Cytat:
Idiotentest” – zmora kierowców
Adam Knopik 11 listopada 2013 Komentarze (0)
Utrata prawa jazdy w Niemczech może oznaczać dla Ciebie konieczność przejścia badań medyczno-psychologicznych (MPU), popularnie zwanych „Idiotentest”.
Na badania te zostaniesz skierowany przez niemiecki wydział komunikacji najczęściej wówczas, gdy straciłeś prawo jazdy w Niemczech w związku z jazdą po alkoholu, narkotykach (lub innych środkach odurzających) albo po przekroczeniu dopuszczalnego limitu punktów karnych.
Zaliczenie tych badań będzie jednocześnie warunkiem odzyskania starego czy uzyskania nowego prawa jazdy.
Podczas badań MPU (niem. „Medizinisch-Psychologische Untersuchung“) będziesz musiał się poddać badaniu lekarskiemu, przejść testy psychologiczne i odbyć rozmowę z psychologiem.
Nie wydaje się to niczym strasznym, prawda?
Rzeczywistość jednak nie jest taka różowa – a świadczą o tym niskie wyniki zdawalności tych testów. Jeżeli podejdziesz do nich „z miejsca” – to niemal na pewno ich nie zdasz. Nie bierz tego do siebie, oczywiście życzę Ci jak najlepiej, nie mniej jednak statystyki w tym zakresie są bezlitosne.
Testy psychologiczne przeprowadzane w trakcie MPU naprawdę bardzo trudno zdać bez odpowiedniego przygotowania. Laikowi może wydawać się, że wypadł dobrze… jednak, jak sama nazwa wskazuje, są one dosyć specyficzne… i nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać.
Nie przypadkowo badania te potocznie określa się mianem „Idiotentest”
Jeżeli zostaniesz skierowany na badania MPU, to zanim do nich podejdziesz lepiej dobrze się przygotuj.
W Niemczech popularne są specjalne kursy przygotowujące do tych badań. Na pewno nie zaszkodzi jak skorzystasz z jednego z nich. Zaoszczędzi Ci to czasu, stresu oraz pieniędzy (każde podejście do badań wiąże się z opłatą kilkuset euro).
Dodatkowo, jeżeli na badania zostałeś skierowany za jazdę po alkoholu lub narkotykach – częścią tych badań mogą być wyrywkowe testy na obecność tych substancji w Twoim organizmie.
Jeśli mieszkasz w Niemczech, to wówczas w każdej możesz zostać wezwany na dodatkowe badania albo odwiedzi Cię kontroler, który np. pobierze próbkę Twoich włosów albo zleci badanie alkomatem.
Gdy podczas takiej wyrywkowej kontroli zostaniesz przyłapany na spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających to musisz liczyć się z tym, iż Twoja szansa na zaliczenie badań MPU znacznie się oddali (o jakichś kilka do kilkunastu miesięcy).
Badania MPU z całą pewnością nie są niczym przyjemnym. Są naprawdę trudne do zdania. Barierę nie do przejścia może stanowić także Twoja znajomość języka niemieckiego (a właściwie jej brak).
Z relacji osób, które pomyślnie przeszły „Idiotentest”, wiem, iż było to dla nich doświadczenie, którego nigdy więcej w życiu powtarzać nie chcą.
Na koniec ważna informacja – ponieważ na badania MPU kieruje niemiecki wydział komunikacji (tj. niemiecki urząd administracyjny) – badania te muszą zostać przeprowadzone według niemieckich standardów.
W praktyce oznacza to konieczność zaliczenia ich w Niemczech, przed niemieckim podmiotem uprawnionym do ich przeprowadzenia.
Zaliczenie podobnych badań w Polsce w niczym Ci więc nie pomoże…