Zadłużone mieszkanie i perypetie z komornikiem - Forum Prawne

 

Zadłużone mieszkanie i perypetie z komornikiem

Witam serdecznie. Tak mi się w życiu wydarzyło, że mam na głowie "nie swój" dług. Mieszkałem w dość potężnie zadłużonym mieszkaniu, po 18-tce jeszcze 13 miesięcy w nim mieszkałem, potem nastąpiła eksmisja i zostaliśmy przeniesieni ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
04-11-2020, 08:19  
Impostor
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zadłużone mieszkanie i perypetie z komornikiem

Witam serdecznie.

Tak mi się w życiu wydarzyło, że mam na głowie "nie swój" dług. Mieszkałem w dość potężnie zadłużonym mieszkaniu, po 18-tce jeszcze 13 miesięcy w nim mieszkałem, potem nastąpiła eksmisja i zostaliśmy przeniesieni do lokalu socjalnego.

Dziś mam 23 lata, teraz już wiem o tej sprawie, bo długi czas nie byłem świadom (eksmisja mi została wytłumaczona przeprowadzką, co z uwagi na okoliczności było dla mnie sensowne).

Mój dług (przynajmniej u jednego konkretnego komornika, o którym tu mowa) wynosi 21 tysięcy złotych (z czego główny dług to 13 tysięcy, reszta to odsetki i te wszystkie dodatkowe opłaty). W lipcu rozpocząłem pracę na Umowę Zlecenie, ale że nie był to pełny miesiąc to zarobiłem lekko ponad tysiąc. Następna wypłata była już większa, przekroczyła kwotę wolną od zajęć (1950), bo 2500zł.

W tym samym tygodniu dostałem pismo od komornika by złożyć wyjaśnienia. Pojechałem się z nim spotkać. Podałem wszelkie dane, które ode mnie chciał. Ugadaliśmy się na spłatę 700zł miesięcznie (co było więcej niż mógłby zabierać) 12. dnia miesiąca. Wypłatę otrzymałem dziesiątego - pomniejszoną o 750zł (200zł poniżej kwoty wolnej od zajęć) - tu pierwsze niezrozumienie z mojej strony - miał czekać na przelew, a i tak wziął sam, poza tym więcej niż się umawialiśmy, ale przełknąłem to.

Dziś, tj. 03.11.2020, odbieram awizo z Poczty - informacja o tym, że zajęcie siada bezpośrednio na pracodawcy. Nie powiem, wkurzyło mnie to, bo chciałem to załatwiać ugodowo, ale z tego co już się dowiedziałem trafiłem na najwiekszego ##### w moim mieście.

W związku z tym mam parę pytań:
- Czy działania komornika są spójne, "legalne"?
- Co można z tym zrobić, jakoś dogadać się?

Poza tym z tego co wyczytałem wiem, że może lepiej by było, jakbym się bezpośrednio dogadał z Urzędem Miasta, im spłacał ten dług, wtedy mogliby podobno umorzyć odsetki, a i koszty komornicze by zniknęły. Ale się nie znam, dlatego proszę Was o jakiekolwiek rady.
Impostor jest off-line  
07-11-2020, 08:44  
Arystokrata20
Stały bywalec
 
Posty: 440
Domyślnie RE: Zadłużone mieszkanie i perypetie z komornikiem

Tak, działania komornika są legalne. Każda wpłata dłużnika jest wpłatą dobrowolną. Nie istnieje instytucja ugody z komornikiem, egzekucja to przymus.

Jak dogadasz się z urzędem miasta to faktycznie może umorzyć część zadłużenia, najprędzej odsetki, ale nie zawsze wierzyciel jest na tyle łaskawy.

Kosztów komorniczych już nie unikniesz i finalnie poniesiesz dokładnie takie same, czy spłacisz całość wierzycielowi czy w kancelarii komornika.
Arystokrata20 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z komornikiem który chce ściągnąć zadłużenie które zostasło już spłacone ie (odpowiedzi: 5) Witam mój problem polega na tym iż byłam zadłużona w vangius bank w kwocie 1100zł było to w 28.08.2014r w między czasie firma kruk próbowała...
§ Kupno mieszkania z zadłużeniem i komornikiem (odpowiedzi: 2) Witam! Znalazlem bardzo ciekawą na pierwszy rzut oka ofertę kupna mieszkania. Problem jest jednak w tym, że w III rozdziale księgi wieczystej...
§ Chęć spłaty zadłużenia a problem z komornikiem i odsetkami. (odpowiedzi: 5) Witam Piszę w Sprawie moich teściów, ponieważ mają spory problem i już nie mają do kogo się z tym zwrócić. W pierwszej kolejności opiszę sytuację...
§ Cy jeżeli chcę wynająć mieszkanie z zadłużeniem przejmuję zadłużenie?? (odpowiedzi: 9) Witam:) proszę powiedzcie mi czy chcący wynająć mieszkanie które były najemca zadłużył ja będę musiała te długi przejąć?? czy po prostu mogę poprosić...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:28.