świadczenia dla osób niepełnosprawnych - Forum Prawne

 

świadczenia dla osób niepełnosprawnych

Witam wszystkich i proszę o radę. Jestem osobą niepełnosprawną (znaczny stopień), na rencie.Wychowuję 2 dzieci w Polsce. Moja żona pracuje od kilku lat na biało w Niemczech, pobiera tam kindergeld. Czy może dostać jakieś świadczenia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy

Niemcy - aktualne tematy:

  • § Pasek rozliczeniowy Polska Nie...
    Witam mam problem byłem na 6 klasie podatkowej, obecnie jestem na 1 klasie podatkowej według kalkulatora powinienem...
  • § Proszę radę
    Witam,mam pytanie.Narzeczony kupił auto w Niemczech .I chce ją przepisać na mnie.Niestety robią mu tam pod...
  • § Wniosek o zatarcie
    Witam, W 2013 roku, w listopadzie zostałam ukarana w Niemczech grzywną w wys. 60 stawek po 10Euro. W związku z tym...

Odpowiedz
 
04-09-2010, 09:15  
emerte13
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie świadczenia dla osób niepełnosprawnych

Witam wszystkich i proszę o radę.
Jestem osobą niepełnosprawną (znaczny stopień), na rencie.Wychowuję 2 dzieci w Polsce. Moja żona pracuje od kilku lat na biało w Niemczech, pobiera tam kindergeld.
Czy może dostać jakieś świadczenia z tego tytułu? A jeżeli tak to z jakiego urzędu?
emerte13 jest off-line  
04-09-2010, 09:42  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.049
Domyślnie RE: świadczenia dla osób niepełnosprawnych

Po pierwsze stopien inwalidztwa z Polski nie odpowiada zasadom inwalidztwa w Niemczech, ktore okresla sie w - potocznie mowiac - w procentach, od 30 (osoba porownywalna z osoba niepelnosprawna, przez 50 (minimalny procent, by byc uznanym za osobe niepelnosprawna) po 100 (np. osobwa w wozku inwalidzkim).
A wiec najpierw musialbys przyjechac do Niemiec, oficjalnie sie tu zameldowac na pobyt staly i wystapic, by wystapic z wnioskiem u uznanie niemieckiego stopnia niepelnosprawnosci (Grad der Behinderung). Tyle ze w NIemczech samo uzyskanie legitymacji inwalidzkiej nie daje autmatycznie zadnej renty inwalidzkiej, tylko drobne ulgi podatkowe i ewentualnie darmowa komunikacje miejska i pare tam takich drobnych ulg. Odpowiednim urzedem, jest w zaleznosci od kraju zwiazkowego, w ktorym mieszkasz, albo wlasciwa komorka urzedu miasta albo tzw. Versorgungsamt.

O przyznaniu renty inwalidzkiej decyduje niemiecki "ZUS" (Deutsche Rentenversicherung), ale do tego trzeba miec przeprawcowanych minimum 5 lat i obrebie ostatnich 5 lat miec placone skladki obowiazkowe na niemieckie ubezpieczenie emerytalne. Ty tych warunkow nie spelniasz.

Jedynymi innymi swiadczeniami przyslugujacymi osobom niepelnosprawnym jest pomoc specjalnej komorku urzedu zatrudnienia w poszukiwaniu pracy (Integrationsfachdienst) oraz (na papierze) pierszenstwo w przyjmowaniu do pracy na stanowiska w instytucjach publicznych, ale w praktyce roznie to funkcjonuje. Z tym ze ja nie wiem, na jakich zasadach twoja zona tu oficjalnie pracuje i czy tobie po przyjezdzie do Niemiec przyslugiwaloby prawo do pracy.

A wiec reasumujac, jedyna korzyscia bylaby ulga podatkowa, gdybys podjal prace.
Pogodniak jest off-line  
04-09-2010, 11:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: świadczenia dla osób niepełnosprawnych

dokladnie tak
nawet przy 60 % niepełnosprawności tez nic nie przysługuje,,,
jest bardzo ciezko!!
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ulgi dla osób niepełnosprawnych (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Czy ktoś z Państwa może mi napisać jakie ulgi może odpisać osoba niepełnosprawna podczas rozliczania PIT-u :?:
§ Wolne dni dla osób niepełnosprawnych. (odpowiedzi: 2) Czy uczestnicząc w zabiegach w ośrodku rehabilitacyjnym można wykorzystać dodatkowe dni wolne z prawem do wynagrodzenia.
§ podejscie sądu do niepełnosprawnych (odpowiedzi: 4) Miałam sprawe o alimenty dla syna niepełnosprawnego który ma 20 lat wzięlam go na sprawe jak sedzia go zobaczyła wpadła w furie zaczęła krzyczeć...
§ przywileje niepełnosprawnych (odpowiedzi: 1) czy przywileje z tytułu niepełnosprawności obowiązują we wszystkich zakładach pracy czy tylko w zakładach pracy chronionej???
§ urlop dla niepełnosprawnych (odpowiedzi: 2) Proszę mi powiedzieć, czy dodatkowy urlop dla osóby niepełnosprawnej niewykorzystrany w danym roku kalendarzowym może być wykorzystany w roku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:46.