jak dopisać ziemię w KRUS - Forum Prawne

 

jak dopisać ziemię w KRUS

Dzień dobry. Od kilku lat jestem właścicielem niewielkiego gospodarstwa rolnego i jestem zarejestrowany / płacę składkę w KRUS. Ostatnio chciałem wydzierżawić dodatkowy 1 ha ziemi rolnej od kuzyna mojej żony. Jeśli dobrze ustaliliśmy to do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna > KRUS


Odpowiedz
 
20-04-2017, 08:32  
semo
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie jak dopisać ziemię w KRUS

Dzień dobry.

Od kilku lat jestem właścicielem niewielkiego gospodarstwa rolnego i jestem zarejestrowany / płacę składkę w KRUS.

Ostatnio chciałem wydzierżawić dodatkowy 1 ha ziemi rolnej od kuzyna mojej żony. Jeśli dobrze ustaliliśmy to do zawarcia umowy dzierżawy ziemi rolnej nie jest wymagana forma aktu notarialnego, jedynie w przypadku dzierżawy dłuższej niż 1 rok należy zachować formę pisemną. Spisaliśmy więc umowę, określając wielkość dzierżawionej ziemi, okres dzierżawy (5 lat), wysokość rocznej opłaty za dzierżawę, warunki rozwiązania umowy.

Chciałem złożyć tę umowę w KRUS aby dopisano ten 1 ha do wielkości mojego gospodarstwa rolnego. Urzędnik w KRUS powiedział, że skoro nie ma na tej umowie żadnej urzędowej pieczęci (są tylko nasze podpisy), to dla niego to jest jedynie nic nie znaczący kawałek papieru. Powiedział, że umowa dzierżawy ziemi rolnej musi być zarejestrowana w Starostwie Powiatowym (zarejestrowana oraz określona nie tylko wielkość fizyczna ziemi ale także przeliczeniowa), i że taką zarejestrowaną umowę z, Starostwo powinno przesłać do Urzędu Gminy, a Urząd Gminy na jej podstawie wystawi nakaz płatniczy. I ten nakaz płatniczy jest podstawą do dopisania ziemi do wielkości gospodarstwa rolnego.

Tylko, że:

Starostwo Powiatowe twierdzi, że rejestruje wyłącznie umowy zawarte na 10 lat, ale tylko w przypadku kiedy osoba wydzierżawiająca uzyskała prawa emerytalne. Jeśli wydzierżawiający nie ma nabytych praw emerytalnych (i nadal prowadzi swoje gospodarstwo - tak jest w naszym przypadku) to Starostwo z definicji takich umów nie rejestruje.

Urząd Gminy twierdzi, że nakaz płatniczy wystawia się zawsze na właściciela ziemi rolnej (nawet jeśli została zawarta umowa dzierżawy), chyba że właściciel ziemi nabył już prawa emerytalne i umowa dzierżawy została zarejestrowana w Starostwie.

Jednym słowem, Urząd Gminy nie wystawi nakazu płatniczego bo umowa nie jest zarejestrowana w Starostwie, Starostwo nie zarejestruje umowy bo wg nich prawo nie przewiduje rejestracji umowy jeśli właściciel ziemi nie nabył praw emerytalnych, a KRUS bez nakazu płatniczego nie dopisze mi tej ziemi do wielkości prowadzonego przeze mnie gospodarstwa.

Czy ktoś się tu myli, czy może ja czegoś nie rozumiem?

Co zrobić, żeby dało się dopisać dzierżawioną ziemię w KRUS?

Pozdrawiam
semo jest off-line  
20-04-2017, 10:18  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: jak dopisać ziemię w KRUS

Cytat:
Napisał/a semo Zobacz post
Co zrobić, żeby dało się dopisać dzierżawioną ziemię w KRUS?
Nie rozmawiać z panem, tylko złożyć pisemnie wniosek o odnotowanie powiększonego areału wraz z umową darowizny jako załącznikiem.
Pan z KRUSu chce miec po prostu urzędowe info ile jest hektarów przeliczeniowych i pewnie tylko o to chodzi.
Jeśli skieruje pan pismo, będą musieli odpowiedzieć pisemnie - z podstawa prawną. I to będzie podstawa do dalszych kroków.
HenRab jest off-line  
21-04-2017, 09:51  
semo
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: jak dopisać ziemię w KRUS

Cytat:
Napisał/a HenRab Zobacz post
Pan z KRUSu chce miec po prostu urzędowe info ile jest hektarów przeliczeniowych i pewnie tylko o to chodzi.
Też mi się tak wydaje, że chodzi o hektary przeliczeniowe. Faktycznie gdzieś między zdaniami coś takiego powiedzieli...


Cytat:
Napisał/a HenRab Zobacz post
Jeśli skieruje pan pismo, będą musieli odpowiedzieć pisemnie - z podstawa prawną. I to będzie podstawa do dalszych kroków.
Słusznie. Wyślę pismo i poczekam na odpowiedź.
semo jest off-line  
21-04-2017, 10:02  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: jak dopisać ziemię w KRUS

Cytat:
Napisał/a semo Zobacz post
Wyślę pismo i poczekam na odpowiedź.
I prosż epodzielić się wynikami.
HenRab jest off-line  
22-04-2017, 08:07  
semo
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: jak dopisać ziemię w KRUS

Oczywiście jak coś ustalę, to się podzielę wiedzą.

Mam jeszcze pytanie czy sposób dzierżawy ziemi rolnej definiuje jedynie kodeks cywilny, czy teraz po zeszłorocznych zmianach dotyczących obrotu ziemią rolną również nowa ustawa o ustroju rolnym?
semo jest off-line  
16-07-2017, 11:43  
semo
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: jak dopisać ziemię w KRUS

Minęły 3 miesiące i przyznam, że nadal niewiele wiem...

Zgodnie z sugestią wysłałem nakazy płatnicze i umowę dzierżawy listem poleconym do KRUS. Po kilku dniach dostałem z KRUS telefon, z którego wynikało, że zdają sobie sprawę, że taka umowa nie będzie przez Starostwo Powiatowe zarejestrowana, ale że potrzebują zaświadczenia z Urzędu Gminy, jaka jest powierzchnia przeliczeniowa ziemi którą wydzierżawiłem. Oczywiście Urząd Gminy twierdzi, że nie jest upoważniony do wystawiania takich zaświadczeń, bo w całym województwie mazowieckim ten przelicznik (dla danej klasy ziemi) jest identyczny. I jak usłyszałem: „jeśli pani z KRUSu chce się dowiedzieć jaki to jest przelicznik to niech sobie sprawdzi w internecie lub do mnie zadzwoni” [koniec cytatu].

Zadzwoniłem więc do KRUS i przekazałem tą informację, którą pani przyjęła.

Od tamtej pory (pewnie początek maja), nie otrzymałem, ani żadnego telefonu, ani listu z KRUS, który by mówił, że powinienem coś uzupełnić, dostarczyć, albo że umowa jest poprawna / niepoprawna. Nie wiem więc w związku z tym, czy ta wydzierżawiona ziemia jest dopisana do powierzchni moich pozostałych działek.

Czy to oznacza, że skoro nie dostałem odpowiedzi listownej to domyślnie sprawa jest traktowana na moją korzyść (czyli ziemia dopisana) czy np. po telefonie który pani do mnie wykonała, sporządziła notatkę służbową, że powiadomiła mnie o konieczności dostarczenia hektarów przeliczeniowych? Czy urzędnik na moje pismo może odpowiedzieć telefonicznie?
semo jest off-line  
16-07-2017, 21:17  
DADAR2
Zbanowany
 
Posty: 151
Domyślnie RE: jak dopisać ziemię w KRUS

Wyślij pismo do KRUS o podanie pisemnie powierzchni gospodarstwa i tyle. Z załączonej umowy jasno wynika jaki grunt jest dzierżawiony, a kwestie przeliczeniowe są to fakty, które urząd sam może ustalić.
DADAR2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa dożywocia - czy da się coś dopisać. (odpowiedzi: 3) Witam Nie rozpisując się za bardzo, po pewnych perturbacjach dziadek chce zapisać dom synowi w umowie dożycia czy dożywocia (dom za opiekę). Chciał...
§ jak dopisać się do auta? (odpowiedzi: 9) Witam chciałbym dopisać się do auta narzeczonej jak mogę to zrobić?
§ darowizna czy dopisać (odpowiedzi: 2) Witam moi rodzice chcą darować mi i mojej niepełnoletniej córce działkę zastanawiam się czy jeżeli będę chciała budować dom na tej działce to będzie...
§ Jak dopisać się do istniejącej firmy ? (odpowiedzi: 32) Witam, chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej dopisać się do istniejącej już firmy. Razem ze znajomym otworzyliśmy firmę (działalność...
§ Dopisać do książki wieczystej? (odpowiedzi: 2) Posiadam książkę wieczystą na nieruchomość. Czy istnieje możliwość dopisania do tej książki mojej współwłasności, którą stanowi droga dojazdowa?...
§ Jak dopisać żone do darowizny? (odpowiedzi: 5) Witam mój mąż dostał poprzez akt notarialny darowizne, w postaci działki budowanej i domu.Wszystkie dokumenty teraz są na niego jako jedynego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:27.