Płatność tylko kartą płatniczą - Forum Prawne

 

Płatność tylko kartą płatniczą 2

Nie atakuję, jak już, to Ty to robisz, jedynie zwracam uwagę, że mylisz pojęcia, tu rozmawiamy o przepisach, Ty zaczynasz dyskusję na temat prowadzenia biznesu. Wiadomo, że jak ktoś nie chce stracić klienta, to stara ...



Wróć   Forum Prawne > Temat na czasie > Koronawirus


Odpowiedz
 
17-04-2020, 06:08  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.477
Domyślnie RE: Karta płatnicza.

Nie atakuję, jak już, to Ty to robisz, jedynie zwracam uwagę, że mylisz pojęcia, tu rozmawiamy o przepisach, Ty zaczynasz dyskusję na temat prowadzenia biznesu. Wiadomo, że jak ktoś nie chce stracić klienta, to stara się mieć środki na wydawanie reszty. Jednak nie o tym jest dyskusja, tylko czy jest przepis który nakłada na niego taki obowiązek. Stąd zwróciłem uwagę abyś nie opisywał gdzie i jak ktoś Ciebie obsługuje bo to nie ma najmniejszego znaczenia. Co mam się wdać w dyskusję, że w sklepie xxx zawsze wydają reszty, a w sklepie yyy wysyłają mnie abym sobie rozmienił ?
Do czego taka dyskusja ma prowadzić ? Do niczego.
Najzwyczajniej zacząłeś zbędną polemikę w poście #11 opisując w jakim sklepie co i kto, a to bez znaczenia.
Kanas jest off-line  
17-04-2020, 07:43  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie RE: Karta płatnicza.

Przypominam, że temat dotyczy aptek odmawiających przyjmowania zapłaty gotówką. Co jest wykroczeniem!
Janusz.C.M. jest off-line  
17-04-2020, 10:23  
emerytwojskowy
Stały bywalec
 
Posty: 1.127
Domyślnie RE: Karta płatnicza.

Wykroczenie? - niekoniecznie bo sprawa dotyczy nie tyle odmowy sprzedaży a jedynie formy realizacji umowy kupna - sprzedaży.

Na stronie jednej z redakcji zajmującej tematyką prawniczą się jest artykuł (datowany na 26 marca) poświęcony temu zagadnieniu. Przywołuje się tam opinię jednej z kancelarii która z kolei powołuje się na przepis art. 353(1). Zadaniem tej kancelarii taka sytuacja jest dopuszczalna pod warunkiem, że sprzedający uprzedzi klienta, np. w formie wywieszki, o wyłącznie takiej formie płatności a więc stanie się to częścią składową oferty. Ze stanowiskiem takim zgada się NBP ale nie wiem jak do tego ustosunkowało się Ministerstwo Finansów aczkolwiek zapytanie w tej kwestii zostało do ministerstwa skierowanie .

Rzeczony przepis:
Cytat:
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
emerytwojskowy jest off-line  
17-04-2020, 14:19  
bodzio2
Stały bywalec
 
Posty: 2.017
Domyślnie RE: Karta płatnicza.

"Zgodnie z art. 31 Znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety. Natomiast według art. 32. Znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Oczywiście ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych konstytuuje również obrót innymi środkami płatniczymi (kartami), jednak ustawa o NBP jest tu aktem bezwzględnie obowiązującym na terytorium RP."


Z czym chcesz dyskutować?.
bodzio2 jest off-line  
17-04-2020, 14:24  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.726
Domyślnie RE: Karta płatnicza.

Cytat:
Napisał/a bodzio2 Zobacz post
... Z czym chcesz dyskutować? ...
Najwyraźniej kompletnie nie zrozumiałeś intencji przedmówcy. Strony umowy mogą ustali konkretną formę zapłaty tylko, że to ustalenie musi być obustronnie zaakceptowane. Tutaj w żaden sposób nie miało to miejsca.
LeszsekS jest off-line  
17-04-2020, 15:12  
emerytwojskowy
Stały bywalec
 
Posty: 1.127
Domyślnie RE: Karta płatnicza.

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
że to ustalenie musi być obustronnie zaakceptowane.
Wówczas mamy umowę oferta która m.in dotyczy formy płatności + oświadczenie o jej przyjęciu.

Artykuł 135 kw jest tu wątpliwy bo kwalifikuje się pod uchylenie przez TK jak fraza w art. 138 : " albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany" . http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20191238.pdf

Skoro w art. 138 TK stwierdził niezgodność to samo może mieć miejsce i art. 135. Póki co jest obowiązujący.
emerytwojskowy jest off-line  
20-04-2020, 07:04  
emsiol
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie RE: Płatność tylko kartą płatniczą

Jedna z dużych wypożyczalni aut od przynajmniej 1.5 roku realizuje wynajem po wcześniejszym uregulowaniu opłat za pomocą karty. Gotówka już dawno wyłączona. Moim zdaniem obecna sytuacja to nic więcej jak jeden z celów wypuszczenia tego patogenu. Wszystko sprowadzi się do likwidacji gotówki, obowiązkowym szczepieniom dla wszystkich, władzy dyktatorskiej jk przy okazji. Już teraz bankomaty są pełne kasy. Nikt jej nie wypłaca. Trudno jest wpłacić we wpłatomoacie, bo nie przyjmują... Jeden cel powoli te elyty osiągają
emsiol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Płatność cudzą kartą płatniczą (odpowiedzi: 22) dzień dobry, sprawa poruszana na innych forach ale odpowiedzi były amatorskie więc chciałbym tutaj poruszyć ten temat czy sprzedawca w sklepie...
§ Płatności kartą płatniczą... (odpowiedzi: 18) Witam, Mam pytanie dotyczące płatności kartą- mianowicie, dlaczego w niektórych sklepach wiszą kartki z napisem- " Płatność kartą powyżej 20 zł."...
§ Internetowa płatność moją kartą płatniczą bez mojej wiedzy i zgody (odpowiedzi: 2) Witam, Jakie są szanse, że policja czy też w dalszym postępowaniu sąd złapie bądź ukaże sprawcę, który spisał moje dane z karty płatniczej (kod...
§ Transakcja kartą płatniczą (odpowiedzi: 17) witam, mam pytanie - za zakupy które robiłam ponad miesiąc temu nie zeszły środki na koncie. Bank pomimo tego, że nie mam linii debetowej - po...
§ Transakcje kartą płatniczą (odpowiedzi: 1) Witam, Czy podpisanie się jako "kubuś puchatek" na kwitku z potwierdzeniem tranzakcji kartą płatniczą (gdy nikt tego podpisu nie sprawdza), a...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:58.