Brak maseczki, galeria handlowa - Forum Prawne

 

Brak maseczki, galeria handlowa 2

W tych uzasadnieniach nigdzie nie jest powiedziane, że ustawą nie można ograniczać praw i wolności obywatelskich. Jest tylko powiedziane, że przeniesienie całości regulacji z ustawy do rozporządzenia jest dopuszczalne jedynie podczas stanu nadzwyczajnego. Innymi słowy, ...Wróć   Forum Prawne > Temat na czasie > Koronawirus


Odpowiedz
 
08-01-2022, 20:14  
kxox
Użytkownik
 
Posty: 166
Domyślnie RE: Brak maseczki, galeria handlowa

W tych uzasadnieniach nigdzie nie jest powiedziane, że ustawą nie można ograniczać praw i wolności obywatelskich.

Jest tylko powiedziane, że przeniesienie całości regulacji z ustawy do rozporządzenia jest dopuszczalne jedynie podczas stanu nadzwyczajnego.

Innymi słowy, prawa i wolności obywatelskie można ograniczyć:
1) bezpośrednio w ustawie
ALBO
2) rozporządzeniem podczas stanu nadzwyczajnego.

Natomiast rząd ogranicza prawa obywateli rozporządzeniem, bez stanu nadzwyczajnego. Dlatego sądy powołują się na jego brak.

Jest mnóstwo ograniczeń praw i wolności obywatelskich - np. zakaz handlu w niedzielę - i nikt ich nie podważa, bo są one umieszczone bezpośrednio w ustawie.
kxox jest off-line  
10-01-2022, 02:05  
Januariusz
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Brak maseczki, galeria handlowa

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy praw i wolności osobistych, a wolności działalności gospodarczej, która może być ograniczona w drodze ustawy gdy wymaga tego ważny interes publiczny.

Art. 22
Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

Wolność osobista

Proszę o dokładniejsze zapoznanie się z wyrokiem Sądu Najwyższego:

Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP – „ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw". Warunkiem formalnym zgodnego z Konstytucją ograniczania praw obywateli jest więc ustanawianie ich tylko w ustawie, zgodnie z konstytucyjną zasada, że wszelkie istotne kwestie związane z ograniczeniem praw powinny być rozstrzygnięte w ustawie. Ograniczenia te nie mogą także naruszać istoty wolności i praw (na co wskazywał Trybunał Konstytucyjny w licznych orzeczeniach, w tym w wyrokach: z dnia 25 lipca 2006 r., sygn. akt P 24/05, OTK-A 2006/7/87; z dnia 19 maja 1998 r., U 5/97, OTK 1998/4/46; z dnia 12 stycznia 1999 r., P 2/98, OTK 1999/1/2; z dnia 12 stycznia 2000 r., P 11/98, OTK 2000/1/3; z dnia 13 lipca 2011 r., K 10/09, OTK-A 2011/6/56; z dnia 19 lipca 2011 r., P 9/09, OTK-A 2011/6/59). Z orzecznictwa Trybunału wynika również, że naruszenie istoty wolności konstytucyjnej następuje wówczas, gdy wprowadzone ograniczenia dotyczą podstawowych uprawnień składających się na treść danej wolności i uniemożliwiają realizację przez tę wolność funkcji, jakie ma ona spełniać w porządku prawnym opartym na założeniach konstytucyjnych. Reasumując, niedopuszczalne prawnie jest przeniesienie przez ustawodawcę na organ władzy wykonawczej stanowienia przepisów, ograniczających wolności i prawa obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, gwarantowanych ustawą zasadniczą.

SN

A z wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie z 2021-05-21, II W 51/21

Przy tym nie budzi wątpliwości Sądu, że każdy z nakazów, zakazów i ograniczeń wymienionych w art. 46 b analizowanej ustawy, w tym również obowiązek zasłaniania nosa i ust, dotyczy praw i wolności obywateli, w tym wolności osobistej.

Dodatkowo, analizując problematykę wprowadzenia określonego nakazu, zakazu i ograniczenia praw i wolności obywatelskich jedynie w przepisie rangi ustawowej - zwrócić należy również uwagę, iż zgodnie z przepisami konstytucji, w tym art. 228 ust. 1 konstytucji, w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Zgodnie z ust. 3 w czasie poszczególnych stanów mogą zostać ograniczone m.in. zasady działania organów władzy publicznej, wolności i prawa człowieka.

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pism...ynie-523300500

Art. 41 par 1
Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

Art. 233 pkt 3

Ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczać wolności i prawa określone w art. 22 (wolność działalności gospodarczej), art. 41 ust. 1, 3 i 5 (wolność osobista), art. 50 (nienaruszalność mieszkania), art. 52 ust. 1 (wolność poruszania się i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), art. 59 ust. 3 (prawo do strajku), art. 64 (prawo własności), art. 65 ust. 1 (wolność pracy), art. 66 ust. 1 (prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy) oraz art. 66 ust. 2 (prawo do wypoczynku).

Powyższe oznacza, że nie można zwykłą ustawą ograniczać wolności osobistej, do której zalicza się też ograniczanie normalnego oddychania. Takich ograniczeń może dokonywać ustawa, która do funkcjonowania wymaga wprowadzania stanu klęski żywiołowej.
Januariusz jest off-line  
11-01-2022, 11:07  
kxox
Użytkownik
 
Posty: 166
Domyślnie RE: Brak maseczki, galeria handlowa

@Januariusz, przeczytałeś całe uzasadnienie tego postanowienia sądu w Olsztynie? Bo niestety ono przeczy Twoim tezom:

Cytat:
Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji dopuszcza się w sytuacji "zwykłej", to jest bez stanu nadzwyczajnego, ograniczenia w zakresie korzystania z wolności i praw konstytucyjnych, ale w drodze ustawy.
Gdyby się z Tobą zgodzić, to po co jest art. 31 ust. 3 Konstytucji? Byłby on całkowicie zbędny, skoro i tak prawa i wolności obywatelskie można ograniczyć jedynie stanem nadzwyczajnym.

A zakaz chodzenia nago? Też ogranicza moją wolność osobistą, bo zmusza mnie do ubierania się. Ale wynika z ustawy (art. 140 kw) i jest egzekwowany bez żadnego stanu nadzwyczajnego.
kxox jest off-line  
16-01-2022, 00:04  
Januariusz
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Brak maseczki, galeria handlowa

Istnieje coś takiego jak "krąg kulturowy", jest to pojęcie często przywoływane w naszym orzecznictwie. Obowiązujące nas prawo jest emanacją kultury, w której żyjemy, która powoli się zmienia choć kształtowała się przez stulecia. Dla kogoś z innej kultury chodzenie nago może nie być problemem, dla nas jest, nie wnikając z czego to wynika. Do naszego kręgu kulturowego nie należy noszenie maseczek, jest to coś nadzwyczajnego i nigdy dotąd niespotykanego. Może się jednak okazać, że odpowiedni długi czas oddziaływania na społeczeństwo sprawi, że zasłanianie twarzy będzie równie normalne jak noszenie czapki. Pozostaje pytanie, czy mam prawo zmuszać wszystkich wokół do noszenia czapki, tak samo jak oczekuję, że idąc ulicą czy będąc w sklepie nie zostanę porażony widokiem golasa?
Januariusz jest off-line  
17-01-2022, 02:29  
ConanTheLibrarian
Zbanowany
 
Posty: 255
Domyślnie RE: Brak maseczki, galeria handlowa

Cytat:
Napisał/a Januariusz Zobacz post
Pozostaje pytanie, czy mam prawo zmuszać wszystkich wokół do noszenia czapki
Masz prawo zmuszać mężczyzn w ubraniach cywilnych do nienoszenia czapki podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Jest to "zwykłe" ograniczenie wolności osobistej mężczyzn wynikające z art. 14 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
ConanTheLibrarian jest off-line  
21-01-2022, 11:31  
Januariusz
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Brak maseczki, galeria handlowa

To bardzo dobry przykład jak znany od stuleci zwyczaj został skodyfikowany w formie prawa. Występowanie w nakryciu głowy przed majestatem było zastrzeżone tylko dla osób o bardzo wysokiej pozycji społecznej.

Np. Konwencja wiedeńska z 1961 r. kształcująca współczesny protokół dyplomatyczny mówi, że:
Kongres ustalił również, że ponieważ ambasador reprezentuje osobę i godność władcy, należą mu się monarsze formy etykietalne, takie jak:
• prawo nakrycia głowy w obecności monarchy (ale tylko wtedy, gdy ten
uprzednio nakryje głowę),

Jednocześnie nie udało mi się znaleźć przykładów ukarania osób z innych kręgów kulturowych za nie odkrycie głowy podczas polskich uroczystości państwowych, a wydaje mi się, że takie osoby ze względu na wspólną historię często na takich uroczystościach są obecne.

Zasłanianie twarzy jest nam obce kulturowo, więc uważam, że trzeba poczekać jeszcze długo, aż ten zwyczaj przyjmie się na stałe i większość uzna, że chce funkcjonować w ten sposób sezonowo lub na co dzień.
Januariusz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy galeria handlowa może odholować pojazd pracownika? (odpowiedzi: 8) Witam! Pracuję w galerii handlowej z parkingiem na jej terenie, jak łatwo się domyślić często korzystam z owego parkingu kiedy jestem w pracy i jest...
§ Galeria handlowa (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie dotyczące pracy policjantów nie wiem czy to jest akurat dobre miejsce nie nigdzie indziej nie mogłem znaleźć odpowiedzi na swoje...
§ Galeria handlowa i jej regulamin (odpowiedzi: 14) Witam. Jakiś czas temu, mniej więcej tydzień temu razem z kolegami wybraliśmy się do galerii handlowej w moim mieście na małe zakupy, a potem...
§ Budynek mieszkalny i galeria handlowa a jedna wspólnota. (odpowiedzi: 5) Witam Serdecznie, Mam mały problem prowadzę sklep w galerii handlowej która mieści się integralnie w jednym budynku z częścią mieszkalną , niema...
§ Galeria Handlowa - licznik prądu (odpowiedzi: 2) Witam, otóz mój problem z licznikiem ma troszke inny charakter.Prowadze działalność handlową, wynajmuje lokal w galerii handlowej. W wakację...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:31.