Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/index.php)
-   Niemcy (http://forumprawne.org/forumdisplay.php?f=39)
-   -   gdzie szukać dokumentów z Pomorza (http://forumprawne.org/showthread.php?t=403665)

terra66 12-02-2013 11:42

gdzie szukać dokumentów z Pomorza
 
Witam,
Potrzebuję pomocy gdzie i w jakich urzędach szukać dokumentów dla siostry która chce starać się o obywatelstwo niemieckie. Mnie to nie interesuje, ale chcę pomóc siostrze.

W mojej rodzinie wszystko jest zagmatwane i diabli wiedzą jak się za to zabrać, więc zacznę od początku:

Ze strony ojca dziadek to rodowity Mazur urodzony na Mazurach osiedlił się w Grudziądzu po 1920 roku, tam się ożenił i tam urodził się między innymi mój ojciec w listopadzie 1939 roku.

Wiem na 100% że posiadali automatycznie nadaną listę narodowościową, ale jakiej kategorii to nie mam pojęcia. Dokument nadal istnieje tylko jest nieosiągalny dla mnie i dla siostry ponieważ ciotka ma go u siebie i nie ma szansy go od niej uzyskać bo jesteśmy od lat na stopie wojennej.

Z dokumentów posiadam ksero niemieckiego paszportu pradziadka którego oryginał ma inna ciotka, oryginalny niemiecki akt urodzenia brata dziadka z 1908 roku, polską przedwojenną książeczkę rodzinną z wpisem urodzin mojego ojca już po niemiecku opatrzoną stosownymi pieczęciami z gapą. W tej polskiej książeczce rodzinnej jest wpisany rok i miejsce urodzenia dziadka czyli Niemcy.

Niestety jeszcze w latach osiemdziesiątych babka pisała do USC w Olsztynie po akt urodzenia dziadka który był jej do czegoś potrzebny i otrzymała odpowiedz że nie zachowały się księgi z tego terenu.


Od strony matki (okolice Chojnic) mam jeszcze bardziej zagmatwaną sytuację gdzie dziadek zginął w 39 roku a babka w 46 roku została zamordowana wraz z prababką w obozie w Potulicach i mam z IPN dokument że została aresztowana na podstawie odseparowywania (czy jakoś tak tam pisało) ludności narodowości Niemieckiej. Jako że dziadek zginął w 39 to z męskiej strony nie ma potwierdzenia a jedynie po babce ale tu też nie ma żadnych oryginalnych dokumentów. Wiem od babki siostry tylko to że mieli listę 2 grupy.

Proszę o pomoc i rady gdzie można uzyskać informację oraz dokument potwierdzający posiadanie list narodowościowych z Grudziądza i ewentualnie Chojnic, bo jak wnioskuję z informacji wyczytanych tutaj jest to dokument konieczny.

Jakie jeszcze dokumenty potrzeba i w jakiej formie ?

agolka 13-02-2013 04:58

RE: gdzie szukać dokumentów z Pomorza
 
A po jakiej linii chcesz się starać, po ojca czy matki?. Po matce możecie się starać, jeżeli jesteście ur. nie wcześniej jak 1975r. Dokument o odseparowaniU do obozu pracy w Potulicach jest bardzo istotny, ale czy wystarczy ?, trudno mi powiedzieć. Na pewno potrzebny byłby akt zgonu dziadka, że zginął w 39r. Może są jakieś dokumenty w miejscowym archiwum dla Chojnic, jakieś karty meldunkowe, czy dokumenty z sądu grodzkiego. Można jeszcze raz złożyć wniosek do IPN-u bo być może jest więcej dokumentów. Ja widziałam teczkę takiego jednego Niemca z IPN-u, aresztowanego tuż po wojnie i więzionego w Płocku. Zawierało kilkadziesiąt stron dokumentacji, zeznania świadków itd, wyrok sądu, pobyt w więzieniu, data zgonu.
Podobnie należy zacząć szukać od strony ojca, od archiwum dla Grudziądza to jest
Archiwum Państwowe w Toruniu – Centrala – Plac Rapackiego 4, 87-100 Toruń;
Archiwum to ma spis Niemców w Grudziądzu, w bazie Ela można to odnaleźć
Baza ELA
Odpis nadania obywatelstwa niemieckiego w czasie wojny możesz odnależć w Bundesarchiv w Berlinie


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:46.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.