Komornik - Powiew komuny - Forum Prawne

 

Komornik - Powiew komuny

Witam, Po dwóch latach wypłynęło mi lekkie zadłużenie za internet o którym nie wiedziałem. Miesiąc temu dostałem pismo od komornika. Wszystko jest przejrzyste, jednakże zadzwoniłem do kancelarii w celu ustalenia ostatecznego stanu zadłużenia. No i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
02-08-2019, 18:44  
DisguisedSausage
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Komornik - Powiew komuny

Witam,

Po dwóch latach wypłynęło mi lekkie zadłużenie za internet o którym nie wiedziałem. Miesiąc temu dostałem pismo od komornika.
Wszystko jest przejrzyste, jednakże zadzwoniłem do kancelarii w celu ustalenia ostatecznego stanu zadłużenia.
No i się zaczęło, czułem się jakbym rozmawiał z Januszem na giełdzie, starając się kupić 20 letniego Opla.
Najpierw usłyszałem 600 zł, gdy mu powiedziałem jaką kwotę mam na pismie i na zajęciu egzekucyjnym na koncie bankowym to zjechał do 500, ale NIGDY nie wymienił dokładnej kwoty jaką mam zapłacić o co prosiłem kilkukrotnie.


W związku z powyższym postanowiłem wpłacić kwotę taką jaka miałem na pismie uwzględniając przy tym odsetki (3gr dziennie)
W ciągu tygodnia od otrzymania pisma wpłaciłem 200zł, miesiąc póżniej kolejne 260 z hakiem.

Minął ponad tydzien, a egzekucja na koncie bankowym nadal nie znikała, więc zadzwoniłem do kancelarii i usłyszałem, że mam do zapłaty JESZCZE 117 zł, mówi, że to ta opłata stosunkowa i powołuje się na jakieś ustawy, których chyba sam nie rozumie.
Cwaniak niesamowity bo nigdy nie przedstawił się imieniem i nazwiskiem, teraz bardzo żałuję, że tego nie wymagałem. Zaczął się wypierać, że kiedykolwiek z nim rozmawiałem, a już pod koniec mówił o sobie w trzeciej osobie
Tę rozmowę z nim mam nagraną.

No więc, z tego co wyczytałem, opłata stosunkowa to 10% egzekwowanej sumy, lecz nie może być mniejsza niż 200zł, chyba, że dłużnik w ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji wpłaci komornikowi część lub całość kwoty, wtedy opłata stosunkowa wynosi 150zł.
Skoro w ciągu tygodnia wpłaciłem 200 zł to wydaje mi się, że ta zasada ma tutaj zastosowanie i realnie powinienem był wpłacić ok. 410zł

W takim razie wpłaciłem mu już o 50zł za dużo, a ten woła o dodatkowe 117

Chcę złożyć na niego skargę do sądu, bo już nie chodzi o te 100zł tylko o sam fakt betoniarstwa i próby oszustwa, jednakże z tego co czytałem skargę złożyć można w ciągu tygodnia od otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji (?) Nie bardzo rozumiem i mam nadzieję, że jestem w błędzie. Druga sprawa, jeśli już złożę tę skargę, za którą opłata wynosi 50zł, to czy mogę wymagać zadośćuczynienia ze strony komornika, gdyż "błąd" leży po jego stronie, a ja zmuszony się od tego odwoływać ponoszę straty materialne.

Jak wygląda przebieg takiej sprawy po złożeniu skargi i czy można to wykonać w pełni drogą elektroniczną?

Dziękuję za każdą pomoc, pozdrawiam!
DisguisedSausage jest off-line  
03-08-2019, 21:31  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.092
Domyślnie RE: Komornik - Powiew komuny

Spraw egzekucyjnych nie załatwia się na telefon. I tak masz szczęście, że w ogóle ktoś chciał z tobą rozmawiać przez telefon na temat twojego zadłużenia.

Przeczytaj uważnie co masz w zawiadomieniu: "szacunkowa opłata stosunkowa 200 zł", co wcale nie oznacza że ona będzie właśnie taka. Poczytaj ustawę z 2018 r. o kosztach komorniczych a dokładnie art.27 i 28. Tam masz jasno napisane jaką opłatę zapłacisz i w jakiej wysokości i w jakich okolicznościach. Oprócz opłaty obciążają cię również wszystkie wydatki gotówkowe w sprawie a niejednokrotnie wynoszą one nawet 100-200 zł. Skargę możesz złożyć ale nie na przebieg postępowania ale na konkretną czynność w postaci ustalenia kosztów pobranych w sprawie. Oczywiście trzeba dokonać analizy pobranych kosztów i dopiero podjąć decyzję o zaskarżeniu kosztów. Skarga do sądu kosztuje 50 zł i nie zawsze się ją wygrywa. Trzeba dobrze znać akta sprawy, zasady pobierania kosztów i wartość świadczenia aby skutecznie podważyć postanowienie komornika. Jeśli spłacisz całość do 30 dni od doręczenia zawiadomienia to rzeczywiście opłata wyniesie 150 zł. Jak już wskazałem wyżej opłata to nie wszystko. Dochodzą wydatki gotówkowe, które musisz zwrócić komornikowi. Katalog wydatków jest w art.6 cyt. wyżej ustawy.

Z tego co piszesz wynika że rozłożyłeś sobie spłatę na dwie raty. Jeśli druga rata wpłynęła po miesiącu od odebrania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji to komornik naliczy ci nie 150 zł ale 200 zł opłaty i będzie to słuszne. Być może pozostałe 117 zł generują powstałe w toku egzekucji wydatki gotówkowe a samo zapytanie do ZUS kosztuje ok. 41 zł i np. 5 listów poleconych po 6 zł to kolejne 30 zł.
Krispl jest off-line  
04-08-2019, 16:54  
DisguisedSausage
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Komornik - Powiew komuny

@Krispl Dzięki za odpowiedź!

Tak, wpłaciłem w dwóch ratach, pierwsza 200zł w ciągu ~1 tygodnia od otrzymania powiadomienia o egzekucji, druga - 260zł, miesiąc póżniej. Piszesz, że jeśli spłaciłbym całość w ciągu 30dni to opłata wyniosłaby 150zł, jednak ustawa mówi o całości lub części egzekwowanej kwoty. Jeśli dobrze rozumiem to opłata stosunkowa powinna wynieść 150zł, gdyż część zadłużenia pokryłem w terminie 30 dni.

Art. 27
Cytat:
2. Jeżeli dłużnik, w terminie miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, wpłaci do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy całość lub część egzekwowanego świadczenia, komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 3% wartości wyegzekwowanego w ten sposób świadczenia.
Art. 28
Cytat:
1. Jeżeli dłużnik spełnił świadczenie w sposób i terminie, o których mowa w art. 27 opłata w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych ust. 2, opłata minimalna od tak zaspokojonego świadczenia wynosi 150 złotych.
Oczywiście brałem pod uwagę jakieś dodatkowe, "ukryte" opłaty, dlatego po tym wszystkim wykonałem do niego telefon by dowiedzieć się za co dokładnie jest to 117zł, odpowiedź jaką kilkukrotnie otrzymałem to - "opłata stosunkowa"

Czyli mamy tak:
~210zł należność dla wierzyciela (w tym odsetki)
koszty sądowe 30zł
koszty zastępstwa prawnego 22zł
Razem mamy 260zł z hakiem + opłata stosunkowa 150zł = 410zł (choć wpłaciłem już ponad 460)
Po prostu mi się to nie dodaje.

Na zdjęciu które wysłałem mamy też pkt. 6
"koszty doręczenia korespondencji, oraz inne wydatki gotówkowe o których mowa w art. 7 ustawy o kosztach komorniczych"

No dobrze, więc pomińmy fakt, że mówił mi o opłacie stosunkowej, a dodatkowe koszty wygenerowane zostały z ww. punktu. Czy nie powinienem otrzymać pełnego zestawienia kosztów? Bo to dla mnie jakaś afryka, że komornik sobie mówi ile chce, a ja mam mu grzecznie wpłacać, nie mając pojęcia czy rzeczywiście takie koszty poniósł. Czy mam tutaj jakieś pole manewru?

Druga sprawa jest taka, że albo wierzyciel, albo komornik mają po prostu burdel w papierach bo własnie dostałem fakturę (od dostawcy u którego miałem dług) ze zwrotem 58zł wychodzi na to, że wysłał im za dużo.

Zapewne zakończę to wpłatą tych 117zł bo szkoda się szarpać z hieną o grosze, ale mimo wszystko jestem ciekaw czy mogę podjąć jakieś konkretne działania, jak na przykład wniosek o przedstawienie pełnych kosztów jakie poniósł komornik w trakcie postępowania itp.
Po prostu nie podoba mi się fakt, że dostaję konkretną sumę do zapłaty, a potem okazuje się, że chcą jeszcze ~25% (117zł) więcej od wpłaconej już kwoty.

Pozdrawiam
DisguisedSausage jest off-line  
04-08-2019, 22:26  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.092
Domyślnie RE: Komornik - Powiew komuny

Jeśli wpłacisz do 30 dni całość świadczenia wraz z kosztami to opłata egzekucyjna stosunkowa wyniesie 3 % nie mniej niż 150 zł. Jeśli wpłacisz część do 30 dni to od tej części zapłacisz 3 % a od pozostałej już 10 % i cała opłata nie może być wtedy mniejsza niż 200 zł. "Promocyjny" w opłatach jest tylko pierwszy miesiąc. Tak skonstruowano nową ustawę o kosztach komorniczych. Wysokości wydatków gotówkowych z góry nigdy komornik ci nie poda gdyż powstają one w toku sprawy, niejako z dnia na dzień. Są to listy, płatne zapytania o majątek dłużnika do wszystkich urzędów, KW, US, ZUS, banków, spółdzielni mieszkaniowych itd.

Zapłać resztę komornikowi i wtedy zakończy on postępowanie egzekucyjne wydając postanowienie o pobranych od ciebie kosztach w trybie art.770 KPC. Będziesz miał postanowienie - zamieść je na forum i wtedy podyskutujemy czy ty masz rację czy też komornik ma rację. Poza tym nie używaj określeń typu "hiena" bo następnym razem nikt ci nie pomoże na tym forum. Sprawa do komornika trafia po tym jak ktoś nie chce realizować orzeczenia sądowego w sposób dobrowolny i bez przymusu. Komornik sądowy jako funkcjonariusz państwowy na służbie wykonuje tylko konstytucyjne prawo wierzyciela do sądu. Charytatywnie nikt pracy nie będzie wykonywał. To ustawodawca wycenił pracę komornika i raczej wątpię aby ktoś, kto po 9 latach nauki i praktyki został wreszcie komornikiem chciał z powodu zawyżenia kosztów o 100 zł stracić swoją posadę.
Krispl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Emerytura za prace w czasach komuny (odpowiedzi: 13) Witam, Nie wiem czy to odpowiedni dział ale proszę o poradę. Chce opisać przypadek mojego ojca. Jest to człowiek już leciwy bo 78 letni. Pracę...
§ Odszkodowanie za odebrane gospodarstwo za komuny (odpowiedzi: 0) W roku 1976 zostało odebrane mojej matce gospodarstwo 6 hektarów decyzją naczelnika gminy ... po dwudziestu latach ubiegania się o zwrot tego...
§ Kamienica w Szopienicach odebrana za komuny (odpowiedzi: 1) Witam to mój pierwszy post. Dziś dowiedziałam się że moja prababcia miała kiedyś całą kamienice gdzieś na Szopienicach (jak pojadę tam z tatą to...
§ Ziemia zabrana za komuny (odpowiedzi: 4) Witam i błagam o pomoc. Moi dziadkowie posiadali sporą część ziemi na której stał dom w roku 1986 Urząd Miasta lub komuna jak nazywa to moja rodzina...
§ Odzyskanie nieruchomosci odebranych za komuny (odpowiedzi: 2) moi dziadkowie mieli ziemie z ktorej ich usunieta po wojnie poniewaz babcia byla niemka od czego zaczac bo nie mama zadnych dokumentow ani nie znam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:02.