...polskie Prawo Jazdy a "idioten test" - Forum Prawne

 

...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

Witam, zabrane polskie prawko na 7 miesięcy w Niemczech. Mam tu meldunek. Kara minęła ale niemcy skierowali mnie na "idioten test". Wyrobiłem duplikat - pytanie czy podczas kontroli drogowej policja otrzyma informacje że jeżdżę bez ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
23-05-2010, 07:49  
go1111
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

Witam, zabrane polskie prawko na 7 miesięcy w Niemczech. Mam tu meldunek. Kara minęła ale niemcy skierowali mnie na "idioten test". Wyrobiłem duplikat - pytanie czy podczas kontroli drogowej policja otrzyma informacje że jeżdżę bez zaliczonego testu MPU - czy tylko to że kara już minęła ?
Słyszałem że niemcy odsyłają polskie prawko za pośrednictwa ambasady i w Polsce można je odebrać ale z adnotacją niemiecką. Moje prawko łobuzy zniszczyli , więc nie czekałem i wyrobiłem duplikat. Czy mogę jeździć po Niemczech na tym duplikacie ? ...
go1111 jest off-line  
23-05-2010, 08:21  
go1111
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

... jeszcze jedno, niemiec który straci niemieckie prawko i ma skierowanie na MPU test, może (po spełnieniu warunków) po zakończeniu kary zrobić nowe w Polsce, Czechach , itp ......., Pomimo że nie zaliczył testu MPU - ma prawo jeździć po niemczech. Pytanie jak sprawa wyględa w przypadku polaka i polskiego PJ ...?
go1111 jest off-line  
23-05-2010, 11:51  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

Cytat:
Witam, zabrane polskie prawko na 7 miesięcy w Niemczech. Mam tu meldunek.
Skoro masz meldunek podlegasz prawu niemieckiemu.
Jesteś w komputerze w razie kontroli dalsza jazda niemożliwa samochód na parking.
Posiadając meldunek powinieneś jeździć na niemieckich blachach i na wymienionym prawie jazdy.
marian1 jest off-line  
23-05-2010, 13:34  
go1111
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

... czy jesteś tego pewien, słyszałem że nie mam obowiązku przepisywania prawka na niemieckie nawet jak mam tu meldunek. Jestem polakiem
go1111 jest off-line  
23-05-2010, 15:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

Wymiana polskiego prawa jazdy na niemieckie
Polskie prawo jazdy jest w Niemczech bez ograniczeń uznawane i nie musi być przepisywane na niemieckie, nawet w przypadku założenia stałego miejsca pobytu w Niemczech. Według prawa wspólnotowego i prawa niemieckiego osoby posiadające polskie prawo jazdy i pragnące jednak wymienić je na niemieckie , zwolnione są ze zdawania państwowego egzaminu.

Według prawa wspólnotowego i prawa niemieckiego osoby posiadające polskie prawo jazdy i pragnące jednak wymienić je na niemieckie, zwolnione są ze zdawania państwowego egzaminu. Posiadacze nowego wzoru polskiego prawa jazdy (wielkości karty kredytowej), otrzymują jego niemiecki odpowiednik bez dodatkowych procedur. Natomiast posiadacze starszych dokumentów zobowiązani są do potwierdzenia ich autentyczności w Ambasadzie RP. Warto więc dokonać przed wyjazdem z Polski wymiany starego prawa jazdy na nowy dokument, ponieważ znacznie skraca to procedurę wymiany. Ułatwienia te są jednak stosowane w zakresie ograniczonym:

Jeżeli zakres uprawnień w zagranicznym prawie jazdy był ograniczony (np. prawo jazdy było określone czasowo, itp.), to wydane prawo jazdy niemieckie będzie również zawierało takie ograniczenia.
Do ubiegania się o prawo jazdy nie są uprawnieni wszyscy obywatele polscy. Prawo to maja wyłącznie te osoby, dla których w dniu składania wniosku do dnia ustanowienia miejsca stałego pobytu w Republice Federalnej Niemiec nie minęło więcej niż trzy lata. Przebywający dłużej niż trzy lata zmuszeni są do ubiegania o prawo jazdy na zasadach ogólnych, tzn. również bez zwolnienia ze szkolenia.
Na wydanym prawie jazdy urząd niemiecki odnotuje, że wydanie prawa jazdy nastąpiło na podstawie prawa jazdy, które nie zostało wystawione w kraju członkowskim Unii Europejskiej lub w innym kraju będącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Niemieckie prawo jazdy wręczone zostanie wyłącznie po zdeponowaniu dotychczas posiadanego (polskiego) prawa jazdy. Urząd niemiecki wystawiający prawo jazdy odeśle przyjęte do depozytu prawo jazdy do urzędu, który je wystawił, za pośrednictwem urzędu federalnego ds. ruchu samochodowego. Dotyczy to jednak tylko przypadku, jeżeli z danym krajem obowiązuje odpowiednia umowa. W przypadku Polski takiej umowy nie ma, dlatego prawo jazdy powinno być zatrzymane w depozycie przez urząd niemiecki. Jego zwrot może nastąpić tylko po oddaniu wydanego na jego podstawie niemieckiego prawa jazdy. W uzasadnionych przypadkach urząd niemiecki może odstąpić od zabrania prawa jazdy do depozytu lub odesłania go do zagranicznego urzędu.

Generalną zasadą jest, iż w ramach uprawnień do sprawdzania prawdziwości oświadczenia wnioskodawcy o ważności prawa jazdy, urząd niemiecki sprawdza w Polsce prawdziwość polskich dokumentów (dane personalne, zakres uprawnień, czy dokument nie jest kradziony, itp.). Ze sprawdzenia wyłączone będą nowo wydawane w Polsce prawa jazdy (w postaci podobnej do karty kredytowej). Na cele procedury zainteresowany powinien przedstawić poświadczenie prawdziwości prawa jazdy, wystawione przez polski urząd komunikacji, który to prawo jazdy wydał, na specjalnym, dwujęzycznym formularzu, a następnie potwierdzonego przez właściwy z tytułu miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej, polski urząd konsularny.

dotyczy Prawo jazdy ze znaczkiem EU(nie trzeba wymieniac)

WAZNE!!!
W przeszlosci posiadacz prawa jazdy z innego panstwa UE, ktory zamieszkiwal w Niemczech musial w ciagu 12 m-cy wymienic je na niemieckie. Tej praktyce sprzeciwil sie Trybunal Europejski(wyrok z dn.29.02.1966, Az: C-193/94).Obowiazek przepisania prawa jazdy zostal zniesiony i zastapiony przez rejestracje. Rejestracja musi nastapic w ciagu 185 dni od chwili przyjazdu do Niemiec i dotyczy tylko tych, ktorzy maja je nie dluzej niz 2 lata. Chodzi tu o uwzglednienie czasu probnego (Führerschei auf Probe). Poza tym musza byc rejestrowane tylko nastepujace prawa jazdy: C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E(§29 ust. 1 FeV).Na podstawie orzecznictwa Trybunalu Europejskiego, prawa jazdy uzyskane w innym panstwie- po uplywie zakazu jazdy w Niemczech (Sperre)-sa wazne w innym panstwie UE. Jezeli sad niemiecki orzeknie przepadek prawa jazdy innego panstwa, to prawo jazdy bedzie za posrednictwem zwiazkowego urzedu (Kraftfahrbundesamt) przeslane do urzedu panstwa, gdzie je wystwiono. Przepadek powoduje, ze byly posiadacz nie moze prowadzic samochodu w Niemczech i innych panstwach UE.Wbrew powszechnemu przekonaniu przepadek prawa jazdy w Niemczech prowadzi do zakazu jazdy na czas okreslony przez sad takze w innych panstwach UE. To nie dotyczy panstw, ktore nie naleza do UE.Prawa jazdy tych panstw nie ulegaja przepadkowi. Zakaz jazdy w tych przypadkach dotyczy tylko terytorium Niemiec. W innych panstwach moga posiadacze praw jazdy w dalszym ciagu jezdzic pojazdami mechanicznymi. Posiadacze tych praw jazdy otrzymuja je z powrotem tylko z odpowiednia adnotacja"
 
23-05-2010, 18:18  
go1111
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

...aha, dzięki za odpowiedni komentarz. Nie wiedziałem że w Polsce można otrzymać prawko -PL, albo -EU, Poradź mi co mam w związku z tym zrobić. Wyrobić w Polsce prawko _EU ? Może wyjściem było by wymeldowanie się na jakiś czas z niemiec aby moje rejestry poszły do archiwum i zameldowanie się za -powiedzmy 6 miesięcy ponownie. Popatrz- niemiec który straci prawko i ma skierowanie na MPU - może (po spełnieniu warunków) wyrobić nowe PJ w innym kraju unijnym, następnie przepisuje to PJ (zrobione w czechach, polsce albo gdzieś tam) na niemieckie - i ma prawo jeździć bez MPU. Może lepiej by było jakby niemiecki policjant zabrał mi całkiem uprwnienia ( a nie na 7 miesięcy). Mógłbym wtedy z czystym sumieniem zrobić kurs w Polsce (po spełnieniu warunków), przepisać na niemieckie i jeździć bez MPU ? Proste ?
go1111 jest off-line  
23-05-2010, 19:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

niestety nie moge wiecej pomoc...za ciezki temat

wejdz tu na forum..tam jest Waldek znawca mieszka tu od dziecka i ma prawa w jednym palcu zadaj tam te pytanie..dolacz sie do tego tematu..napewno odpowie

http://www.mypolacy.de/forum/topic/z...age=10#addPost
 
23-05-2010, 19:29  
go1111
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

dzięki
go1111 jest off-line  
23-05-2010, 19:49  
go1111
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

chyba czegoś się dowiedziałem....-"Wymiana polskiego prawa jazdy na niemieckie
Polskie prawo jazdy jest w Niemczech bez ograniczeń uznawane i nie musi być przepisywane na niemieckie, nawet w przypadku założenia stałego miejsca pobytu w Niemczech. Według prawa wspólnotowego i prawa niemieckiego osoby posiadające polskie prawo jazdy i pragnące jednak wymienić je na niemieckie wymienić na niemieckie, zwolnione są ze zdawania państwowego egzaminu.
go1111 jest off-line  
23-05-2010, 20:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

ten sam cytat wstawilam w powyższym dlugim wątku ..

ale dochodzi do tego jeszcze to
Obowiazek przepisania prawa jazdy zostal zniesiony i zastapiony przez rejestracje. Rejestracja musi nastapic w ciagu 185 dni od chwili przyjazdu do Niemiec i dotyczy tylko tych, ktorzy maja je nie dluzej niz 2 lata.
 
25-05-2010, 20:24  
MuffinMan
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

Cytat:
Napisał/a go1111 Zobacz post
chyba czegoś się dowiedziałem....-"Wymiana polskiego prawa jazdy na niemieckie
Polskie prawo jazdy jest w Niemczech bez ograniczeń uznawane i nie musi być przepisywane na niemieckie, nawet w przypadku założenia stałego miejsca pobytu w Niemczech. Według prawa wspólnotowego i prawa niemieckiego osoby posiadające polskie prawo jazdy i pragnące jednak wymienić je na niemieckie wymienić na niemieckie, zwolnione są ze zdawania państwowego egzaminu.
Rozumiem co napisałeś, ale mam dodatkowe pytanie "uspakajające": czy przepisy dotyczą polskich praw jazdy w formacie karty kredytowej, czy tylko polskich praw jazdy wydanych po wstąpieniu Polski do UE?

Inaczej, mam prawo jazdy polskie z 2000 roku, plastikowe, czy jest sens wymieniać? Nic nie przeskrobałem i raczej nie przeskrobię, ale jeśli będę miał niemieckie, to przy dowolnym drobiazgu mogę nazbierać punktów i stracić prawo. Prawda to czy nie?`
MuffinMan jest off-line  
25-05-2010, 21:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: ...polskie Prawo Jazdy a "idioten test"

podalam wyzej ,ze dotyczy to prawo jazdy tego nowego..
ale z tego wynika ,ze jednak chyba jest to obojetne czy nowe czy stare..wymiana zostala zniesiona dawno dosyc podana jest data i paragraf

cytat z watku mojego powyzszego

WAZNE!!!
W przeszlosci posiadacz prawa jazdy z innego panstwa UE, ktory zamieszkiwal w Niemczech musial w ciagu 12 m-cy wymienic je na niemieckie. Tej praktyce sprzeciwil sie Trybunal Europejski(wyrok z dn.29.02.1966, Az: C-193/94).Obowiazek przepisania prawa jazdy zostal zniesiony i zastapiony przez rejestracje. Rejestracja musi nastapic w ciagu 185 dni od chwili przyjazdu do Niemiec i dotyczy tylko tych, ktorzy maja je nie dluzej niz 2 lata. Chodzi tu o uwzglednienie czasu probnego (Führerschei auf Probe). Poza tym musza byc rejestrowane tylko nastepujace prawa jazdy: C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E(§29 ust. 1 FeV).Na podstawie orzecznictwa Trybunalu Europejskiego, prawa jazdy uzyskane w innym panstwie- po uplywie zakazu jazdy w Niemczech (Sperre)-sa wazne w innym panstwie UE. Jezeli sad niemiecki orzeknie przepadek prawa jazdy innego panstwa, to prawo jazdy bedzie za posrednictwem zwiazkowego urzedu (Kraftfahrbundesamt) przeslane do urzedu panstwa, gdzie je wystwiono. Przepadek powoduje, ze byly posiadacz nie moze prowadzic samochodu w Niemczech i innych panstwach UE.Wbrew powszechnemu przekonaniu przepadek prawa jazdy w Niemczech prowadzi do zakazu jazdy na czas okreslony przez sad takze w innych panstwach UE. To nie dotyczy panstw, ktore nie naleza do UE.Prawa jazdy tych panstw nie ulegaja przepadkowi. Zakaz jazdy w tych przypadkach dotyczy tylko terytorium Niemiec. W innych panstwach moga posiadacze praw jazdy w dalszym ciagu jezdzic pojazdami mechanicznymi. Posiadacze tych praw jazdy otrzymuja je z powrotem tylko z odpowiednia adnotacja"
 
07-06-2010, 20:48  
Adasko1981
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zabrano mi prawo jazdy

witam ja mam pytanie chociaz nie wiem czy jestescie w stanie ale postaram sie opisac moja sytacje tak jak ona przebiegla a wiec
. Podczas mojego wyjazdu do niemiec dn. 08.12.2006 na przejsciu granicznym w Olszynie podczas rutynowej kontroli paszportowej i prawa jazdy niemiecki policjant uznal ze moje prawo jazdy jest falszywe zostalem poproszony o przejscie na komisariat na przejsciu w Olszynie po czym postawiono mi zarzut ze moje prawo jazdy jest falszywe co jest rzecza nie mozliwa bo zdalem je legalnie w Polsce w maju 1998 roku i az do dnia 08.12.2006 nie mialem nigdy z nim problemow choc nie raz przekraczalem na nim niemiecka granice bylo nie raz sprawdzane i zadnych problemow nie bylo gdy juz bylem na komisariacie zostalem potraktowany jak jakis kryminalista zostaly mi sciagniete odciski palcow mialem robione zdjecia przesiedzialem tam ok 6 godzin ja bedac nieswiadomy pospisywanych mi dokumentow w niewiedzy i stesie wszystko podpisalem a powinienem chyba dostac jakiegos tlumacza ktory by mi powiedzial co podpisuje ale tak sie nie stalo sprawa skonczyla sie na tym ze zostalo mi zabrane moje polskie prawo jazdy i dostalem do zaplaty 310 euro . Zaznaczam ze jestem w stanie udokumentowac ze moje prawo jazdy bylo wydane zgodnie z prawem polskim i posiadam do tego wszystkie nie zbedne dokumenty nie mam zamiaru po prostu placic za cos co legalnie zdobylem . Prosze o jakies informacje dotyczace sprawy
Adasko1981 jest off-line  
07-06-2010, 20:59  
MuffinMan
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie RE: Zabrano mi prawo jazdy

Cytat:
Napisał/a Adasko1981 Zobacz post
ja bedac nieswiadomy pospisywanych mi dokumentow w niewiedzy i stesie wszystko podpisalem a powinienem chyba dostac jakiegos tlumacza ktory by mi powiedzial co podpisuje ale tak sie nie stalo sprawa skonczyla sie na tym ze zostalo mi zabrane moje polskie prawo jazdy i dostalem do zaplaty 310 euro . Zaznaczam ze jestem w stanie udokumentowac ze moje prawo jazdy bylo wydane zgodnie z prawem polskim i posiadam do tego wszystkie nie zbedne dokumenty nie mam zamiaru po prostu placic za cos co legalnie zdobylem . Prosze o jakies informacje dotyczace sprawy
Na drugi raz nigdy nie podpisuj czegoś, czego nie rozumiesz, bo nie musisz. Oni mieli obowiązek załatwić tłumacza, ale jak zobaczyli jak robisz w majtki, to stwierdzili, że na tłumaczu oszczędzą, a premia i tak będzie.

Jeśli teraz znasz niemiecki, to pisz odwołanie, że zastraszyli Cię i podłożyli dokumenty, które podpisałeś bez zrozumienia. Niemcy mówią, że trzeba się odwoływać do skutku, bo tu kary i mandaty wydaje automat.
MuffinMan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "Prawo Agaty" a polskie sądownictwo (odpowiedzi: 23) Dobry wieczór :) Z góry przepraszam, jeśli temat założyłem w złym dziale. Interesuję się prawem. W przyszłości bardzo chciałbym zostać sędzią lub...
§ "Kopanie bitcoinów" a polskie prawo (odpowiedzi: 2) Czy działalność udostepniania mocy obliczeniowej komputerów za wynagrodzeniem, popularnie określanej jako "kopanie bitcoinów" jest czynem zabronionym...
§ Prawo jazdy A "unieważnione" po wymianie dokumentu. (odpowiedzi: 12) Witam sprawa wygląda tak: Mój brat zdał prawo jazdy kat A przed 19 stycznia. Dokument upoważniający go do poruszania się motocyklem został już...
§ Kontynuowanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy po "oblaniu"... (odpowiedzi: 1) Dzisiaj udało mi się "oblać" egzamin praktyczny na prawo jazdy na (aż wstyd się przyznać) łuku. Wiem, że istnieje możliwość wyjechania na miasto "tak...
§ Odroczone prawo jazdy na " A " i " B " (odpowiedzi: 6) Witam. 12 grudnia mialem sprawę za wypadek motocyklem. Jechałem z imprezy pod wpływem alkoholu, bez prawa jazdy na motor i samochód, i wybiło mnie na...
§ Prawo jazdy a "Uczenie sie jazdy autem" (odpowiedzi: 12) Witam. W skrócie najpierw wytłumaczę sytuację... Chodzi o to ze moja znajoma która własnie zapisała się na kurs prawa jazdy chciała się trochę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:53.