Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie - Forum Prawne

 

Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie 50

Witam. Chciałbym się upewnić, czy moja nieślubna córka w przyszłości może uzyskać obywatelstwo niemieckie. O ile dobre zrozumiałem temat, to tak: http://forumprawne.org/niemcy/182-wa...mieckiego.html "Istnieje możliwość poświadczania obywatelstwa od strony ojca, pod warunkiem iż jest on Niemcem, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
20-10-2015, 07:30  
marcin-
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Witam.
Chciałbym się upewnić, czy moja nieślubna córka w przyszłości może uzyskać obywatelstwo niemieckie.

O ile dobre zrozumiałem temat, to tak:
http://forumprawne.org/niemcy/182-wa...mieckiego.html
"Istnieje możliwość poświadczania obywatelstwa od strony ojca, pod warunkiem iż jest on Niemcem, a ustalenie ojcostwa nastąpiło na podstawie niemieckich przepisów. Konieczne jest, by wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia ojcostwa miało miejsce przed ukończeniem przez dziecko 23-go roku życia."

Moja partnerka (nie mamy ślubu) ma obywatelstwo polskie i ukraińskie,
córka ma polskie i ukraińskie,
ja mam polskie i niemieckie.

Pozdrawiam
marcin- jest off-line  
18-02-2016, 15:36  
lukajadran
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Triluxi od początku śledzę twoją walkę z BVA (od 2012 roku) powiedz mi proszę na czym u Ciebie sprawa stanęła? Mam nadzieję, że pozytywnie
lukajadran jest off-line  
18-02-2016, 15:43  
lukajadran
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Pogodniak jako do "eksperta" mam do Ciebie pytanie. Mój kuzyn właśnie otrzymał pismo z WAST z informacją, że nasz dziadek służył w Wermachcie i posiadał obywatelstwo polskie!!!! Dodam, że wszyscy pochodzą z Pszczyny. Irytujący jest fakt, że 3/4 rodziny w oparciu o jego pochodzenie (a przede wszystkim pra-dziadków) otrzymała obywatelstwo niemieckie w latach 80-tych przebywając w Unna-Massen. Czy jest prawdopodobne, że wkradł się jakiś błąd? Dodam również, że zwróciliśmy się do AP w Katowicach, ale niestety odpowiedź jest negatywna nie posiadają, żadnych dokumentów dotyczących potwierdzenia przynależności do grupy DVL uzasadniając w rozmowie telefonicznej, że wiele dokumentów zostało zniszczonych i ciężko będzie je odtworzyć. Mogę liczyć na podpowiedź, gdzie jeszcze możemy poszukać informacji?
lukajadran jest off-line  
18-02-2016, 15:57  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.350
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

W miedzyczasie juz chyba kilkadziesiat razy zwracalem uwage na fakt, ze fakt uzyskania przez rodzine obywatelstwa w latach 80-tych na zasadzie przesiedlenca nic nie daje., bo wtedy obowiazywaly inne przepisy, ktore teraz nie maja zadnego zastosowania.

Gdzie mozesz szukac dowodow wpisania na DVL, nie mam pojecia, ale bez tego dowodu nic nie zalatwisz
Pogodniak jest off-line  
01-03-2016, 15:43  
Robo123
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Witam, chciałam zapytać czy są jakieś instytucje a może prywatne firmy które zajmują się odnajdywaniem dokumentów potwierdzających niemieckie pochodzenie ?? Czy można to komuś zlecić ?? Najlepiej z okolic trójmiasta. Niemieckie obywatelstwo chciałby uzyskać mój teść, którego babka była ponoć Niemką, nigdy nie wyszła za mąż więc teścia ojciec urodził się z nieformalnego związku i otrzymał nazwisko po matce. Niestety utknęliśmy przy akcie urodzenia babki, mamy tylko akt urodzenia teścia ojca. Jeżeli źle wysłałam tą wiadomość to z góry przepraszam, przed chwilą zarejestrowałam się na tej stronie i nie do końca ogarniam
Robo123 jest off-line  
02-03-2016, 17:40  
Janek82
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Słyszałem o czymś w rodzaju kancelarii notarialno-adwokackiej , ale to bliżej już reprezentowania Ciebie, wypełnienia po niemiecku i przesyłania wniosków i dokumentów. Co do samego szukania dokumentów po szafach, strychach, rodzinie i instytucjach to mało prawdopodobne.
Janek82 jest off-line  
04-03-2016, 15:07  
Janek82
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Mam jeszcze takie pytanie , nie zadane przez nikogo jeszcze.

Czy osoby z terenów okupowanych np Polski, nie posiadające obywatelstwa niemieckiego należały (mogły przystąpić do) do Deutsche Arbeitsfront ? Czy musiały najpierw grupę DVL dostać ?
Janek82 jest off-line  
05-03-2016, 23:51  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Witam
złożylem w Konsulacie Niemieckim wniosek o umiejscowienie aktu urodzenia w Niemczech w Berlinie......ile czeka sie na taki akt urodzenia niemiecki ktoś wie????????
adamaleks26 jest off-line  
06-03-2016, 01:45  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.350
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

dlugo, o ile pamietam, u mnie to trwalo pol roku
Pogodniak jest off-line  
06-03-2016, 11:25  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Faktycznie sporo to trwa ....
ale poczekam w takim razie te pol roku spokojnie......
wyrabiam go sobie tylko dlatego ze przy zalatwianiu spraw przy meldunku , ślubie i sprawach urzedowych wszedzie wymagano ode mnie akt urodzenia zupelny ktory dodatkowo musial byc tlumaczony przez tlumacza przysieglego.... bo Urzedy Stanu Cywilnego nie wystawiaja w Polsce zupelnych aktow na druku miedzynarodowym a skrocone miedzynarodowe niestety nie wystarczyly w Urzedach Niemieckich do tego byly cyrki z tlumaczeniami tych aktow bo nie uznali mi tlumacza w Polsce musial to byc tlumacz z Niemiec.....(tak jak pisal Pan Pogodniak kiedys wczesniej mial zupelna racje )ale udalo sie wszystko pozalatwiac i mieszkanie , meldunek i slub tez ..... dlatego chce wyrobic sobie akt urodzenia niemiecki aby nie wymagano ode mnie juz ciagle tych zupelnych aktow urodzenia z Polski tlumaczonych bo tak bym latal wiecznie i wyciagal co chwile po 50 aktow ......bo co Urząd to inne wersje w Niemczech hehe niestety.... dziękuje panu Pogodniakowi za odpowiedź...
adamaleks26 jest off-line  
06-03-2016, 18:51  
mrc90
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Witam,
nie chciałbym zakładać nowego tematu, ale szukam informacji odnośnie 'uzyskania' obywatelstwa po dziadku (ojcu ojca), a nie chciałbym zakładać nowego tematu. Przeczytałem chyba wszystkie możliwe tematy na tym forum odnośnie stwierdzania obywatelstwa po przodkach, ale żaden zawierał informacji, których potrzebuję.

Mieszkam aktualnie na terenie Niemiec i w listopadzie złożyłem dokumenty ws. uzyskania obywatelstwa po dziadku. Dziadek urodził się w 1903r. w Beuthen O/S (Bytom) i mieszkał tam, aż do śmierci, tj. 1963r.

Z dokumentów które złożyłem w Landratsamt und Ordnungsamt Zittau to:
- akt urodzenia dziadka w Bytomiu w 1903r. (fotokopia z niemeickiej księgi z USC Bytom)
- akt ślubu dziadka z moją babcią w 1948r. (slub w Bytomiu) - akt ten zawiera także informację o zmianie imion dziadka z Norbert Adolf na Roman Jan na mocy Zarządu miejskiego Bytom z 20. lipca 1948 (tutaj numer rozporządzenia)
- akt zgonu dziadka
- akt chrztu dziadka z Archiwum Diecezjalnego z Gliwic - tutaj informacje o miejscu i dacie urodzenia dzadka, informacje o pradziadku - Jakobie, z zawodu kowal, dane ojca chrzestnego i wyznania wszystkich osób z rodziny (wszystkie imiona i nazwiska tutaj podane są niemieckie)
- informacja z WASt Berlin o służbie dziadka w Wehrmachcie od 1941r do 44r. (tutaj adres zameldowania dziadka Norberta i pradziadka Jakoba są takie same jak z książki adresowej Adressbuch Beuthen O/S z 1937r., o której kopie także proszono w Ordnungsamcie) - niestety tutaj pole Staatsangehoerigkeit jest puste.

Dołączyłem także akty urodzenia mojego ojca urodzonego w Bytomiu w 1957r., jego akt ślubu oraz mój akt urodzenia. Dodatkowo dostarczyłęm im kopie dowodu osobistego mojej cioci (siostry ojca), która się urodziła w Bytomiu w 1942roku i wyjechała do Niemeic w 1982r.

Z informacji od pani pracującej w Ordnungsancie aktualne papery jakie jej dostarczyły nie potwierdzają obywatelstwa mojego dziadka. Wg niej można by domniemywać, że dziadek miał niemieckie obywatelstwo gbyby urodził sie w Bytomiu po 1913, a przed tym rokiem w Bytomiu zamieszkiwali i Polacy, i Niemcy, a zmiana imion po wojnie z Norbert Adolf na Roman Jan także mogła dotyczyć Polaka, tak jak i służba w Wehrmachcie (tu akurat się zgadza wszystko).
W międzyczasie, na moją prośbę, wysłała zapytanie do miejscowości, gdzie mieszka moja ciocia, na jakiej podstawie zostało cioci stwierdzone obywatelstwo w 1982r. i w czwartek dostałem odpowiedź, że miasto Bretten (tam moja ciocia mieszka od 1982r.) traktuje moją ciocię jako osobę z narodowością niemiecką od 1984 roku (ciocia dostała już w 1982roku, zaraz po przyjedzie, dowód i obywatelstwo niemieckie), ale niestety wszystkie dokumenty zostały zniszczone na jakiej podstawie zostało cioci wydane dokumenty niemieckie. (częsć maila: " Das Landratsamt teilte mir mit, dass keine Unterlage vorhanden sind. Nach einer gewissen Zeit werden die Unterlagen vernichtet. Können Sie mir bitte mitteilen, seit wann Ihre Tante in Deutschland wohnt und wo sie vor 1984 lebte."). Tutaj miałem już zamiar odpisać pani z Zittau co sądzę o wymaganiu przez nią 100 letnich dokumentów, najlepiej potweirdzonych przez wszystkich, a sami niszczą dokumenty złożone u nich przed 30. laty...
Poza tym aama ciocia jest już osobą starsza i nie pamięta dokładnie jakie dokumenty przedstawiała 30 lat temu w Ordnungsamcie.

Dodatkowo pani z Zittau zasugerowała, że obywatele miast, których dotyczył Traktat wersalski tracili z automatu niemieckie obywatelstwo, a o ile mi wiadomo to miasto Bytom należało do Niemeic aż do końca IIWŚ.
"In den historischen Hintergründen in Bezug auf Verlust und Erwerb der deutschen Staatsangehörigkeit habe ich gelesen, dass Gebiete, die auf Grund des Versailler Vertrages an Polen abgetreten worden waren, nicht zu den sogenannten ehemaligen deutschen Ostgebieten gehören.In den auf Grund des Versailler Vertrages von Deutschland abgetretenen Gebieten haben die Bewohner in der Regel die deutsche Staatsangehörigkeit kraft Gesetz verloren.".

Czy ktoś byłby w stanie doradzić mi jakie dokumenty i gdzie mógłbym jeszcze szukać? Podanie odnośnie dokumentów dot. mojego dziadka rozpatruje jeszcze Archiwum w Katowicach, ale to pewnie jeszcze trochę potrwa...

Dziękuję bardzo za pomoc.
mrc90 jest off-line  
06-03-2016, 21:39  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Dokumenty przed rokiem 1920 nic ci nie dadza.....
licza sie lata 1939-1945 i czy przodek mial Volksliste I lub II kategorii
lub urodzil sie na terenach Rzeszy nie okupowanej dawnej Polski.....
adamaleks26 jest off-line  
06-03-2016, 22:05  
mrc90
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

dziękuję za odpowiedź, ale VL dla Bytomia nie było, bo do końca IIWŚ Bytom był zawsze niemiecki, a odnośnie dokumentów sprzed 1920 to też miałem je dostarczyć. Problem w tym, że moja ciotka sładała dokumenty po swoim ojcu przed 30 laty w Bretten, a one z kolei zostały zniszczone.... Pisałem do Archiwum w KAtowicach czy posiadają jakieś karty meldunkowe, spisy osób pochodzenia niemeickiego lub "Nachweise über Mitgliedschaften in deutschen Vereinen und Organisationen vor 1945", ale to trochę u nich ma potrwać.

Wiem, że ciocia ma teraz 'Pflichtausweiss' wydany w 22.05.1982 w Bretten jako tymczasowy dokument, aż dostała dowód osobisty. Z kolei urzędniczka w Zittau podaje informacje, że ciocia widnieje jako obywatelka miasta dopiero od 1984.
mrc90 jest off-line  
06-03-2016, 22:16  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.350
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

Ta urzedniczka z Zittau jest najwyrazniej kompletnie niekompetentna i nie rozumie najprostszych zaleznosci.

Bytom byl do roku 1945 Reichgebiet , tak samo jak Zittau, tam nie bylo zadnej Volkslisty, zapytaj sie jej, czy odz mieszkancow Zittau, ktorzy sie tam urodzili przez II wojna, tez wymaga dokumentow, ze nie sa przypadkiem Polakami, bo to teraz na granicy.

Twoja ciocia nie ma z ta sprawa NIC wspolnego, bo ona w roku 1982 otrzymala dokumenty jako "przesiedleniec" przez "przyjecie na terenie Niemiec", wiec dlatego jest traktowana jako obywateltka dopioero od roku 1982, a nie na zasadzie dziedziczenia obywatelstwa.

Powiedz kobiecie, ze ma sie zapytac przelozonego, albo dac odmowe na pismie z uzasadnieniem, wtedy przestanie glupio gledzic
Pogodniak jest off-line  
06-03-2016, 22:30  
mrc90
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie - czy jest możliwe uzyskanie

no już parę osób, z którymi pracuje w Goerlitz (Polacy którzy dostali obywatelstwo po rodzicach ze Sląska), że też mieli z tą panią problemy. A odnośnie ciotki to myślałem, że nadal będą mieli w archiwum dokumenty po jej ojcu/moim dziadku, które pomogłby mi uzyskać niemieckie obywatelstwo.

A czy któryś z Panów mógłby mi jeszcze doradzić gdzie mógłbym znaleźć jeszcze jakiekolwiek dokumenty odnośnie obywatelstwa dziadka? Raczej listów z pola bitewnego, o które prosiła pani z Zittau nie będę szukać

Dostałem mailowo taką listę co mogło by pomóc jej w stwierdzeniu obywatelstwa dziadka:
Cytat:
in der Anlage sende ich Ihnen das Merkblatt zur Feststellung der deutschen Staatsangehörigkeit.
- Vor 1945 ausgestellte Staatsangehörigkeitsausweise
- Deutsche Kennkarten
- Arbeitsbuch
- Wehrpass
- Soldbuch
- Feldpostbriefe
- Schulzeugnisse deutscher Schulen aus der Zeit vor 1945
- Nachweise über Mitgliedschaften in deutschen Vereinen und Organisationen vor 1945
- Eheschließungs-/Aufgebotsakte

Mit freundlichen Grüßen
Dziękuję za pomoc
mrc90 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Obywatelstwo polsko-niemieckie, czy jest możliwość odbywania reszty kary w Niemczech (odpowiedzi: 1) Witam, Mój narzeczony przebywał 9 miesięcy w areszcie oczekując na wyrok, w końcu otrzymał wyrok 2 lat pozbawienia wolności. Został jednak...
§ Obywatelstwo Niemieckie (odpowiedzi: 6) Dzień Dobry Państwu Znaleźliśmy ostatnio registerschein(y) po moim Tacie jak i Bracie i mamy taki oto problem: w registerschein Taty pisze ze...
§ Niemieckie obywatelstwo-czy jest jakaś szansa? (odpowiedzi: 7) Witam Wszystkich.Jestem nowym użytkownikiem i chciałbym zadać Wam pytanie w imieniu mojej dziewczyny.A więc tak,dziewczyna dostała od swojego dziadka...
§ Obywatelstwo niemieckie. (odpowiedzi: 1) Witam :) Moja praprababka i prapradziadek byli obywatelami Niemiec. Ich córka, czyli moja prababcia urodziła się w Niemczech. Moją babcię urodziła...
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 88'. Ja mając roczek z moją mamą dojechaliśmy rok później. Moi rodzice za te lata pracy w Niemczech otrzymają także...
§ obywatelstwo niemieckie dla nieletniej córki , czy potrzebna jest zgoda ojca? (odpowiedzi: 29) Witam serdecznie wszystkich, którzy będą starali się pomóc mi. Moja sytuacja jest taka: Mam córkę 3-y latka z obywatelem Polskim, z którym sie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:20.