Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/index.php)
-   Niemcy (http://forumprawne.org/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Obywatelstwo niemieckie po dziadku? (http://forumprawne.org/showthread.php?t=13207)

Pogodniak 06-10-2010 09:14

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Splawik, ty jakos nie mozesz pojac podstawowego, ale najwazniejszego elementu w tej calej historii: gdzie twoj dziadek mieszkal po I wojnie swiatowej, czyli w latach 1920-1939: na terytorium II Rzeczpospolitej Polskiej (=wtedy na 99% nie mial obywatelstwa niemieckiego mimo urodzenia w Niemczech) czy na terenie Rzeszy Niemieckiej w granicach z 1937 (granica byla za Gliwicami, tam sie zaczynala Polska).

Poza tym jak pisze Agolka, te metne wyjasnienia "ze jako chlopie byl przemycany do Polski" a potem "wywieziony do Niemiec" nic ci nie dadza, dopoki sie konkretnie nie dowiesz, po co byl "przemycany do Polski" i gdzie oraz na jakich zasadach byl wywieziony do tych Niemiec.

agolka 06-10-2010 15:54

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Musisz Splawik dokładnie wiedzieć, kiedy i gdzie mieszkał dziadek. Jeżeli już jako dziecko mieszkał w Polsce to raczej na bank miał obywatelstwo polskie. Ale mógł wystąpić o nadanie obywatelstwa niemieckiego podczas wojny. Spróbuj odnaleźć karty meldunkowe, tam będzie jego obywatelstwo.
Bo twój dziadek nie tylko miał urodzić się na terenie ówczesnych Niemiec, ale też tam mieszkać
Chyba ,że wystąpił o obywatelstwo niemieckie na innych zasadach jakie w tym czasie obowiązywały.(podczas wojny).
Z własnego doświadczenia wiem jak dokładnie pytają o okres zamieszkania podczas wojny.
To co napisałam w formularzu było za mało. Musiałam jeszcze bardziej opisać szczegółowo: ulica i nr. domu :o Nie wierzyłam co czytam, ale to prawda.

splawik1 07-10-2010 15:14

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
dziadek urodził się w 1915 na tarenie niemiec w płn westfali i tam był zameldowany i mieszkał przez ok. 5 lat , potem wywędrowali do polski (chyba powodem była odzyskanie niepodległości przez Polskę)i osiedli koło Poznania czyli patrząc na granice polski z lat między wojennych były to już tereny Polski.Po wybuchu drugiej wojny został wysiedlony i jako młody chłopak ok.26 lat został wywieziony do pracy w niemczech . w latach 90 dostał odszkodowanie za pracę na rzecz trzeciej rzeszy (POLSKO-NIEMIECKIE POJEDNANIE)

agolka 07-10-2010 15:36

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Jak znajdziesz dokumenty z tej pracy przymusowej, to tam będzie jego obywatelstwo . Sama praca przymusowa na terenie Rzeszy nie potwierdza obywatelstwa .
Gdzie pracował? Moę tam znajdziesz karty meldunkowe?

Pogodniak 07-10-2010 16:41

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Jak nie podpisal Volkslisty w czasie wojny (co nie jest wykluczone, skoro urodzil sie w Westfalii) , to obywatelstwa niemieckiego nie mial.

splawik1 07-10-2010 18:44

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
tylko nikt nie wie gdzie pracował w tych Niemczech nawet nie wiem w której części Niemiec , dziadek wszystkie dokumenty zgubił podczas wojny, ciotka jest przekonana że obywatelstwa Niemieckiego nie miał i nigdy się o nie nie starał

agolka 07-10-2010 19:09

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Cytat:

Napisał/a splawik1 (Post 766597)
w latach 90 dostał odszkodowanie za pracę na rzecz trzeciej rzeszy (POLSKO-NIEMIECKIE POJEDNANIE)

A na jakiej podstawie w latach 90. dostał odszkodowanie? Musiał mieć na to jakieś dowody.

agolka 07-10-2010 19:26

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Musisz też zwrócić się do archiwum w Poznaniu i zapytać o Volkslistę.
A dziecko tego dziadka ur. w 1915 r.? gdzie się urodziło i kiedy?, to jest twój ojciec? Jeżeli urodził się podczas wojny, też mógł być razem z rodzicami wpisane na VL.

splawik1 07-10-2010 19:29

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
na podstawie świadków którzy tam pracowali z nim , tylko że i oni już nie żyją , nawet nie mam pojęcia kto to był;) . a przyjmijmy że; miał obywatelstwo Niemieckie jak się urodził w czasie gdy przeszli przez granicę, to na dzień dzisiejszy czy strona Niemiecka może to uznać za zrzeknięcie się tegoż obywatelstwa ?( co by świadczyło przemycenie go jako dziewczynkę)

agolka 07-10-2010 20:57

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Wszystkie osoby mieszkające na terenie Polski w okresie międzywojennym mieli polskie obywatelstwo. Nawet koloniści niemieccy, którzy praktykowali tradycję,kulturę ,język itd w myśl prawa byli Polakami. Stało się to dzięki porozumieniu polsko-niemieckiego Traktatu Wersalskiego. Ci Niemcy, którzy mieszkali na terenach odzyskanych utracili obywatelstwo niemieckie.
Tylko wpisanie na tzw.Volkslistę może być wyjściem z sytuacji, bo na ich podstawie ponownie nadawano obywatelstwo niemieckie.

Proponuję teraz jeszcze raz przeczytać poniższe przepisy (zasady) potwierdzenia obywatelstwa ze strony konsulatu we Wrocławiu

1. Postępowanie to polega na tym, że przedkładając miarodajne dokumenty należy udowodnić pierwotne uzyskanie i nieprzerwane posiadanie obywatelstwa niemieckiego.
2.W przypadku osób urodzonych przed dniem 01.01.1975 roku obowiązuje zasada, że mogą one być Niemcami jedynie wówczas, gdy ich ojciec był Niemcem. Istnienie tej ciągłości pochodzeniowej udowadnia się wstecz od dziadka lub nawet od pradziadka urodzonego przed 1914 rokiem. Można domniemywać posiadanie obywatelstwa niemieckiego wówczas, jeżeli przodkowie urodzili się między 1913 a 1945 rokiem na terytorium Rzeszy Niemieckiej lub Wolnego Miasta Gdańska według granic z 1937 roku i tam też mieszkali.
3. Osoba urodzona po dniu 01.01.1975 roku uzyskuje obywatelstwo niemieckie wówczas, jeżeli jedno z rodziców posiadało obywatelstwo niemieckie. (matce, albo ojcu).

A więc skoro dziadka przemycili jako dziecko 5 letnie do Polski, to siłą rzeczy nie mógł mieszkać na terenie Niemiec. Jedynie jako osoba dorosła mógł wystąpić o obywatelstwo niemieckie, czego oczywiście życzę oraz odnalezienia tych dokumentów.

splawik1 08-10-2010 18:23

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
jeżeli podpisał Volkslistę to co ona będzie zawierać? do jakiego archiwum powinienem sie zwrócić w poznaniu o Volksliste ? oraz jak powinien wyglądać taki wniosek ?czy trzeba go złożyć osobiście?

Pogodniak 08-10-2010 20:45

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
mozesz probowac w polskim archiwum panstowym, oddzial w tym powiecie, w ktorym w czasie wojny mieszkal pierwotnie dziadek zanim wywieziono go na roboty do niemiec i ewentualnie w Bundesarchiv w Berlinie

splawik1 09-10-2010 06:44

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
ok. a jak ma wyglądać taki wniosek ? czy do tego mam dołączyć akta urodzeń i zgonów które świadczą o moim pokrewieństwie?

agolka 09-10-2010 08:11

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Możesz na stronie tego archiwum znaleźć gotowy formularz, niektóre archiwa mają, albo samemu napisać coś w tym stylu:

Zwracam się z prośbą o odszukanie dokumentów mojego dziadka .............ur............, syna..............itd. Ponieważ ur. się w ............., był Niemcem, ale w okresie między wojennym mieszkał na terenie polski w ..................., w związku z tym pewnie był wpisany na tzw. Volkslistę. Chciałbym odszukać wszystkie dokumenty związane z osobą mojego dziadka.
Dokumenty te potrzebne są mi do potwierdzenia obywatelstwa niemieckiego.

Słyszałam, że archiwa nieraz nie chcą uwierzytelniać tych dokumentów, ale trzeba próbować. życzę powodzenia

heikki.on 04-01-2011 21:42

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Zatem u mnie sprawa wygląda tak:
mój dalszy kuzyn (wnuk brata mojego dziadka) otzrymał obywatelstwo niemieckie (jednocześniej i brat dziadka i ojciec kuzyna) ;p po przez pradziadka nie żyjącego już który miał korzenie nimieckie
ale ...
mój dziadek nie żyje i nie miał obywatelstwa niem. i czy ojciec mój ubiegając sie o obywatelstwo niem. moze je otzrymać z pominięciem pokolenia mojego dziadka?
prosze o odp ;D
pradziadek nie podpisał Volkslisty czy jak to sie tam zwie. na innej podstawie otrzymał kuzyn niemiecki paszport. Wydaje mi sie ze z tytułu służby pradziadka w Wermahcie.

pati983 08-01-2011 19:21

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Witam wszystkich chciałam tylko powiedzieć że tyle razy tu pisałam pytałam o obywatelstwo niemieckie że w końcu je dostałam dokładnie 6.01.2011r. papiery składałam w sierpniu 2010 roku więc czekałam 5 miesięcy. Chciałam podziękować wszystkim za pomocne wiadomości. :D :D :D :D

Pogodniak 08-01-2011 19:38

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
No to gratulujemy, teraz sobie mozesz wyrobic w konsulacie paszport niemiecki i wybrac sie na urlop na Floryde albo do Kalifornii bez wizy. ;-)

ellaf 20-02-2011 19:21

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Witam. Mam pytanie dotyczace szans na otrzymanie obywatelstwa. Mój dziadek (ojciec mojej mamy) urodził się w 1928 roku w Niemczech w miejscowości Loburg. Posiadam akt urodzenia dziadka wystawiony przez tamtejszy urząd. Dziadek mieszkał tam przez rok a później wrócił do Polski. Najprawdopodobniej jego rodzice brali tam ślub ale nie mam dokumentów. Czy moja mama, ja i moje rodzeństwo mamy szansę na zdobycie obywatelstwa? Jeśli tak to jakie kroki mam poczynić w tym kierunku?

Pabloh 07-03-2011 21:00

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Witam. Mój pradziadek wyjechał do pracy we Francji skąd przeprowadził się do Grohn powiat Blumenthal prowincja Hannover Niemcy. Grohn obecnie leży w obrębie miasta Bremen. Kupił tam podobno nieruchomość. Z moją prababcią pobrał się przed rokiem tysiąc dziewięćsetnym, ale nie wiem gdzie do tego doszło. W 1907 roku w Niemczech urodził się mój dziadek jako ich najmłodsze dziecko. W roku 1919 cała rodzina wyjechała do polski.
Mam pytanie czy mam szansę na uzyskanie obywatelstwa niemieckiego czy, muszę coś więcej potwierdzić i co miałoby znaczenie do załatwienia formalności. Proszę o pomoc.

Pogodniak 08-03-2011 08:53

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Kto w 1919 r. przyjezdzal dobrowolnie do Polski byl raczej Polakiem i na pewno dobrowolnie wystepowal o obywatelstwo polskie, co skutkowalo utrata niemieckiego

karollcia33 15-03-2011 13:11

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Witam Mam takie pytanie,
ojciec mojego meża złozył papiery o przyznanaie obywatelstwa nie nieckiego po swoim ojcu. Na te same papiery wyjechaly dwie rodziny i dostały obywatelstwo a on dostał odmowne.W odpowiedzi było napisane że jego ojciec był polakiem i mu sie nie nalezy.Jak to możliwe że pare lat wcześniej uznaja pochodzenie a potem nie?czy warto sie starac dalej.Mysłałam żeby mój mąż złozy sam od samego początku te papiery.Wiem też że jego babcia miała obywatelstwo bo mam jej papiery łącznie z Volklistą.Co o tym sądzicie?co byście zrobili na moim miejscu?próbować?z góry dziekuje za odpowiedź ps.jeszcze dodam że mój mąz urodził sie po 1975.

Pogodniak 15-03-2011 13:58

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Po raz n-ty ta sama dyskusja: "kiedys rodzina dostala pochodzenie po tym samym przodku, a my teraz nie"

Kiedys mozna bylo wyjedzac jako "pozny przesiedleniec" (Spätaussiedler) czyli wlasnie osoba bez obywatelstwa, ale na pochodzenie. Ale to sie generalnie skonczylo w roku 1992 (z nielicznymi wyjatkami po tej dacie). A wiec nie ma sensu porownywac sie z osobami, ktore wyjechaly do Niemiec w latach 90-tych, bo wtedy je obowiazywaly inne, korzystniejsze przepisy.

Teraz sie liczy tylko i wylacznie formalne obywatelstwo, a nie zadne pochodzenie. Albo sie ma obywatelstwo albo nie, zadne tam "poczuwanie sie do narodu niemieckiego" nie ma teraz znaczenia

belunia 15-03-2011 19:53

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
tak..karollcia33..teraz to juz posprzatane,,
mogl pomyslec wczesniej..sama mialam szczescie i zalapalam sie jeszcze po roku 2000 ..wszystko poszlo w miare szybko przedstawilam tylko potwierdzenie obywatelstwa matki mojej i jej ojca.
choc tam gdzie bylam (Friedland)polaka od 10 lat nie widzieli..

tomj 23-03-2011 20:13

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Mam zapytanie: otrzymałem dziś z Koln pismo i chcą abym podpisał im deklaracje że mogą w moim imieniu napisać do archiwum państwowego w Niemczech. Trzeba aby podpis był potwierdzony notariuszem bądź jakimś odpowiednim urzędem. Czy placówki dyplomatyczne Niemiec coś takiego potwierdzają? czy trzeba do notariusza? (no ale on będzie chciał pismo mieć przetłumaczone po polsku jak znam życie).

evi71 25-05-2011 19:17

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
witaajcie.ja mam taka sytuacje.mój pradziadek i dziadek tzn.ojciec mojego tatusia był niemcem ur.sie w1907 r w koloni tam zył i pracował do 1971 r tam tez zmarł.nie miał slubu z moja babcia bo sluzył w niemieckim wojsku i nie mysleli wtedy o tym.moj dziadek uznał mojego ojca za swego syna zaraz po urodzeniu przed sadem niemieckim w koloni.mam wszystkie dokumenty z niemiec .nie robili mi żadnego problemu w niemczech ,zapłacilam za to po 10 e za akt.teraz chce złozyc dokumenty w konsulacie w gdansku,ja urodziłam sie w 1971 r. PYT DO KOGOS KTO SIE ORIENTUJE CZY MAM SZANSE NA POCHODZENIE I OBYWATELSTWO PO DZIADKU.DZIEKUJE

evi71 25-05-2011 19:18

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Bellunia moze wiesz ???dzieki

erber 27-05-2011 00:26

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Cytat:

Napisał/a agolka (Post 767076)
Wszystkie osoby mieszkające na terenie Polski w okresie międzywojennym mieli polskie obywatelstwo. Nawet koloniści niemieccy, którzy praktykowali tradycję,kulturę ,język itd w myśl prawa byli Polakami. Stało się to dzięki porozumieniu polsko-niemieckiego Traktatu Wersalskiego. Ci Niemcy, którzy mieszkali na terenach odzyskanych utracili obywatelstwo niemieckie.
Tylko wpisanie na tzw.Volkslistę może być wyjściem z sytuacji, bo na ich podstawie ponownie nadawano obywatelstwo niemieckie.

Polakom to jest trochę trudno pojąć takie niuanse po dziesiątkach lat szkolnej indoktrynacji historycznej.

Najprostszym wytłumaczeniem niech będzie fakt iż kiedy Niemcy wkraczali we wrześniu 1939roku na teren ówczesnej II Rzeczpospolitej zwyczajnie... wyzwalali dużą część swojej ziemi (Śląsk, Pomorze, Wielkopolska) będące pod okupacją obcego państwa (Polski) od czasu przegranej przez Niemcy I Wojny Światowej (ok. 20lat) - dlatego też zastanych na tych swoich "ziemiach odzyskanych" mieszkańców ponownie uznawali (w większości) za Niemców (bo 20lat wcześniej dostali się Oni pod okupację obcego państwa) wpisując ich na tzw. Volkslistę. Z "odzyskanych ziem" w głąb terenów wschodniej Polski zostali deportowani polscy osadnicy z okresu 20lecia międzywojennego i "element niepewny" m.in uczestnicy zbrojnych powstań przeciwko własnemu państwu (tzw. Powstanie Wielkopolskie).

evi71 27-05-2011 07:05

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
chcialam dodoac że mój dziadek ma w metrykach wpis obywatel niemiecki tak samo pradziadkowie.

Pogodniak 27-05-2011 08:43

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Ale obywatelstwo sie dziedziczy po ojcu a nie po dziadku albo pradziadku, wiec najpierw papierami bedziesz musiala wykazac, ze ojciec odzdziedziczyl po dziadku i do momentu twojego urodzenia go nie stracil.

evi71 27-05-2011 13:34

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Nie wiem jak mam to wykazac w metryce taty mojego jest napisane że cyt..obywatel niemiec heinrich ........uznał ojcostwo wobec wyżej opisanego dziecka czyli mojego taty.mój tata urodził sie w gdansku w 1943 r. nie wiem ,ale i tak złoze dokumenty i potem wam napisze.

hanys 35 15-07-2011 14:20

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Witam mam pytanie chce sie starac o pochodzenie niemieckie.Mozecie mi napisac ktora kategoria volkslisty uprawnia mnie do otrzymania pochodzenia?:help:I jezeli moj dziadek posiada wlasciwa kategorie to czy sa szanse dostac pochodzenie.

tomj 15-07-2011 14:23

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
STARAJ się lepiej o obywatelstwo Niemieckie :D Kategorii jest 4 Ci którzy mają 1 i 2 bez problemu a reszta musi niestety trochę więcej postarać o dokumentów aby udowodnić przynależność do Niemiec.

hanys 35 15-07-2011 16:04

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Dzieki tomj niewiele o tym wiem ale widze ze to dwie rozne sprawy pochodzenie niemieckie a obywatelstwo.Jestem w punkcie wyjscia i nie wiem gdzie pierwsze kroki kierowac ,jakie papiery zalatwiac.Jezeli znasz sie na tym moglbys w miare krok po kroku wytlumaczyc czego szukac i gdzie szukac.Z gory dzieki

tomj 15-07-2011 16:08

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Na początek przeczytaj uważnie posty tutaj wpisane. Nie denerwuj się tym że niektórzy tutaj przesadzają. Za pewne wiesz czy może je dostać to znaczy Twoja data urodzenia a potem po którym przodku chcesz obywatelstwo. Dokumentów najpierw poszukaj u siebie u rodziny a jak wszystko będziesz miała = i to że nic nie mają też jest informacją ważną, to zaczniesz pisać po urzędach.

hanys 35 21-07-2011 13:27

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Witam dowiedzialem sie ze dziadek mial 3 (trojke) volkstlisty i chyba nic sie juz nie da zrobic:mad:

tomj 21-07-2011 13:31

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Z całym szacunkiem ale :D:D A teraz na poważnie Ty jutro umierasz że tak szybko wszystko potrzebujesz? na spokojnieeee. Mój dziadek też dostał 3 i jakoś śpię spokojnie i pomału wszystko kompletuje i załatwiam. Więc nie czytaj wszystkie co tu piszą tylko na spokojnie zbieraj dokumenty. To co się oczywiście da. Najważniejsze to akty urodzenia i potwierdzenie podpisania volkslisty.

hanys 35 21-07-2011 13:55

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Dzieki tomj.W 1992 moja siostra zlozyla komplet dokumentow o pochodzenie do Koln i dostala numer statytyczny pod ktorum jej dokumenty sa.I potem zaprzestala sie o to starac czy mozna jakos odtworzyc ten numer i powolac sie na te same dokumenty w koncu jo jes jej bracik:D

tomj 21-07-2011 13:58

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
oj braciszku ja też mam siostrę = więc wiesz jak jest. Nie możesz zrobić tak jak myślisz. Musisz złożyć swój komplet dokumentów i dołożyć do tego list w języku niemieckim wyjaśniającym że twoja siostra już złożyła dokumenty i podać nr sprawy. Napisałem Ci prywatna wiadomość spójrz do skrzynki

verni 27-08-2011 17:21

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
Witam Wszystkich forumowiczow serdecznie ! To moj pierwszy post tutaj. Mam do Was takie pytanie : kilka miesiecy temu zlozylem podanie o teczke z rehabilitacji mojego dziadka do IPN w Katowicach i otrzymalem kopie uwierzytelniona z pieczeciami panstwowymi i podpisami urzednikow. W teczce tej znajduja sie zapisy sadowe i akta prokuratorskie , z ktorych wynika ze moj dziadek posiadal 2 grupe Volkslisty i byl czlonkiem Volksbundu. Bardzo prosze o odpowiedz cz takie dokumenty stanowia realny material na ubieganie sie o obywatelstwo a jesli tak to czy musze ten dokument przetlumaczyc u tlumacza przysieglego. Za pomoc z gory dziekuje.

tomj 27-08-2011 17:24

RE: Obywatelstwo niemieckie po dziadku?
 
masz super dokumenty. Muszą być w języku niemieckim co jest zrozumiałe. Urzędnik niemiecki raczej nie zna polskiego a Twoim obowiązkiem jest przedstawienie dokumentów. Mam pytanko: czy Twój przodek był może w obozie jakimś po wojnie? jak był Niemcem i został w Polsce to czy jakieś represje miał z tego powodu? dzięki za odpowiedz.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:25.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.