Obywatelstwo niemieckie - duzo pytan - Forum Prawne

 

Obywatelstwo niemieckie - duzo pytan

Witam - zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o pomoc. Chciałbym dowiedzieć się, czy na podstawie przedstawionych poniżej informacji mogę ubiegać się o obywatelstwo niemieckie. Mam pytania odnosnie starań o niemieckie obywatelstwo na podstawie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
06-11-2006, 12:06  
jahu
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Obywatelstwo niemieckie - duzo pytan

Witam - zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o pomoc. Chciałbym dowiedzieć się, czy na podstawie przedstawionych poniżej informacji mogę ubiegać się o obywatelstwo niemieckie. Mam pytania odnosnie starań o niemieckie obywatelstwo na podstawie pochodzenia przodków.
Wiem że w ambasadzie lub konsulacie (placówka dyplomatyczna Niemiec na terytorum polski) należy złożyć wniosek zatytułowany: „Antrag auf Ausstellung eines Staatsangehörigkeitsausweises” wraz z niezbednymi dokumentami potwierdzajacymi przynależność. I tu pytanie:
Urodziłem się w roku 1980 na slasku jak syn obywateli polskich (mowa o udokumentowanym i akutalnym obywatelstwie) – moi rodzice nigdy nie starali się o własne potwierdzenie obywatelstwa niemieckiego. Wyczytałem że:
„Osoba urodzona po dniu 01.01.1975 roku uzyskuje obywatelstwo niemieckie wówczas, jeżeli jedno z rodziców posiadało obywatelstwo niemieckie. Istnienie tej ciągłości pochodzeniowej udawadnia się wstecz od dziadka lub nawet od pradziadka urodzonego przed 1914 rokiem. Można domniemywać posiadanie obywatelstwa niemieckiego wówczas, jeżeli przodkowie urodzili się między 1913 a 1945 rokiem na terytorium Rzeszy Niemieckiej lub Wolnego Miasta Gdańska według granic z 1937 roku i tam też mieszkali.”
jahu jest off-line  
06-11-2006, 12:09  
jahu
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Przypuszczam wieć, że jako osoba urodzona po dniu 01.01.1975 roku uzyskuję obywatelstwo niemieckie wówczas, jeżeli jedno z rodziców posiadało obywatelstwo niemieckie lub ich przodkowie spełniaja powyższy warunek. W tej chwili jedyne obecne dokumenty lub kserokopie które posiadam to kserokopie Staatsengehorigkeitsurkunde Heimatshein – Staatsengehorigkeitsausweis z 1959 roku rodziców mojej matki (a wiec przed moim urodzeniem) i to z tej strony chciałbym się starac o oboywatelstwo oraz Staatsengehorigkeitsausweis z 1984 rodziców mojego ojca. Nie posiadam książki rodzinnej Familienbuch rodziców mojej matki - Stammbuch der Familie (mam jedynie kopie 2 stron Heiratsurkunde – czyli potwierdzenie ślubu z maja 1939 roku)
W związku z powyższym czy mogę się skutecznie ubiegać o stwierdzenie obywatelstwa niemieckiego? Czy wystarczy że udokumentuje że dziadkowie byli/są (rodzice ze strony matki nie żyją) obywatelami niemieckimi (oraz że jestem synem ich dzieci) i czy jest to wystarczająca podstawa?
jahu jest off-line  
06-11-2006, 12:10  
jahu
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Jeśli tak to w jaki sposób udawodnić istnienie ciągłości pochodzeniowej – tzn. jakie niezbędne dokumenty należy przedłożyć w celu udowodnienia niemieckiej przynależności państwowej, w jakich urzędach się o nie starać? Posiadanie jakich dokumentów jest niezbędne:
 metryki – jakie? akta urodzenia,malzenstwa i zgonu – czyje? własne, rodziców, dziadków?
(koniecznie wraz z niemieckimi tlumaczeniami tlumacza przysieglego?) (ulozone jak drzewo genealogiczne)? Czy wystarczy:
Akt urodzenia – mój, mojej matki oraz akt slubu moich rodziców plus Staatsengehorigkeitsurkunde Heimatshein – Staatsengehorigkeitsausweis rodziców mojej matki – (w wykaze wystepuje moja matka jako dziecko – czy tym samym wystarcza do uzania jej przynaleznosci)?
 stammbuch;
 ahnenpass;
 czy wystarczą kopie – jeśli tak to w jaki sposób potwierdzone – urzędowo (jak to w praktyce wygląda) – ewentualnie skad wziasc orginaly (jakie tłumaczenia dokumentów polskich sa niezbedne)?
Czy pomocne będzie podanie informacji o nr. spraw o przyznanie obywatelstwa niemieckeigo mojej dalszej rodziny: wujostwa i kuzynostwa którzy uzyskali już wczesniej obywatlestwo na „podstawie” tych samych przodków (teoretycznie czesc dokumentow jest identyczna)?
jahu jest off-line  
06-11-2006, 12:11  
jahu
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Sprawa druga - Podwójne obywatelstwo
Wg przepisów zarówno polskich jak i niemieckich nie przewiduje się mozliwosci prawnych posiadania jednoczesnie podwójnego obywatlestwa tj na terenie panstwa posiadacza danego obywatelstwa nie można traktowac jako cudzoziemca. Jednak wyczytalem ze sytuacja taka jest tolerowana od 1 maja 2004 –wczesniej konieczne było zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przyjmując niemieckie http://www.polonia-total.de/uslugi/kuri ... 0radzi.htm
„I jeszcze jedna ważna kwestia: od 1 maja obywatele polscy starający się o obywatelstwo niemieckie nie muszą zrzekać się obywatelstwa polskiego. Wcześniej było to konieczne, teraz , na zasadzie wzajemności, władze niemieckie dopuszczają podwójne obywatelstwo.
Nie oznacza to, że państwo niemieckie wyraziło zgodę na podwójne obywatelstwo. Ono toleruje fakt posiadania innego obywatelstwa. Zasada wyłączności obywatelstwa niemieckiego (czyli traktowania osoby z innymi obywatelstwami oprócz niemieckiego na terenie Niemiec, zawsze jako Niemca) jest zapisana w Konstytucji. Podobna zasada funkcjonuje w Polsce.”
Czy w zwiazku z powyzszym nie musze się bawiac problemow i mogę posiadac jednoczesnie oba obywatelstwa?

Trzecia sprawa:
W jaki sposob i gdze skladac dokumenty – czytałem że niektórzy spotykają się z opieszałością polskich placówek („kilkakrotnie składałem dokumenty i nic - trwało to kilka lat!. W końcu sie wkurzyłem i złożyłem papiery w Niemczech i w ciągu 2-miesięcy otrzymąłem obywatelstwo niemieckie”) – czy można to bezpośrednio załatwić w niemieckich urzędzach – jeśli tak to gdzie (Koln?, jaki urzad, zna ktos adres etc.?)?


P.s. Sory ze tak rozbte na osobne i ze tak duzo ale chcialem dokladnie opisac przypadek
jahu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ niemieckie PJ i obywatelstwo (odpowiedzi: 6) witam ciekawe co tu przeczytam. Jestem niemcem i polakiem, jutro moge być tylko niemcem, ale nie zrobie tego, bo to oni muszą się zmienić ....
§ Obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 1) Witam! Moze przedstawie krotka historie - Przebywam w niemczech od 3 lat, przyjechalem do wujka ktory ma firme i pracuje u niego, (otwarta gewerba)....
§ Obywatelstwo niemieckie (odpowiedzi: 31) Witam, w zeszłym roku w lipcu, złożyłem za pośrednictwem Konsulatu we Wrocławiu wniosek do Bundesverwaltungsamt w Köln o nadanie obywatelstwa...
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo (odpowiedzi: 3) Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 88'. Ja mając roczek z moją mamą dojechaliśmy rok później. Moi rodzice za te lata pracy w Niemczech otrzymają także...
§ Rozprawa sądowa? Duzo pytan... (odpowiedzi: 11) Dzien dobry, potrzebuje pomocy. Dostalam wezwanie na rozprawe z wydzialu karnego. Jestem oskarzona, na przesluchaniu w policji przyznalam sie do...
§ Niemieckie obywatelstwo (odpowiedzi: 2) Witam! Drobne pytanie. Urodziłem się w Niemczech, w roku 1991. Moi rodzice to obydwoje Polacy, którzy w Niemczech żyli już dobre kilka lat. Czy ja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:19.