Wyczekiwanie na zasiłek dla bezrobotnych a KRUS - Forum Prawne

 

Wyczekiwanie na zasiłek dla bezrobotnych a KRUS

Witam, W dniu dzisiejszym rejestrowałam się w UP jako osoba bezrobotna. Po dwóch latach pracy rozstałam się z pracodawcą na mocy porozumienia stron, w związku z czym przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych po 90 dniach ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna > KRUS


Odpowiedz
 
19-04-2016, 12:30  
amidala24
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Wyczekiwanie na zasiłek dla bezrobotnych a KRUS

Witam,
W dniu dzisiejszym rejestrowałam się w UP jako osoba bezrobotna.
Po dwóch latach pracy rozstałam się z pracodawcą na mocy porozumienia stron, w związku z czym przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych po 90 dniach od dnia rejestracji.
W ubiegłym roku teściowa przepisała na męża użytki rolne, aby stając się "rolnikiem" (mąż również pracuje na etacie) mógł wybudować dom w trybie zabudowy siedliskowej. Tak więc na chwilę obecną mąż posiada 1,3 ha fiz, co daje 1,95 ha przeliczeniowego. Nie mamy żadnych przychodów z tytułu prowadzenia gospodarstwa.
Zostałam poinformowana, że owszem, zasiłek będzie mi się należał po 3 miesiącach, natomiast w okresie wyczekiwania nie zostanę ubezpieczona przez UP właśnie ze względu na posiadany duży areał ziemi. Na ten czas będę musiała ubezpieczyć się w KRUS, ewentualnie zostać ubezpieczoną przez męża w jego zakładzie pracy.
Która z opcji jest bardziej korzystna?
amidala24 jest off-line  
20-04-2016, 16:26  
amidala24
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Wyczekiwanie na zasiłek dla bezrobotnych a KRUS

Przepraszam, że piszę post pod postem, ale bardzo zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi.
Niestety nic sensownego nie udało mi się wygooglać, więc moje pytanie: czy aby na pewno mam dowolność wybierając ubezpieczenie zdrowotne w KRUS bądź u męża w pracy?
Wg ustawy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Czy w/w obowiązek opłacania KRUS ma wyższość nad możliwością podlegania pod ubezpieczenie małżonka?
Jak już pisałam mąż nie prowadzi działalności rolniczej. Pracuje w na etacie. Czy w tym wypadku nie ma żadnych okoliczności łagodzących?
amidala24 jest off-line  
21-04-2016, 06:24  
dareneusz
Stały bywalec
 
Posty: 821
Domyślnie RE: Wyczekiwanie na zasiłek dla bezrobotnych a KRUS

Cytat:
Napisał/a amidala24 Zobacz post
... ubezpieczenie zdrowotne w KRUS bądź u męża w pracy?
Wg ustawy
.... o ubezpieczeniu społecznym rolników,

Czy w/w obowiązek opłacania KRUS ma wyższość nad możliwością podlegania pod ubezpieczenie małżonka?
Jak już pisałam mąż nie prowadzi działalności rolniczej. Pracuje w na etacie. Czy w tym wypadku nie ma żadnych okoliczności łagodzących?
Pani potrzebne jest ubezpieczenie zdrowotne (tylko) na okres wyczekiwania.
Najlepiej niech mąż zarejstryje w zakładzie pracy (tylko nich później nie zapomni wyrejestrować jak "przejmie" PUP)
Gdyby było ponad 2 ha to PUP nie zarejestrowałby Pani i wtedy obowiązkowe byłoby ubezpieczenie w KRUS.
Po ubezpieczeniu "płatnym" w PUP będzie Pani zobowiązana do ubezpieczenia w KRUS, chyba że KRUS uzna o niepodleganiu i wystawi takie zaświadczenie.
dareneusz jest off-line  
21-04-2016, 09:12  
amidala24
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Wyczekiwanie na zasiłek dla bezrobotnych a KRUS

Serdecznie dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
amidala24 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasiłek dla bezrobotnych, a KRUS? (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie, mam mały problem dokładniej chodzi o uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych. Może opiszę krótko historię: W październiku 2011...
§ Zasiłek dla bezrobotnych a stypendium dla bezrobotnych i inne dodatki (odpowiedzi: 1) Witam, mam wątpliwości, czy jesli pobieram zasilek dla bezrobotnych to stypendium dla bezrobotnych, ktore przysluguje mi przy podjeciu stazu z urzedu...
§ Podstawa wym zasiłku macierzyńskiego w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych (odpowiedzi: 2) Witam, W jaki sposób wylicza się podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego w przypadku jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy kobieta przez część...
§ Renta rodzinna oraz zasiłek dla bezrobotnych - konieczność zwrócenia zasiłku (odpowiedzi: 13) Witam serdecznie, zjawiłem się dzisiaj (tj. 13 sierpnia) w oddziale terenowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by przedłożyć decyzję o przyjęciu...
§ krus a rejestracja bezrobotnych (odpowiedzi: 3) Witam.Mam problem,jestem wraz z mężem właścicielami ziemi powyżej 2h przeliczeniowych,od trzech lat ziemia została prawnie oddana w dzierżawę z...
§ Zasiłek choroby w czasie trwania zasiłku dla bezrobotnych (odpowiedzi: 1) Witam. Czy w razie niezdolności do pracy należy mi się zasiłek chorobowy jeżeli w tym jestem na zasiłku dla bezrobotnych?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:44.