Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo - Forum Prawne

 

Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo 2

Dzieki wielkie za tak szczegolowe odpowiedzi. Dostalismy do podpisu pelnomocnictwo (po polsku i po niemiecku) i umowe o honoraium. Adwokat chce 15% od calego uzyskanego odszkodowania. Czy to nie za duzo? Poza tym w pelnomocnictwie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
29-07-2013, 08:34  
edwardb
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Dzieki wielkie za tak szczegolowe odpowiedzi. Dostalismy do podpisu pelnomocnictwo (po polsku i po niemiecku) i umowe o honoraium. Adwokat chce 15% od calego uzyskanego odszkodowania. Czy to nie za duzo? Poza tym w pelnomocnictwie pisze, ze on jest upowazniony do pobierania wszelkich pieniedzy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Czy jest w tym Jakies zagrozenie?
edwardb jest off-line  
30-07-2013, 10:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Z jednej strony przepis § 49 b ust. 1 zdanie 1 federalnej ustawy o wynagrodzeniu adwokackim (Rechtsanwaltvergütungsgesetz) zabrania uzgadniania z klientem wynagrodzenia adwokackiego, którego wymagalność lub wysokość uzależniona jest od sukcesu kończącego pracę adwokata. Z drugiej zaś strony w § 4a tej ustawy dopuszcza w pewnych sytuacjach takie umowy; zwłaszcza w tych sytuacjach, kiedy klient bez takiego uzgodnienia nie byłby w stanie dochodzić swych praw. Ponieważ nadal jest dużo sporów wśród izb adwokackich w Niemczech na ten temat, myślę, że w tym naszym tu przypadku nie ma co się tym problemem zajmować. Ostatecznie, też jestem zdania, że niech ma udział w wyniku swojej dobrej, profesjonalnej i zaangażowanej pracy. A teraz te 15%: przy uzyskanym odszkodowaniu w wys. 400 tys. byłaby to kwota 60 tys. Euro. Jak się to ma do wynagrodzenia, które otrzymałby ustawowo? Ano przy takiej wartości przedmiotu sporu otrzymałby łącznie według aktualnej do końca tego, bieżącego lipca 2013 (od 1.08.2013) wchodzą w życie wyższe stawki), 7.417,60 Euro, a po doliczeniu 19% niem. VAT-u (Umsatzsteuer), doszłoby do tego 1.409,34 Euro, a zatem łącznie 8.826,94 Euro.
Takie koszty adwokackie zwróciłoby Towarzystwo ubezpieczeniowe Twojemu synowi, jeśli adwokat osiągnąłby kwotę odszkodowania w wys. 400.000,- Euro; kosztów adwokackich powyżej tych 8.826,94 Euro na pewno nie zwróci. Uzgodnienie 60 tys. Euro jako honorium oznaczałoby, że to wyngardodzenie jest przeszło 8 razy wyższe, niż wynagrodzenie ustawowe. Izby adwokackie tolerują uzgodnienia honorariów w oparciu o § 4a ustawy o wynagr. adw. do 5-cio, czasami do 6-ciokrotnej wysokości wynagrodzenia ustawowego. Przy wyższych honorariach uzgodnionych, w razie sporu pomiędzy adwokatem, a klientem, adwokad musi udowodnić szczególny, nadzwyczajny nakład pracy.
Można też ocenić tę kwotę (60 tys. Euro) przeliczając ją na wynagrodzenie godzinowe. Stawka godzinowa w Niemczech, zalecana przez Federalną Izbę adwokacką, oscyluje pomiedzy 150,- a 600,- Euro. W Berllinie wykrystalizowała się przeciętna w wys. ok. 200,- Euro. Przy tej przeciętnej 60 tys. Euro to 300 godzin pracy, czyli np. 37,5 ośmiogodzinnych dni pracy. Nawet przy niesamowicie szczegółowych pismach, wielorazowych parogodzinnych negocjacji z likwiedatorem, takiej ilości godzin się nie osiągnie.
Moja rada: Jeszcze ponegocjować z tym adwokatem: np. odszkodowanie do 200 tys. = 10%, do 250 tys. = 12,5 %, do 300 tys. 13,5%, powyżej 350 tys. = 14%, powyżej 400 tys. = 15%.
Myślę, że także przy mniejszych stawkach procentowych zgodzi się na prowadzenie tej sprawy.
A teraz o tym upoważnieniu do pobierania pieniędzy: Zwykle formularzowe pełnomocnictwa adwokackie w Niemczech zawierają takie upoważnienie; na jego podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe przelewają odszkodowania na konta bankowe adwokatów. Adwokaci są obowiązani prowadzić specjalne konta bankowe zwane „Anderkonto” lub „Treuhandkonto”, których nie wolno zajmować wierzycielom adwokata, ani też z tych kont nie może zaspokoić się bank adwokata. Przyjmowanie pięniędzy klientów na zwykłe konto kancelari jest ciężkim naruszeniem przepisów i jest ścigane dyscyplinarnie. Natomiast sprzeniewierzenie pieniędzy klienta jest przestępstwem i w przypadku kwot pięciocyfrowych sądy orzekają w stosunku do adwokatów kary pozbawienia wolności i rzadko je zawieszają. Temu Waszemu adwokatowi nie chodzi o to, żeby pieniądze syna ukraść, lecz o to, żeby sam odciągał sobie swoje „procenty” przelewając synowi pieniądze otrzymane z towarzystwa ubezpieczeniowego.
 
31-07-2013, 09:59  
edwardb
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Adwokat zgodzil sie na 12,5% plus to, co dostanie od ubezpieczalni.

Jak mozna na biezaco kontrolowac, czy on cos robi i czy jest aktywny?
edwardb jest off-line  
31-07-2013, 10:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Tak jak przypuszczałem, nie upierał się przy tych swoich 15%. Ważne, żeby był bardzo aktywny i natychmiast sporządził solidne wyliczenie zaliczki; w szczególności mam na myśli wszystkie dotychczasowe wydatki (także wydatki osób bliskich wynikłe z odwiedzin w szpitalu, a więc podróże, hotele, telefony, tłumacze itd.), a poza tym dotychczas utracone zarobki. Musicie mu dostarczyć wszystkie możliwe dowody na zarobki syna; tj. Lohnabrechnungen (rozliczenia wypłat), być może macie też niem. decyzje podatkowe (Steuerbescheid). Tak jak już pisałem, wyrównanie dotychczasowych wydatków i dotychczas utraconego zarobku jest już teraz wymagalne. Ponadto powinien zażądać zaliczki na zadośćuczynienie (Schmerzensgeld), a także na bieżące, zwiększone koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Waszym zadaniem jest go bieżąco informować o tych wydatkach, a w razie wątpliwości, także go pytać. Jego zaś obowiązkiem, jest Was rzetelnie informować. Jeśli chodzi o kontrolę jego pracy, to takim prostym sposobem jest przeglądanie i czytanie jego korespondencji ze spółką ubezpieczeniową: Proszę nalegać, aby kopie wszelkich wysłanych przez niego pism, a także pism otrzymanych od spółki ubezpiezczeniowej przesyłał Wam do wiadomości. Przesyłanie klientowi wszelkich odpisów wychodzących i wchodzących pism w sprawie jest jego obowiązkiem. Te pisma od towarzystwa ubezpieczeniowego są o tyle ważne, że z nich możecie dowiedzieć się, jakie towarzystwo i pod jaką sygnaturą opracowuje sprawę, jak się nazywa likwidator, i jaki ma numer telefonu. Ważne: w razie potrzeby, też możecie do niego zadzwonić, a on nie ma prawa odmówić, tylko dlatego, że macie adwokata. I już teraz sygnalizuję, że może ktoś z Was, także syn, wziąć udział w rozmowach (negocjacjach) z likwidatorem na temat ostatecznej ugody o całkowitym odszkodowaniu. Rozsądni adwokaci sugerują klientom, żeby - jeśli mogą - na taką rozmowę przyjechał sam klient (jeśli jest w stanie) lub ktoś z bliskich; np. żona, brat, ojciec. Porządny adwokat kontaktuje się często w tego rodzaju sprawie z klientem lub jego rodziną, informuje o aktualnym stanie sprawy i pyta, czy coś nowego u poszkodowanego klienta (nowe zabiegi, pogorszenie stanu, nowe wydatki i potrzeby; np. przebudowa łazienki i dopasowanie jej do inwalidztwa). Trzymam kciuki!
 
01-08-2013, 13:24  
edwardb
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Adwokat powiedzial, ze sprawa karna w Sadzie przeciwko sprawcy

wypadku nie jest zakonczona i, ze musi odczekac do wyroku w sprawie.

Czy spolka ubezpieczeniowa moze nie placic zadnej zaliczki

i czekac na wyrok?
edwardb jest off-line  
01-08-2013, 14:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Jeśli przebieg wypadku, zawinienie sprawcy i przez to kwestia odpowiedzialności cywilnej za skutki wypadku są sporne, to towarzystwo ubezpieczeniowe likwidujące szkodę może odczekać wyjaśnienia kwestii zawinienia w sądowym procesie karnym przeciwko sprawcy.
Jeśli prokurator postanowił wnieść przeciwko sprawcy akt oskarżenia, to prawdopodobieństwo uniewinnienia sprawcy jest znikome. Adwokat, mimo toczącego się procesu karnego, może otrzymać wgląd do akt i skopiować sobie policyjne "Ergebnisse der Ermittlungen" (wyniki dochodzenia), które są pisemnym szczegółowym, końcowym raportem policji. W każdym razie nie ma żadnej zasady, według której towarzystwa ubezpieczeniowe w Niemczech regulują szkodę dopiero wówczas, kiedy sprawa karna przeciwko sprawcy zostanie prawomocnie zakończona. Może być także tak, że w rachubę wchodzi przyczynienie poszkodowanego; np. nieprzypięcie się pasami, co przyczyniło się do powstania szczególnych ran. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypłacać będzie zaliczki na poczet przysługującego odszkodowania stosownie do procentowego rozkładu winy. Jeżeli poszkodowany jest zdania, że się do powstania szkody nie przyczynił, to być może konieczne będzie w przyszłości wniesienie powództwa o niesłusznie potrącone kwoty z tytułu przyczynienia. Powtarzam: adwokat powinien jak najszybciej zapoznać się z aktami sprawy karnej przeciwko sprawcy. Na marginesie: Sprawa karna niemieckiej policjantki, która spowodowała głośny wypadek polskiego autobusu pod Berlinem, też nie była jeszcze prawomocnie zakończona, a towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczony był jej samochód płaciło zaliczki dla poszkodowanych, nie czekając na wydanie w jej sprawie wyroku skazującego. A to dlatego, że jej wina wynikała ewidentnie z ustaleń policji.
 
04-08-2013, 14:40  
edwardb
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Adwokat chce, zebysmy dostarczyli mu kwity za dodatkowa

prace w domu zwiazana z synem, a ty pisales, ze nie

trzeba dowodow.
edwardb jest off-line  
04-08-2013, 17:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

W wyliczaniu szkody spowodowanej zwiększonymi pracami w gospodarstwie domowym, czego przyczyną jest obecność i uczestnictwo w tym gospodarstwie osoby niesprawnej wskutek inwalidztwa, już od dawna sądy niemieckie dopuszczają wyliczanie tych szkód i ich uznawanie na podstawie fikcyjnych kosztów, a więc kosztów, których nie trzeba udowadniać kwitami, rachunkam itp.
Wspomnę tu przynajmniej jeden z najważniejszych wyroków niem. sądu najwyższego (BGH), a mianowicie wyrok opublikowany w NJW-RR 92/792 (Neue Juristische Wochenzeitschrift - Rechtsprechung). W celu ułatwienia ubezpieczycielom, sądom i adwokatom wyliczania tych kosztów, bez konkretnych dowodów opracowane zostały specjalne tabele, opublikowane w książce znanej specjalistom jako "Schulz-Bork/Hofmann". Oczywiście, jeśli te koszty faktycznie przewyższałyby przeciętne koszty, to wówczas należy je udowodnić stosownymi dokumentami, jak np. kwity i rachunki. I tu jeszcze raz powtarzam: Udowodnić należy konieczność powstawania tych kosztów oraz ich rozmiar, nie zaś ich konkretne powstanie. Przykład: człowiek po amputacji z niewładną ręką długo potrzebował będzie kogoś do pomocy przy codziennej toalecie. Ile czasu jakaś osoba musi mu w tym pomagać, też da się oszacować i podać w ilości godzin dziennie lub tygodniowo. Jak taką pracę wycenić, to inna sprawa. W Niemczech służy temu wspomniana wyżej tabela "Schulz-Bork/Hofmann". W sprawach, gdzie poszkodowany wskutek wypadku żyje w Polsce, panuje jeszcze pewna niejasność jeśli chodzi o wycenę takiej pracy. Ale jak już pisałem, stawka 5,- Euro za godzinę jest już akceptowana przez niemieckich ubezpieczycieli. Udowadnianie kwitami tylko wówczas, kiedy nakład i czas pracy przy poszkodowanym jest jakimiś okolicznościami zwiększony, i koszty wyliczone fikcyjnie, byłyby krzywdząco niskie. Nie wyobrażam sobie, aby Wasz adwokat o tym wszystkim, o czym tu piszę, nie wiedział. Może miał na myśli, że macie zbierać wszystkie dowody na jakiekolwiek wydatki; tu ma rację, ale tam gdzie kwitów być nie może, bo tę pracę świadczą bliscy i nic za to nie dostają, pozostaje wyliczanie fikcyjnych kosztów, bez dowodów na płacenie za to pieniędzy.
 
06-08-2013, 12:02  
edwardb
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Syn popadl w ciezka depresje i mowi o samobojstwie.

Potrzebna jest terapia u psychologa.

Czy koszty terapi psychologicznej przejmie towarzystwo

ubezpieczeniowe ?
edwardb jest off-line  
06-08-2013, 12:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Tak, ponieważ ta depresja, która wymaga terapii, też jest skutkiem wypadku, któremu uległ Twój syn. Oczywiście, psycholog powinien sporządzić już po pierwszym rozpoznaniu atest, w którym potwierdzi, że pacjent, tzn. Twój syn, odbywa u niego terapię, której powodem jest (są) depresja(e), będąca (e) stanem chorobowym, który jest skutkiem doznanych ran w wypadku drogowym z dnia ...., a także zabiegów i operacji po tym wypadku (amptuacja itd.). Psycholog otrzyma wynagrodzenie także za sporządzenie atestów i opinii dot. Twojego syna niezależnie od wynagrodzenia za terapię. Konieczne są jednak rachunki, faktury, ponieważ te wydatki należy udowodnić.
 
08-08-2013, 11:01  
Piekom
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Osobiście nie polecam podpisywania ugody gdyż skutki tego wypadku mogą wychodzić do końca życia . Podpisując ugodę zamykacie sobie drogę do dalszych roszczeń .
Piekom jest off-line  
08-08-2013, 12:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Czy ugoda zawarta przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku z poszkodowanym wyklucza i zamyka drogę do przyszłych roszczeń poszkodowanego, zależy od tego, co w tej ugodzie jest napisane, tzn. czy ugoda zawiera jednoznaczne zrzeczenie się przyszłych roszczeń przez poszkodowanego. Te ugody zawierane są w ten sposób, że po rozmowach i negocjacjach z likwidatorem, w których ustalona zostanie jakaś kwota całkowitego odszkodowania oraz dalsze warunki jej wypłaty, towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła swój tekst tzw. „Abfindungserklärung”, w skrócie „AE”, podpisany przez upoważnioną osobę, poszkodowanemu lub jego adwokatowi. Jeśli poszkodowany lub jego adwokat podpiszą i odeślą to „Abfindungserklärung” do ubezpieczyciela, ugoda jest prawnie zawarta. Jeśli w tekście znajduje się zdanie: „Mit der Zahlung des Betrages von (... kwota) sind jegliche, auch künftige Ansprüche des Herrn ...(poszkodowany) abgegolten. (Wraz z zapłatą kwoty ....... zaspokojone zostają także wszelkie przyszłe roszczenia pana ...“, to oznacza to, że podpisując taki tekst, poszkodowany sam lub przez swojego adwokata zrzekł się wszelkich roszczeń, jakie powstać mogą w przyszłości. Ale ten tekst może zawierać taką klazulę: „Ausgenommen sind künftige materielle Schäden, die noch enstehen können. (Wyłączone są przyszłe szkody materialne, które mogą jeszcze powstać.“). A zatem, czy ugoda zamyka dochodzenie przyszłych, nieznanych jeszcze roszczeń poszkodowanego, zależy od treści podpisanej ugody. Jeśli poszkodwany zrezygnował z przyszłych rosczeń, to zamknął sobie drogę do ich przyszłego dochodzenia; jeśli tego nie zrobił, może ich dochodzić w przyszłości, jeśli takie roszczenia powstaną.
Czy zawrzeć ugodę i czy przyjąć jednorazowe odszkodowanie, rezygnując z przyszłych rosczeń, to sprawa kalkulacji, ale też przewidywania. Jeżeli stan inwalidztwa spowodowanego wypadkiem jest już stabilny, tzn. mało prawdopodobne są jakieś istotne pogorszenia zdrowia (tak przeważnie jest po amputacjach kończyn), to powstanie przyszłych roszczeń o dalsze zadośćuczynienie za szkodę niematerialną, jest wręcz nieprawdopodobne. Pozostaje zatem kalkulacja przyszłych szkód materialnych, a do nich należy przede wszystkim przyszła utrata zarobków. Ubezpieczyciel sprawcy ma obowiązek zapłacić tylko wymagalne odszkodowanie za utracone zarobki i tylko za okres przeszły; przecież tylko w takim zakresie roszczenie odszkodowawcze może być wymagalne; za przyszłą utratę zarobków zapłaci dopiero wówczas, kiedy takie zarobki byłyby realne, gdyby do wypadku nie doszło; innymi słowy: za zarobki za 2015, dopiero w roku 2015. Tylko drodze ugody ubezpieczyciel może zapłacić niewymagalne jeszcze, odszkodowanie za przyszłe , utracone zarobki, aż do końca przewidywalnej aktywności zarobkowej poszkodowanego. Negocjowanie wysokości jednorazowego odszkodowania za utracone w przyszłości zarobki, to „wyższa szkoła jazdy” reprezentowania poszkodowanego, ponieważ kapitalizowanie przyszłych zarobków jest wiedzą samą w sobie, a jej brak u adwokatów wykorzystywany jest przez likwidatorów bezlitośnie. To kapitalizowanie dotyczy także odszkodowania przyszłych, regularnych wydatków i zwiększonych kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. Nie można jednoznacznie kategorycznie powiedzieć, co jest lepsze: Jednorazowe, wysokie odszkodowanie przy jednoczesnym zrzeczeniu się wszelkich, przyszłych roszczeń, czy też odszkodowanie wszelkich dotychczasowych szkód i strat, a także zadośćuczynienie za utratę zdolności do zarobkowania, i przyszłe dochodzenie dalszych roszczeń, których wymagalność nastąpi w przyszłości. Zadaniem prawnika jest wyjaśnić klientowi wszystkie prawne konsekwencje jednej i drugiej możliwości, ale doświadczony prawnik pozostawi ostateczną decyzję klientowi.
 
13-08-2013, 10:21  
edwardb
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Niespodziewanie adwokat chce zaliczki 1200€ i pisze, ze to

na jego wydatki w tej sprawie. Mowi, ze musi miec zabezpiczenie

na te wydatki, na wypadek gdybysmy z niego zrezygnowali.

Poza tym przerabiamy dla syna lazienke i dopasowujemy do jego

inwalidztwa. Czy wszystkie koszty tych zmian beda zwrocone ?
edwardb jest off-line  
13-08-2013, 10:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Zgodnie z niemiecką ustawą o wynagrodzeniach adwokackich, niem. skrót RVG (=Rechtsanwaltsvergütungsgesetz) niemiecki adwokat może żądać od klienta "stosownej" zaliczki na jego koszty i wydatki oraz na przysługujące mu wynagrodzenie; mówi o tym przepis § 9 RVG.
W Waszym przypadku jego żądanie jest mało profesjonalne, ponieważ nie powiedział o tym przy przyjmowaniu sprawy, zanim syn podpisał mu pełnomocnictwo. Z drugiej strony jego obawy, że możecie mu odebrać to zlecenie, a on po pewnym nakładzie pracy pozostanie bez wynagrodzenia i być może będzie musiał dochodzić tego wynagrodzenia przed sądem w Polsce, nie są zupełnie bezpodstawne; często coś takiego się zdarza. Skoro jednak podpisaliście z nim umowę o honorarium uzależnione od wysokości uzyskanego, całkowitego odszkodowania, to powinien być konsekwentny i nie żądać zaliczki na swoje honorarium; tym bardziej, że to honorarium przekraczać będzie wielkokrotnie wynagrodzenie ustawowe. Radzę więc odmówić zapłaty żądanej przez niego zaliczki, ponieważ pozostaje ona w sprzeczności z umową, którą on z Wami podpisał. Natomiast jego wydatki, które powstają na bieżąco, to koszty telefonu, opłat pocztowych i to wszystko; a zatem chodzi o drobne wydatki. Przede wszystkim w sprawie Waszego syna ma zażądać zaliczki na odszkodowanie, a ta zaliczka będzie wynosiła kilkadziesiąt tysięcy Euro, z których odliczy sobie swoje uzgodnione 12,5 %. Powtarzam: odmówiłbym zapłaty żądanej przez niego zaliczki.
Jeśli chodzi o koszty przeróbek w mieszkaniu, w szczególności w łazience, które mają na celu dostosowanie mieszkania do inwalidztwa syna, to tak jak już wcześniej pisałem: Wszystkie koszty takich przeróbek stanowią szkodę materialną, której wyrównania należy domagać się od towarzystwa ubezpieczeniowego likwidującego szkodę. Oczywiście, te przeróbki muszą w oczywisty sposób mieć na celu ułatwienie życia synowi inwalidzie. Powtarzam przy tym, że wydatki na ten cel muszą być dokładnie udokumentowane.
 
25-08-2013, 20:49  
edwardb
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Wypadek drogowy w Niemczech - inwalidztwo

Czy adwokat powinien posylac nam Kopie swoich pism do spolki ubezpieczeniowych i odpowiedzi na jego pisma, jakie dostal w sprawie mojego syna. Na razie nie dostalismy zadnej kopii pism. Co o tym sadzic.
edwardb jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wypadek drogowy w niemczech (odpowiedzi: 1) witam,na początek moze po krótce opowiem co sie stało, mój syn spowodował wypadek na autostradzie niemieckiej,nie widział oznakowania informujacego...
§ Inwalidztwo w Niemczech (odpowiedzi: 1) Jakie korzyści mogę otrzymać.Jestem inwalidą 80 Grad Merkzeichen G. Praktycznie mogę się poruszać do 100 metrów.Ale w domu mam największe trudności...
§ podatek drogowy w niemczech (odpowiedzi: 21) Witam czy ktoś jest na bieżąco w sprawie podatku drogowego w Niemczech jestem od 4 miesięcy zameldowany,zatrzymała mnie policja i poinformowała mnie...
§ Wypadek Drogowy (odpowiedzi: 4) Maiłem wypadek drogowy z drogi podporządkowanej wyjechałem i uderzyłem w samochód nadjeżdżający z prawej strony, zatrzymałem się na stopie, i nie...
§ Podatek drogowy w Niemczech (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie! Nazywam się Grzegorz. To jest mój pierwszy post na forum prawnym. Przeczytałem kilka postów odnośnie podatku drogowego w Niemczech...
§ Wypadek drogowy (odpowiedzi: 9) Zostałem świeżo trafiony przez Temidę za spowodowanie wypadku i to na trzecim okrążeniu : 1 uniewinniony 2 apelacja w plecy 3 teraz też w plecy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:30.