Odmowa przedłużenia obywatelstwa - Forum Prawne

 

Odmowa przedłużenia obywatelstwa 8

E tam Pogodniak dziś sprawa jest znacznie prostsza. BVA idzie z duchem czasu. Dziś wyroki polskich sądów są "rechtliche Gleichstellung" z oryginalnymi dokumentami niemieckimi do 1945 r. Jeśli musisz udowodnić "Bekenntnis zum Deutschtum" a nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
19-02-2015, 14:41  
Geronimo75
Użytkownik
 
Posty: 200
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

E tam Pogodniak dziś sprawa jest znacznie prostsza. BVA idzie z duchem czasu. Dziś wyroki polskich sądów są "rechtliche Gleichstellung" z oryginalnymi dokumentami niemieckimi do 1945 r. Jeśli musisz udowodnić "Bekenntnis zum Deutschtum" a nie masz Bescheinigungen über Internierung, Verschleppung czy Enteignung to z obywatelstwa nici.
Geronimo75 jest off-line  
19-02-2015, 14:43  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

a to niby czemu tak?
adamaleks26 jest off-line  
19-02-2015, 14:43  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

To jest bardzo prawdopodobne, bo pojecie "Bekenntnis zum Deutschtum" jest bardzo metne i pozostawia wiele miejsca na interpretacje. A taki wyrok polskiego sadu jest obiektywnym potwierdzeniem
Pogodniak jest off-line  
19-02-2015, 14:52  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Do Pogodniaka.
Jezeli znowu dostane odmowe to w Sadzie musze sie powolac tylko na obywatelstwo po moim ojcu i na przepis o 12 latach traktowania jako niemiec... i ze przepis przechodzi na mnie . Prawnik mi powiedzial ze przepis przechodzi na mnie z mojego ojca i BVA o tym wie i musza wydac mi na tej podstawie staatsangehorigkeitsausweis po ojcu. Zreszta ja w decyzji z grudnia mam napisane ze otrzymalbym ten ausweis po moim ojcu ale ze tata nie przedluzyl swojego obywatelstwa w roku 2009 ponownie bo bal sie odmowy to przepis nas obu nie dotyczy. prawnik powiedzial mi ze w Sadzie BVA musi udowodnic ojcu ze nie przedluzal swojego ausweisu bo sie celowo bal tego rzekomo. Ale tata juz napisal oswiadczenie w tej sprawie po niemiecku i wyslalem to do BVA ze nie zna sie na przepisach niemieckich obywatelstwo dostal nie z wlasnej winy ani celowosci i tylko konsulaty pozwalaly mu zawsze wyrabiac paszporty i dowody osobiste za wylacznym pozwoleniem. Wiec tata w tym oswiadczeniu potwierdza swoja niewiedze w sprawie obywatelstwa i przepisach. Dodal tam ze nigdy zaden urzad niemiecki nie wymagal od niego przedluzenia Staatsangehorigkeitsausweisu wiec tym bardziej zarzuty w jego kierunku sa bezpodstawne.
adamaleks26 jest off-line  
19-02-2015, 15:02  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Dowiedzialem sie tez ze ten przepis o zasiedzeniu obywatelstwa przechodzi tylko na potomstwo ktore dziedziczy obywatelstwo po rodzicach na podstawie pochodzenia , nie przechodzi gdy rodzic dostal je w sposob naturalizacji jako dorosly ani nie przechodzi gdy sam rodzic jest tzn przesiedlencem lub poznym przesiedlencem .
Tyle wiem na pewno .
adamaleks26 jest off-line  
19-02-2015, 15:03  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

no czy pisanie do urzedu wydajacego decyzje ze "nie zna sie na przepisach" jest takim dobrym pomyslem, mozna to bylo napisac dyplomatyczniej. W twojej sprawie nie ma co tu dyskutowac w nieskonczonosc, dopoki nie dostaniesz formalnej decyzji, bo to wrozenie z fusow
Pogodniak jest off-line  
19-02-2015, 15:23  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Wiem ale ja sam sobie radze z pismami od lat bo niestety musze na rodzenstwo mieszkajace w Niemczech nie mam co liczyc bo maja mnie gdzies dlatego sam musze kombinowac ,starac sie i walczyc nawet niedyplomatycznie bo inaczej nie potrafie wiec ratuje sie innymi sposobami a samemu jest ciezko a mimo to udalo mi sie znalezc prawnika ktory bedzie mnie reprezentowac w Sadzie w razie odmowy. Tylko zastanawiam sie co teraz mialoby byc powodem odmowy w roku 2007 odmowa bylo to ze nie mam Volkslistenausweisu dziadka i narazie nie moga mi wydac zaswiadczenia o obywatelstwie dopoki go im nie dosle. W roku 2014 dosylalem im oryginal tego ausweisu i mase innych papierow a i tak stwierdzili ze dziadek mial 3 grupe ktora juz nie obowiazuje i dodatkowo zarzucono mojemu ojcu ze bal sie przedluzyc obywatelstwo po 2009 bo myslal ze dostanie odmowe. wiec teraz przepis i sytuacja moja i ojca na ktory sie powolalem powinna byc przyjeta przez Pania urzednik ktora obecnie moja sprawe rozpatruje jedyne co mi napisze ze upiera sie przy fakcie , ze tata na podstawie starego ausweisu wyrobil sobie paszport i dowod w 2013 roku nieslusznie . Skoro tak uwazaja i oceniaja mojego ojca czemu oficjalnie nie zostalo skierowane pismo przez te wszystkie lata do mojego ojca w tej sprawie ze obywatelstwo zostaje mu cofniete.... najlepiej zwalic wine na niewinnego czlowieka ktory mieszka w polsce i wedlug nich zna sie swietnie na wszystkich przepisach i sobie wyludzal paszporty i dowody takimi metodami dzialaja BVA ale ja im tego nie podaruje zaplace kazde pieniadze za Sad ale za takie slowa w kierunku mojego biednego ojca starszego czlowieka to jest uderzajace i niekompetentne jak na urzednika BVA bez zadnych dowodow na ten fakt bo jego osobiste zdanie na ten temat nie jest zadnym dowodem ani przepisem lub ustawa swoje zdanie niech sobie wsadzi bez konkretnych dowodow wobec mojego ojca .
adamaleks26 jest off-line  
19-02-2015, 16:00  
Geronimo75
Użytkownik
 
Posty: 200
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Chcesz walczyć z BVA, która "nadziana" jest prawnikami jak dobra kasza skwarkami. Szkoda pieniędzy na prawnika i na koszty rozprawy.

Die Antragsgegnerin hat das ihr bei der Einziehung des Personalausweises zustehende Ermessen aller Voraussicht nach in rechtlich nicht zu beanstandender Weise ausgeübt. Es liegt grundsätzlich im öffentlichen Interesse, einen ungültigen Personalausweis einzuziehen, um Unzuträglichkeiten zu vermeiden, die dadurch entstehen können, daß Personen, die (noch) keine Deutschen im Sinne des Art. 116 Abs. 1 Satz 1 GG sind und damit dem Ausländergesetz unterfallen, sich im Besitz deutscher Ausweisdokumente befinden, die nur Deutschen im Sinne des Art. 116 Abs. 1 Satz 1 GG erteilt werden dürfen.

VGH Baden-Württemberg, Beschluss vom 9. November 1995 - Az. 1 S 1311/95
Geronimo75 jest off-line  
25-02-2015, 09:29  
Bezjac
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Witam, zwłaszcza Pana Pogodniaka, do którego mam pytanie.
Moja sytuacja wygląda następująco: w sierpniu br. upływa ważność mojego staatsang. i postanowiłam wobec tego w końcu po raz pierwszy wyrobić paszport. Nie wiem jak "silne" są moje niemieckie papiery, bo się tym nie bardzo interesowałam, wyrobiłam pochodzenie po ojcu, a ten po dziadku, jednak wolałabym uniknąć ponownej procedury weryfikacji i przyznawania obywatelstwa. Stąd moje pytanie czy wnioskując w Opolu o wydanie paszportu mogę odmówić podpisania oświadczenia, że przy następnym wniosku o paszport przedłożę nowy staatsang. - no bo niby na jakiej podstawie. Tzn. czy mogę zażądać wyraźnej podstawy prawnej do domagania się ode mnie takiego zobowiązania?? A w razie braku takowej nie podpisywać tego zobowiązania? Oczywiście, wiem że zawsze mogę, jednak wolałabym uzyskać paszport

I drugie pytanie, czy w tym urzędzie w Berlinie, nie będąc zameldowana w DE i nie mając jeszcze paszportu mogłabym tam wnioskować o paszport? CZy ten urząd dotyczy raczej osób nie mieszkających wprawdzie w DE, jednak legitymujących się już paszportem niemieckim, który np utracił ważność??

I jeszcze jedno, czy mieszkając w Katowicach mogę wnioskować o pszport w konsulacie w Krakowie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Bezjac jest off-line  
25-02-2015, 10:20  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Ja nie widzialem tresci tego oswiadczenia na wlasne oczy, wiec trudno mu powiedziec, co tam jest w ogole napisane i na jakiej podstawie.
Nie zmienia to faktu, ze urzedy wystawiajace paszport czy dowod, bez wzgledu czy to konsulat czy wewnatrzniemieckie urzedy miasta wg ustawy paszportowej i przepisow wykonawczych (podobnie jest z ustawa o dowodach osobistych) zawsze maja prawo zazadania potwierdzenia obywatelstwa w przypadku watpliwosci jego dalszego istnienia (Fortbestehen). I to jest zgodne z prawem.

Z tego co wiem, w konsulatach obowiazuje rejonizacja, i powinnas zalatwiac dokument w Opolu, ale zadzwon do Krakowa i zapytaj sie, czy mozesz zlozyc tam wniosek
Pogodniak jest off-line  
25-02-2015, 10:43  
Bezjac
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

No tak, ale przy ważnym jeszcze staats po co je potwierdzać, co innego gdybym chciała nowy paszport a staats byłoby przedawnione.
A czy w tym urzędzie
https://service.berlin.de/dienstleis...andort/151700/
są jakieś wymogi dodatkowe do złożenia wniosku o paszport nie będąc zameldowanym?? Bo w zasadzie mam tam rodzinę i nie miałabym żadnego problemu, żeby się tam udać...
Bezjac jest off-line  
25-02-2015, 12:17  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Pytasz sie o dwie rozne rzeczy, raz o koniecznosc podpisania tego oswiadczenia w konsulacie, raz o mozliwosc wyrobienia paszportu gdzie indziej niz w Opolu.

Dopoki masz wazny Staatsangehörigkeitsausweis, nikt nie powinien ci robic klopotow z wystawieniem paszportu, ani Opole ani Berlin, ale za 10 lat to moze wygladac inaczej.

Mozesz zlozyc wniosek w Berlinie, ale oni i tak sa zobowiazani skontakowac sie z wlasciwym dla ciebie konsulatem w Polsce (Bevor Ihr Antrag entgegengenommen wird, müssen wir eine Passermächtigung bei Ihrer zuständigen Passbehörde (Hauptwohnsitz oder Deutsche Auslandsvertretung) einholen). Do tego bedziesz potrzebowac zaswiadczenie o zameldowaniu w Polsce.
I bedziesz tam jezdzic 2 razy: raz po zlozenie wniosku i raz po odbior (na paszport czeka sie z reguly ok. 4 tygodnie), i na dodatek moga pobrac za to dotakowa oplate, ze nie robisz paszportu w miejscu rejonizacji.
Pogodniak jest off-line  
25-02-2015, 13:25  
Bezjac
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Dokładnie tak. Wybieg z Berlinem spowodowany jest chęcią uniknięcia podpisywania jakiegoś dziwnego oświadczenia, pozbawionego - jak mi się wydaje podstaw prawnych. Ale faktycznie wyjazd po paszport do Berlina byłby z pewnością pewnym utrudnieniem; do Opola mam zdecydowanie bliżej.
Jednak, co jest dla mnie najistotniejsze, skoro obecnie mam ważne jeszcze (do sierpnia br) Staatsangehörigkeit, to jakim prawem wymaga się ode mnie składania oświadczeń o tym, co będzie ewentualnie za 10 lat. Rozumiem, że jak napisałeś, w przypadku wątpliwości co do dalszego istnienia obywatelstwa, można żądać jakiegoś potwierdzenia tegoż, jednak w moim przypadku, na ten moment, nie mogą przecież istnieć żadne wątpliwości, skoro posługuję się ważnym jeszcze Staatsangehörigkeit. Stąd moje zasadnicze pytanie, czy ewentualnie jest sens stawania okoniem i odmowy podpisania takowego oświadczenia przy składaniu wniosku o paszport. Czy niepodpisanie takowego może (i na jakiej podstawie) spowodować odmowę wydania paszportu?

A może ktoś z forumowiczów był w podobnej sytuacji (ważny Staatsangehörigkeit i pierwszy paszport po prawie 10 latach), jednak nie żądano od niego składania oświadczenia?

I jeszcze raz dziękuję za pomoc!
Bezjac jest off-line  
25-02-2015, 13:35  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

To oswiadczenie wynika z nowego przepisu w ustawie o obywatelstwie, ktory nadaje obywatelstwo "przez zasiedzenie" nawet osobom, ktorym potwierdzono obywatelstwo pierwotnie omylkowo. To zasiedzenie nie funkcjonuje jednak, gdy "delikwent" celowo postepuje tak, aby wiedzac o "nieprawnosci" swojego obywatelstwa przeczekac te 12 lat. Przypuszczam, ze jesli odmowisz podpisania tego oswiadczenia, to zostanie to odnotowane w twoich aktach paszportowych i za 10 lat na 100% bedziesz musiala wyrabiac nowy Staatsangehörigkeitsausweis
Pogodniak jest off-line  
25-02-2015, 13:50  
adamaleks26
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie RE: Odmowa przedłużenia obywatelstwa

Lepiej prosze wyrobic sobie paszport lub dowod w Niemczech moja siostra niedawno wyrobila sobie paszport w miescie niemieckim mimo ze mieszka w Polsce i ma stary staatsangehorigkeitsausweis i jej sie udalo bez problemu zalatwic paszport mimo niewaznego od 5 lat Staatu. W Konsulacie istnieje ryzyko z tym oswiadczeniem wlasnie i radze aby Pani jednak zaryzykowala w Niemczech z wyrobieniem dowodu/ paszportu.
W Konsulacie w Gdansku zadnych oswiadczen nie chca ale to jest chyba wyjatkowy Konsulat bo reszta tego wymaga a wiem od znajomych ktorzy tam mieszkaja i wyrabiali paszporty.
adamaleks26 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sąd - odmowa przedłożenia dokumentów (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! W 2011 roku okradł mnie złodziej grasujący od dłuższego czasu po okolicy. Miesiąc później zdarzyła się gorsza rzecz, mianowicie...
§ Odmowa obywatelstwa Niemieckiego-co dalej?? (odpowiedzi: 4) Witam, starałam się o przyznanie obywatelstwa. Na odpowiedz czekałam 2 lata. Byłam troche zaniepokojona długim oczekiwaniem na odp. i postanowiłam...
§ Odmowa przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego - ZUS (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, mój problem jest trochę skomplikowany. W lipcu 2012 uległem wypadkowi w pracy- uszkodzenie kolana. Pracuję na stanowisku...
§ Odmowa przedłużenia ważności Staats (odpowiedzi: 10) Witam, Właśnie (18.10.2012) otrzymałam pismo (datowane na 19.09.2012) odmowne w sprawie przedłużenia Staats. Mocno się zdziwiłam, gdy przeczytałam...
§ Przedłużenie obywatelstwa niemieckiego (odpowiedzi: 1) Witam! Obywatelstwo mojego taty, w którym byłam wpisana razem z braćmi straciło ważność, w lutym złożyliśmy wniosek o przedłużenie tego obywatelstwa...
§ Uzależnienie nadania obywatelstwa polskiego od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia (odpowiedzi: 1) Otrzymałam zaświadczenie o uzależnieniu nadania obywatelstwa polskiego od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa obcego. Jestem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:55.