Prawdopodobny komornik - Forum Prawne

 

Prawdopodobny komornik

Witam. W ostatnich miesiącach narobiłem sobie długu u dostawcy internetowego na około 3800 zł. Jestem pełnoletni ale mieszkam u rodziców. Mniej więcej poczytałem jak wygląda sytuacja z komornikiem ale mimo to są rozbieżności w niektórych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
13-05-2019, 12:19  
Sharimsejn
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Prawdopodobny komornik

Witam. W ostatnich miesiącach narobiłem sobie długu u dostawcy internetowego na około 3800 zł. Jestem pełnoletni ale mieszkam u rodziców. Mniej więcej poczytałem jak wygląda sytuacja z komornikiem ale mimo to są rozbieżności w niektórych sytuacjach. Nie posiadam stałego meldunku na dany adres, mimo że tu mieszkam.
1) Czy komornik w razie zgłoszenia od wierzyciela przychodzi tak po prostu od razu do mieszkania na zajęcie rzeczy czy może najpierw jest szansa na spotkanie by się jakoś dogadać?
2) Skoro mieszkanie nie jest moje i poza łóżkiem i szafą nic nie jest moje to nie licząc tych rzeczy rodzice mogą odmówić dalszej interwencji?
a) Niby czytałem, że może zabrać to co jest pod moim realnym władaniem ale to jest bardzo ogólne. Można równie dobrze powiedzieć, że połowa rzeczy jest moich bo wszyscy z tego korzystają jak np. rower. Wg. takie ogólnego prawa na większości rzeczy na być plakietka, że należy to do moich rodziców?
Ogólnie jestem gotów odpracować np. społecznie dany dług ale chciałbym wiedzieć czy moi rodzice mają się czego obawiać. Gdzie indziej czytałem, że jeśli komornik przyjdzie kiedy będą tylko moi rodzice to mogą go w ogóle nie wpuścić. Trochę się pogubiłem.
b) Inny przykład jaki czytałem to, że rodzice mogą złożyć wniosek, że nic do mnie tutaj nie należy i czynności będą zaniechane ale to też wiąże się z tym, że trzeba udowodnić, że tam są tylko ich rzeczy. Pokręcone.
c) Jeszcze inny przykład to taki, że nawet jak coś zajmie to mogą odzyskać poprzez oświadczenie ale to tez wiąże się z niby "udowadnianiem" co jest ich.
Sharimsejn jest off-line  
13-05-2019, 12:44  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Prawdopodobny komornik

1. Niekoniecznie, ale może tak być. To w praktyce zależy wyłącznie od wierzyciela - to on zleca komornikowi określone czynności. I to z nim powinieneś się dogadywać.
2. Mogą w zakresie swojego majątku i to nie tak wprost "odmówić", ale ostatecznie komornik widząc dowody własności odstąpi. To, co jest, a co nie jest Twoje nie zależy od tego co Ty na ten temat twierdzisz.
a. Nie plakietka, tylko dowód własności. Na przykład imienny dowód zakupu. O odpracowaniu społecznym nie ma mowy, bo to nie kara, tylko dług.
b. Jak wyżej, dowody własności. Nic w tym pokręconego.
c. Oświadczenie to trochę mało, dowody.

Nic w tym pokręconego, każdy może narobić długów, a jak przyjdzie komornik to "to nie moje, to żony/rodziców/kochanki/kolegi". Tak to nie działa... Bo jakby działało to nic nie dałoby się wyegzekwować.
Syphar jest off-line  
13-05-2019, 12:49  
Sharimsejn
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Prawdopodobny komornik

Ok rozumiem. Mimo to trochę dziwnie to skonstruowane bo kto trzyma paragony czy fakturę na sprzęt, na który nie ma już nawet gwarancji w razie awarii dajmy na to. Podsumowując wychodzi na to, że zawsze może wszystko zająć nawet w mieszkaniu osoby trzeciej i nic się z tym nie zrobi. Mimo, że jak pisałem jestem gotowy ponieść odpowiedzialność to jednak co mają zrobić osoby niepowiązane z tematem i się bronić przed tym? Ehh.
Sharimsejn jest off-line  
13-05-2019, 13:01  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Prawdopodobny komornik

Cytat:
Mimo to trochę dziwnie to skonstruowane bo kto trzyma paragony czy fakturę na sprzęt, na który nie ma już nawet gwarancji w razie awarii dajmy na to.
To już kwestia osoby, ja zwykle mam, nie wyrzucam. Faktury, nie paragony. Paragon nie jest imienny.

Cytat:
Podsumowując wychodzi na to, że zawsze może wszystko zająć nawet w mieszkaniu osoby trzeciej i nic się z tym nie zrobi.
Nie do końca trzeciej, bo zdaje mi się, że tam mieszkasz...

Cytat:
Mimo, że jak pisałem jestem gotowy ponieść odpowiedzialność to jednak co mają zrobić osoby niepowiązane z tematem i się bronić przed tym?
Zapłacić, dogadać się z wierzycielem...
Syphar jest off-line  
13-05-2019, 13:11  
Sharimsejn
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Prawdopodobny komornik

Jedyne faktury jakie posiadają moi rodzice są na na laptopa taty i ich meble pokojowe. Reszta rzeczy jak lodówka czy pralka została zakupiona jakiś czas temu z mieszkaniem od poprzednich właścicieli więc to też jest ok ale jest pełno innych rzeczy jak odtwarzacz, sprzęty domowe i inne na które mało kto bierze faktury jako osoba fizyczna bo po co skoro z paragonem też można iść i załatwić. To nie tyle kwestia osoby co sytuacji, która nie wymaga faktur do gwarancji itp.

Ogólnie punkt z mieszkaniem pod danym adresem też jest ciekawy. Czyli, że rodzice mają mnie wyrzucić na próg żeby komornik się od nich odczepił? Na to wychodzi.
Sharimsejn jest off-line  
13-05-2019, 13:14  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 9.818
Domyślnie RE: Prawdopodobny komornik

Wakacje niebawem, wystarczy iść do pracy i spłacić.
LLawyer jest off-line  
13-05-2019, 13:25  
Sharimsejn
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Prawdopodobny komornik

Cytat:
Napisał/a LLawyer Zobacz post
Wakacje niebawem, wystarczy iść do pracy i spłacić.
Wiem wiem. Tyle, że nie zarobię w sumie 4 tys. w ciągu miesiąca, a w takim czasie spodziewam się, że może się pojawić.
Obawiam się tylko, że może nie zgodzić na rozłożenie na raty bo też czytałem, że dług powinien był być zapłacony wcześniej i raty to kwestia dogadania się z wierzycielem i komornik ma to gdzieś.

W ogóle fajnie jakby ktoś napisał z własnej autopsji
Sharimsejn jest off-line  
13-05-2019, 15:22  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Prawdopodobny komornik

Tutaj każdy raczej pisze z autopsji, choć może niekoniecznie po stronie, po której Ty się znajdujesz. A z tym, kiedy komornik przychodzi, czy przychodzi - to naprawdę zależy od komornika i wierzyciela. Ale jak komornik jest "leniwy" a wierzyciel się uprze, to komornika zmieni i doprowadzi do egzekucji z ruchomości mimo, że obecnie jest to ciężka sprawa.

Cytat:
dług powinien był być zapłacony wcześniej i raty to kwestia dogadania się z wierzycielem i komornik ma to gdzieś.
On nie tyle ma gdzieś, co ma obowiązek stosować się do wniosków wierzyciela, a dogadanie się z dłużnikiem bez udziału tegoż jest niczym innym jak samowolką, za którą może ponieść konsekwencje. Zastanów się więc dlaczego komornik miałby ryzykować?
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ prawdopodobny spadkobierca (odpowiedzi: 1) witam. zmarł mój ojciec i zostało po nim auto warte ok. 5tyś zł.dziedziczę je razem z bratem,ale dowiedziałem się od kuzynki że mój ojciec miał...
§ Prawdopodobny zwrot FA? (odpowiedzi: 0) Witam, złożyłem wniosek o FA do MOPSu w 2015 roku, brałem pieniądze do września 2016r. Ale wyszła afera bo we wniosku napisałem że mój tata jest...
§ Prawdopodobny oszust z olx (odpowiedzi: 3) Witam! Moja dziewczyna wielokrotnie zamawiała przez portal olx w celu kupowania różnych używanych rzeczy i nigdy nie było żadnego czasu, aż do...
§ Prawdopodobny błąd lekarski (odpowiedzi: 9) Witam, Jeżeli zamieściłem temat w błędnym poście, to proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu. Mianowicie sprawa jest tego typu, iż mojej...
§ Allegro - prawdopodobny oszust (odpowiedzi: 2) Witam Chcialbym pozyskac porade co mam zrobic z pewnym uzytkownikiem allegro. Szukalem pompy paliwa do swojego samochodu. Owa pompa oryginalna w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:36.