Przeglad przepisow o obywatelstwie - Forum Prawne

 

Przeglad przepisow o obywatelstwie 3

pozatym ja rozumie ten przepis inaczej że dotyczy wszystkich tych po latach 90,moj ojciec przecież miał juz wtedy 50 lat to nie mógł wnieśc o obywatelstwo.tak czy inaczej spróbuje bo nie wiesz jakie mam ważne ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Zamknięty temat
 
05-09-2010, 00:41  
evi71
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

pozatym ja rozumie ten przepis inaczej że dotyczy wszystkich tych po latach 90,moj ojciec przecież miał juz wtedy 50 lat to nie mógł wnieśc o obywatelstwo.tak czy inaczej spróbuje bo nie wiesz jakie mam ważne powody żeby to zrobić.uwierz nie kieruje mną rządza pieniądza itp.bo w polsce nie jest źle.pozdrawiam
evi71 jest off-line  
05-09-2010, 08:28  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.370
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Ale przeciez ja od poczatku mowie, zloz papiery, to dostaniesz konkretna odpowiedz od wlasciwych wladz, ktore sie tym zajmuja, bo szanse jak najbardziej masz, tylko Ty sie dopytuje "jakie", a tego nikt Ci tu na 100% przeciez na forum nie odpowie. Motywy sa z mojego punktu widzenia niewazne, bo obywatelstwo jest pojeciem abstrakcyjnym, prawnym, jak sie nalezy, to sie nalezy, jak nie, to nie.

A obywatelstwa do "4 pokolen wstecz" nie mozna sie nigdy domagac. Obywatelstwo mozna miec zawsze tylko i wylacznie po rodzicu/rodzicach. Te cztery pokolenia wstecz sa w formularzach, zeby wyjasnic wlasnie sytuacje, gdy rodzice sie nigdy nie starali o obywatelstwo, a mimo to mogli je miec automatycznie przez urodzenie, nawet o tym nie wiedzac.

A czy jestes tepa czy nie: oboje nie jestesmy prawnikami od spraw obywatelstwa, W przepisach jest mowa o "Erklärungsrecht" dzieci urodzonych przed 1 lipca 1993, ktore zostaly uznane za prawowite dzieci przez niemieckiego ojca. Twoj tato urodzil sie przed 1993 rokiem, wiec stad powstaly u mnie watpliwosci, ktore bedzie mogl rozwiacac tylko wlasciwy urzad niemiecki, bo oni maja przepisy wykonawcze do takich rzeczy. Ja ich nie znam.
Pogodniak jest off-line  
05-09-2010, 08:42  
evi71
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

przeciez czytałam że po dziadku ludzie wnosza o obywatelstwo a nie koniecznie po ojcu???nic z tego juz nie rozumie.
evi71 jest off-line  
05-09-2010, 08:45  
evi71
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

a w 1993 r.mój tato miał juz 50 lat to i tak juz nie mógł tego zrobić.
evi71 jest off-line  
05-09-2010, 09:10  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.370
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

ale teoretycznie mogl zrobic to wczesniej, jak byl mlodszy.

Jest inny przepis podobny, podam ci przyklad: dzieci urodzone z niemieckiej matki miedzy rokiem 1953 a 1975 nie uzyskiwaly przez urodzenie obywatelstwa niemieckiego. Ktos zaskarzyl to do trybunalu konstytucyjnego i zmienili przepisy o obywatelstwie, wprowadzac wstecznie mozliwosc nabycia tego obywatelstwa przez zlozenie oswiadczenia, ale tylko przez trzy lata od roku 1975. Kto tego nie zrobil, bo np. nie wiedzial, ma pecha, bo w prawie obowiazuja rzymska lacina "ignoratia iuris nocet" (nieznajomosc prawa szkodzi). Teraz juz nie mozna sie powolac na ten przepis, bo on obowiazywal tylko w latach 70-tych.

Byc moze (ja tego nie wiem, ale wykluczone to nie jest), ze podobnie bylo w przypadku oswiadczen na mocy tego przepisu z roku 1993, wiec nie ma sensu dysktuowac tu na forum, tylko skladaj wniosek, dostaniesz odpowiedz z podstawa prawna i bedzie czarno na bialym wszystko wiadomo.

PS

Nie ma czegos takiego jak "obywatelstwo po dziadku", zle czytasz. Obywatelstwo jest zawsze tylko po rodzicach. A "po dziadku" jest w tym sensie, ze udowadnia sie obywatelstwo dziadka, dzieki czemu i ojciec ma obywatelstwo przez urodzenie (o czym mogl nie wiedziec) i wnuk dostaje po ojcu, a nie po dziadku
Pogodniak jest off-line  
05-09-2010, 13:00  
evi71
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

czyli właściwie skoro mój ojciec nie ma obywatelstwa ,ale urodził sie w gdańsku w 43 z ojca niemca i matki która też mieszkała na terenach niemieckich to mimo że on nie ma tego obywatelstwa to ja mogę o nie wnosic mając odpowiednie dokumenty???może znasz prawnika ,ktory by zająl sie taka sprawą w niemczech i nie zedrze majątku ze mnie???dzieki za wszystko.
evi71 jest off-line  
05-09-2010, 13:16  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.370
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Dlatego sie pytalem, kiedy dziadek uznal go za prawowite dziecko, ale skoro od razu po urodzeniu, za czasow rzeszy niemieckiej i twoj tato urodzil sie na terenie rzeszy niemieckiej, sa bardzo duze szanse, ze wtedy twoj tato dostal automatycznie obywatelstwo niemieckie, nawet o tym nigdy nie wiedziac.

A wiec zloz papiery najpierw bez adwokata, jak dostaniesz pozytywna odpowiedz, bedzie po ptokach, jak negatywna, bedzie ci przyslugiwalo odwolanie, jak od kazdej normalnej decyzji administracyjnej i wtedy zawsze bedzie jeszcze czas na zaangazowanie adwokata.
Pogodniak jest off-line  
05-09-2010, 20:21  
MarKoBerlin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Witam Wszystkich,

Mam pytanko, urodzilem sie w 1969 r, ojciec urodzil sie w 1940 r w Miedzychodzie, rodzice sie rozwiedli jak mialem 2 lata. Ojciec wyjechal do Berlina, do swojej rodziny i tam otrzymal obywatelstwo w 1975 (przez pochodzenie), podobno ma ciaglosc tzn. w pismie ktore mi przeczytal bylo, ze zostal uznany za niemca bez obywatelstwa, ktore otrzymal na swoj wniosek (cokolwiek to znaczy ), juz raz skladalem podanie o obywatelstwo na poczatku lat 90-tych (, niestety ojciec powiedzial ze byla odmowa ze wzgledu jak podobno napisali, ze matka nie wychowywala mnie w duchu niemieckim.
Jak teraz wyglada moja mozliwosc na uznanie mojego obywatelstwa, i jak to zalatwiac, acha, ojciec moze mnie zameldowac u siebie w Berlinie.

Pozdrawiam serdecznie
MarKoBerlin jest off-line  
05-09-2010, 21:16  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.370
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Poniewaz twoj ojciec uzyskal obywatelstwo po roku 1975 a ty sie urodziles w roku 1969, wiec w momencie urodzenia nie mogles odziedziczyc obywatelstwa po ojcu, bo on sam go nie mial.
On przyjechal do Niemiec na mocy starych przepisow o przesiedlencach pochodzenia niemieckiego, ktore juz nie obowiazjuja w odniesieniu do ludzi z Polski i zostal zakwalifikowany jako "oboba pochodzenia niemieckiego bez obywatelstwa niemieckiego", dlatego musial wystepowac o obywatelstwo na wlasny wniosek, ale juzu dawno po twoim urodzeniu, wiec to nie nie mialo wplywu na to twoje obywatelstwo.

Jedyna szansa to by byla, ze wpisal ciebie jako nieletnie dziecko do wniosku o nadanie obywatelstwa, ale na to pytanie to tylko on ci moze odpowiedziec, bo chyba pamieta, jak skladal wniosek o obywatelstwo i co tam napisal
Pogodniak jest off-line  
05-09-2010, 21:33  
MarKoBerlin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Dzieki za szybka odpowiedz, mimo iz nie brzmi pocieszajaco , jutro do niego zadzwonie i zapytam ale troche watpie czy to zrobil.
Myslisz ze bez tego sprawa jest przegrana ?
Nie wiem jak z dziadkiem ale chyba cala rodzina ojca byla niemiecka.

Pozdrawiam
MarKoBerlin jest off-line  
05-09-2010, 22:03  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.370
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

od ladnych paru lat "pochodzenie niemieckie" w sensie etniczno-kulturowym nie ma zadnego wplywu na mozliwosc uzyskania obywatelstwa niemieckiego dla osob z Polski. Dlatego kwestia dziadkow, ktora jest czesto podnoszona na tym forum, jest malo istotna, gdy nie ma obywatelstwa w sensie prawnym po rodzicach. A obywatelstwo po rodzicach mozna oddziedziczyc przez urodzenie tylko wtedy, gdy rodzic mial to obywatelstwo w momencie urodzenia dziecka.

Te wszystkie historie z "pochodzeniem" niemieckim mialo zastosowanie do ktoregos momentu w latach 90-tych. Wtedy Niemiecem w rozumiemiu niemieckiej konstytucji mozna bylo zostac przez "przyjecie jako osoba niemieckiej przynaleznosci narodowej na terenie Niemiec". Z tego prawa skorzystal twoj tato w roku 1975, kiedy to bylo czysta formalnoscia.
Ale te sprawy trzeba widziec w kontekscie historycznym. Przyjazd na "pochodzenie" bez obywatelstwa jest regulowany przez Federalna ustawe o wysiedlencach (Bundesvertriebenengesetz), ktora byla w latach 90-tych i w obecnym dziesiecioleciu wielokrotnie nowelizowana (= w praktyce coraz bardziej srubowano kryteria). Sam to odczules na wlasnej skorze, bo ci powiedziano na poczatku lat 90-tych, ze matka cie nie wychowala w duchu niemieckim. W latach 70-tych nikt by sie tym nie interesowal.

Glowna podstawa przyjecia "osob pochodzenia niemieckiego w NIemczech" w mysl obecnie obowiazujacej ustawy jest tzw. presja wysiedlencza w kraju pochodzenia (tzn. szykanowanie osob pochodzenia niemieckiego w krajach pochodzenia). Polska zawarla w 1992 r. umowe o dobrym sasiedztwie z Niemcami, w ktorym zagwarantowala prawa dla mniejszosci niemieckiej w Polsce. W zwiazku z tym dla urzedow niemieckich skonczyla sie "presja wysiedlencza" dla wnioskodawcow z Polski. Jedynie w drodze wyjatku i to w praktyce tylko starsze osoby moga argumentowac, ze do dzis oddzczuwaja konsekwencje dyskrimancji ludnosci pochodzenia niemieckiego za czasow komuny. Ale takich osob jest garstka i ty jako urodzony w 1969 r. mozesz o tym zapomniec, tym bardziej ze juz raz ci dano odmowe.

Osoby z Polski, ktore przyjezdzaja teraz do Niemiec na niemieckie papiery, to w wiekszosci osoby z wojewodzka opolskiego, ktore przed II wojna swiatowa nalezalo w calosci do Rzeszy Niemieckiej i gdzie autochtoni urodzeni przed wojna lub w jej czasie byli przez urodzenie obywatelami niemieckimi, ktore dziedziczyly ich dzieci. Takie osoby nie musza udowadniac zadnego wychowania w "duchu niemieckim", bo moga byc nawet etnicznymi Eskimosami, liczy sie tylko ich obywatelstwo w sensie prawnym.

Ludzie, rowniez na tym forum, notorycznie myla obie kategorie osob uzywajac w odniesieniu do obydwu pojecie "na pochodzenie" i stad sie biora te wszystkie mity i nieporozumienia.

Twoj tato ci juz powiedzial, ze byl Niemcem bez obywatelstwa niemieckiego w chwili przyjadzu do Niemiec. wiec niestety dobrze to dla ciebie nie wrozy. Z mojego punktu widzena jedyna szansa, ze ty by.les nieletni w momencie, gdy on skladal wniosek na obywtelstwo i ze nadanie obywatelstwa rozciagnelo sie na nieletnie dzieci. Ale to mu powiedza na 100% w tym urzedzie, w ktorym swego czasu skladal wniosek na obywatelstwo.
Pogodniak jest off-line  
09-09-2010, 18:18  
tomj
Użytkownik
 
Posty: 321
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Witam ponownie! zmienię trochę temat zapytania na forum. Mam pytanie gdzie mogę dostać wniosek o obywatelstwo niemieckie? ktoś tu podawał link no ale nie umie niemieckiego wiec nie wiem jak znaleźć a drugie pytanie to czy akty urodzenia dziadków (Urodzili się w Siemianowicach Śląskich) muszę do wniosku tłumaczyć na język niemiecki? oczywiście swój i mamy też? Moja Mama ok 1990 roku starała się o Niemieckie obywatelstwo po tacie ale potem już to zostawiła i mam pytanie: mam tłumaczenie aktów urodzenia mojego dziadka od strony mamy przez tłumacza przysięgłego ale z lat 1990 mogę je dołączyć czy muszę na nowo tłumaczyć? mogę je dziś przez notariusza potwierdzić i będzie nowa pieczątka (mama chyba wysyłała oryginały od tłumacza).
tomj jest off-line  
09-09-2010, 18:29  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.370
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Jak nie znasz niemieckiego, to niestety bedziesz musial poprosic kogos, kto zna, by ci pomogl, bo formularz na obywatelststwo i cala korespondencja w tej sprawie musi byc prowadzona w j. niemieckim.

Formularze sa na stronach internetowych kazdego niemieckiego konsulatu w Polsce, ale tylko po niemiecku.

Wg informacji na stronach konsulatow wszystkie akty urodzenia musza byc zaopatrzone w tlumaczenia wykonane przez tlumacza przysieglego. Ja osobiscie polecam pobranie aktow stanu cywilnego na formularzach wielojezycznych (w trzech jezykach, w tym rowniez po niemiecku), wtedy tlumaczenie bedzie zbedne. Informacje znajdziesz w watku obok nt wieljezycznych dokumentow stanu cywilnego.

Tlumacz nigdy nie zatrzymuje oryginalow.
Pogodniak jest off-line  
09-09-2010, 20:15  
agolka
Użytkownik
 
agolka na Forum Prawnym
 
Posty: 295
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

My składaliśmy na początku tego roku wniosek w konsulacie i nie wymagano od nas tłumaczenia aktów urodzenia i małżeństwa, choć przeważnie były zupełne. Czyżby już przepisy się pod tym względem zmieniły?
Tłumaczenie było wymagane tylko wtedy, gdyby w akcie były dodatkowe adnotacje urzędowe.
agolka jest off-line  
09-09-2010, 20:24  
agolka
Użytkownik
 
agolka na Forum Prawnym
 
Posty: 295
Domyślnie RE: Przeglad przepisow o obywatelstwie

Cytat:
Napisał/a evi71 Zobacz post
a w 1993 r.mój tato miał juz 50 lat to i tak juz nie mógł tego zrobić.
Dlaczego Evi71 piszesz, że ojciec nie mógł potwierdzić obywatelstwa, bo miał 50 lat?. Przecież nie ma chyba ograniczeń wiekowych ze strony - po ojcu?
Myśłę, że mógłby, gdyby chciał.
agolka jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bezterminowy przeglad motorowerow (odpowiedzi: 1) Witam. zalozylem nowy temat poniewaz nie znalazlem wyczerpujacej wypowiedzi zwiazanej z tym problemem. Mam wiekowego juz komarka w ktorym w dowodzie...
§ przeglad a rejestracja (odpowiedzi: 5) Witam, kup[iłem samochód zabytkowy z roku 1985, na umowie napisałem ze samochód jest do remontu, lecz ma wazne badanie techniczne przez okre jeszcze...
§ Odszkodowanie a przeglad (odpowiedzi: 1) Witam, Zdarzyla mi sie kolizja w ktorej bylem poszkodowanym. Sprawca jest ubezpieczony w MTU. Jednak moje auto nie posiadalo aktualnego badania...
§ Przeglad techniczny pojzdu (odpowiedzi: 1) Witam, jeżdżę w Polsce samochodem na szwedzkich rejestracjach za niedługo kończy mi się przegląd i mam pytanie czy przegląd wykonany w Polsce będzie...
§ przeglad rejestracyjny a OC ?? (odpowiedzi: 2) witam mam takie pytanie co dzieje sie w przypadku : kierowca ma aktualna polise OC ale brak przegladu technicznego pojazdu i spowodował wypadek...
§ przeglad techniczny (odpowiedzi: 12) mam pytanie wymienialem dowod rejstracyjny i zaszla pomylka poniewaz na pieczatce z data nastepnego badania pomylilo im sie o rok na moja korzysc...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:53.