Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch - Forum Prawne

 

Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Mam pytanie czy są szanse na niemieckie obywatelstwo przez pochodzenie z pradziadka który posiadał Volksliste III kategorii, był w wermachcie i pracował w Niemczech podczas II wojny światowej. Urodził się w województwie pomorskim w 1903 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
03-03-2011, 15:58  
JacekFK
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Mam pytanie czy są szanse na niemieckie obywatelstwo przez pochodzenie z pradziadka który posiadał Volksliste III kategorii, był w wermachcie i pracował w Niemczech podczas II wojny światowej. Urodził się w województwie pomorskim w 1903 roku czyli byłych Prusach wschodnich. Posiadam Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch po pradziadku, prababcia dostała obywatelstwo w 1982 roku, ich wnuk, brat mojego ojca ma obywatelstwo niemieckie z 1990 roku. Z góry dziękuję za pomoc.
JacekFK jest off-line  
10-03-2011, 07:41  
roberto121
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Witam, moim zdaniem nie. BVA raczej nie wyda "staatu" jesli chodzi o III gr. volkslisty, bo obywatelstwo na jej podstawie nadawane bylo "auf Wiederruf" tzn. na pewien czas, do ponownego rozpatrzenia. Nie było to tzw. pełne obywatelstwo, dlatego urząd nie może wydać "żółtych papierów" taka mniej wiecej odpowiedz otrzymałem z BVA, dziadek również miał III gr.
To, że brat ojca otrzymał obywatesltwo 90r. może dla nich nie mieć w ogóle znaczenia. Inne czasy. Tzw. "Spätaussiedler" oni otrzymali mając jednago świadka, które poświadczył ich "niemieckość", co teraz jest niemożliwe. Mam podobna sytuację. Brat mamy ma (w 93r wyjechał i otrzymał), natomiast ona nie (oboje urodzeni przed 75r.). Jednak zawsze warto spróbować. A nóż widelec. Jednak napewno upomna się o np. świadectw szkolne dziadka lub inne dokumenty świadczące o przywiązaniu do narodu niemieckiego. Pozdrawiam
roberto121 jest off-line  
10-03-2011, 15:54  
JacekFK
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Ale w Arbeitsbuch jest wpisane obywatelstwo Rzesza Niemiecka czy to ma jakiś wpływ?
JacekFK jest off-line  
10-03-2011, 16:19  
feldi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

JacekFK ja bym radził, abyś się nie chwalił swoją volkslistą. Złóż podanie przedstawiając tylko Arbeitsbuch. Przecież mogła zaginąć w zawierusze wojennej. Nawet jeśli znajdują się akta DVL w Archiwum Państwowym, to i AP tak Tobie nie potwierdzą kserokopii (nie sądzę, aby akta volkslisty interesowały BVA, skoro i tak pewnie wiedzą, żę AP ich nie potwierdza).

roberto121: Możesz zawsze odwołać się od decyzji BVA do Sądu Administracyjnego, skoro ktoś z Twojej rodziny otrzymał obywatelstwo niemieckie na podstawie Spätaussiedler. Wydaje mi się, że Twoja rodzina została nierówno potraktowana. Jakiś świadek zeznał, że byli związani z narodem niemieckim, a tym samym pewnie Twój dziadek z dvl 3 również był. Tym samym nie powinien stracić obywatelstwa niemieckiego. (Na podstawie gr. 3 dostawało się obywatelstwo z możliwości odwołania w ciągu 10ciu lat. A po wojnie RFN w wprowadziła jakiś akt, który mówił, że Niemcem jest ten co się czuje Niemcem i takie tam. Jeśli ktoś się czuł Niemcem to nie tracił obywatelstwa.)

Pozdro,
feldi jest off-line  
11-03-2011, 06:47  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Feldi, twoj komentarz jest twoim prywatnym komentarzem, ale akurat nie ma nic wspolnego z wazna i absolutnie poprawna wykladnia prawa niemieckiego, a szczegolnie pojecie "dyskriminacja" to nonsens. Ja wielokrotnie opisywalem na tym forum stan prawny i nie chce mi sie tego robic szczegolowo po raz n-ty. A wiec w skrocie. Pojecie "Staatsangehörigkeit" i (deutsche) "Volkszugehörigkeit" nie sa tozsame i dlatego rozne traktowanie osob z Polski, ktore przyjechaly do Niemiec przed rokiem 1992 i po tym roku "na tych samych papierach" jest jak najbardziej zasadne.

Pojecie "Niemiec w rozumieniu art. 116 (niemieckiej) Ustawy Zasadniczej" jest skonretyzowane w dwoch ustawach federalnych
- ustawie o obywatelstwie: tutaj na zasadzie tzw. prawa krwii praktycznie nic sie specjalnie nie zmienilo od 100 lat
- federalnej ustawie o przesiedlencach bez obywatelstwa niemieckiego, ktorzy powoluja sie na niemieckich przodkow (Bundesvertriebenengesetz), gdzie w odniesienieu do Polski po zawarciu ukladu o przyjazni miedzy RFN a Polska uznano, ze niemiecka mniejszosc w Polsce, a szczegolnie ich potomkowie, nie sa w Polsce juz przesladowani i w zwiazku z tym nie moga sie juz powolywac na tzw. presje wysiedlencza (Vertreibungsdruck), dzieki ktorej z chwila przybycia do obozu przesiedlenczego w Niemczech (durch Aufnahme in Deutschland) nabywali status Niemca w rozumieniu art. 116 Ustawy Zasadnicznej.

A wiec jesli siostra kogos tam przyjechala do Niemiec w roku 1990 i bez klopotu dostala niemieckie papiery po ojcu, to wcale to nie znaczy, ze brat ktory przyjedzie w roku 2011 tez je dostanie, bo w miedzyczasie diametralnie zmienily sie wlasciwe przepisy. I to wszystko jest zgodne z prawem.

Teraz powolywanie sie na Volkszugehörigkeit, "przywiazanie do narodu niemieckiego" i takie tam historie, ale bez posiadania formalnego obywatelstwa nic nie daje. Albo delikwent potrafi udowodnic obywatelstwo jako obywatelstwo albo odchodzi z kwitkiem.
Pogodniak jest off-line  
11-03-2011, 07:16  
feldi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Pogodniak: jak najbardziej się z Tobą zgadzam. To prywatna opinia, ale podparta pewnymi faktami. ,,Przywiązanie do narodu niemieckiego" jest kluczowe w przypadku ludzi z DVL Abt. 3. Weź pod uwagę, że jeśli ktoś był przywiązany do narodu niemieckiego w ciągu 10ciu lat od otrzymania DVL to nie tracił obywatelstwa. Nie bez powodu BVA prosi o jakieś zachowane listy napisane w języku niemieckim zaraz po wojnie.
feldi jest off-line  
11-03-2011, 07:29  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

piszesz: "Możesz zawsze odwołać się od decyzji BVA do Sądu Administracyjnego, skoro ktoś z Twojej rodziny otrzymał obywatelstwo niemieckie na podstawie Spätaussiedler."

A wiec do roku 1992 jako Spätaussiedler nie trzeba bylo udowadniac specjalnie nic, bo obywatelstwo sie otrzymywalo, jak pisalem, "durch Aufnahme in Deutschland als Vertriebener oder dessen Abkömmling" (=Spätaussiedler)"

A fakty byly w Polsce po wojnie takie , ze mowilo sie
/Volkslista/ eins-zwei = uciekaj (do Niemiec)
drei-vier = bleibe hier (w Polsce)

Wiekszosc z tych Slazakow z lista III i IV musiala przejsc po wojnie tzw. weryfikacje, gdzie wobec wladz polskich deklarowala narodowosc polska i przywiazanie do narodu polskiego i twierdzila, ze do Volkslisty byla przymuszona.

Kto chcial, mogl, wyjechac w ramach akcji laczenia rodzin w latach 70-tych albo najpozniej w roku 1980-81, kiedy dzieki Solidarnosci wszyscy dostawali paszporty, albo w latach 1989-1992, kiedy kazdy obywatel polski mial juz paszport w domu i mogl jedzic, gdzie chce bez pytania.
Trudno sie dziwic wladzom niemieckim, ze teraz bardzo podejrzliwie podchodza do osob, ktore nie skorzystaly z zadnej z ww. mozliwosci przyjadzu do ojczyzny, z ktora sie czuja niby tak przywiazani..... Udowadniane tutaj czegokolwiek przed sadem administracyjnym, szczegolnie przez osoby, ktore z reguly nie mowia ani be ani me po niemiecku, to bardzo ryzykowny interes, bo trzeba slono oplacic adwokatow niemieckich
Pogodniak jest off-line  
11-03-2011, 09:55  
feldi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Chciałbym tylko dodać, że przy 3ciej grupie wszystkie scenariusze są możliwe i nie można generalizować, że 3cia grupa wyklucza posiadania obywatelstwa niemieckiego.

piszesz: "Możesz zawsze odwołać się od decyzji BVA do Sądu Administracyjnego, skoro ktoś z Twojej rodziny otrzymał obywatelstwo niemieckie na podstawie Spätaussiedler."

Już wyjaśniłem jaki jest mój tok rozumowania, być może jest błędny. Ale powtórzę je po raz kolejny. Być może go zweryfikujesz. Jeśli ktoś otrzymał obywatelstwo na podstawie ,,Spätaussiedler" to urzędnik uznał, że ktoś z jego przodków oraz sam petent są/byli przywiązani do narodu niemieckiego. Skoro urzędnik tak orzekł, że przodek z 3cią grupą był przywiązany do narodu niemieckiego to nie mógł on stracić obywatelstwa niemieckiego (bo tracił tylko wtedy jak nie był przywiązany). Oczywiście moja argumentacja upada, jeśli przywiązanie do narodu niemieckiego może mieć miejsce w przypadku braku przewiązania do tegoż narodu swoich przodków.

Nie jestem prawnikiem, ale na chłopski rozum tak mi się wydaje.
feldi jest off-line  
11-03-2011, 11:11  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Na chlopski rozum mozesz miec racje, ale jesli w praktyce ktos przyjechal przed 1992 rokiem, to w obozie dla przesiedlencow czesto w ogole nie sprawdzano obywatelstwa, bo to bylo zbyt czasochlonne, wystarczylo udowodnienienie Volkszugehörigkeit przodkow a przyjezdzajacy dostawali obywatelstwo "durch Aufnahme in Deutschland".
W takim przypadku ich "Aufnahme in Deutschland als deutsche Volkszugehörige" nie mialoby zadnego wplywu na kwestie obywatelstwa innych czlonkow rodziny, ktorzy wtedy nie przyjechali
Pogodniak jest off-line  
11-03-2011, 12:16  
feldi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Bezpośrednio nie ma to wpływu na kwestie obywatelstwa, ale rozważ następujący przykład. (wiem wiem...za każdym razem piszę to samo, ale innymi słowani)

Jest ojciec, który w czasie wojny podpisał Volksliste i przydzielono go do grupy 3ciej. Ma on dwóch synów Brata A i Brata B.

Brat A w 1990 roku znalazł się w obozie przesiedleńców i dostał obtywatelstwo "durch Aufnahme in Deutschland", gdyż udowodnił Volkszugehörigkeit swojego ojca.

Brat B w 2005 składa wniosek do BVA z prośbą o potwierdzenie obywatelstwa niemieckiego. BVA odmawia, gdyż nie udowodnił Volkszugehörigkeit swojego ojca (gdyż w przypadku przodka z DVL Abt. 3, Volkszugehörigkeit /w okresie 10ciu lat od otrzymania DVL/ implikuje zachowanie Staatsangehörigkeit).


Czy w takiej sytuacji bracia zostali sprawiedliwie potraktowani? Weź pod uwagę, że są dwie sprzeczne decyzje urzędników w stosunku do Volkszugehörigkeit ich ojca.
feldi jest off-line  
11-03-2011, 12:53  
roberto121
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

feldi dosklonale Cię rozumiem, identyczna sytuacja. Pytałem nawet BVA dlaczego ojciec brata jest traktowany, udowodnili, że jest związany z narodem niemieckim (Volkszugehörigkeit) a już drugiego nie (a to ta sama osoba) odpowiedz była identyczna jak Pogodniaka - skarbincy wiedzy jak to mówia "Dura lex sed lex"...

JacekFK a co do Ciebie. Jeśli w Arbeitsbuch w polu Staatsangehörigkeit jest napisane TYLKO "Deutsches Reich" to faktycznie, nie ma co się chwalić Volkslistą, lepiej nawet o niej nie wspominać. Ale tak nawiasem mówiąc jest to troche dziwne III gr i pisałoby tylko "D.R" na tyle ile tych dokumentów przejrzałem, zawsze była jakaś dopiska.
roberto121 jest off-line  
11-03-2011, 15:12  
JacekFK
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Mogę zamieścić skany DVL i Arbeitsbucha jeżeli może to pomóc bo sam za bardzo nie znam się na tych dokumentach, mam skany bo oryginały ma wujek w Niemczech do którego mam się właśnie udać on mówi ,że nie powinienem mieć problemu ale on jak pisałem robił papiery w 89 roku a dożo się zmieniło z tego co czytam na forum. I nie chodzi mi o chwalenie się swoim pochodzeniem czy DVL ale o to żebym mógł spokojnie żyć w Niemczech bo tam się przeprowadzam od maja i jeżeli istnieje możliwość nabycia obywatelstwa wcześniej niż po 8 latach to dlatego dodałem tego posta aby rozwiać moje wątpliwości.Jak widać w Arbaitsbuch skreślono obywatelstwo polskie i wpisano niemieckie ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Rodzina posiada również potwierdzenie z WASt-u o służbie w Wermachcie, prababcia otrzymywała nawet rentę po śmierci pradziadka.
JacekFK jest off-line  
11-03-2011, 16:05  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.551
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Pogodniak ma racje piszac
A wiec jesli siostra kogos tam przyjechala do Niemiec w roku 1990 i bez klopotu dostala niemieckie papiery po ojcu, to wcale to nie znaczy, ze brat ktory przyjedzie w roku 2011 tez je dostanie, bo w miedzyczasie diametralnie zmienily sie wlasciwe przepisy. I to wszystko jest zgodne z prawem.

mnie sie udalo w 2002 r przyjechalam a w 2003r bylam w obozie..potem otrzymalam taki dokument
belunia jest off-line  
11-03-2011, 16:19  
feldi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

JacekFK: Wniosek składaj w Rathausie w miejscowości w której będziesz mieszkał. Nie przedstawiaj dokumentów tam gdzie będzie napisane DVL 3 lub Polak. Dobrze by było gdyby na potwierdzeniu służby w Wehrmachcie byłaby informacja o niemieckim obywatelstwie dziadka.
feldi jest off-line  
11-03-2011, 16:30  
JacekFK
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Deutsche Volksliste III kategoria i Arbeitsbuch

Jest wpisane ze obywatel Rzeszy Niemieckiej w informacji z WASt jakie dokumenty jeszcze potrzebuje żeby złożyć papiery ponieważ wszystkie kwity sa dość kosztowne jak wiecie wiec prosił bym o pomoc w kwestii podstawowych dokumentów które muszę przedstawić w Niemczech, mam tam meldunek w berlinie a rodzina mieszka w Furth koło Norymbergi
JacekFK jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kategoria D (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie odnosnie osob z kat.D. Mam wlasnie taka kategorie i czy w przypadku jeśli np.ogloszona bylaby mobilizacja,to czy zostane...
§ Kategoria AM (odpowiedzi: 1) Witam :). We wtorek będę zdawał teorię na kat.AM. Czy to prawda, że ma się 2 próby w jeden dzień (wiecie o co chodzi) oraz czy pytania bardzo różnią...
§ Kategoria b1 (odpowiedzi: 6) Czy jeżdżąc normalnym samochodem dostane mandat w wysokości 300 zł czy teraz jest jakiś inaczej? A co jeśli nie ukończyłem 17 lat? Szukałem...
§ Kategoria B1 (odpowiedzi: 2) Załóżmy sytuację. Mam 17 lat i właśnie zdałem kategorię B1 i prowadzę samochód z kat. B. Zatrzymuje mnie policja i zauważa, że nie mam odpowiedniej...
§ Kategoria b1 (odpowiedzi: 5) Witam! Mam 16 lat i jestem posiadaczem prawa jazdy b1 i Chciał bym zapytać was co mi grozi gdy złapie mnie policja (rutynowa kontrola) samochodem...
§ Prawo jazdy kategoria B a kategoria T. Kierowanie pod wpływem alkoholu. (odpowiedzi: 13) Mam pytanie. Jeśli mój ojciec kierował pod wpływem alkoholu miał 0,70 promila. To pewne jest, że zabiorą mu prawo jazdy B. I teraz mam pytanie czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:57.