Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!! - Forum Prawne

 

Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

Witam, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą, o pomoc w niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej niespodziewanie się znalazłem po powrocie z urlopu, na który zostałem zmuszony się udać w wyniku utraty pracy. A mianowicie, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
09-08-2019, 15:21  
PanMijagi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Witam,

zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą, o pomoc w niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej niespodziewanie się znalazłem po powrocie z urlopu, na który zostałem zmuszony się udać w wyniku utraty pracy.

A mianowicie, ponieważ nie jestem w stanie przeprowadzić jakiejkolwiek operacji moją kartą płatniczą, skierowałem się do banku, żeby ustalić przyczynę problemu, gdzie poinformowano mnie, że rachunek został zablokowany na wniosek komornika!!!
Dodam, że jestem przykładnym i uczciwym obywatelem bez żadnych zobowiązań i nigdy nie miałem do czynienia z podobną sytuacją, stąd mój szok i niedowierzanie. Niestety po otrzymaniu kopii informacji od pani z banku (link poniżej), okazuje się, że to sprawa z przed 19 lat!!!Po dodzwonieniu się do komornika, który prowadzi sprawę dowiedziałem się jedynie, że zablokowanie konta jest spowodowane niezapłaceniem mandatu karnego za przejazd pociągiem bez ważnego biletu, kwota łączna to ponad 1000zł. Jednak ze względu na, to że na koncie nie było środków, obecnie skierowano zapytanie do ZUS w celu wskazania mojego adresu celem zajęcia mienia?!

Zapytałem komornika o to, na jakiej podstawie dokonał zajęcia? Skoro przez 19 lat, wierzyciel, sąd i komornik nie poinformowali mnie, że toczy się wobec mnie postępowanie. W tym czasie dwukrotnie zmieniłem miejsce zamieszkania, a zdaniem komornika cała korespondencja trafiała na stary adres, a ponieważ dwukrotnie zostało niedostarczone, to w świetle prawa zostałem, o tym poinformowany!!!

Obecnie zostałem bez pracy, środków do życia i na dodatek z komornikiem na karku. Stąd moja wielka prośba o pomoc, ewentualnie odpowiedź na pytania:

1. Czy mogę ingerować w sprawie, o której oficjalnie nie zostałem poinformowany, nie posiadam o niej żadnych informacji za wyjątkiem załączonej informacji z banku? Czy obowiązują mnie jakieś terminy?

2. Czy z uwagi na okres czasu (19 lat), który upłynął od rzekomego wykroczenia, którego notabene sobie nie przypominam, sprawy nie należy traktować jako przedawnionej?

3. Czy sąd, komornik, wierzyciel mogą prowadzić wobec kogokolwiek, jakiekolwiek sprawy, nie informując go, o tym? Przecież nie miałem nawet możliwości odwołania się od wyroku?!

4. Jak należy rozumieć to, że zapadł wyrok sądu w dniu 04.12.2001 opatrzony klauzulą wykonalności z 16.11.2010 - czyli 9 lat (oczywiście nie zostałem, o tym poinformowany i nie wyegzekwowano długu), a nagle po upływie 18 lat
i baraku jakichkolwiek czynności w sprawie nadaje się kolejną klauzulę wykonalności z dnia 29.10.2018, naturalnie tradycyjnie nie informując mnie, o tym?

5. Dlaczego nikt nie zadał sobie trudu, żeby ustalić moje miejsce zamieszkania, żeby poinformować mnie o sprawie. A bez problemu i żadnego uprzedzenia komornik potrafi ustalić mój nr rachunku i go zablokować? I w ogóle, czy te działania są zgodne z prawem?

6. Ile czasu komornik może blokować rachunek? Czy gdy komornik wyegzekwuje dług pozostałe środki będą natychmiast odblokowane?

7. Czy istnieje możliwość zawarcia ugody w tej sprawie? Co zrobić, do kogo się zwrócić?

Z góry serdecznie dziękuję wszystkim za wyrozumiałość i okazaną pomoc.

Żeby zapoznać się z załącznikiem, należy najechać kursorem na ikonę załącznika (to ta rozerwana kartka) nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "pokaż obraz". Niestety nie poradziłem sobie z załączeniem dokumentu w inny sposób, za co bardzo przepraszam.
PanMijagi jest off-line  
09-08-2019, 20:33  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.124
Domyślnie RE: Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

Komornik dokonuje zajęcia na wniosek wierzyciela i w oparciu o orzeczenie sądowe.

Masz na zajęciu oznaczenie sądu wydającego orzeczenie i jego sygnaturę ?
Krispl jest off-line  
09-08-2019, 21:02  
mpn103
Stały bywalec
 
Posty: 672
Domyślnie RE: Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

Komornik nie może blokować rachunku.
Istnieje coś takiej jak "kwota wolna od zajęcia"
Więc bank coś spartolił.
mpn103 jest off-line  
10-08-2019, 13:09  
PanMijagi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

Krispol, tak jest oznaczenie sądu i sygnatura akt, na kopii zawiadomienia o zajęciu, którą dała mi pani z banku. Jednak od Komornika nie otrzymałem żadnej informacji. Myślę, że ponieważ upłynęło sporo czasu pewnych rzeczy mogę już nie pamiętać. Z tego też powodu, muszę chyba skierować pierwsze kroki do sądu z wnioskiem o udostępnienie akt sprawy. Może faktycznie w 2001 r. otrzymałem wyrok sądu, coś nawet sobie przypominam, że chyba kiedyś, gdy robiłem porządki prawdopodobnie wywaliłem, coś takiego do śmieci. Ale tych klauzul wykonalności z 2010 i 2018 oraz jakichkolwiek upomnień nie otrzymałem, więc nie wiem już, czy ten fakt może być podstawą do umorzenia sprawy ewentualnie przywrócenie terminu?
PanMijagi jest off-line  
10-08-2019, 13:13  
PanMijagi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

mpn103: Dowiedziałem się w międzyczasie, że bank zablokował cały rachunek, a ponieważ to PKO SA, kwotę wolną mogę wypłacić tylko raz w miesiącu w placówce banku.
PanMijagi jest off-line  
12-08-2019, 17:38  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.124
Domyślnie RE: Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

Dług nie jest przedawniony nawet gdyby nie był w egzekucji. 2001 r. + 10 lat na nadanie klauzuli. Klauzula nadana w 2010 więc przed upływem 10 lat. Potem prawdopodobnie nastąpiła sprzedaż długu nowemu podmiotowi i ten występuje do sądu o klauzulę na siebie znowu w okresie 10 lat od ostatniej klauzuli. Wszczęta egzekucja a zatem nie biegnie przedawnienie.
Klauzulę nadaje się na wniosek wierzyciela i bez informowania o tym fakcie dłużnika.


"Może faktycznie w 2001 r. otrzymałem wyrok sądu, coś nawet sobie przypominam, że chyba kiedyś, gdy robiłem porządki prawdopodobnie wywaliłem, coś takiego do śmieci."

Gratulacje, w nagrodę teraz zapłacisz dodatkowo odsetki koszty adwokata w egzekucji oraz koszty komornika - minimum 150 zł + wydatki gotówkowe.
Krispl jest off-line  
13-08-2019, 11:10  
DarthPaulus
Stały bywalec
 
Posty: 1.531
Domyślnie RE: Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

Postanowienia o nadaniu klauzuli nie doręcza się dluznkowi. Dłużnik dowiaduje się o nadaniu klauzuli od komornika przy pierwszym wszczęciu egzekucji na podstawie tak powstałego tytułu wykonawczego i ma termin na wniesienie zażalenia na klauzulę liczony od odebrania zawiadomienia o wszczęciu. Powinno to być wszytko napisane w pouczeniach do zawiadomienia o wszczęciu.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
DarthPaulus jest off-line  
14-08-2019, 16:26  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.124
Domyślnie RE: Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności po 19 latach!!! Prośba o PILNĄ POMOC!!!

Dodam tylko że odsetki powyżej 3 lat są przedawnione. Można je kwestionować jako przedmiot egzekucji.
Krispl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zawiadomienie o cesji wierzytelności, a zawiadomienie o zajęciu tej wierzytelności (odpowiedzi: 10) Witam i proszę o pomoc w rozwikłaniu takiego problemu: Dłużnik (nazwijmy go dłużnikiem_1) wygrywa sprawę przeciwko sądowi który był dla tego...
§ Zawiadomienie o wszcześciu egzekucji i zajęcie wierzytelności po 9 latach (odpowiedzi: 3) Bardzo proszę o pomoc, bo śmierdzi mi tu naciągactwem. Odebrałam dzisiaj pismo od komornika, które zawiera: 1. pismo przewodnie do dłużnika 2....
§ Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności... (odpowiedzi: 4) Witam, rok temu dostałem mandat, za który nie zapłaciłem (nieświadomie). Miałem wtedy 18 lat, nie pracowałem jeszcze, a więc rodzice mnie...
§ zajęcie wierzytelności - prośba o pomoc (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, pytanie: czy można wnosić o nadanie klauzuli na rzecz innego wierzyciela wyrokowi wydanemu p-ko gminie na podstawie zaświadczenia...
§ Zajęcie wierzytelności - prośba o pomoc (odpowiedzi: 5) Witam, jak w temacie, w roku ubiegłym zmieniłem adres zamieszkania i właśnie na stary adres dostałem list polecony od komornika J.Bogiela w sprawie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:26.