Koronawirus a turnieje sportowe i wydarzenia bez masek! - Forum Prawne

 

Koronawirus a turnieje sportowe i wydarzenia bez masek!

Witam, jak ma się do koronawirusa organizowanie przez urzędy państwowe wydarzeń kulturalnych gdzie w grudniu tego roku osoby publiczne nie mają masek w miejscu publicznym w trakcie wydarzenia? Jak się ma też prawo do organizowania ...



Wróć   Forum Prawne > Temat na czasie > Koronawirus


Odpowiedz
 
17-12-2020, 10:41  
piastunka
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie Koronawirus a turnieje sportowe i wydarzenia bez masek!

Witam, jak ma się do koronawirusa organizowanie przez urzędy państwowe wydarzeń kulturalnych gdzie w grudniu tego roku osoby publiczne nie mają masek w miejscu publicznym w trakcie wydarzenia?

Jak się ma też prawo do organizowania wydarzeń sportowych na hali, gdzie uczestnicy, osoby publiczne i trenerzy i inne osoby biorące udział w wydarzeniu nie mają masek, a na zdjęciach potem pozują bez zachowania podstępu i masek?
piastunka jest off-line  
18-12-2020, 09:32  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 716
Domyślnie RE: Koronawirus a turnieje sportowe i wydarzenia bez masek!

Możliwe, że takie osoby mają od lekarza jakieś zaświadczenie umożliwiające im nienoszenie maseczek... nie jest to niemożliwe.

Ale wystarczy dokładnie przeczytać obowiązujące rozporządzenie, żeby zauważyć, że te osoby tak naprawdę nie muszą nosić maseczek.
Całe rozporządzenie dostępne jest tutaj - https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20202132.pdf
Polecam zajrzeć.

§ 25. ust 3. mówi, że nakazu zasłaniania ust i nosa nie stosuje się w przypadku m.in.: (...)
10) sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, o których mowa w § 10 ust. 15; (...)
14) uczniów i dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem lub formą wychowania lub opieki postanowi inaczej;
15) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. d, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania.

a ten ust. 1 pkt 2 lit. d brzmi:
w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
Latrommi jest off-line  
28-12-2020, 11:37  
piastunka
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Koronawirus a turnieje sportowe i wydarzenia bez masek!

Cytat:
Napisał/a Latrommi Zobacz post
Możliwe, że takie osoby mają od lekarza jakieś zaświadczenie umożliwiające im nienoszenie maseczek... nie jest to niemożliwe.

Ale wystarczy dokładnie przeczytać obowiązujące rozporządzenie, żeby zauważyć, że te osoby tak naprawdę nie muszą nosić maseczek.
Całe rozporządzenie dostępne jest tutaj - https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20202132.pdf
Polecam zajrzeć.

§ 25. ust 3. mówi, że nakazu zasłaniania ust i nosa nie stosuje się w przypadku m.in.: (...)
10) sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, o których mowa w § 10 ust. 15; (...)
14) uczniów i dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem lub formą wychowania lub opieki postanowi inaczej;
15) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. d, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania.

a ten ust. 1 pkt 2 lit. d brzmi:
w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
Mam parę pytań,
punkt 10 odnosi się do czasu uprawiania sportu? Dobrze, myślę, że po zakończonym meczu, zawodnicy, dzieci z szkoły podstawowej, trenerzy, powinni mieć zakryte usta i nos np. w czasie gdy pozują do zdjęć;

punkt 15 dotyczy osoby wykonującej czynności zawodowe, czyli ta osoba musi być pracownikiem tej placówki np. hali sportowej? co z osobą powszechnie znaną, która nie zakrywa ust w takiej placówki, a nie jest jej pracownikiem, zaś ma bezpośrednią styczność z "klientami placówki", czyli osobami biorącymi udział w wydarzeniu sportowym?

Gdzie sprawdzić, zarządzenie, jeśli zarządca takim budynkiem postanowi inaczej?
piastunka jest off-line  
28-12-2020, 12:53  
Latrommi
Stały bywalec
 
Posty: 716
Domyślnie RE: Koronawirus a turnieje sportowe i wydarzenia bez masek!

Cytat:
Napisał/a piastunka Zobacz post
punkt 10 odnosi się do czasu uprawiania sportu? Dobrze, myślę, że po zakończonym meczu, zawodnicy, dzieci z szkoły podstawowej, trenerzy, powinni mieć zakryte usta i nos np. w czasie gdy pozują do zdjęć;
Nie tylko dotyczy czasu uprawiania sportu, ale całego wydarzenia sportowego, a więc dotyczy również czasu po turnieju.

Cytat:
Napisał/a piastunka Zobacz post
punkt 15 dotyczy osoby wykonującej czynności zawodowe, czyli ta osoba musi być pracownikiem tej placówki np. hali sportowej? co z osobą powszechnie znaną, która nie zakrywa ust w takiej placówki, a nie jest jej pracownikiem, zaś ma bezpośrednią styczność z "klientami placówki", czyli osobami biorącymi udział w wydarzeniu sportowym?
Nie musi być pracownikiem.
Z Twojego opisu domyślam się, że takim razie jest to zapewne osoba publiczna wykonująca swoje czynności zawodowe, służbowe.
Mylisz też klientów, interesantów z uczestnikami wydarzenia sportowego. Nie są to te same terminy.
Latrommi jest off-line  
28-12-2020, 13:38  
piastunka
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Koronawirus a turnieje sportowe i wydarzenia bez masek!

Cytat:
Napisał/a Latrommi Zobacz post
Nie tylko dotyczy czasu uprawiania sportu, ale całego wydarzenia sportowego, a więc dotyczy również czasu po turnieju.


Nie musi być pracownikiem.
Z Twojego opisu domyślam się, że takim razie jest to zapewne osoba publiczna wykonująca swoje czynności zawodowe, służbowe.
Mylisz też klientów, interesantów z uczestnikami wydarzenia sportowego. Nie są to te same terminy.
Chodzi mi o burmistrza, którego jak się dowiedziałam na tym forum nie jest osobą publiczną. W takim razie burmistrz może nie mieć na hali sportowej zakrytych ust i nosa? Dodam, że nie uprawiał tam sportu.
piastunka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy nakaz noszenia masek jest zgodny z konstytucją? (odpowiedzi: 5) Czy nakaz noszenia masek jest zgodny z konstytucją? Bo z tego co wiem, to tylko rozporządzenie, a ograniczenia wolności chyba tylko mogą być...
§ Turnieje online (odpowiedzi: 0) Mam pytanie, wpadłem na pomysł organizacji turniejów w grach gdzie każdy uczestnik będzie musiał wpłacić wpisowe (np. do zrzutki) aby z tych...
§ Sprzedaz masek i zeli (odpowiedzi: 0) Witam. Czy masek i zeli nie mozna sorzedawac tylko na allegro i olx czy grupy na facebooku tez wchodza w te rozprzadzenie?
§ Turnieje w grze internetowej a nagrody i dochody (odpowiedzi: 2) Witajcie, Mam pytanie dotyczące następującej kwestii: chciałbym uruchomić serwer z grą sieciową (tzw. multi-player shooter, czyli "strzelanka...
§ Zabronienie noszenia masek ochronnych przez szkołę (odpowiedzi: 11) Witam, Jestem uczniem 3 klasy gimnazjum. Trzy dni temu w szkole, z racji tego że czuję się zagrożony nowymi wiadomościami na temat...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:29.