, na bieżące życie. Jest niepracującą osobą, niby ma firmę ale nie osiąga z niej dochodu żadnego ( komornik już zajął wierzytelność związane ze zwrotem podatku)i ja z tego nic nie zobaczę ( chociaż z drugiej strony w wykazie majątku powiedział że osiąga dochód ok 1000 zł miesięcznie). Jednym słowem to oszust i do tego wie jak to robić.
Znam tego pana dobrze więc wiem że nie tędy droga.

Gdybym wiedział do kogo należy samochód to już by była jakaś dobra nowina.
systemowy jest off-line  
07-05-2019, 20:26  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Cytat:
Jeśli on spienięży sprzęt to komornikowi powie że pieniądze wydał na bieżące potrzeby, na bieżące życie.
Nie sądzę. Piszesz, że jest cwany, to raczej nie będzie tak blisko art. 300 kk się kręcił, bo pójdziesz do prokuratora. Wtedy będziesz miał podstawę - słabą, ale będzie.
Syphar jest off-line  
07-05-2019, 22:25  
mordall
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

realnie to chyba musisz gościa przeczekać. Poczekaj aż komornik sprawę umorzy i ponów sprawę za rok, dwa lata jak gość straci czujność i np podejmie pracę. Niestety w naszym wspaniałym kraju dłużnik może wierzycielowi śmiać się w twarz. Na tym etapie płacenie za kolejne czynności komornika nie ma za bardzo sensu.
mordall jest off-line  
07-05-2019, 22:41  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Cytat:
realnie to chyba musisz gościa przeczekać.
Wystarczy, że go "przydybie" na tym, że ten ze sprzedaży majątku na tym całym portalu pieniędzy nie ma. 300kk gotowy. I do prokuratora.

Cytat:
Na tym etapie płacenie za kolejne czynności komornika nie ma za bardzo sensu.
Tu akurat zgoda.
Syphar jest off-line  
08-05-2019, 08:44  
systemowy
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Zadzwoniłem do komornika. Ten wyznaczył termin wizyty na przyszły tydzień. Mam wątpliwości po tej rozmowie. Co w przypadku gdy Typka nie będzie na miejscu w ten dzień, co zrobi komornik. Jak doprowadzić do zajęcia tych rzeczy. Sprzęty już zniknęły z internetu ale on je ma bo podał w wykazie. Jak powinien zachować sie komornik?
systemowy jest off-line  
08-05-2019, 12:52  
Arystokrata20
Użytkownik
 
Posty: 371
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Pójdzie, dłużnika nie zastanie i wróci, a sprawę umorzy za jakiś czas jako bezskuteczną.
Arystokrata20 jest off-line  
08-05-2019, 13:44  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Winien zarządzić otwarcie pomieszczeń. Jednakże aby do tego doszło, zapewne bez zaliczki na asystę policji się nie obejdzie.
Syphar jest off-line  
08-05-2019, 17:02  
systemowy
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: dłużnik się uchyla od zapłaty' komornik opieszały?

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
Winien zarządzić otwarcie pomieszczeń. Jednakże aby do tego doszło, zapewne bez zaliczki na asystę policji się nie obejdzie.
No powinien, mi też się tak zdaję. Zaliczkę wpłaciłem już w chwili gdy wysłałem wniosek.
Poprzednio inny komornik nawet nie wszedł do mieszkania gdyż matka właścicielka nie wpuściła go tłumacząc, że syn przebywa z Zakładzie Karnym ( nie zmienia to faktu że był zameldowany w domu a ZK to jego miejsce zamieszkania jak już).

Obawiam się, że i tym razem będzie podobnie, komornik nie zastania dłużnika i nie wejdzie do mieszkania.
systemowy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Komornik, tytuł egzekucyjne a wierzyciel uchyla się od odebrania długu (odpowiedzi: 6) Z taką kuriozalną sytuacją jeszcze się nie spotkałem. Nigdy nie myślałem, że mogę być jej uczestnikiem. Otóż w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu...
§ Mąż uchyla się od zapłaty za telefon (odpowiedzi: 7) Na wstępie powiem tylko, że niektóre baby są głupie jak but. Ja jestem jedną z nich... Cóż... Sytuacja wygląda następująco: Mam męża. Od ponad...
§ firma uchyla się od zapłaty (odpowiedzi: 6) Witam proszę o pomoc w toczącej się sprawie, poniżej krótkie wprowadzenie: 1. klientka (jako firma) kupiła towar w sklepie online- towar...
§ Komornik uchyla swoje postanowienie. (odpowiedzi: 1) W 2010 r otrzymałem od komornika postanowienie o zakończonej egzekucji po zapłacie należności. Wczoraj otrzymałem od tego komornika postanowienie o...
§ Pracodawca uchyla się od zapłaty (odpowiedzi: 3) Witam, Mam problem,od 2 misiecy pracodawca- właściciel restauracji- nie zapłacił mi pensji. Przez miesiąc obiecywał uregulować dług podając...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:18.