Niespodziewane zajęcie konta - Forum Prawne

 

Niespodziewane zajęcie konta

Dzień dobry, Rozwinęła się dziś w moim życiu dość ciekawa sytuacja. Otóż otrzymałem z jednego ze swoich banków powiadomienie, że nastąpiło na nim zajęcie komornicze na kwotę kilku tysięcy złotych. W tym momencie wypadało by ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
06-11-2020, 09:59  
PeterY
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Niespodziewane zajęcie konta

Dzień dobry,

Rozwinęła się dziś w moim życiu dość ciekawa sytuacja. Otóż otrzymałem z jednego ze swoich banków powiadomienie, że nastąpiło na nim zajęcie komornicze na kwotę kilku tysięcy złotych.

W tym momencie wypadało by powiedzieć, że od około pięciu lat przebywam za granicą i choć odwiedzałem w tym czasie ojczyznę kilka razy to nie wydarzyło się przy tych okazjach nic co mogło by wygenerować jakieś zadłużenie (t.j. nie dostałem w tym czasie np. mandatu itp.). Ponadto komornik odpowiedzialny za egzekucję pracuje w moim rodzinnym mieście, zakładam zatem, że sprawa dotyczy mojego 'rodzinnego' adresu, którym nie posługuję się (nie jestem także zameldowany) od co najmniej 12 lat.

Nie jestem też człowiekiem, który generuje długi. Zdarzyło mi się raz w życiu dostać mandat, który zapłaciłem następnego dnia. Jako student dostałem też jakieś kary za jazdę bez biletu ale również te były regulowane w terminie i to zawsze tym pozwalającym na zapłacenie jak najmniejszej kwoty (t.j. nie dłużej niż 7 dni).

Próbowałem dziś skontaktować się z komornikiem ale ten odbiera telefony tylko od poniedziałku do czwartku więc nie wiem jeszcze kto jest w sprawie wierzycielem i z jakiego to wszystko jest tytułu.

W Polsce posiadam dwa konta bankowe i na obu jest zajęcie komornicze. Jedno konto jest moje i nie następują na nie praktycznie żadne wpływy i jest 'puste'. Drugie konto jest wspólne z żoną i jedyne wpływy na nie są żony.

Komornik przyjął kwote wolną od zajęcia w wysokości 1950 PLN.

Mam następujące pytania w tej całej sprawie:

1. W jaki sposób mogę uchronić wpływy żony na wspólne konto od egzekucji? Następują one z tytułu wynajmu nieruchomości i nie przekraczają kwoty wolnej od zajęcia.

2. Czy mogę coś jeszcze zrobić w tej sprawie skoro komornik zajął już konto? Zakładam, że potrzebny jest do tego jakiś wyrok sądu. Czy mogę wynająć kancelarię i w jakiś sposób wystąpić o kasację tego wyroku lub ponowne rozpatrzenie sprawy? Przepraszam, nie znam się na nomenklaturze.

3. W związku z tym od jak dawna nie ma mnie w kraju i jak długo nie posługiwałem się tym adresem podejrzewam, że ta cała sparawa to albo jakieś oszustwo (fałszywy wierzyciel albo ktoś wziął jakiś kredyt na moje dane) albo faktycznie coś z młodości ale prawdopodobnie przedawnione. Czy sąd wydał by niekorzystny dla mnie wyrok widząc, że dług jest przedawniony?

Przepraszam za długą wiadomość. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
PeterY jest off-line  
09-11-2020, 12:56  
PeterY
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Niespodziewane zajęcie konta

Dzień dobry,

W dniu dzisiejszym udało mi się dodzwonić do pana komornika. Muszę przyznać, że jak na pierwszy kontak z komornikiem w życiu jestem bardzo mile zaskoczony.

Okazuje się, że wierzycielem w sprawie jest uczelnia wyższa, na którą w istocie uczęszczałem. Od komornika dostałem informację, że sprawa dotyczy nieopłaconego czesnego za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2007.

Podczas rozmowy odniosłem wrażenie, że pan komornik sam zasugerował, że sprawa być może jest przedawniona. Bez pytania powiedział mi, że data wymagalności w tym wypadku wynosi 01/04/2007, 01/05/2007 oraz 01/06/2007 i wytłumaczył, że kancelaria nie bada słuszności zaistnienia długu a jedynie wykonuje polecenia.

Czy ww. informacja dot. dat wymagalności (przeszło 13 lat temu) jest wystarczającą aby stwierdzić, że sprawa jest przedawniona? Jeśli nie to jakich konkretnie informacji/dat potrzebowali by Państwo aby móc to stwierdzić?
PeterY jest off-line  
13-11-2020, 12:56  
PeterY
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Niespodziewane zajęcie konta

Dzień dobry. Mam dodatkowe informacje w sprawie:

1. Daty wymagalności rat czesnego to tak jak napisałem wcześniej 01/04, 01/05 oraz 01/06, rok 2007.

2. Tytuł wykonawczy (prawomocny Nakaz Zapłaty Sądu) jest z dnia 13 kwietnia 2017.

Czy to oznacza, że dług nie jest przedawniony?
PeterY jest off-line  
13-11-2020, 18:39  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 22.928
Domyślnie RE: Niespodziewane zajęcie konta

Najprawdopodobniej nieprzedawniony.
Licz nie do dnia wydania nakazu zapłaty, ale do dnia wniesienia pozwu.
Kanas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zajęcie konta bankowego regularne płacenie, a rosnąca kwota zajęcia (odpowiedzi: 5) Tak jak w temacie mam zajęte konto bankowe wpłacam regularnie daną kwote, która ustaliłam z komornikiem, wczesniej pomniejszała mi się kwota zajęta,...
§ Zajęcie konta, a zmiana właściciela konta. (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, potrzebuje od was rady, dzisiaj dostałem wypłatę i poszedłem do bankowego okienka wybrać pieniądze, gdyż od dłuższego czasu miałem...
§ Zajętość wynagrodzenia za pracę a zajętość konta z wolną od potrąceń kwotą (odpowiedzi: 4) Witam,mam pytanie,czy komornik może zajac konto bankowe na które wpływa tylko część wypłaty wolna od zajęcia komorniczego?Z mojej wypłaty część...
§ Zajęcie konta a osoba upoważniona do konta (odpowiedzi: 5) Witam Posiadam konto bankowe do którego upoważniona jest moja mama, ostatnio dostała od komornika wezwanie do zapłaty za jakiś zaległy abonament....
§ Niespodziewane zajęcie komornika (odpowiedzi: 4) Witam Bardzo proszę o radę i pomoc. Dzisiaj dostałam mocno "okrojoną" wypłatę. SZOK! - prawie 1/3 Zadzwoniłam do swoich płac. Dostałam info że mam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:36.