Podwójne zajęcie należności z tego samego tytułu. - Forum Prawne

 

Podwójne zajęcie należności z tego samego tytułu.

Miesiąc temu, na moim koncie bankowym pojawiła się blokada na kwotę 860 zł, tytułem egzekucji komorniczej. Kilka dni później bank zrealizował to zajęcie i przelał na konto komornika całą kwotę, a ja uznałem sprawę za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
06-10-2022, 08:42  
Pawdar
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Podwójne zajęcie należności z tego samego tytułu.

Miesiąc temu, na moim koncie bankowym pojawiła się blokada na kwotę 860 zł, tytułem egzekucji komorniczej. Kilka dni później bank zrealizował to zajęcie i przelał na konto komornika całą kwotę, a ja uznałem sprawę za zamkniętą.
Tymczasem pierwszego tego miesiąca, na moim koncie ponownie pojawiła się blokada na 860 zł tytułem egzekucji komorniczej o tej samej sygnaturze i od tego samego komornika. Skontaktowałem się z kancelarią komorniczą i dowiedziałem się, że zajęcie pojawiło się ponownie, bo bank przelał za mało o 14 zł i musi to uzupełnić. Na moje pytanie dlaczego więc zablokowana jest pełna kwota, asesor stwierdził, żebym się nie martwił, bo bank przeleje tylko należne 14 zł. Ponieważ nie bardzo mnie to przekonywało, ustaliliśmy, że ja jeszcze tego samego dnia przeleję te 14 zł, prześlę potwierdzenie mailem a Komornik zdejmie zajęcie na koncie. Zrobiłem tak jak ustaliliśmy, więc bardzo się zdziwiłem, gdy wczoraj zobaczyłem, że bank przelał komornikowi CAŁĄ KWOTĘ 860 ZŁ.
Obecnie więc sytuacja wygląda tak, że na konto komornika (tytułem tej samej egzekucji) bank przelał dwukrotnie pełną należność a ja dodatkowo przelałem te nieszczęsne 14zł.
I tutaj pojawiają się moje pytania:
1. Jak odzyskać nadpłaconą kwotę?
2. Czy komornik musi to zrobić bez wezwania, czy też, to ja muszę wysłać jakieś pismo?
3. Czy komornika obowiązują jakieś termini dokonania takiego zwrotu, czy też mogę czekać miesiącami?
4. Czy komornik dokonując zwrotu, może odliczyć sobie jakieś koszty, czy też musi zwrócić całą nadpłaconą kwotę?
Pawdar jest off-line  
06-10-2022, 15:45  
Reset321
Użytkownik
 
Posty: 315
Domyślnie RE: Podwójne zajęcie należności z tego samego tytułu.

1. Nic nie musisz robić, komornik sam zwróci.
2. Tak. Kontakt z komornikiem nie jest zakazany.
3. Niezwłocznie.
4. Komornik powinien wydać postanowienie o umorzeniu egzekucji i kosztach jej prowadzenia. Z postanowienia dowiesz się ile kosztowała Cię egzekucja.
Tu nie było żadnego drugiego zajęcia, to nadal te pierwsze. Skoro pierwszy przelew z banku nie zaspokoił kwoty z zajęcia, to to zajęcie pozostało w mocy. Teraz pytanie, czy bank omyłkowy przelał powtórnie 860 zł czy też widzisz tylko zapisy techniczne banku. Reklamację powinieneś złożyć do banku, nie do komornika. To bank realizuje zajęcie. Możesz nawet żądać odsetek za okres w którym nie mogłeś dysponować swoimi środkami omyłkowo przekazanymi komornikowi. O ile tak faktycznie jest.
Reset321 jest off-line  
06-10-2022, 16:02  
Pawdar
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Podwójne zajęcie należności z tego samego tytułu.

Cytat:
Napisał/a Reset321 Zobacz post
Teraz pytanie, czy bank omyłkowy przelał powtórnie 860 zł czy też widzisz tylko zapisy techniczne banku
Mam potwierdzenia transakcji dwóch przelewów banku na konto komornika, więc nie są to zapisy techniczne, bo pieniądze fizycznie zniknęły z konta.
Cytat:
Napisał/a Reset321 Zobacz post
Reklamację powinieneś złożyć do banku, nie do komornika
Czy to oznacza, że bank powinien wiedzieć, że ma przekazać komornikowi jeszcze 14 zł a nie zablokować i przelać drugi raz pełną kwotę? Jeśli tak jest, to rzeczywiście pomyślę nad reklamacją do banku.
Pawdar jest off-line  
06-10-2022, 16:12  
Reset321
Użytkownik
 
Posty: 315
Domyślnie RE: Podwójne zajęcie należności z tego samego tytułu.

Bank wie ile jest do wyegzekwowania w chwili zajęcia, ile wyegzekwowano z rachunku i ile pozostało do wyegzekwowania. Jeśli to wina banku, możesz składać reklamację i żądać odsetek. Kokosów z tego nie będzie.
Natomiast bank nie wie, że indywidualnie spłaciłeś te 14 zł.
Reset321 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podwójna egzekucja tego samego długu (odpowiedzi: 7) Sprawa dotyczy mojej koleżanki, która próbuje uporać się z gnębiącymi ją komornikami i uporządkować swoje finase, nad którymi długo nie panowała, co...
§ Podwójne OC pojazdu u tego samego ubezpieczyciela (odpowiedzi: 4) Witam, posiadałem ubezpieczenie OC samochodu w AXA. Nową umowę zawarłem z Liberty. Pracownik Liberty zapewnił mnie, iż nie muszę wypowiadać starej...
§ Podwójne koszta egzekucyjne w sprawie tego samego tytułu wykonawcznego (odpowiedzi: 3) Czy organy administracji ZUS i US mogą naliczać podwójne koszta egzekucyjne (każdy z organów oddzielnie) w sprawie tego samego tytułu wykonawczego?
§ Podwujne pobranie należności przez komornikaz tego samego tytułu wykonawczego. (odpowiedzi: 3) Sprawa dotyczy spłaty zadłużenia.Z racji iż miałem dług komornik otrzymał tytuł wykonawczy.Został zajęty najpierw mój rachunek bankowy po czym...
§ Komornik-podwójna egzekucja tego samego długu (odpowiedzi: 6) Witam Mam taki problem i nie wiem co teraz zrobić,ale do rzeczy W 2011 roku odezwał się do mnie komornik z Warszawy że mam do spłacenia dług z 2002...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:14.