ubezpieczenie w niemczech - Forum Prawne

 

ubezpieczenie w niemczech

Witam, prowadzę działalność w niemczech. Jestem ubezpieczony jako "członek rodziny" w Polsce. Posiadam również ubezpieczenie prywatne wykupione w Polsce od następstw nieszczęśliwych wypadków za granicami Polski. Od 2007r w Niemczech jest obowiązek ubezpieczenia wszystkich. Słyszałem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy

Niemcy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
19-01-2009, 19:04  
mirtok007
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie ubezpieczenie w niemczech

Witam, prowadzę działalność w niemczech. Jestem ubezpieczony jako "członek rodziny" w Polsce. Posiadam również ubezpieczenie prywatne wykupione w Polsce od następstw nieszczęśliwych wypadków za granicami Polski.
Od 2007r w Niemczech jest obowiązek ubezpieczenia wszystkich.
Słyszałem że nie można posiadać państwowych kas chorych w dwóch różnych państwach. Cóż robić .........
Z polskiej kasy chorych zrezygnować nie chcę.
Moje pytanie - co zrobić abym mógł być w zgodzie z niemieckim i polskim prawem.
Prywatna kasa chorych w niemczech to koszt ok. 100 Euro
Czy istnieje jakaś "opcja minimalna" czytaj taniaw prywatnych kasach chorych i czy ta opcja będzie respektowana przez niemców. W razie poważnej choroby - mam w Polsce ubezpieczenie i mogę się leczyć w Polsce.
Ostatnie pytanie - czy jest jakaś kara i jaka za brak niemieckiej kasy chorych w przypadku osób mi podobnych
mirtok007 jest off-line  
19-01-2009, 19:22  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.642
Domyślnie

Cytat:
Jakie ubezpieczenie dla kogo?


Obowiązkowemu ustawowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają:
- zatrudnieni pracownicy (przy rocznym wynagrodzeniu do 48.150 EUR albo miesięcznym do 4.012,50 EUR),
- uczący się zawodu (Auszubildende),
- emeryci,
- studenci,
- praktykanci,
- pobierający świadczenia socjalne dla bezrobotnych,
- rolnicy, artyści i publicyści.

Możliwość dobrowolnego ubezpieczenia w ustawowych kasach chorych posiadają także:
- prowadzący działalność gosp. (Selbststaendige),
- zatrudnieni pracownicy, których roczny dochód przekracza 48.150 EUR.

Zasadniczo możliwość tę mają ci, którzy w przeszłości podlegali obowiązkowemu ubezpieczeniu, a przez zmianę ich sytuacji zawodowej mogliby podlegać prywatnemu ubezpieczeniu.

Zadania wyznaczone ustawowemu ubezpieczeniu przejmują kasy chorych (Krankenkassen), w których ubezpieczają się podlegający temu ubezpieczeniu.
Ponieważ katalog usług medycznych, jakie obejmuje ubezpieczenie ustawowe musi być honorowany przez wszystkie kasy chorych, nie ma wielkiej różnicy w tym, kto ubezpieczony jest w jakiej kasie.


Prywatnemu ubezpieczeniu podlegają:
- zatrudnieni pracownicy, których roczny dochód przekracza 48.150 EUR (mają jednakże do wyboru albo prywatne ubezpieczenie albo dobrowolną przynależność do ustawowej kasy chorych),
- urzędnicy (Beamte) niezależnie od wysokości dochodów,
- prowadzący samodzielną działalność gosp. (Selbststaendige) - obowiązkowo od 01.01.2009 - ofertę takiego ubezpieczenie zamów tutaj.

Prowadzącym w Niemczech jednoosobową firmę/działalność gospodarczą zaleca się zawrzeć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które chroni przed finansowym konsekwencjami w przypadku konieczności lekarskiej interwencji i za niższe składki proponuje wyższe i lepszej jakości świadczenia medyczne.

Ofertą takiego ubezpieczenie można zamówić bezpłatnie tutaj.

Nowość od 01.01.2009:
Różnice w ubezpieczeniach w różnych kasach chorych wyrażają się teraz jedynie w katalogu usług medycznych, które każda z kas proponuje. Poza ustawowo uregulowanymi usługami, które muszą być sfinansowane przez Krankenkasse, wiele z nich wpisuje do katalogu usług takie, do których sfinansowania nie jest zobligowana ustawowo. Z dniem 01.01.2009 wchodzi bowiem w życie zmiana systemu opłacania ubezpieczenia zdrowotnego w ustawowych kasach chorych. Zostaje wprowadzona jednolita dla wszystkich kas chorych wysokość składek. Wynosi ona 15,5 % od wysokości zarobków (7,3% płaci pracodawca a pracownikowi odciąganych jest 82,% od wysokości dochodów brutto). Składki te odprowadzane są do kasy chorych. Te przekaują te środki do nowo utworzonego funduszu (Gesundheitsfond), który dzieli te środki na kasy chorych według ilości ich członków i innych czynników, np. ilości członków kasy chorych w podeszłym wieku lub ciężko chorych. Do funduszu (Gesundheitsfond) - co jest nowością systemu - dokładać się będzie także niemieckie państwo ze środków budżetowych.

Bezrobotni
Pobierający świadczenia dla bezrobotnych (ALG I i II) są ustawowo ubezpieczeni w kasie chorych przez odpowiedni JobCenter.

Ubezpieczenie obowiązkowe/rodzinne
Zasadniczo ten podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega ten, kto znajduje się w stosunku pracy. Małżonek/małżonka (jeśli nie pracuje) oraz dzieci objęci są ubezpieczeniem rodzinnym. W tym celu główny ubezpieczony musi zgłosić członków swojej rodziny w kasie chorych do bezskładkowego współubezpieczenia. To samo dotyczy pobierających ALG I i II.

Dopłaty własne
Ubezpieczeni w kasach chorych muszą płacić co kwartał 10,- EUR tzw. Praxisgebuehr a za leki ponosić opłaty w wysokości od 5,- do 10,- EUR. Opłaty te są jednak w skali rocznej ograniczone do 2 % rocznych dochodów.
Szczegóły dot. dopłat własnych i ich zwrotu z kasy chorych znajdują się tutaj.
Niemcy: obywatelstwo, osiedlenie, pomoc socjalna i przydatne informacje
marian1 jest off-line  
19-02-2009, 13:29  
emilia87
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

Mam pytanie co do tego tematu. Tata jest rolnikiem w Polsce opłaca ubezpieczenie KRUS.Od jakiegoś czasu pracuje w Niemczech załozył firmę jednoosobową stara się o zasiłek rodzinny.Jego wniosek został odrzucony gdyż KRUS nie jest tam uważany jako ubezpieczenie.Musi zrezygnować z ubezpieczenia w KRUSIE i ubezpieczyć się gdzieś pytanie gdzie? Czy może to być polski ZUS czy musi to byc prywatna firma ubezpieczająca w niemczech ale ubezpieczenie tam wynosi ponad 200 E. Pozatym spełnia wszystkie przesłanki.
emilia87 jest off-line  
19-02-2009, 13:44  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

zasilek rodzinny w niemczech? napisz po niemiecku jaki rodzaj swiadczenia masz na mysli
nurek68 jest off-line  
09-02-2010, 17:35  
adasz
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

Witam serdecznie!

Planuję zameldować w Niemczech Gewerbe (Einzelhandel Kunst). Nie mam jeszcze skończonych 26 lat, obejmuje mnie jeszcze rodzinne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce...i takie tylko mam. Mieszkam w Niemczech od jakiegoś 1,5 roku. Jestem studentem na niemieckiej uczelni, ze skończonym Bachelorem (więc nie musiałem się dotychczas dodatkowo ubezpieczać w Niemczech bo ubezpieczenie rodzinne było, i jest, ważne).

Czy do Gewerbe wystarczy w moim przypadku to, co mam, bynajmniej do ukończenia 26 lat życia? Jeżeli nie, to może prywatnie się mogę ubezpieczyć w Polsce (taniej)?

Dziękuję za informację.

Pozdrawiam,
Adam
adasz jest off-line  
09-02-2010, 21:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
 
10-02-2010, 00:05  
adasz
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

thx za info!

jednakże (o ile to była odpowiedź na moje pytanie), mało konkretów uzyskałem.. mam w Niemczech dużo alternatyw jeżeli chodzi o chętnych na kasę ode mnie, w sensie nawet RELATYWNIE całkiem korzystne oferty.. Mogę teoretycznie wydać jakieś 100 euronów, ale chodzi mi o to, czy koniecznie muszę wydawać to dodatkowe siano.. Bo jeżeli polskie ubezpieczenie gra w tym przypadku jakąś rolę, chciałbym skorzystać z posług właśnie naszego ojczyźnianego, ponieważ ono tańsze jest (?)..

mam teraz niezłą burzę z odkrywaniem wszelkich tajemnic związanych z gewerbe i to jest własnie główny nurtujący mnie temat...bo np. podatki to pikuś w porównaniu z tym ubezpieczeniem...ono jedno mnie jeszcze odpycha od wszystkiego... bo słyszałem, iż ludzie płacą po 250 ojro na tę przyjemność.. :/

jak to by było w moim przypadku...potrafiłby ktoś pomóc?

dzięki ponownie z góry za informacje!

pozdrawiam,
Adam
adasz jest off-line  
10-02-2010, 00:10  
adasz
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

aha, jeżeli chodzi jeszcze o niemieckie formalności, posiadam Anmeldebestaetigung oraz Freizuegigkeitsbestaetigung..
adasz jest off-line  
10-02-2010, 00:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

brak ubezpieczenia w Niemczech podlega karze
jednak nikt Cie nie zmusza do ubezpieczania tu
to obowiazek a nie przymus

wszyscy zamieszkali maja obowiazek ubezpieczyc sie w Niemczech
z Gewerbe od 2009 roku tez
czesto wymagane jest to ubezpieczenie juz w roznych urzedach

poczataj na innych forach polonijnych to bedziesz widzial jak to wyglada
 
10-02-2010, 01:03  
adasz
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

belunia,

wiem, że to nie przymus, ale niespełniany obowiązek staje się kiedyś dla tych pieprzonych Krankenkassen automatycznie przymusem.. do płacenia..

brak ubezpieczenia w Niemczech nie podlega karze, jeżeli jest się studentem/studenką z Polski, kraju EU...ponieważ mam polskie rodzinne zdrowotne do 26 lat.. mam EKUZ i śmigam legalnie na niemieckiej uczelni bez żadnego niemieckiego krankenferzisierunga..

owszem, przed wejściem do UE pamiętam, że musiałem co miesiąc wykładać 50 ojro obowiązkowo jako student do AOK, to mnie rozbrajało wręcz...po beitricie nie musiałem już więcej płacić..

mój znajomy, który studiuje w Poznaniu, ma Anmeldung i Gewerbe w Berlinie.. on mi mówi, że nie płaci żadnego Krankenversicherung bo jest rodzinnie ubezpieczony w PL i ma 23 lata (czyli mniej niż 26).. czyli mogę też tak???

ale OK, załóżmy, że teoretycznie to ubezpieczenie polskie już mnie nie obejmuje, co zaczerpnąłem nie tylko stąd.. czy mogę się ubezpieczyć w Polsce prywatnie żeby założyć Gewerbe? czy tylko w Niemczech prywatnie?

pozdrawiam,
Adam
adasz jest off-line  
10-02-2010, 11:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

ale OK, załóżmy, że teoretycznie to ubezpieczenie polskie już mnie nie obejmuje, co zaczerpnąłem nie tylko stąd.. czy mogę się ubezpieczyć w Polsce prywatnie żeby założyć Gewerbe? czy tylko w Niemczech prywatnie?No raczej w Niemczech tylko

i nie musi to byc prywatna(panstwowe tez przyjmuja)tylko musi byc ciaglosc
bo jezeli jest przerwane ubezpieczenie to trzeba nadplacac skladki do tylu
 
10-02-2010, 11:58  
adasz
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

dziękuję!
adasz jest off-line  
12-02-2010, 22:57  
ozyrys30
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

ludzie zeby załozyc gewerbe trzeba miec niemieckie ubezpieczenie obojętnie czy prywatne czy panstwowe choc to pierwsze jest bardziej oplacalne ja płace 128 euro na miesiac bez ubezpieczenia niemieckiego nic nie zalatwicie i nie kombinujcie
ozyrys30 jest off-line  
11-04-2010, 21:19  
woltren
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

Dobrze a czy to ubezpieczenie pokryje mi koszta jak pójdę do lekarza lu szpitala czy dostanę po wyjściu rachunek na 2000 euro do zapłaty z własnej kieszeni.
woltren jest off-line  
20-04-2010, 15:02  
Datas
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: ubezpieczenie w niemczech

Witam. Czy będąc na działalności w Niemczech można wykupić ubezpieczenie w jakiejś Polskiej firmie?
Datas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie w niemczech (odpowiedzi: 2) Witam. Od października jestem zameldowana w niemczech, teraz miałam propozycje pracy więc poszlam do ubezpieczalni zeby dostac wszystkie numery...
§ ubezpieczenie w niemczech (odpowiedzi: 3) Pytam w imieniu mojego męża-od 2 lat mąż pracuje w firmie niemieckiej ,w pażdzierniku wysiadając z auta jadąc do pracy upadł na ramię był na sor w...
§ Ubezpieczenie w Niemczech (odpowiedzi: 7) Witam, mam pewne pytanie. Mieszkam w Niemczech od roku i jestem od roku zameldowana. Jednak 2 razy w miesiacu latam do Polski na studia. Jestem...
§ ubezpieczenie w niemczech (odpowiedzi: 23) witam Mam prawie 65 lat prowadzę działalność gospodarczą w Niemczech od roku czasu mam zameldowanie na terenie Niemiec na razie płacę sobie...
§ ubezpieczenie w niemczech (odpowiedzi: 1) 2 lata temu pewien facet spisywal z nami umowe o ubezpieczenie niemieckie.Sklamal ze jesli nie bedziemy placic skladek to firma bez zadnych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:26.