Maseczka a okulary... - Forum Prawne

 

Maseczka a okulary...

Na wstępie zaznaczam, że przeczytałem rozporządzenie. Wiem, że nie musi to być maseczka tylko "cokolwiek" co zasłoni usta i nos. Wiem też, że nie trzeba jej nosić jeśli zdrowie na to nie pozwala. I że ...Wróć   Forum Prawne > Temat na czasie > Koronawirus


Zamknięty temat
 
18-04-2020, 14:00  
pawelmichalk
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Maseczka a okulary...

Na wstępie zaznaczam, że przeczytałem rozporządzenie. Wiem, że nie musi to być maseczka tylko "cokolwiek" co zasłoni usta i nos. Wiem też, że nie trzeba jej nosić jeśli zdrowie na to nie pozwala. I że nie trzeba okazywać żadnych zaświadczeń i orzeczeń.

Przepis jest nowy i prawdopodobnie wszyscy (policjanci, sądy, sanepid) będą się uczyć go stosować w praktyce. Więc na razie tylko teoretyzujemy.

Taka sytuacja.
Osoba dorosła, całe życie nosi okulary korekcyjne. Ma kilka wad wzroku. W orzeczeniu lekarskim dopuszczającym do pracy obowiązek noszenia okularów. W orzeczeniu lekarskim dopuszczającym do uzyskania prawa jazdy obowiązek noszenia okularów.
Osoba zakładając maseczkę nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Powietrze wydychane wydostaje się z maseczki wprost na okulary, które parują. Szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych typu sklep. Problem powszechnie znany, wielokrotnie opisywany, osoby noszące okulary skarżą sią na to wszędzie gdzie się da. Nie sposób jest chodzić z zaparowanymi okularami, bo nic nie widać.

Jak myślicie, jaka byłaby interpretacja policjanta czy sądu? Jest to dopuszczalny rozporządzeniem przypadek zezwalajacy na odstępstwo od zakrywania ust i nosa? Czy też osoba ma wybierać - albo zakrywa i stosuje się do rozporządzenia albo zakładając osłonę na usta i nos zdejmuje okulary, przez co jej możliwości postrzegania otaczającej rzeczywistości (np. odczytywania cen czy daty ważności produktów w sklepie) drastycznie spadają?
pawelmichalk jest off-line  
18-04-2020, 15:13  
Fjell
Użytkownik
 
Posty: 398
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a pawelmichalk Zobacz post
Osoba zakładając maseczkę nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Powietrze wydychane wydostaje się z maseczki wprost na okulary, które parują.
To oznacza, że maseczka jest źle dopasowana (nie przylega do nosa). Nie jest to problem prawny. Tysiące lekarzy i pielęgniarek pracuje w maseczkach i okularach bez problemu.
Fjell jest off-line  
18-04-2020, 15:21  
pawelmichalk
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: maseczka a okulary...

Cytat:
Napisał/a Fjell Zobacz post
To oznacza, że maseczka jest źle dopasowana (nie przylega do nosa). Nie jest to problem prawny. Tysiące lekarzy i pielęgniarek pracuje w maseczkach i okularach bez problemu.
Jest to problem prawny, bo rozporządzenie nakazuje zakrywać usta i nos maską, maseczką lub tkaniną, przy jednoczesnym braku określenia standardów wykonania tych osłon. Być może lekarze mają maseczki, w których wydychane powietrze nie idzie do góry na okulary, tylko gdzieś indziej - nie znam się aż tak. Ja przetestowałem kilka rodzajów osłon (maseczka bawełniana ręcznie robiona, maseczka materiałowa kupna, pseudomaseczka z Żabki, maseczka z poliestru, bandamka) i efekt zawsze jest dokładnie taki sam.
pawelmichalk jest off-line  
18-04-2020, 15:31  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.194
Domyślnie RE: maseczka a okulary...

Zatem znajdź taką, która nie będzie powodowała parowania okularów w stopniu uniemożliwiającym użytkowanie okularów. Ja noszę okulary i daję radę z maską.
forg jest off-line  
18-04-2020, 21:30  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.726
Domyślnie RE: Maseczka a okulary...

To nie jest problem prawny, zamykam.
LeszsekS jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Maseczka na twarz. W jakich miejscach należy nosić? (odpowiedzi: 12) Witam 1 W jakich miejscach należy nosić maseczki? 2 Czy dotyczy to wszystkich miejsc po za miejscem mieszkania czy tylko chodzi o miejsca publiczne...
§ Okulary Ray Ban (odpowiedzi: 0) 2 dni temu kolega celowo zniszczył*mi okulary RayBan o wartości 499 złotych, powołał się, że odkupi mi je więc wysyłałem mu stronę z tym samym...
§ Okulary (odpowiedzi: 0) Dziecko (4-letnie) zgubiło okulary w przedszkolu, kto za to odpowiada (?) Czy rodzice mają prawo żądać od placówki pieniądze na (za) nowe okulary...
§ Okulary (odpowiedzi: 6) Proszę o info bo pracuje w firmie prywatnej i dostałem na okresowych receptę na okulary a wewnętrzna ustawa firmy mówi że refundacja wynosi 50zł za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:41.