kradzież w niemczech - Forum Prawne

 

kradzież w niemczech

witam, ukradłem rzeczy w niemczech, zostalem zatrzymany, zdjęcia, odciski palcow wtc. glupia rzecz, nie wiem co mi strzeliło do glowy. wartość około 300 euro teraz czekam co dalej. mieszkam w niemczech i tu pracuje, czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
17-12-2012, 21:37  
olenka2012
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie kradzież w niemczech

witam, ukradłem rzeczy w niemczech, zostalem zatrzymany, zdjęcia, odciski palcow wtc. glupia rzecz, nie wiem co mi strzeliło do glowy. wartość około 300 euro teraz czekam co dalej. mieszkam w niemczech i tu pracuje, czy policja lub ktoś inny informuje mojego pracodawce o zdarzeniu? co mi grozi, nigdy nie byłem karany. bede wdzieczny za odpowiedz.
olenka2012 jest off-line  
18-12-2012, 06:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Pracodawca nie będzie poinformowany. Ani policja, ani prokuratura nie ma ani obowiązku, ani żadnego prawa informowania pracodawcy o przestępstwie pracownika. Jaki będzie wynik? To zależy od tego, czy już byłeś karany w Niemczech za podobne przestępstwa (kradzież, oszustwo, wyłudzenie itp.). Jeśli nie, to kara będzie niska (najwyżej kilka miesięcy w zawieszeniu lub tylko kara grzywny. Jeżeli będzie kara grzywny poniżej tzw. 90 stawek dziennych (stawka dzienna to Twój zarobek miesięczny netto podzielony przez 30 dni). Najlepiej napisz coś sensownego w sprawie, podając jej sygnaturę, na adres prokuratury, podkreślając, że ten czyn to wyjątkowa sytuacja w Twoim życiu, że np. w wyniku jakiejś depresji puściły Ci hamulce i że zachowałeś się głupio, i że tego żałujesz. Takie coś ułatwia sędziemu łagodniejszą decyzję, ale nie odnosi pozytywnego skutku, jeśli byłeś już karany lub notowany za podobne czyny.

Uzupełniam przerwane zdanie: Jeśli kara grzywny będzie poniżej 90 stawek dziennych, to nie będzie wpisywana do niemieckiego "Führungszegnis", czyli swego rodzaju zaświadczenia o niekaralności, które czasami wymagają pracodawcy przy przyjmowaniu do pracy.
 
18-12-2012, 07:31  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.550
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

erkorada

następnym razem proszę edytować wpisy ,forum to nie czat !

Regulamin :
§8 Użytkownik ma możliwość zmiany treści (edycji) w poście przez 20 minut od momentu jego umieszczenia na forum.
belunia jest off-line  
18-12-2012, 13:10  
olenka2012
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

dziękuję za odpowiedz. niestety jest inaczej, moj pracodawca sie dowiedzial i dostalem zwolniony jako redukcja etatow oficjanie a nie oficjalnie z tego powodu .

nie powiedzial od kogo ale sadze, ze nie lagalną drogą tzw informowaniem się sklepów pomiędzy sobą o takich przypadkach. czy tak wolno? to był mój pierwszy raz w życiu, choć wmawiano mi w sklepie, że mają wideo ze jestem notorycznym zlodziejem i że bywalem, bo bywalem w tym sklepie często.
olenka2012 jest off-line  
18-12-2012, 13:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby Twój pracodawca dowiedział się o tym od policji lub prokuratury, ponieważ ujawnianie jakichkolwiek danych z postępowania karnego jest zabronione i bardzo ściśle reglamentowane. Wyjątkiem jest np. prawo poszkodowanego przestępstwem, który może uzyskać dane w celu dochodzenia odszkodowania. Możliwe, że ten sklep posłał Twoje dane do innych jakąś nielegalną drogą i w ten sposób informację tę dostał także Twój pracodawca. Popełnienie przestępstwa umyślnego przeciwko cudzemu mieniu zazwyczaj uzasadania zwolnienie z pracy, nawet jeśli pracodawca nie jest poszkodowanym. Aktualne jest to przede wszystkim tam, gdzie stosunek pracy wymaga stosunku zaufania; np. tam, gdzie pracownik ma dostęp do mienia pracodawcy.
 
18-12-2012, 13:40  
olenka2012
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

Tak czy owak, stalo sie i zostalem zwolniony z jako oficjalna wersja ,,oszczednosci,, w firmie.
Problem polega teraz na tym, ze moge teraz nigdzie pracy nie dostac bo wszyscy moga miec moje dane jako sprawcy kradziezy jak długo w przypadku grzywny moje dane będą w bazie policji? Czy jest cos takiego jak przedawnienie? ,,zasralem,, sobie przeprasam za wyrazzenie sprawe i prawie zycie madry po szkodzie.
olenka2012 jest off-line  
18-12-2012, 14:11  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

Wcale nie jest tak źle. Przede wszystkim - tak jak już napisałem - ani policja, ani prokuratura nie może przekazywać danych na temat twojego przestępstwa. Po prawomocnym skazaniu Twoje dane umieszczone zostaną w Centralnym Rejestrze Skazanych. Jeżeli kara nie będzie przekraczała 90 stawek dziennych, a w razie kary pozbawienia wolności nie wyższej niż trzy miesiące, a jej wykonanie będzie zawieszone, to pod warunkiem że jest to pierwsze Twoje przestępstwo w Niemczech, kara ta nie będzie ujawniana w świadectwie o karalności (Führungszegnis), jeśli jakiś przyszły pracodawca chciałby takie świadectwo.
Wymazanie tych kar z centralnego rejestru następuje w ciągu 10 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku. Przed upływem tych 10-ciu lat, w razie popełnienia następnego przestępstwa, sąd może na niekorzyść brać pod uwagę to przestępstwo wpisane do rejestru;po jego wymazaniu z rejestru, tzn. po 10-ciu latach, już nie. Przy staraniu się o pracę nie jesteś obowiązany, nawet na pytanie pracodawcy, ujawniać tę karalność, jeśli nie podlega ona ujawnianiu w informacji o karalności ( 90 stawek dziennych lub zawieszona (pierwsza i jedyna) kara pozbawienia wolności nie dłuższa niż trzech miesiące. Nawet jeśli pracodawca po Twoim zatrudnieniu dowiedziałby się o takiej karze, to jej zatajenie przez Ciebie przy przyjmowaniu do pracy nie może być podstawą zwonlienia z pracy.
 
18-12-2012, 17:24  
olenka2012
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

Jeszcze raz bardzo dziękuje za te odpowiedzi, jest to moje pierwsze i ostatnie przestępstwo nie tylko na terenie Niemiec ale i w życiu. Jak pisałem zostałem zwolniony, nie oficjalnie z powodu wiadomo jakiego, oficjalnie redukcja czy oszczędności. Fakt się stał, ale jestem handlowcem, pracowałem w handlu i skoro w jakiś sposób info dotarło do mojego pracodawcy to rozumiem, że jest jakaś ,,infolinia,, pomiędzy dużymi sieciami lub ochroniarzami tych sieci, co oznacza, że być może jestem na jakiejś czarnej liście i dlatego moje obawy o kolejną pracę. Jak długo mogę czekać na jakieś ruchy ze strony sądu? Zdarzenie miało miejsce tydzień temu? Nie mam za dużo pieniędzy, czy przysługuje mi adwokat z urzędu? I czy jest on w stanie mi pomóc czy raczej szukać prywatnie choć to dla mnie nie będzie łatwe?
olenka2012 jest off-line  
18-12-2012, 18:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

Dowiedz się o sygnaturę akt w prokuraturze (Staatsanwaltschaft), być może masz już tę sygnaturę (chodzi o numer sprawy), być może masz numer sprawy z policji (on jest inny niż ten z prokuratury). Kiedy będziesz miał tę sygnaturę akt, usiądź i napisz w tej sprawie rozsądne pismo, w którym w prostych i prostolinijnych zdaniach, bez zbędnego patosu i "lania wody" postaraj się wyjaśnić, że ten czyn miał w Twoim życiu jednorazowy i nadzwyczajny charakter; byłeś z jakichś powodów w depresji i straciłeś nieco kontrolę nad swoim postępowaniem. To wcale nie jest takie wydumane: W Niemczech, także wśród Niemców są kradzieże popełniane przez ludzi, którzy właściwie nie mają skłonności przestępczych. A więc dla sędziego, który to przeczyta, nie będzie to jakieś wydumane.
Nie bierz adwokata, ponieważ jego rola w tej sprawie byłaby naprawdę znikoma. A poza tym musiałbyś długo szukać takiego, który naprawdę wczuje się w Twoją sytuację i za Ciebie argumentował bądzie w ten sposób, w jaki tu sugeruję. W sprawach karnych obrońcy rzadko piszą do sądu pisma, w których wyjaśniają psychiczną stronę okoliczności popełnienia przestępstwa. Takie wyjaśnienia sformułowane przez adwokatów cieszą się mniejszym respektem sądu, niż jeśli pochodzą bezpośrednio od oskarżonego. Napisz do sądu na mniej więcej jednej stronie A4, że ten czyn to wyjątkowa sprawa i sytuacja wynikła z jakiejś frustracji, i że (tak jak sam tu napisałeś) jest to Twój pierwszy i ostani czyn karalny. Jeśli nie umiesz tego porządnie napisać po niemiecku, to poproś kogoś, żeby to dobrze sformułował. Obrońca z urzędu (Pflichtverteidiger) w tej sprawie nie będzie Ci przysługiwał. Wszystko co masz zrobić, to napisać do sprawy, zanim jakiś sędzia podejmie decyzję. Na prawdę możesz więcej zrobić w tej sprawie, aniżeli wynajęty za poważne pieniądze adwokat. Przecież przyznajesz się, a okoliczności przestępstwa są szczegółowo wyjaśnione, wszystko jest bezsporne. A więc chodzi tylko o pokazanie Twojej osoby w dobrym świetle, a to najlepiej zrobisz sam, bo pod tym względem dla sądu ważniejsze są Twoje własne wyjaśnienia, a nie Twojego obrońcy. I bądź pewny, że to co napiszesz, napewno zostanie z uwagą przeczytane w prokuraturze i w sądzie.
 
18-12-2012, 19:52  
olenka2012
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

jeszcze raz dziękuję. pozwolę sobie napisać prywatnie do Pana/Pani maila.
olenka2012 jest off-line  
07-06-2018, 10:02  
Majka280
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Witam. Możesz mi powiedzieć co mi grozi za kradzież w supermarkecie do 50 euro? na miejscu zapłaciłam 50 euro. Dostałam list z policji, wpisałam dane, podpisała jakieś dwa oświadczenia i jeszcze było pytanie o stan rodziny. Mąż, 2 dzieci. Ile mąż zarabua: 2500 euro. Ja nie pracuje. Na koniec napisałam jak to było i że żałuję. Czego teraz mogę się spodziewać? Gdzie ten list z policji trafi, do prokuratury? I co będzie dalej...?
Majka280 jest off-line  
24-02-2019, 10:53  
Pol198200
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

Witam wczoraj w Niemczech byłem z żoną na zakupach nie wiem co mi odbiło ukradlem kosmetyki warte ok 50e po zatrzymaniu nas oddałem rzeczy i się przyznalem spisali nasze dane i puścili nas do domu tak mi wstyd nie wiem co mi odbiło moje pytanie brzmi czego mogę się spodziewać jaka grozi mi kara
Pol198200 jest off-line  
24-01-2021, 10:28  
habite
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: kradzież w niemczech

witam. chciałbym zapytać kiedy zostanie wymazana kara 1roku w zawieszeniu na 3 lata w niemczech ?
habite jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kradzież w Niemczech (odpowiedzi: 25) Witam, jakieś 2 miesiące (może miesiąc do tyłu) próbowałem dokonać kradzieży koszulki wartej 39 EURO i zostałem złapany na gorącym uczynku. Została...
§ Kradzież w Niemczech (odpowiedzi: 7) Witam. Chciałem dowiedzieć się co grozi za kradzież w Niemczech? Konkretnie chodzi o kradzież ubrań o łącznej wartości 120€. Wezwana była policja,...
§ kradzież w niemczech (odpowiedzi: 1) piszę z taką dosc nieciekawą sprawą, moja kuzynka dokonala kradzieży(był to jej pierwszy raz,nigdy nie była karana w niemczech) w sklepie kaufland,...
§ kradzież w Niemczech (odpowiedzi: 2) Witam, dwa tygodnie temu wraz z koleżanką na szkolnej wycieczce w Niemczech wpadłyśmy na głupi pomysł żeby ukraść coś ze sklepu z odzieżą, panie...
§ Kradzież w Niemczech (odpowiedzi: 3) Witam, mam 13 lat i bardzo niedawno razem z moją koleżanką (15) dopuściłyśmy się kradzieży w sklepie Kaufland, ukradłyśmy 4 Jack Daniels'y, o...
§ Kradzież w niemczech (odpowiedzi: 4) Witam, co grozi za kradzież perfum w Niemczech, było to trzy perfumy, zostały oddane, przeprosiłam, chciałam zapłacić, ale wezwano policje i spisano...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:33.